Önemli İşlere Öncelik Verebilme Sanatı

Bu yazımızın içeriğini oluşturan temel konumuz, önemli işlere öncelik verebilme sanatı. Bu sanata uyanların neler kazanırken bu sanata gereken önemi vermeyenlerin daha en başta önem konusunda sıkıntılı bir süzgece sahip olarak neleri kaybettiğini de gözler önüne sereceğiz.

Malum iklimler, coğrafyalar ve her şeyden önemlisi zamanlar değişiyor. Bir zamanların en önemli olan hususları unutulmaya, ihmallere gark olmaya başlayabiliyor. Hele günümüzün değişen ve hızla hız kazanan gündeminde her iş, her olgu, her kuram farklı pozisyonlarda farklı insanların belleğinde önem sırasına girebiliyor. Kimisi için dün geceden hatırda kalan tek şey tuttuğu takımın galibiyeti olurken, kimisi işten çıkarıldığı için en önemli şey olan kovulmak eylemini aklında tutarak güne başlıyor.

Demek ki neymiş sevgili okurlar! Öncelikli olarak insanların bir önem sırasını belirten bir gündemleri varmış. Her insanın bir ana haber bülteni vardır. Bu insanın yaşam kalitesine, hayat standartlarına, karakterine ve mizacına bağlı olarak bu gündemler çok sık bir şekilde değişkenlik gösterebilir. Kimisi bir yarışmanın sonunda elenirken ”önemli olan katılmaktı” diyebilir. Ancak salt kazanmak için orada olan hırslı arkadaş için tek önemli olan şey kazanmak, en azından kaybetmemektir.

Şimdi bu önem sıralaması kısmını insanların karakteristik özelliklerinden incelemeye devam edelim ve güncel bir örnekle yazımıza devam edelim.

İşiniz İçin Medyatik Olmanın Önemi kimileri için medyatik olmak önemlidir, kimisi için mutlak disiplin, kimisi için titizlik. Ancak yazımızı okuduktan sonra medyatik olmanın işiniz için ne kadar da önemli olduğunu bir kere daha kavrayacak ve önem sıralamanızı ona göre dizayn etmeye başlayacaksınız.

Öncelikler, insanın avuçları arasında tuttuğu değerlerdir.

Önem Sıralamasında Karakterin Önemi 

Şimdi günümüzün koşullarına da birebir uyan iki tipi sizlerle takdim edelim. Biri muzip, dünya yansa umurunda olmayan, her şeyin hatta çalıştığı işin bile eğlenceli kısımlarına odaklanan, hovarda ruhlu bir arkadaşımız. Adı Hakan olsun.

Bir diğeri bir insanın olabileceği en yüksek perdede ciddi, disiplinli, ayrıntılara ve küçük durumlara bile odaklanan bir takıntılı, dakik, hayatta her şeyden önce başarıya ve kariyere önem veren bir diğer arkadaş: Adı Yılmaz olsun.

Hakan, o gün ofisinde günlük işlerini güle oynaya yaparken bir anda patronun odasına çağrılır. Gider ve tazminatsız bir şekilde apar topar kovulduğunu öğrenir. Memnuniyetle başını sallar. Ofisinden ayrılır. Eşyalarını toplar ve eve gider. Eve giderken bir de bir yavru kedi görür. Onun başını sever. Hatta onunla bir de selfie çektirir.

Yılmaz o gün ofisinde günlük işlerini büyük ciddiyetle yaparken patronun odasına çağrılır. Gider ve maaşına zam yapıldığı haberini alır. Patronu başarılarının devamını diler. Zam aldığı haberi ofiste fiskosa neden olur. Yılmaz, helal bir şekilde kazandığı başarıyı ve zammı gönlünce yaşayamaz. Eve gider gitmez kafası ofisteki insanların dedikodularına ve iç geçirmelerine takılır.

Hakan’ın önem sıralamasında bir kedinin sevimliliği varken, Yılmaz, kendi haklı başarısını bile kutlamaktan uzak bir şekilde takıntılıdır. Ve bu iki örneğin sonrasında asıl sorulması gereken mühim soru şudur:

Önemli olan önem atfettiğiniz işlerin sonunda mutlu hissetmek mi, yoksa sadece önemli olanı yerine getirmenin disiplini mi?

İnsan önceliğine mutlu olmak eylemini mi koymalı yoksa zafer elde etme birimini mi? Zafer elde etmek mutlu etmiyorsa hala önemli midir? Sizi mutlu eden her şey, zaten halihazırda mutlu ettiği için yeteri kadar önemli değil midir?

Çağımız insanın kafa karışıklığı belki de bu önemli soruları hiç sormaması ya da bir türlü bu sorulara cevap bulamamasından ileri gelmektedir. Kim bilir?

İş Hayatında Büyük Düşünmenin Korkunç Önemi konumuz da yavaş yavaş iş hayatına doğru akarken iş hayatında büyük düşünmenin korkunç önemine dair kaleme aldığımız yazımızı ”önemle” okumanızı salık veririz. Zira önceliğiniz ve önem sıranız nasıl olursa olsun, evvela büyük düşünmenin her koşulda ve her iş sahasında ne kadar hayat kurtarıcı etkilere sahip olduğunu bilmekte korkunç fayda var.

Bana önceliklerini söyle, sana başarma ihtimalini söyleyeyim.

Öncelik Verebilme Sanatının 3 Adımı 

1- Sizin ve işiniz için önem sıralaması yapın: 

İşin geleceği ve bugünü için en önemli addettiğiniz, birlikte ekip çalışmasıyla seçtiğiniz her şeyin bir sıralamasını yapın. Acil tamamlanması gereken dosya konularını ilk sıraya alın. Şunu birkaç sonra yapsak da olur dediğiniz işleri erteleyin. Ama planlı bir şekilde erteleyin. Zira iş sahaları da bazen kafa karışıklığı yaşayan insan organizmaları gibidir. İnsan bir şeyi birkaç kereden fazla ertelerse onu bir daha hatırlamamak üzere unutabilir. Aynı unutuş biçimi işiniz için de olabilir. Acil bir durumu olsa da yapmanız gereken bir işi unuttuğunuz takdirde nasıl zincirleme olarak başka işlerin ters gidebileceğini görmek istemezsiniz!

 

2- En önemli işleri ilk sıraya almak ve bitirmek: 

Öncelik vermek. Bunu çoğumuz yapmıyoruz. Ortalama bir patron ya da çalışan ”bu iş önce geldi, onu önce halledelim” mantığında. Halbuki önce gelen işin bir acelesi de olmayabiliyor çoğunlukla. Buna rağmen sırf ezbere düşünme biçimi ve neredeyse içi boş bir disiplinle önce gelen iş önce halledilmelidir gibi saçma bir inanış, bir düşünüş biçimi var.

Size daha fazla para getirecek, saygınlığınızı arttıracak, onu ilk önce yaptığınız takdirde daha fazla iş almanızı sağlayacak işleri ertelemeniz, önem sırasında sonlarına koymanız kendi piminizi kendiniz çektiğiniz anlamına gelir. Bu da hoş sonuçlar doğurmadığı gibi dışarıdan amatör ve telaşlı bir şirket olarak görünmenize neden olur.

Tüm menfi sonuçlardan daha başlangıçta kurtulmak istiyorsanız en önemli işleri ilk sıraya koyun ve bir an önce onları bitirmeye bakın.

 

3- Önemsiz gördüğünüz işleri başkasına yaptırın: 

Öyle ya insanın bir yaptığı bir yaptığını tutmaz. En büyük tehlike de iş esnasında kendini böyle gösterir. Birisi için önemsiz görünen çalışma başkası için önemli ve değerli olabilir. Bir işe ne kadar önem verilirse o kadar başarıyla yerine getirileceği aşikar. Hal böyle olunca sizin önemsiz olarak sırf yapmak için yaptığınız işler çalakalem ve arka plansız işler olacaktır.

Patronsanız çalışanlarınıza, ortaksanız yardımcınıza yaptırabileceğiniz işleri yapıp ne kendinizi yorun ne de mevcut olan işleri bozun. Böylece iş önemli addedenler tarafından daha güzel, daha içkin hale getirilerek tamamlanmış olacaktır.

 

Hediye Vermenin İş Hayatında ve Sosyal Hayattaki Önemi madem ki bu yazımızın en önemli konusu ”önem vermek.” Öyleyse hediye vermenin iş hayatında ve sosyal hayattaki önemini yazımız üzerinden kavrayın ve ona göre hareket edin. Güzel okumalar.

Yükselişiniz, iş hayatındaki önceliklerinize bağlıdır.

Önemli İşlere Öncelik Vermezseniz Kaybedecekleriniz Neler? 

Öncelikle iş hayatında en önemli değerlerden biri olan zamanı kaybedersiniz. Öncelik verme sanatı bir zaman kazanma sanatıdır aynı zamanda.

Bununla birlikte iş dünyasında saygınlığınızı ve size duyulan sevgiyi de kaybedersiniz. Neden mi? Çünkü öncelik vermediğiniz işler bitirilemez ya da eksik kalır. Bu da sizi amatör ve beceriksiz gösterir. Önemli olan planlı davranmayı bilmek ve işleri önem sırasına göre zaman kaybetmeden nihayete erdirmektir.

Yorum yapın