Organik Çiftlikte Çalışmak İsteyenlere

Sayın okuyucularım sizinle daha önce organik çiftlik kurma fikri ile ilgili olan yazımızda buluşmuştuk. Bu yazımızda sizlere sektör içerisinde yeni bir organik çiftlik kurmak yerine zaten var olan organik çiftliklerde nasıl çalışabileceğinizi anlatacağım. Organik çiftlikler kendi içerisinde ikiyi ayrılır. Organik hayvansal ürünler üretilen çiftlikler ve organik bitkisel ürünlerin üretildiği çiftlikler. Organik çiftliklerde çalışmak istediğinizde bu iki seçenekten hangisine daha yatkın olduğunuzu düşünüyorsanız o alanda verilen ilanlara bakabilirsiniz.

Organik çiftlikler her zaman kaliteli ürünler yetiştiren ve çağımızın organik ürün merakına hitap eden sektörlerden biridir. Sağlığın giderek önemli olduğu ve fazla kilolar, hastalıklar gibi pek çok sıkıntıya davetiye çıkaran katkılı gıdalar çağımızın en büyük sorunlarından biri olmuş durumda. Bu nedenle organik çiftliklerde yapılan işleri öğrendiğinizde her gün bir yenisinin açıldığı organik çiftliklerde kolaylıkla iş bulabilirsiniz. İnsanların organik sabun dahi kullandığı bir zamanda yaşıyorsak organik dünyada çalışan biri olmanın karını varın siz düşünün.

organik çiftlikte çalışmak

Organik Çiftlikte Çalışma Ortamı Nasıldır?

Organik çiftlikler tamamen doğal olan bir ortamda hazırlanan yaşam şartlarının bulunduğu bir meslek alanıdır. Organik çiftliklerde gübreler, hayvan yemleri, mera alanları, su gibi pek çok faktör bulunur. Bu faktörler içerisinde hiçbir katkı maddesi bulunmayacağı için sizde her yeri doğallık dolu bir ortamda yaşamaya başlarsınız. Hayvanlardan ya da bitkilerden gelen besinlerle beslenebilme imkânınız olduğu içinde organik çiftliklerde çalışmak size de sağlıklı bir hayat sunar. Bunlar organik çiftliklerin avantajlarıdır. Ancak organik çiftliklerin dezavantajları diyebileceğimiz durumlarda vardır. Yorucu bir işte çalışıyor olmanız, hayvanların ya da bitkilerin gerçekten dikkatli bir şekilde yetiştirilmesi için göstereceğiniz fedakârlıklar bu sektörün en zorlu kısmıdır.

Organik Çiftlikte Çalışarak Ne Kadar Para Kazanabilirim?

Organik çiftliklerde çalışmak istediğinizde karşınıza iki farklı kazanç türü çıkacaktır. Birinci kazanç türünde organik çiftliklerde görev yapan, hayvan ya da bitki bakımı ile ilgilenen kişi olarak kazancınızı sağlayabilirsiniz. İkinci kazanç sağlama yolu ise organik çiftliklerde üretilen ürünlerin pazarlanması, taşınması gibi maddi anlamda işler görebilirsiniz. Her iki alanda aslında kendi içerisinde zor olmakla birlikte çiftlik hayatından kar elde etmenizi sağlayacak önemli pozisyonlardır. Çiftliklerde tam zamanlı bir çalışma yapıldığı için alanınızda uzman ve gerekli yerlerden mezun olan biri olursanız en az 2500-4000 TL arası kazanç elde edebilirsiniz. Ancak sadece yetiştiricilik konusunda hayvanları otlatma ya da bitki tohumlarının ekilmesi gibi bilgileriniz varsa en düşük 1500-3000 TL ile çalışmaya başlayabilirsiniz. Pazarlama ve sevkiyat gibi alanlarda çalışacaksanız kazancınız 2000-3000 TL arası olacaktır.

Şu İş İlgini Çekebilir:  İnsanlığı Açlıktan Kurtaracak 7 Meşhur Gıdayı Yetiştirip Para Kazanmak

organik-tarim-ciftlik

Organik Çiftlikte Çalışmak İçin Gerekli Şartlar ve Belgeler

Organik çiftliklerde ihtiyaç duyulan elemanların genel olarak o çiftlikte yapılacak olan iş konusunda bilgi sahibi olmaları gerekir. Yani tarım çiftliği ise tarım konusunda, hayvancılık ile ilgili bir alansa da hayvancılık ve üretim konusunda bilgilerinin bulunması şarttır. Kişilerin bu bilgileri öğrenmesi için şu yollara başvurulabilir:

  • Üniversitelerin ilgili bölümlerinden 2 yıllık ya da 4 yıllık bölümler okumuş olmak,
  • Organik tarım ya da hayvancılıkla ilgili kurslara gitmiş olmak,
  • Hijyen ve üretimlerin hangi zamanlarda olacağına dair bilgi sahibi olmak.

Bu şartlar dışında kişilerin kimlik bilgileri, şimdiye kadar almış oldukları sertifikalar ve daha önce çalıştıkları yerler ile ilgili referanslarda önemli olacaktır. Ayrıca tarım ya da hayvancılık alanında sorumlulukları yerine getirecek kadar bedensel güce sahip olmak da önemlidir.

Organik çiftlikler sabahın erken saatlerinde işe koyulmak, temizliğe dikkat etmek, organik çiftlikteki görevleri aksatmadan emek vermek anlamına gelir. Hayatınızın büyük bir kısmını adayabileceğiniz bu çiftlikte sorumluluk sahibi olmanız, işinizin ehli olmanız, uyumlu çalışmalar yapmanız da aranan özellikler arasında olacaktır.

“Organik Çiftlikte Çalışmak İsteyenlere” üzerine 3 yorum

  1. Izmit kocaelide ikamahka ediuorum koyde daha once bitki edistirme hayvan yetistirmede bilgiliyiz ailecek

    Cevapla

Yorum yapın