Orman mühendisi nerede çalışır?

Orman mühendisinin nerelerde çalıştığından bahsetmeden önce nasıl bir iştir ve neler yapar isterseniz önce bunlara değinelim. Orman mühendisi, yeşil alanlarımız için gerek her şeyi yapmakla sorumludur. Bunun için genelde ormanlık alanlarda gerekli alet ve edevatlarınla çalışarak ormanlarımız ve içindekiler için yapılandırma yapar. Ormanlarımızın yangınlardan korunması, orman türüne göre fidan dikilmesi, ağaçların her türlü hastalık durumlarından korunması, yeşil alanlara milli parklar yapılması, ormandaki yabani hayvan türlerinin soyunu devam ettirmek için yapılan çalışmalar gibi daha birçok alanda çalışmalar yapar. Çalışma alanlarına gelince daha çok kamu sektöründe iş olanakları vardır. Orman Bakanlığı, Ağaçlandırma Genel Müdürlüğü, Milli Parklar gibi yerlerde de çalışma imkanı olsa da çok sınırlıdır.

Orman Mühendisliği İş İmkanları

Orman Mühendisi olmak isteyen kişiler öncelikle üniversite sınavlarına girerek Orman Mühendisliği Bölümünü tercih ederler. Başarı ile kazanıp okulu bitirdikleri takdirde en çok kamu sektöründe iş bulabilirler. Dürüst olmak gerekirse iş olanakları biraz sınırlıdır. Son zamanlarda artan mezun sayısı ile birlikte bu sınır daha da artmıştır. Mezun olanlar genelde kpss sınavı ile iyi bir puan aldıkları takdirde memur kapsamında kamu sektöründe iyi bir maaş ile çalışmaya başlayabilirler. Dediğimiz gibi iş imkanları sınırlı olduğu için buralara da belli sayıdakiler atanır. Aslında çok yararlı güzel bir meslek olmasına rağmen ve ülkemiz için çok gerekli bir iş kolu olmasına rağmen sınırlı olması üzücüdür. İleride belki bu durum düzeltilirse genç beyinler sayesinde çok güzel işler yapılabilir.

Orman Mühendisi İş Bulabilir mi?

Orman Mühendisi olmaya karar veren kişi bahsettiğimiz gibi riskleri göze almak durumundadır. İş bulması biraz zordur. Ama kamu da iş bulduğu zamanda geleceği açık bir meslektir. Kamu alanında zamanla hem kariyeri hem maaşı yükselerek ileriki zamanlarda güzel kariyer sahibi olabilirler. Dediğimiz gibi çalışma alanları çok olsa da buralara mühendis alma sayıları sınırlıdır. Bu rekabet ortamında iyi bir yere gelmek istiyorsanız girdiğiniz sınavlarda yüksek puan almak durumundasınız. Bu meslek için nice hayallerle kaydını yaptıran birçok öğrencimiz vardır. Yine de hayallerinin peşinden giderek vazgeçmemelerini öneririz. Çünkü ülkemizin bu alanda çalışmalara çok ihtiyacı vardır. Bu çalışmalarda ancak genç beyinler sayesinde daha iyi olacaktır.

Orman Mühendisliği Güncel Maaşı

Orman mühendisi olarak atanan en düşük maaşla başlayan. 3270 lira civarındadır. Yani Orman Mühendisi olarak atanan bir kişinin başlangıç maaşı 3 binin üzerindedir. Ve bu maaş zamanla tazminatlar ile birlikte daha da artar. Yani eğer kamuya atanmış iseniz bu meslekte ilerleme şansınız yüksektir. Bunun için ümidinizi yitirmeden bu mesleği düşünebilirsiniz. Hem kariyeri olan hem de doğaya çok faydası olan bir meslektir. Sizin çalışmalarınız sayesinde yeşil alanlar korunur. Orman en güzel haliyle sizin eliniz vasıtasıyla düzenlenir. Güzel bir doğa sizin ellerinizden çıkabilir. Bunun için bu mesleği seçmek çok anlamlıdır diyebiliriz.

“Orman mühendisi nerede çalışır?” üzerine 2 yorum

  1. iş bulması biraz zordur demişsiniz. doğru olmakla beraber tam olarak doğru değil. orman mühendisi iseniz iş bulmanın çölde su bulma ihtimaliniz kadardır 🙂 11000 işsiz mezun orman mühendisinden birisi olarak yazıyorum.

    Cevapla
  2. Bekir hocam. Atanamama veya iş bulamama sebebiniz okuldaki başarı puanınızın ortalamadan düşük olması veya kpss deki puanınızın düşük oluşundan kaynaklanıyo olabilir mi? Bilgilendirirseniz sevinirim. Çünkü bende karar verme aşamasındayım. Eğer kpss de iyi bir performans sergilemenize rağmen hinede atanamadıysanız büyük ihtimalle orman mühendisliğini seçmiyeceğim.

    Cevapla

Yorum yapın