Oto yedek parça dükkanı açmak

Ölmeyecek meslek dendi mi aklımıza türlü türlü meslekler gelir de oto sanayi ile ilgili bir meslek gelmez çoğu zaman. En azından ben tanıklık etmedim herhangi bir listede, oto tamirciliği ve ya da yedek parça dükkanı açmanın geleceğin meslekleri arasında gösterilmesine. Belki de Bruce Wills ve Julia Roberts’lı bilim kurgu filmlerinin etkisinde kaldık. Hala yakın zamanda uçabileceğimizi düşünüyoruz. Ancak bu tür filmlerde insanların kullandıkları son teknoloji, mega hızlı, 10.000 beygir gücündeki ”şeylerin” adı da ”uçan araba” değil miydi? Yani olur da dünyamız yüzlerce, binlerce yıl daha yaşarsa, ulaşabileceği en uç nokta ”uçan arabalar.”

repair car photo

 

Uçan arabalar da diğer tüm araç modelleri, aletler, araç gereçler ve makineler gibi yedek parçaya ihtiyacı vardır. İnsanın bile yedeği ihtiyacı oluyor ki belli bir süre zarfında oynanan maçlarda o kadar yedek tutuluyor. Dolayısıyla insan, teknolojiye, bir eşyaya ya da makineye bu anlamda güvenemeyeceğini çoktan öğrendi.

Dolayısıyla esnaf ağzıyla söyleyecek olursak ”ölmeyecek” meslek dediğimiz aklımıza sadece kuaförlük gelmesin. Biraz daha modern – milenyum ağzı kullanacak olursak ”geleceğin mesleklerini” sıralarken sadece gen mühendisliği ve biyokimyager falan gibi ezberde atıp tutmamalıyız. Zira insanın hayal gücü ne kadar sınırsız olursa olsun her zaman -en azından bu dünyada – üç boyutlu bir ortamda yaşamak zorunda. Bir yatağa, giysilere ya da sabuna nasıl ihtiyacımız varsa arabalara ve onların yedek parçalarına da ihtiyacımız olacak. Bu nedenle şimdi doğru zaman mı diye sormadan, direkt bu işe girebilirsiniz. Şimdi, yarın, bir sonraki gün, kısacası her zaman oto yedek dükkanlarına ihtiyaç olacak. Bunları pazarlayan sitelere, üreten firmalara ve aracı olan dükkanlara!

Önemli olan doğru bütçeyle piyasaya girmek ve hiçbir müşteriye ”yok” çekmemeyi bilmek. Şu var mı? – Yok ama şu var bile dememelisiniz. Daha iyisi, daha garantilisi, daha ucuzu var diyerek karşılık verilirse ihtiyaç sahipleri dükkanınızdan eli boş dönmeyecektir. Dükkanınızda ”günü kurtaran” ve ”korsan”olarak nitelendireceğimiz ucuz işçiliklere yer vermeyin yeter. Kaliteli bir müşteri kitlesi, kaliteli bir yaşam talep ediyorsanız, önce satışa çıkaracağınız parçalarda o kaliteyi göz etmelisiniz.

repair car photo

Bir dükkan sahibi olabilmek için, oto yedek parça dükkanı açmak günümüzde ki başlıca ticari faaliyetlerden biridir. Hemen hemen her aile başına bir araba düşmektedir.

ÖNEMLİ İPUCU: Yeter artık şu dükkanları online ortamda da açın. Dijitalleşin. İnsanlar bıktı dükkan kiralarına para dökmeye. Gidip gerekirse tenhada depo açın ve oradan gereken bağlantıları kurup her şeyi biz tüketicilere en uygun fiyata sunun. Sırf dükkan sahibi diye oturduğu yerden servet isteyen adamlara artık para yedirmeyin.

Ve bu arabalarda trafik kazaları, sürücü hataları ve arabanın kendi hataları gibi bir çok sebepten dolayı yılın belli zamanlarında bu gibi oto yedek parçası dükkanlarına gidebilir. Baya karlı bir iş olarak görünen bu iş aynı zamanda birçok insanda ekmek kapısı olmaktadır. Hem bol kazançlı hem de araç tutkunları için gerçekten severek yapabilecekleri bir iş imkânıdır. Prestijli bir mekânda açılan güzel bir oto yedek parça dükkanı, dükkan sahibini bir hayli zengin edebilir.

Oto Yedek Parça Dükkanı Açmak Para Kazandırır Mı?

Oto yedek parça dükkânı açmak para kazandırır çünkü dünyadaki binlerce araba düşünülecek olursa kolaylıkla anlaşılır ki bunların bir zaman sonra parçaları bozulup oto yedek parça dükkanlarına gitmeleri gerekir. Ancak her şey de olduğu gibi bu sektörde de işi düzgün yapmak gerekir. Değiştirilen parçalar eskisini aratmamasını hatta eskisinden bile güzel olması gerekir. Çalışanların müşterilerle samimi diyaloglara girip onlara kendilerini sevdirmeleri de dükkanın iş yapıp para kazanmasında büyük rol oynar. İşte bu faktörlerin hepsi yerine getirilirse oto yedek parça dükkanı para kazanabilir. Hatta birçok ticaret dalından kat kat daha fazla bile kazanabilir.

Oto Yedek Parçacı Açmak İçin Gerekli Olan Sermaye Nedir?

Oto yedek parçacısı açmak zahmetli bir iştir. Oto yedek parça dükkanları çok para kazanabilir bunun için gerekli sermaye varsa zaten açılır. Ancak gerekli sermaye yoksa dükkan açmak isteyen kişi banka ve insanlardan borç para alarak kolaylıkla oto yedek parçacısı açabilir. Çünkü oto yedek parça sektörü eğer işini düzgün yaparsan kolaylıkla ismini duyurabileceğin bir daldır. Bu sebepten dolayı dükkanı açmak için gerekli sermaye kolayca toplanabilir.

Otomobil Yedek Parça Dükkanı Açmak gelir getirici bir iş midir?

Bugün dünyada binlerce otomobil olduğunu herkes bilir. Bu otomobillerin parçalarının da zamanla eskiyip bozulacağında muhakkaktır. Yani bir nevi belli bir yıldan sonra bütün araç sahipleri aslında yedek parça dükkanlarına uğramak zorunda kalır. Bu da şunun göstergesidir ki oto yedek parça dükkanı açmak karlı bir iştir. Ancak işi düzgün yapmakta bu olayda büyük bir rol oynar. Çünkü elindeki müşterileri mutlu eder ve kaybetmezse dükkan sahibi her gün bir yeni müşteri daha kazanmış olur. Zaten bu gibi sektörlerde müşteri demek dükkanın kar etmesi demek olduğundan dolayı ne kadar çok müşteri o kadar karlı bir oto yedek parça dükkanı demektir. Aynı zamanda sektörün bitmesi gibi bir korkuda yoktur. Dünyada büyük buluşlar olmadığı sürece otomobil ulaşımda her zaman başı çeken araç olacaktır. Dükkan değer kaybetmediği gibi her geçen günde değer bile kazanabilir. İşte bu yüzden oto yedek parça dükkanı açmak karlı bir iştir.

Oto Yedek Parça Dükkanı Açmak İçin Gerekenler Ve Püf Noktalar

Oto yedek parça dükkanı açmak için kaliteli yedek parçalar yapan iyi bir fabrikayla anlaşmak gerekir. Kaliteli yedek parçaları yapan iyi bir fabrikadan sonra bu parçaları tanıyan insanlara karşı sıcakkanlı sektörü bilen birde ustaya ihtiyaç vardır. Ustanın kullanacağı gerekli materyaller ve ustanın işini kolaylaştıracak birde çırağa ihtiyaç vardır. Gelen müşterilere çay ikram edecek, çalışanlara öğle yemeği hazırlayarak bir de bayan elemana ihtiyaç duyulabilir. İşin püf noktasına gelinecek olursa da asla yapılan işin baştan savma yapılmaması gerektiğin bilince olmaktan geçmektedir. İş ne kadar güzel yapılırsa dükkanda o kadar güzel sonuçlar alır. Ve hem bir çok insan için ekmek kapısı hem de birçok insanın içinde hiçbir şüphe olmadan arabasını gelip emanet edebileceği bütün sorunlarına baktırabileceği bir dükkan ortaya çıkmış olur. Çünkü birçok yedek parçacı bozulan parça yerine o parçanın kalitesinin kat ve kat altında olan malzemeler kullanır. Bu hem ilerde dükkan sahibi ve çalışanlarının işini zorlaştırırken hem de araç sahiplerini zor durumda bırakabilir. O yüzden bu işteki tek püf nokta kaliteli mal ve kendi arabası gibi ilgilenen elemanlar bulundurmaktır. Bunlar olduğu sürece güzel ve verimli bir dükkan açılmış olur. Bunun yanı sıra getirisi de piyasadaki oto yedek parçacılardan kat ve kat fazla olur.

Oto Yedek Parça Dükkanından Yüksek Meblağlar Kazanmak Mümkün Mü? 

Evet, mümkün. Aslında her iş kolunda beklentilerinin çok daha üstünde yüksek rakamlara ulaşmak mümkün. Hele ki bu iş kolu arabalarla ilgili bir sektörse. Türkiye’de dünyada olduğu gibi araç sayısı ve araç kullananların sayısı her geçen yıl üstüne katlanarak artıyor. Bu da bu sektörün hiçbir zaman doyma noktasına gelmesine engel oluyor bir yerde. Yani her yıl otomobil sayısı ile birlikte tamircilere, yedek parça dükkanlarına ihtiyaç da aynı oranda artmaktadır. Bu kadar yedek parça dükkanı varken bize ekmek düşer mi düşünmek ya da kaygılanmak, bu gerçeği göz ardı etmek demektir. Şimdi size madde madde, kısa kısa daha  fazla para kazanmak adına değerlendirebileceğiniz belli başlı seçenekleri sunalım:

Sadece orijinal olan yedek parçaları satın: Orijinal olmayan, merdiven altı ya da korsan olarak nitelendirebileceğimiz yedek parçalar müşteriler tarafından tercih ve talep edilebiliyor. Bunun en büyük nedeni ise fiyatlarının büyük oranda düşmesidir. Ancak siz bu tongaya düşmeyin. Zira bu tür parçalar satmak tek bir yönden değil birçok açıdan dükkanınızın geleceğini karartabilir. Müşteriler talep etse, telefon ile sipariş verirken ağzınızı yoklasa bile net bir şekilde geri çevirin onları. ‘Müşteriler talep ediyor öyleyse biz de satalım, yolumuza bakalım’ anlayışı hem kıt hem de sakat bir anlayıştır. Müşteriler sizdeki parçaları bedavaya da almak ister, buna gönlünüz nasıl razı olmazsa merdiven altı parçaların satışına da razı olmamalı. Ayrıca bu tür parçalar satmaya başlamak, çok daha fazla müşteriden olumsuz geri dönüş almanıza ve şikayetlerin artmasına neden olacaktır. Çünkü söz konusu parçaların bazıları orijinali aratmayacak kadar iyi olsa da çoğu her an arıza verme potansiyeli taşıyan parçalardır. Son olarak işin bir de yasal boyutu var. Sonuç olarak bu tür parçaların tam olarak nereden geldiği, nasıl temin edildiği tam bir gizemdir. İleride başınız ağrıyabilir. Dükkanınızın ve markanızın itibarına gölge düşürmek istemiyorsanız yüzde yüz orijinal ürünler satın ve bunu da sıklıkla vurgulayın. Müşterilerin güvenini kazanmak sürümden kazanmak ilkesinden çok daha garantili ve itibarlı olacaktır.

 

Çok yönlü satış gerçekleştirin: Araba kullananların sayısı her geçen gün artıyor demiştik. Aynı zamanda interneti aktif olarak kullananların sayısı da her geçen gün artıyor. Sadece sosyal medya alışkanlığı doğrultusunda değil, ürün bakmak, seçmek ve almak için de artık herkes interneti yoğun bir şekilde kullanıyor. Yedek parçalarınızın çok yönlü satışını gerçekleştirmek ve çok daha fazla sayıdaki müşteriye çok daha hızlı hizmetler sunmak için bir web- sitesi açabilirsiniz. Doğrudan sipariş, aynı gün kargo, her yere hızlı teslimat gibi sloganlarla birlikte satışa çıkardığınız yedek parçaların görsellerini de bu size ait online platformda potansiyel müşterilerinizle paylaşabilirsiniz. Bu sayede hem çok yönlü bir hizmet sunmuş olursunuz hem de sadece bulunduğunuz şehirle sınırlı kalmazsınız.

“Oto yedek parça dükkanı açmak” üzerine 2 yorum

  1. otomotiv teknikeriyim(önlisans ) ve
    MEB. dan oto onarım bakım sertifikam var .
    Bu durumda işyeri açmak için ustalik belgesi isterler mi benden. teşekkur ederim

    Cevapla

Yorum yapın