Oto Yedek Parça Toptancılığı Yapmak

Yazılarımızı ilgiyle takip eden sevgili okurlarımıza merhaba. Bugünkü yazımızda oto yedek parça toptancılığı yapmanın inceliklerini, zor yönlerini ve niteliklerini ele alacağız. Tek tek oto yedek parçalarını tanıtıp bu işin toptancılığını yaparken hangi araç ve gereçlerin daha çok kullanıldığını sizlerle paylaşmış olacağız.

Önce oto yedek parçalarını tek tek tanıyalım ve neleri toptan alıp servislere ve tamircilere satabileceğimizi görelim:

 • Mazot filtresi: Bu filtrenin görevi mazot ve su sıvılarını süzmek ve aşındırmayı engellemektedir. Ancak bu aşındırmayı engellerken belli bir zaman ve kullanım dozundan sonra kendileri aşınmaya ve süzme işlemini tam olarak yerine getirememeye başlar. Bu nedenle mazot filtresi en çok satın alınan yedek parçalardan biridir.

 

 • Ön Tampon: Genellikle kazalar sonucu bir daha tamir edilmeyecek ölçüde zarar gören araçların ön tamponların değiştirilme ihtiyacı gündeme gelir. Çok büyük bir parçadır bu nedenle en ufak bir şekilde zarar görmesi sonucu dikkati çeker. Bu da kırık ya da bozuk bir ön tamponla trafiğe çıkılmasına engel olur. Sebebi ne olursa olsun sürücüler kırık bir ön tamponla trafiğe çıkarlarsa ceza yerler. Bu cezadan da muaf tutulmak için bir an önce ön tamponun değiştirilmesi gerekir. Bu nedenle bir oto yedek parçası toptancısı olarak elinizde mutlak surette bulundurmanız gerekir.

 

 • Far Lambaları: Farlar, yüksek yağışa ve benzeri iklim koşullarına maruz kaldıkları takdirde en sık bozulan parçaların başında gelir. Bazı durumlarda fazla soğuk havaya kaldıklarında bile bozulma sinyalleri verirler. Far lambaları bir sürücünün ve aracın güvenliğini sağlayan etmenlerden biridir. Bu nedenle bozuldukları taktirde tek bir an bile geçiştirilmeden anında değiştirilmeleri gerekir.

 

 • Amörtisör: Amörtisör, bir aracın sallanmasını ve sallanmaya bağlı olarak içindeki yolcuları birinci dereceden olumsuz etkilemesini engelleyen giderici bir aparattır. Bozulması ve yeni bir amörtisöre ihtiyaç duyulması ender rastlanılsa da satıl listesinde mutlaka bulundurulmalıdır.

 

 • Sinyal ve Stop Lambaları: Her ne kadar ülkemizde, akıp giden trafiğin içinde pek fazla kullanılmayan iki lamba çeşidi olsa da, bir aracın diğer araçlara ne yaptığını ne yapacağını haber vermesinin biricik yolu bu iki lambanın kullanımından geçer. Sağa döner sağ sinyali yakarız ve böylece arkamızdaki araba ona göre konum alır. Duracağımız zaman stop lambasına basarız ve aynı şekilde trafikteki araçlar ne yaptığımızı anlarlar. Bu iki hayati derecede önemli lambalar, bazen dış müdahalelere maruz kalarak bazen yanlışlıkla bir duvara ya da başka bir araca sürtünerek bozulurlar.

o1

 • Koltuk Kılıfları: Satmakta hiç güçlük çekmeyeceğiniz bir başka otomobil parçası. Zira koltuk kılıfları, bir arabanın içerisinde yer alan ve en fazla hassasiyete sahip olan yegane parçalardan biridir. Fazla güneşe maruz kaldıklarında sararıp solar. Zaman içerisinde kılıflar sökülmeye ve delikler oluşmaya başlar. Aynı şekilde üstlerine dökülen sıcak meşrubatlar kötü ve çirkin estetik görüntüler oluşturur. Bu nedenle toptancınızda çeşitli renklerde ve süslerde koltuk kılıfları bulundurmanız sizin için de tamirci ve servisler için de yerinde olacaktır. Artık tek tip, tek renk kılıflar da üretilmemektedir. Bu nedenle çağın rengine ortak hareket ederek deneysel ve özgün içerikte kılıfları temin edebilir ve satabilirsiniz.

 

 • Kör nokta aynaları ya da bir başka deyişle ön aynalar: Bu aynalar aracının uzantısından bağımsız bir konumdadır. Sağda ve solda uzanırlar ve dikkatsiz sürücülerin araç kontrollerini kaybetmeleri sonucu sağdan ya da soldan çeşitli şeylere çarparak kırılırlar. Yedek parça piyasasında en fazla üretilen ve satın alınan ürünlerin başında gelir. Bazen de mahallenin haylaz çocukları ya da zarar vermeyi seven başıboşlar araçların camlarını çıkartıp kırarlar. Dükkanınızda ve elinizde mutlaka onlarcası bulunmalıdır.
Şu İş İlgini Çekebilir:  Meşrubat Toptancısı olmak-Karlı mı?

 

Tüm bu ana malzemelerin ve parçaların dışında elinizde alternatif parçalar da bulundurabilirsiniz. Günümüz koşullarında artık hiçbir dükkan ya da satıcı tek tip ürünler satmamaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle beraber arabanın içinde de dekoratif unsur olarak ya da kişileri daha rahat ettirmek amacıyla birçok yardımcı ürün üretilmektedir. Siz de bu ürünleri elinizde bulundurarak yedek parça işinize ek olarak bir de pazarlamacılığı ekleyebilirsiniz. Birkaç örnek verelim ve geniş düşünen okurlarımız için anti bir parantez açmış olalım.

 • Isıtıcılı Koltuk Minderi: Özellikle arka koltuklar için tasarlanmış yeni bir üründür. Kışın zorlu yolculuklarında özellikle yaşlı ve hamile yolcuların sıcak ve konforlu bir şekilde yolculuk etmeleri için tasarlanmıştır. 1. , 2. , 3. seviyelerde ısı ayarları vardır.

o2

 • Isıtıcılı Buz Kazıyıcı: Araç sahiplerini en çok mağdur eden olayların başında gelir. Bir gece yatar uyurlar. Ertesi gün uyandıklarında araçları kar ve buza batmış şekilde bulurlar. Bu halde arabayı çalıştırmak sadece estetik ve görsel açıdan zor değildir. Aynı zamanda dışarda biriken buzlar, belli bir noktadan sonra aracın iç dinamiklerine de zarar verebilir. Bu sorunu gözlemleyen ve çözüm odaklı düşünen girişimciler, piyasaya ısıtıcılı buz kazıyıcı ürününü sokmuşlardır. Bu ürün sayesinde buzlanan yerler dakikalar içerisinde ısıtılarak çözülmekte ve araç sahiplerine nefes aldırmaktadır. Siz de elinizde bu türden yaratıcı ve özgün bir ürün bulundurup kazancınıza kazancınız ekleybilirsiniz.

 

 • Son olarak vereceğimiz örnek mini alkolmetre adıyla piyasaya sokulan ve çok geçmeden binlerce araç sahibi tarafından edinilen üründür. Bu alkolmetre artık sadece polislerde değil araç sahiplerinde de mevcut. Bu aygıt sayesinde, makul miktarda alkol alan kişi kendi kendine bu cihaza üfleyecek ve trafiğe çıkma sınırının alkol ölçüsünde kalıp kalmadığını anlayabilecek. Siz de pazarlama stratejisi kapsamında bu ürünü elinizde bulundurup sattığınız ve satacağınız yedek parça ürünlerin yanında, kampanya ya da hediye kapsamında bir ürün değerlendirmesi yapabilirsiniz.

 

Peki Yedek Parça Alım – Satım İşlemlerinde Nelere Dikkat Edilmelidir? 

 • Öncelikle bilinmesi gereken yegane unsur, her yedek parçanın tıpkı günlük yaşamda ve evlerimizde kullandığımız mobilya ve elektronik eşyalar gibi bir markaya sahip olduklarıdır. Bu markalar, diğer tüm ürün markaları gibi aşağıdan yukarıya kalite açısından uzanır. Tabi para açısından da. Bu nedenle piyasanın içerisinde doğru bir planlamayla araştırmalar yaparak hangi marka yedek parçaların daha uygun ve daha kullanışlı olduğunu tespit edip kendi pazarınızda bu markaları satmalısınız. Seçtiğiniz marka ne kadar kaliteli ve işler olursa, sizin araçlarınıza olan talep de aynı oranda yoğun olacaktır.

o3

 • Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta, sattığınız yedek parçaların orijinal olması gerektiğidir. Piyasanın içerisinde orijinal adı altında çok fazla imitasyon yedek parça satılabilmektedir. Her açıdan dikkatli ve uyanık olup bir yedek parçanın orijinal mi imitasyon mu olduğunu birkaç bakışta anlamlı ve tercihinizi orijinal ürünlerden yana kullanmalısınız. Zira araç sahiplerinin çoğunluğu ikinci el ya da imitasyon üründen ziyade orijinal parçaları tercih etmektedirler. Böylesi ürünler, araçların geleceğine yatırım anlamına geldiği gibi daha uzun ömürlü kullanıldıkları için büyük açıdan kaliteli hizmet kapsamına girerler. Aynı zamanda kullanıcıya kasko konusunda büyük rahatlık ve güven verdiği için de bu ürünler tercih edilir.

 

 • Ürünlerinizde garanti vermeye özen gösterin. Böylelikle sizden alış veriş yapacak olan servis ve tamircilere de o tamircilerden alışveriş yapan kullanıcılar da daha güvenli ve risksiz bir alanda hizmet görmüş olurlar.

Yorum yapın