Oto Yıkamacı Açacaklara 5 Sağlam Öneri

Günümüzde otomobillerin sayısındaki artışla birlikte oto yıkama sektörü de hızla gelişti. Bu sektör işletme zekasına sahip kişiler tarafından rahatlıkla açılabilir. Oto yıkama işi sabır gerektiren eğlenceli bir iştir. Müşteri memnuniyeti sağlanması halinde devamlı hale gelen müşteriler ile kazançlı bir işe dönüşebilir. Oto yıkama dükkanı açmak için bazı öneriler faydalı olacaktır.

car wash photo

Öncelikli Olarak Oto Yıkama Sektörü Konusunda Bilgi Edinin

Oto yıkama sektörü son zamanlarda yelpazesi bir hayli gelişmiş bir sektör olduğundan dolayı bu sektörün iyice araştırılması faydalı olacaktır. Sektör hakkında son teknoloji ve yenilikleri keşfetmek gerekir. Aksi halde birçok oto yıkama firması bulunduğu için aralarında yok olup gidebilirsiniz. Bu sebeple sektöre girmeden önce sektörün baştan aşağı öğrenilmesi ve ona göre bilgi edinilmesi gerekir. İnternet üzerinden sektörle ilgili pek çok yazı ve makale bulabilmeniz mümkün. Sektör hakkında bilgi edindikten sonra oto yıkama dükkanı açacağınız yerdeki halkın özelliklerini dikkate alarak müşterileri bu özelliklere sahip diğer oto yıkama firmalarını araştırarak genel bir kanı oluşturun. Sektörde en son model oto yıkama makineleri bulunmaktadır. Bu sebeple sektörü öğrendiğinizde yeni ekipmanları ve çevre dostu ürünleri öğrenerek hangi ürünleri temin etmeniz konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

Detaylı Bir İş Planı Hazırlayarak İş Ve İşlemleri Sıraya Koyun

Oto yıkama sektörü iş planında bulunması gerekenlerin başında sermaye yer alır. Yapacağınız yatırım ve hedefleriniz çok önemlidir. Koyulacak sermaye ve giderlerin birbirini karşılayabilecek düzeyde olması gerekir. Ayrıca birçok gider göz önüne alınmalıdır. Emlak, vergi, işçi, sigorta, ruhsat, malzeme temini, muhasebeci gibi maliyetler iş planında yer alması gereken giderler arasındadır. Oluşturulan iş planı sayesinde mali olarak düzenli gelir gider hesabı tutularak her şeyin kontrol altında kalması amaçlanmaktadır.

Oto Yıkama Dükkanınız İçin Gerekli Malzemelerin Satın Alınması Gerekir

Oto yıkama malzemeleri oto yıkamada gerekli ekipmanları içeren malzemelerdir. İhtiyacınızın neler olduğu belirlenerek doğru ekipmanların satın alınması gerekir.

Ancak ekipman almadan önce belirlemeniz gereken daha önemli bir soru bulunmaktadır. Kendi markanız olan bir oto yıkama firması mı açacaksınız yoksa bayilik alarak mı işlemlerinizi yürüteceksiniz. Bayilik alınması halinde bayilik veren firma kendi ekipman ve makinelerini yolladığından dolayı herhangi bir malzemeye ihtiyaç duymazsınız. Ki bu da sizi markalaşma yolunda yaşayacağımız birçok zorluktan kurtarır. Ancak kendi markanızla devam etmek istiyorsanız piyasada kaliteli mal sunan firmalardan sanayi tipi oto süpürge, basınçlı oto yıkama makinesi satan yerleri bulmanız gerekir. Ayrıca temizliği gerçekleştirebilmek için kaliteli temizlik malzemeleri temin edebileceğiniz bir temizlik firması gerekir.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Şirket Açarken Büyük Düşünmek Neden Çok Önemli

car wash photo

Personel Seçiminde Dikkatli Olun

Oto yıkama sektöründe personel seçimi olmazsa olmazlardandır.

Öncelikle işin başında kimin duracağına karar verilmesi gerekir. İşin başında kendiniz duracaksanız herhangi bir problem yoktur. Ancak işin başında duramayacaksanız işten anlayan, güvenirli bir müdür almanız faydalı olacaktır. Seçilecek mekana, mekanın büyüklüğüne ve müşteri profiline göre 2 ile 10 arasında elemana ihtiyaç duyabilirsiniz. Elemanlarınız daha önce bu işte çalışmış ve kibar kişiler olmasına özen gösterin. Birçok müşteri oto yıkama hizmeti almak için firmanıza geldiğinde arabasının ayarlarının oynanmasından dolayı memnun kalmayabilir. Bu sebeple seçtiğiniz personellerin bu ayrıntılara dikkat etmesi gerekmektedir. Arabaların fiyat açısından çok değerli mallar olmasından dolayı arabayı emanet edeceğiniz kişilerin güvenilir ve işinde profesyonel olması işleyiş için önemlidir.

car wash photo

Kamera Sistemi ile Gözlemleyin

Oto yıkama sektörü gelişmekte olan dikkat gerektiren sektörlerin başında gelmektedir. Bu sebeple profesyonel bir kamera sistemi kurdurarak çeşitli kazaların tespitinde kolaylık yaşayabilirsiniz. Çünkü oto yıkama esnasında ufak tefek kazalar meydana gelebilir veya daha önceden oluşan çiziklerin o esnada oluştuğunu düşünüp problem çıkarabilir. Bu tür sorunları çözmek için kamera sistemi kullanmak çok güvenilir bir yöntemdir. Ayrıca arabaların güvenliği ve firmanın güvenliği ile personelin güvenliği açısından 7/24 saat kamera sistemi ile korunması önem arz eder.

Otomobil yıkamam tesisi açacak olan dostlarıma şuradaki yazımızı da okumalarını şiddetle önermekteyim:

OTO YIKAMACI DÜKKANI AÇMAK

 

Yorum yapın