Oto yıkamacı açmak karlı mı?

Oto yıkamacı açmak işinin artısını ve eksisini daha önceden bu linkteki yazıda incelemiştik. Şimdi geldik kritik soruya: “oto yıkamacı açmak para kazandırır mı?“, yani karlı bir girişim midir? Arladaşlar otomobil yıkama işi günümüzde bildiğimiz üzere benzinliklerdeki makineler sayesinde kolaylaşmıştır. Yani insanlar benzin alırken ayaküstü arabalarını bu makineler sayesinde çabucacık yıkayabiliyor.

ÖNEMLİ NOT: Karlılık konusunda burada vereceğimiz somut rakamların yöreden yöreye değişeceğini ve sosyolojik, kültürel sebeplerden etkileneceğini ifade etmek gerek.

Peki öyleyse biz ne diye ekstradan sırf bu işe özel dükkan açacağız. Yani benzinliklerdeki 1 lira atılıp çalışan makineler dururken insanlar bize gelip ne diye arabalarını yıkatmak üzere teslim edecek?

car wash photo

İşte bu sorunun cevabını verdiğimiz anda gerçekten para kazandıran bir oto yıkamacı tesisine, işletmesine sahip olabileceğiz demektir.

Arkadaşlar insalar bu 1 liralık otomatik oto yıkama makineleri yerine sizin oto yıkamacı dükkanınızı tercih edecektir çünkü siz daha ince iş çıkaracaksınız. Yani makinelerin dahi giremediği ince noktaları temizleyeceksiniz. Zira bir arabanın içini eşyalara zarar vermeden yıkayacak makine henüz icat edilmedi. Ayrıca ikinci olarak 1 liralık oto yıkama makinesi asla araçların dışını derinlemesine temizleyemez. Cilalayamaz. Çiziklere pastel-cila çekemez. Tekerlerin yanındaki çamurlukları iyicene temizleyemez. İşte bu noktada siz devreye gireceksiniz.

Makineleriniz olacak tabi ki. Ancak bunlar kesinlikle çok daha profesyonel olacak. Daha detaylı hijyen sağlamaya muktedir olacak. Ayrıntı köşeleri silip süpürmek için adamlarınız olacak. Aracın içindeki eşyalara sahip çıkmak için kameralarınız ve güvenlik görevlileriniz olacak…

Kısacası arkadaşlar insanlara para vermeye değer iş ve hizmet yaparsanız insalar da size gelir, üstüne de sizi tavsiye eder. Böylelikle işletmeniz de paraya para demez.

Ben admininiz sizi temin ederim ki nice oto yıkamacılar tanıyorum 1 amelenin maaşını ödemekten aciz. Başka bir tarafta da nice otomobil yıkamacıları da tanıyorum ki, ayda 40 tane asgari ücretlerinin maaşı kadar çok para kazanıyorlar…

Somut konuşmak gerekirse ortalama 25 000 TL civarında net kar elde etmekteler.,

Bu yukarıda size yazdığım rakamı abartısız 5’e katlayan oto yıkamacılar da var. Bunlar şehrin işlek caddelerinde uvuza ama kaliteli hizmet vermeyi şiar edinmiş ve de bunu yıllardır pes etmeden,  yapan yerlerdir.

Sonuç olarak  “oto yıkamacı açmak karlı mı” sorusunun net bir cevabı yoktur. Ancak rakamsal konuşmak gerekirse bu işe girişenlerin sadece 10 tanesinden 4 tanesinin tutturabildiğini ve geriye kalanların ne yazık ki ilk 5 sene içerisinde battığını ifade etmek isterim.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Bu Devirde İnternet Kafe Açmak Boş İş Mi?

Siz de riskleri göz önünde bulundurarak bu tür bir girişime adım atın. Aksi halde yaş tahtaya basmış olursunuz ve birikimleriniz suya düşer.

Yorum yapın