OTO YIKAMACI DÜKKANI AÇMAK-Karlılık ve Maliyet

Oto yıkama dükkanı açmak isteyenlere bu yazımızda kısa tavsiyeler vereceğiz. Oto yıkama işini yapabilmek için arabaların bol geçip gittiği işlek bir bölgeye pusmalısınız.

Bakın size pazarlamacı safsatalarını değil gerçekçi bir müşteri empatisi yapıp bu yazıyı yazacağım. Amacım aracını yıkatmak isteyen, temizletmek isteyen kişilerin sizin mekanınıza gelip nasıl para ödeyebileceklerini anlayabilmeniz.

Oto Yıkamacı Bayiliği Veren Firmalardan 8 tanesi: Auto Express Oto Yıkama, Globowax,Autowash, Kawax Oto Yıkama, Otoparlat, Carwash Turco, Kawax Oto Yıkama

Bu rastgele seçilmiş 8 firma haricinde başka firmalar da var. Sakın sadece bunlarla yetinmeyin.

Oto Yıkamacı Dükkanı Açmak Neden Boş Bir İş Değil? 

Öncelikli olarak oto yıkamacı dükkanı açmanın boş bir iş olmadığının somut kanıtlarıyla başlayalım. Corona virüsün etkileriyle bu yılı saymazsak her yıl, trafiğe giren araba sayısı artış gösteriyor. Satış rakamları bir önceki yıla göre %20 ile %25 arasında yükseliş grafiğine sahip. Bu ise daha fazla araç, yani yıkanması – temizlenmesi gereken araç demek. Bu birinci kanıt.

İkinci kanıt ise benzinliklerin başlarda bu işi ek gelir elde etmek için yapmaları iken günümüzde en son teknoloji ile üretilmiş yıkama araçlarını bir bir satın alıp tesislerinde kullanmaya başlamalarıdır. Büyük markalar kar oranlarını daha da yukarılara taşımak için müşterilerin tüm ihtiyaçlarını karşılamak adına böyle yatırımlar yapıyor. Sadece büyük markalar değil, köylerde, kasabalarda ve en ücra bölgelerde bile yeni açılmış bir benzinlikte dahi, daha ilk etapta oto yıkama ekipmanları ve çalışanları oluyor. Zira önceleri lüks gibi görünen bu ihtiyaç artık hem otolar hem de oto sahipleri için temel gereksinim olarak nitelendiriliyor.

car wash photo
jantları silmek en zoru

Önceden insanlar bir kova su, biraz temizleyici ve bir fırça ile arabalarını yıkardı. Pazar günleri araba yıkama merasimleri düzenlenirdi. Ancak ne kadar temizlense de arabalar istendiği kadar temiz olmazdı. Aynı zamanda yanlış bir temizleyici ya da hareket arabaların çizilmesine, dış yüzeylerinde ciddi hasarlara yol açabilir.

Tüm bu kanıtların ve donelerin ışığında oto yıkama işinin boş bir iş olduğunu söyleyenler, ya kötü niyetlidir ya da piyasayı iyi okuyamıyor demektir.

Günümüzde araba sahibi olmak neredeyse ev sahibi olmak kadar zaruri bir ihtiyaç haline geldi. Her yıl sadece Türkiye’de yüzde yirmi beş oranında yeni araç trafiğe giriyor. Bu demektir ki bu sektöre girip de işlerini doğru düzgün yapan hiç kimse batma riskiyle karşı karşıya kalmaz. Kullanılan ekipmanların ve temizleyicilerin kaliteli olmasına özen gösterilmeli, güler yüzlü ve müşteri memnuniyetini ön planda tutan hizmet anlayışından bir an bile vazgeçilmemeli. Gerisi çorap söküğü gibi kendiliğinden gelecektir.

Dükkanda ne kadar fazla araç yıkama bölümü ve personel olursa çok daha fazla müşteriye aynı anda hizmet sunma şansınız olacaktır.

ÖNEMLİ BİLGİ: Oto yıkama sektöründe barınabilmek rekabet şartlarına adapte olmaktan geçmektedir. Bu dükkan türü maalesef aşırı rekabetin olduğu bir iş türdür. O sebeple farkınızı ortaya koymalısınız. Bunu en iyi “insanlarla sağlıklı ve güçlü diyalog kurarak” yapabilirsiniz. Müşterilerle “aşırıya kaçmadan“, “onları rahatsız etmeden” ve “nasıl davranılmasını gerektiğini bilerek” iletişim kurmalısınız.

Öncelikle arabasını yıkatmak isteyen adamın kafasını ele alalım. Şehirlerarası bir yolda giden bir arabanın olduğunu varsayalım. Bu arabanın önüne çıkan onlarca oto yıkama dükkanlarından hangisini tercih etmek isteyeceğini düşünelim…

Oto Yıkamacı Açmak Karlı Mı?

Bu iş şu anda güncel olarak aylık 30 000, 40 000 TL dolaylarında net kar bırakabilecek kapasitede bir iş fikridir. Yani katiyen küçümsemeye gelmez. Bu işi yaparak ciddi rakamlar kaldıran onlarca aile var. Ancak kolay para değil buradan kazanılan para arkadaşlar. Elleriniz ilaçlardan kabaracak, şişecek, tahriş olacak… Rutubetten ciğerleriniz bir tuhaf olacak. Muhatap olduğunuz insanlar öyle çok entellektüel insanlar olmayacak. Ayrıca en önemlisi o dükkana bağlı kalmak ve özgürlüğünüz orada bırakmak zorundasınız.  Oto yıkamacı açmak karlı mı başlıklı şu makalemizden detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Dikkat edilmesi gerekenler

1) BİR ARAÇ SAHİBİ ŞEHİRLERARASI BİR OTOBANDA VİRAJ ÇIKIŞINDA ANİDEN BELİREN BİR OTO YIKAMACIYA UĞRAR MI SİZCE?

Viraj çıkışında insanların görme yelpazesi en aza inmektedir. Dolayısıyla otoyolların viraj çıkışlarına asla mekan açmayın. Açacaksanız daha düz, uzuncana bir alanı tercih edin. Zaten şurası bir gerçek ki insanlar yol kenarındaki reklamlara dahi araç kullanırken otomatik pilota aldıklarında yani rahat rahat sürüş yaparken bakmaya tenezül ederler. Dolayıyla sizin mekanınızın da reklam tabelası uzunca bir mesafeden görünebilecek nitelikte olmaldır.

2) OTO YIKAMA DÜKKANI AÇACAĞINIZ YERE YAKLAŞMADAN 1 KM ÖTEDEN REKLAMLAMAYA BAŞLAYIN.

Bunun için yapacağınız şey basit. Karayolları genel müdürlüğünden, ya da ilgili belediyelerden alan kiralamanız lazım. Yanlız size peşinen söyleyeyim. Bu kiralayacağınuz alan için rantın çok yüksek olduğu bölgelerde tahmininizden daha fazla para dökülmek zorunda kalabilirsiniz. Ancak bunun size getirisi götürüsünden daha fazla olacaktır emin olun.

Yine iş yerlerine ve kapılara fiyat tarifeniz ile birlikte broşür bırakmanız sizin pazarlamanıza inanılmaz katkı sağlayacaktır. İnsanlar önce hizmete sonra da fiyata bakarlar ve sonra makul görürlerse ellerindeki broşürü bir anahtar gibi kullanıp sizin dükkanızın kapısını aşındırırlar.

3) MEKANINIZIN YOLA OLAN CEPHESİNİ OLABİLDİĞİNCE UZUN TUTMANIZ SİZİN LEHİNİZE.

Bakın arkadaşlar insanlar sizin tabelanızı gördü diyelim. Araçlarıyla giriş yapmak istiyorlar bu durumda araçlarının kaza riski olmadan girebilecekleri bir alana ihtiyacı vardır. Bunun için yola dik konumda bir giriş değilde olabildiğince paralel konumda bir cep yapıp insanları buraya çekmelisiniz. Bu cep yolun etrafını ise her zaman görünebilecek trafik ışıklarıyla ışıklandırmanız gerekmektedir. Bunun yanında uyarıcı tabelalar da olmazsa olmaz.

Şu İş İlgini Çekebilir:  KAFE AÇARKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR!!

4) RAKİP ANALİZİNİ İYİ YAPIP FAZLA REKABETİN OLDUĞU ALANLARDAN UZAK DURUN.

Bu analizi yaprken sadece şimdiyi değil geleceği de düşünmelisiniz. Zira zamanla büyük balıkların gelip sizi yutması riski de artabilir. Size önerim oto yıkamacı açacağınız yerin;

-yeşil alan diye nitelendirilen ormanlık alanların bitimin
-benzinliklerin bulunduğu ya da barınabileceği yerlerden ırak,
-Dinlenme tesisi diye adlandırılan yerlere uzak yerlere açmanız sizin yararınıza olacaktır zira bu gibi yerlerde rakipleriniz sizi bulamayacaktır. En azından bu süreç çok daha uzun zaman alacaktır.

5) OTO YIKAMACI AÇTIĞINIZ YERE SAP GİBİ SADECE YIKAMA DURULAMA MAKİNELERİ KOYMAYIN!!

Yıkamacı dükkanınıza uğrayacak adam arabasını oraya koyduğunda sap gibi bekleyecek değil ya. İnsanların dinlenmeleri, yemek yemeleri, alışveriş yapmaları için olabildiğince büyük bir tesisi de yanına kurmanız yararınızadır. Bu dükkanda en çok aranan şeylerden birisi de çay kahve içebilecekleri, atıştırmalık yiyeceklerin bulunduğu bir mekandır. Tüm bunları ne kadar fazla sağlayabilirseniz o kadar etkili olacaktır.

6) KARŞISINDAKİ KİŞİ OTO YIKAMACI DA OLSA AMELE DE OLSA MÜŞTERİ SAMİMİYETE VE GÜLERYÜZE ÖNEM VERİR.

Sizin dükkanınıza sırf muhabbet olsun diye uğramaları işten bile olmaz eğer samimiyeti elden bırakmazsanız. Bunu ne kadar sağlayabileceğiniz ise sizin kabiliyetinize kalmış bir şey.

Şimdi de kısaca oto yıkama işinin avantajlı ve dezavantajlı yönlerini ele alalım:

Oto Yıkama İşinin Dezavantajlı Yanları Nelerdir? 

  • Çok fazla iş gücüne ve emeğe dayalı olması, en büyük dezavantajlarının başında gelir. Hani taksi şoförleri der ya: Bütün gün direksiyon sallıyorum. Siz de bütün gün hortum tutup fırça sallayacaksınız. Oto yıkama tesisinizde otomatik cihazlar olsa bile, o cihazların başında durup kontrollerini sallamak gerekecek. Ayrıca o aygıtlar genelde sadece kabasını almaktadır aracın. Üstüne bir kere de sizin hortum tutup fırçalamanız gerek. Bazı tesislerin 24 saat açık tutulduğunu söylersek bu bir personelin ya da oto yıkamacının günde en az 12 saat boyunca arabalarla haşır neşir olacağı anlamına gelir. Arabalar son derece kompleks araçlardır üstelik. Öyle beş dakikada yıkanılıp paklanacak bir araç türü değildir. Lastikleri, camların araları, silecekler, çamurluklar derken bir araç ortalama olarak en az yarım saatte yıkanır. Durulama dahil. Bu nedenle sıkı bir enerjiye ve dur durak bilmeyen tempoya uyum sağlayan bir bünyeye ihtiyacınız olacak.
  • Bir başka olumsuz taraf çok fazla kimyasal temizleyiciyle haşır neşir olacaksınız. O deterjanların ve oto temizleyicilerin ne kadar sıvı, akışkan ve köpüklü de olsa yaydığı bir koku vardır. O kokuya alışmanız zaman alacak. Aynı zamanda çoğu zaman genziniz yanabilecek. Bu nedenle eldiven ve maskeyle çalışmanızı, yerin sahibiyseniz personellerinizin öyle çalışmasına özen göstermenizi tavsiye ederiz. Önce iş güvenliği sonra iş mottosunu kesinlikle unutmayın. Böylece en az hasarla sağlığınızı ve geçiminizi gelişkin bir şekilde sürdürmeye devam edersiniz.
  • Son olarak müşteri memnuniyetinin son derece az olduğu bir iş koludur. Neden derseniz? Özellikle Türkiye’de erkek şoförlerin çok kıymetlisidir, kendi bindikleri ve sürdükleri arabalar. Siz ne kadar cillop gibi yapsanız da müşteri bir yerlerde mutlaka bir kir, bir iz bulu ya da bulduğunu sanır. Yine aynı zamanda o müşteriler, geçmişte fark etmedikleri ve sizin hiçbir alakanızın olmadığı gün gibi ortada olan çizikleri de sizin üstünüze yıkabilir. Arabanın kirinden görünmeyen çizikler, siz onları temizledikten sonra ortaya çıkar ve bir bir görünürler. Müşteri de bu tür çiziklerin siz temizlemeye çalışırken oluşturduğunu düşünüp dellenebilir. Türkiye’de çok fazla oto yıkama dükkanında kavgalar, tartışmalar yaşanmaktadır. Bunlardan uzak durmanızı dileriz. Umarım müşterileriniz her zaman sizin işletmeciliğiniz gibi güler yüzlü ve vakar olur.

Oto Yıkamacı Dükkanı Açmanın Avantajlı Yönleri Nelerdir?

Eğer tam manasıyla çalışkan olabilirseniz bol bol para kazanacağınız bir iştir. Siz ne kadar istemeseniz de zaten şehirde temizlenmeyi bekleyen araçlar bitmeyecektir. Kendi mesai saatlerinizi en azından bir kaç yıl kadar geniş tutun, esnek bırakın. Gerekirse ilk zamanlar eve sadece uyumak için gidin. Ancak belli bir noktadan sonra sabit bir müşteri kitleniz olacaktır. Siz işleri genişlettikçe dükkanınıza yeni personeller ve yardımcılar da alabileceksiniz. Ve böylece omzunuzdaki yükler de giderek azalacaktır. Böylece ilk zamanlar çektiğiniz cefalar daha sonra başka omuzlara eşit pay edilerek sizi de işletmenin kendisini de rahatlatacaktır. Çalışkan olduğunuz sürece iş sahanızı genişletme ve çok daha fazla para kazanma imkanı sunan bir iştir oto yıkamacılık.

car wash photo
aynayı silerken çizmemek lazım

 Geleceği Var mı?

  • Cevap hem evet hem hayırdır. Evettir çünkü dünya üzerinde ve ülkemizde her geçen yıl otomobil sayısı giderek artmaktadır. Sadece Türkiye’de 20 milyonun üstünde araç vardır. Bu da temizlenmeyi bekleyen 20 milyon ihtimalli araç sayısı demektir. Bu sayı da giderek artmaktadır; bu nedenle her köşe başında bir oto yıkamacı var. İşin geleceğini, daha gelecek var olmadan kendini gösteriyor zaten.
  • Hayır kısmı ise en azından manuel temizleme faaliyetlerinin giderek azalacağı yönündedir. Zira her sektörde olduğu gibi bu sektörde de makineleşme had safhaya varacak ve daha hızlı araç yıkama makinelerinin olduğu oto yıkamacılar ayakta kalacaktır. Siz de o gelecekte ayakta kalmak için makineleşme yoluna gidebilirsiniz.

Son olarak makalemizi bitirmeden evvel oto yıkamacı açacakların dikkat etmesi gereken 5 şey başlıklı şu makalemize göz atmanızı öneririz.

SON NOT: Arkadaşlar bence Hindistan ve Çin’den araç yıkama otomatları satın alıp Belediye’den kiralamak suretiyle bunları önemli ve kritik yerlere konumlandırmak “daha mantıklı ve gelecek vaat eder görünüyor“. Ancak elbette siz bilirsiniz.

 

Yorum yapın