Otobüs Muavini Olmak İçin Gerekenler

Muavinler, şehirler arası yolculuklarda sıklıkla karşımıza çıkan, hayatımızın gündelik bir gerçeği. Otobüs denilince akla ilk önce şoför daha sonra da muavinler gelmekte.

Peki ya muavin olabilmenin şartları. Yazımızın başında muavin olmak için gerekli olan özellikleri meraklıları için şu şekilde sıralayalım:

 • Öncelikli olarak bilmemiz gerekiyor ki büyük bir diplomaya ihtiyacınız yok. Bir üniversite mezunu olmadan da bu işe girebilirsiniz. Tabi, ayrım söz konusu olduğunda lise mezunu biri, orta öğretim mezunu birinden daha önde olacaktır. Bilet kontrolü için ise okuma – yazma gerekli olacaktır. Bu nedenle genelde lise mezunu olan insanlar, muavin olarak çalışma hayatına başlamakta ve devam etmektedirler.

 

 • Muavin olmak için genç olmak gerekmektedir. Bazı istisnai durumlarda 40’lı yaşlarında muavinler görsek de genelde yaş aralığı 18-30 arasındadır. Zira muavinlik, kimi durumlarda uzun yolculuklarda ayakta kalmaya, bilek gücüne ve beden emeğine dayalı bir meslektir. Bu nedenle genç nüfus için öncelikli bir iştir.

mu

 • İlk madde de belirttiğimiz üzere kimi durumlarda şehirler arası yolculuğa çıkma durumları olacaktır. Bu nedenle bazı zamanlar 1 gün boyu ya da günlerce eve dönmemek göze alınmalıdır. Bu tamamen hangi şehirler arasında muavinlik yapacağınıza göre değişecektir. Örneğin Çorlu- İstanbul arası bir otobüste 1.5 saat geliş 1.5 saat gidiş olmak üzere 3 saatte bir seferi tamamlamış olursunuz. Böyle durumlarda muavin olarak çalışan kişi günde 3 -4 sefer yapabilmektedir. Ancak her şehirler arası yolculuk bu kadar kısa sürmemektedir. Örneğin İstanbul- Diyarbakır arası bir yolculuktaki muavinlik, bir önceki örnektekine benzemeyecektir. İstanbul- Diyarbakır arası karasal yolculuk 18 – 19 saat aralığında sürmektedir. Bu nedenle muavin, günlerce eve dönmeme ihtimaline hazırlıklı olmalıdır. Bu açıdan baktığımızda uzun yol seferlerinde çalıştırılmak üzerine alınan muavin popülasyonunun genelde bekar insanlardan oluştuğunu görüyoruz. Evli insanların, haftada 2 -3 gün evden uzak durması, hem insani açıdan hem de mesleğin profesyonel işlenmesi açısından risk doğurmaktadır.
 •  Bu bağlamda muavinlikte aranan bir diğer şarta rahatlıkla ”bekar” olmak diyebiliriz. Hem işin evden uzak yapılması gerektiği de hem de sosyolojik ve psikolojik yönlerden evli değil bekar muavinler tercih edilmektedir. Yapılan bir araştırmaya göre evli muavinler, belli bir süreden sonra işten yoruluyor ve bırakmak istiyorlar bu da otobüs acentaları için acil muavin bulma ihtiyacı ve çeşitli sıkıntılar doğuruyor.

mu 2

 • İnsan ilişkilerinin güçlü olması ve iletişim kurma becerisinin yüksek olması gerekmektedir. Birçoğumuzun da başına geldiği üzere, bir muavinin kaba, saygısız ya da fevri hareketlerde bulunuyor olması son derece sinir bozucudur. Paramızla aldığımız ulaşım hizmetinde, kimi yolcular, kendini bilmez muavinler tarafından emir cümlelerine, kaba tavırlara ve saygısız üsluplara maruz bırakılmaktadır. Böyle noktalarda herhangi bir şikayet merkezi ve yolculara dair herhangi bir hak verilmediğinden muavin her ne yaparsa yapsın, yanına kar kalmaktadır. Siz, siz olun layıkıyla bu mesleği icra edin. Son dönemde ülkemizde yaşanan muavin krizleri ile birlikte, artık muavinler olması gerektiği gibi mesleğini icra etmektedir. Bu ne demektir? Örneğin yolculara sen değil siz hitabı kullanmaktır. Yolcu bir şey sorduğunda, ona kibar ve elinden geldiğince şefkatli bir şekilde yardımcı olmaya çalışmaktır. Yol, bilgi, ya da buna benzer bir şeye dair soru soran yolculara gereken cevapları bildirmek, cevap bilinmiyorsa şoföre ya da bir başka personele danışmaktır. Muavin, sözcük anlamıyla yardım eden, yardımcı olan kişi demektir. Bu nedenle mesleğinizin adının anlamına uygun davranmakta her zaman ilerleyen taraf siz olacaksınız.

 

 • Temiz olmak. Muavinler, 50 kişilik otobüslerde yaz – kış demeden yürüyen, belli bir ritmdeki maratonda ter döken kimselerdir. Ve yine başımıza geldiğinden biliyoruz ki, bazı otobüs muavinleri kötü kokmaktadır. Bu kötü kokuyu engellemek için, otobüsün kişisel malzemelerini bulundurduğumuz yerinde kişisel hijyenimizi sağlayacak malzemeler bulundurmalıyız. Bunların başında koltuk altı deodarantı elzem olandır. Bunun dışında güzel kokmanızı sağlayacak bir parfüm de olmalı. Muavinler genelde beyaz gömlek ve kumaş pantolon tasarımıyla çalışırlar. Bu nedenle, her muavinin her olasılığa karşı- aşırı terleme- üstüne bir şey dökülme gibi- yedek olarak beyaz gömlek ve pantolon bulundurma mecburiyeti vardır. Bu mecburiyete uymayan muavinler, hem kötü kokularıyla hem de bakımsız görünümleriyle yolculara zor saatler yaşatacak ve hakkında şikayetlere varan cezalar alacaktır.
Şu İş İlgini Çekebilir:  Park Bekçiliği Yapmak İsteyenlere

 

 • Konuşma ve diksiyon güzelliği de aranan özelliklerden diğeridir. Konuşmayı bilmek, üslup olarak da teknik olarak da mühimdir. Otobüs işletmeleri, ekseriye şivesiz konuşan insanları muavin olarak işe almaktır. Muavinin ne dediğini anlaşılır olmalı, kurduğu her cümle noksansız, duru ve temiz bir Türkçe ile karşı tarafa aktarılmalıdır.

 

 • Ve herhalde çok nadir gördüğümüz ve kağıt üstünde muavinlerde aranan ama pratik hayatta neredeyse hiç bulunmayan bir özellik: Güler yüzlü olmak. Hemen hemen hiçbir muavinde görmediğimiz bu özellik, genelde karşımıza asık suratlı, agresif muavinler çıkmasına neden olmaktadır. Güler yüzlü bir muavin gördüğümüzde adeta şaşırırız. Siz yine de muavin olacaksanız, insanlara güler yüzlü yaklaşıp pozitif bir iletişim ağı örün ve işinizde yükselmek için yolcuların da şoförün de gözüne girmeye bakın.

mu 3

Peki muavinler tam olarak ne iş yapmaktadır?

 • Bir muavinin yolcu bakış açısına göre en önemli vazifesi yolculara yiyecek – içecek servisi yapmaktır. Genelde yolculuk başlangıcından yarım saat sonra önce kahve- çay- soğuk meşrubat servisi açılır. Akabinde de tatlı ve tuzlu olmak üzere iki seçenekli yemek servisi.

 

 • Muavinlerin pek bilinmeyen bir başka görevi ise, seyir sefer defteri oluşturmaktadır. Hareket saati, otobüste kaç yolcu olduğu, biniş yeri, varış yeri ve varış saati gibi bilgilerin işlendiği bir defterdir bu. Herhangi bir kontrolde gösterilmek üzere hazırlanır. Aynı şekilde arşiv olarak da tutulur.

 

 • Uyarı ve bilgi anonsları yaparak yolcuları, yolculuk açısından bilgilendirmek. Örneğin ”otobüsümüz hareket etmiştir, şu kadar saat sonra buraya varacaktır.” anonsu ile başlar yolculuk. Mola verilecekse, molanın nerede yapılacağını ve ne kadar süreceğini de muavin yapar. En son varış yerine ulaşıldığında da bu bilgi, muavin tarafından yolculara aktarılır.

 

 • Muavinler, otobüs yolcularının güvenliğinden ve rahatlığından da sorumludur. Kulaklık mı çalışıyor? Muavin çağırılır. Birinin boğazına bir şey mi takıldı? Muavin çağırılır. Biri gürültülü bir şekilde telefonda mı konuşuyor? Muavin çağırılır. Yolcular arasında herhangi bir tartışma olursa da muavin müdahale etmek zorundadır. Kısacası, otobüs hareket eden bir otel; muavin ise o otelin şef personelidir. Aynı zamanda otobüsle ilgili teknik bir arıza olduğunda da şoföre muavin yardım eder. Bu bağlamdan baktığımızda, otobüs sürme bilgisi olan, E ehliyetine sahip insanlardan muavin yapılmaktadır. Böylece, otobüse dair kötü bir şey olduğunda şoför tek başına kalmak ve uğraşmak zorunda kalmaz.

 

Son olarak uzun yolculuklar muavinin uykuya karşı dayanıklı olması gerekmektedir. Bu, en başta yolcuların güvenliği için gereklidir. Hem de muavinin gizli bir görevi daha vardır ki o da şoförü uyanık tutmaktır. Nasıl ki arabalarda şoför babamızı, annemiz uyanık tutma görevindeyse, otobüslerde de muavin aynı görevi yürütmektedir.

 

Muavin, kimilerine göre kolay, kimilerine göre zor bir meslektir. Tercihi kendiniz yapın ve eğer gerçekten yapabileceğinizi düşünüyorsanız bu mesleği seçin.

 

Herkese huzur dolu ve güvenli yolculuklar dileriz.

“Otobüs Muavini Olmak İçin Gerekenler” üzerine 5 yorum

 1. Benim tam hayalimdeki meslek ama E sınıfı ehliyetim yok ve teknik arızaya dair bir bilgim yok sıkıntı yaratır mı acaba

  Cevapla
  • Bu konudalarda firmalar asgari bilgilere vakıf olmanız için eğitim vermekteler. Ancak siz işi firmaya bırakmayın kendiniz öğrenmeye çalışın.

   Cevapla

Yorum yapın