Otomobil Ekspertiz Dükkanı Açmanın İncelikleri ve Önemli Noktaları

Oto ekspertiz dükkanı açmak isteyenler yazımızın başına toplanabilir! Ama bunun öncesinde gencisi yaşlısı, henüz arabalar dünyasını tam tanımayanlar için otomobil ekspertiz dükkanı nedir, nasıl faaliyetler içerisinde yer alır? Bu gibi soruların yanıtlarını arayalım. Sonuçta bizi takip eden ehliyetsiz arkadaşlar ya da 18 yaşının altında olup da ehliyeti kaptığı gibi araba alacak arkadaşlar da mevcut.

automobile photo

Biliyorsunuz ki özellikle bizim ülkede otomobil sektörü acayip bir ivme halinde. Çoğumuz fakirlikten, pahalılıktan, alım gücünün düşüklüğünden bahsetsek de elimize geçen ilk büyük parayla hemen soluğu galerilerde alırız. Bazılarımız ise o kadar şanslı değildir. ”Aman canım ayağımı yerden kessin yeter” mantığıyla ikinci el arabalara olan rağbet de artmakta. Giderek de haklı olarak artış göstermekte.

GÜNCELLEME: BEYLER BU İŞ FİKRİ İÇİN REGÜLASYONLAR SIKI OLABİLİR. SİGORTA EKSPERLİĞİ YÖNETMELİĞİNE GÖZ ATINIZ. EĞER SONRADAN BAŞINIZI AĞRITACAK BİR HÜKÜM GÖRÜRSENİZ ŞİMDİDEN BİLİNÇLENİN:https://www.tsb.org.tr/default.aspx?pageID=654&yid=49

Zira ikinci el bile olsa bir araba sahibi olmak birçok açıdan avantajlıdır. Ancak İstanbul trafiğinin kabusunu yaşamamak için toplu taşıma araçlarını ve özellikle raylı sistemdeki ulaşım araçlarını kullanmak da hala mantıklı bir fikir olarak kenarda duruyor. Yine de Türkiye’nin ortalamasına baktığımızda özellikle ikinci el araba piyasasının da inanılmaz büyük bir katkı payı var sektöre.

Ancak araba almak bile sıfırdan riskli bir iş iken, bir de ikinci el araba almak risklerin sayısını arttırıyor. Bu nedenle söz konusu alınmak istenen ikinci el otomobillerin kontrolü ve gizli hasarı olup olmadığının tam profesyonel analizi için oto ekspertizler açılıyor. Yani siz almak istediğiniz arabayı sahibiyle birlikte ya da tek başınıza oto ekspertiz dükkanına götürüyor oradaki tam donanımlı cihazlardan geçirdikten sonra almaya ya da almamaya karar veriyorsunuz.

İşin niteliğini merak eden arkadaşlar için kısaca şu görselin altında özetleyebiliriz. Yapılan işlem şudur. Getirilen ikinci el araçlar, bunun için özel tasarlanmış cihazlardan ve analizlerden geçirilir. Böylelikle hile ile boya ile gizlenmiş bir kusuru var ise o söz konucu cihazların vasıtasıyla öğrenilir. Oto ekspertiz dükkanlarında tam olarak aracın iskeleti çıkarılır. Zaten görsel de görüyorsunuz bunu tam olarak. Tam bir iç okuma ve hata oranı yüzde sıfır olan bir dizi testten sonra hasar tespit raporu müşteriye sunulur.

Karlı Sayılabilecek Oto Ekspertiz Bayiliği Veren 4 Firma adlı makalemizi aylar öncesinden buraya bırakmıştık. Sıfırdan ben bu işi yapamam arkadaş diye hayıflananlar için ikinci bir şans kapısı oto ekspertiz bayiliği veren firmalarla anlaşmaktır. En karlı bayilik veren firmaları ise yazımıza tıklayarak ulaşabilirsiniz. Pek tabi ki parlak fikirler farkıyla.

automobile photo

Oto Ekspertiz Dükkanı Açmak Karlı Mıdır? 

Kesinlikle kar oranı yüksektir. Zaten ülkemizde asla ölmeyen, ekonomik gidişat ne kadar kötü olursa olsun her zaman için bizim insanımızın ön planlarında araba almak ya da araba satmak yer alır. Bu da ikinci el araba pazarının ve oto ekspertizlerine olan ihtiyaçların günden güne artması demektir.

Riske girmek ama az biraz para koyma şartıyla çok paralar kazanmak istiyorsanız otomobil sektörünün bu alanını size gönül rahatlığıyla önerebiliriz.

Oto Ekspertiz Dükkanı Açmanın Maliyeti Nedir? 

Sizin için bir maliyet dökümü yaptık sevgili arkadaşlar. Birden fazla arabayı tek bir yerde tutmak ve analiz etmek için büyük bir alana ihtiyacınız olacak. En az 2 -3 adet ve otomobillerden anlayan çalışanlara ihtiyacınız olacak. Bunun yanı sıra söz konusu otomobillerin tam analizini ve dökümünü yapacak bu işin için üretilmiş ekspertiz cihazlarına ihtiyacınız olacak.

Tüm bunların toplamında oto ekspertiz dükkanı açmanın maliyetini 20 bin ile 30 bin arasında bir ölçekle size verebiliriz. Şimdiden hayırlı olsun.

Oto ekspertiz dükkanlarında arabalar şu görselde gördüğünüz şekliyle analiz edilir. Bu noktada araba sahibi iseniz dikkat etmeniz gereken kusurları hile yaparak örtmek yerine elden çıkarmak istediğiniz arabanın tüm kırık ve eksik parçalarını dürüstlükle söylemektir. Yoksa alıcı oto ekspertize gitmek istediğinde hem rezil olursunuz hem de arabanızı satmanın dürüst bir yolunu bulamamış olursunuz. Arabalar, mühendislik alanında ne kadar karmaşık yapılara sahip olsalar da artık ekspertiz dükkanları sayesinde tam analizleri yapılabilmektedir. Bunu bir insanın check-up yapması olarak değerlendirebiliriz. İnsanın vücudu için tam analiz ne ise, oto ekspertiz dükkanları da sektör içerisinde buna cevap veren gerekli oluşumlardır.

Özel Halk Otobüsü Satın Alıp İşletmek araba alıp satma işlemlerini sevdiyseniz doğrudan bu işin ticaretini de yapabilirsiniz. Özellikle özel halk otobüsü satın alıp işletmenin ne kadar kar oranı yüksek bir iş olduğunu biliyoruz. Sizin de aklınıza yatar ve içinize sinerse tam olarak bu işi yapmanız için hiçbir engel yok. Şimdiden bol keyifli okumalar dileriz.

Oto Ekspertiz Dükkanı Açmanın İyi ve Kötü Yanları Nelerdir? 

Öyle eski otomobil emekçileri gibi arabaların yağına bata çıka, arabaların altında saatlerce kalarak çalışma devri bitti. Tüm profesyonel araçlar ve cihazlarla birlikte arabaları incelemek, onların hasar raporlarını dizayn etmek oldukça keyifli bile olacaktır.

En büyük kötü yanlarından biri söz konusu otomobiller olunca insanların telaşlı ve agresif davranmalarıdır. Siz arabada kusur bulduğunuzda ve bunu cihazlar vasıtasıyla kanıtladığınızda bile sanki o kusuru o arabaya siz yapmışsınız gibi tepkilerle karşılaşabilirsiniz. Soğuk kanlı olun ve metanetinizi koruyun. Bizim insanımız araba konusunda gerçek hassaslar.

Bunun dışında parasının çok tatlı geleceği bir iş olduğunu açık yüreklilikle söyleyebiliriz. Tek yapmanız gereken gereken sermayeyi toplamak ve işin niteliği ile ilgili gereken ön bilgileri elde bulundurmak ve bilerek, anlayarak hareket etmektir.

İzmir’de çekilmiş bir oto ekspertiz görüntüsü. Gördüğünüz üzere tamamen profesyonel, tamamen temiz bir iş. Çalışanlarınızı uzmanlardan ve arabalara merak duyan insanlardan seçmeniz önünüzdeki günlerde daha rahat bir kafayla çalışmanıza olanak tanıyacaktır. Onun dışında arabalara özel bir ilginiz yok ise başka işlere girmenizi önemle tavsiye ederiz.

Hangi Firmalar Bayilik Veriyor?

 • Experix Oto Ekspertiz Bayiliği
 • Metro Garage
 • DYNOBİL
 • Auto Analiz
 • Ümran Oto Ekspertiz
 • Pilot Garage
 • EFT Oto Ekspertiz
 • Oto Rapor
 • Garanti Oto Ekspertiz
 • Auto Analiz

Aylık Kar Oranı Ve Kazançları

Öncelikle sanayi civarınca bu dükkanların kiraları 10 000 TL civarıdır. Muhasebeci, stopajı, geçici vergisi, gelir vergisi, damga vergileri, kdv’leri, malzeme bakım giderleri, eleman giderleri çıkarıldığında elinize ayda 16 000 TL kalırsa kendinizi şanslı hissedebilirsiniz. Ancak elbette

Oto Ekspertiz Dükkanı Açmak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Oto ekspertiz dükkanı açmak için gerekli belgeleri bağlı bulunduğunuz belediyenin internet sayfasından bile indirebilir, gerekli imzaları attıktan sonra başvurunuzu yapabilirsiniz. Bu işlerin son durağı ise normal bir dükkan açma işleminde olduğu gibi Vergi Dairesidir. Şimdiden hayırlı olsun yeni dükkanınız.

Hangi Cihazlara İhtiyaç Var?

 • Egzos Emisyon Ölçüm Aparatı
 • Süspansiyon Durum Ölçen Cihaz
 • Motor Testi Aleti
 • Fren Testi Aleti
 • Yanal Kayma Testi Aparatı
 • Güç Test Cihazı
 • 4×2 ve 4×4 için ayrı Dyno Sistemleri
 • Boya Kalınlık Ölçmeye Yarayan Aparat
 • Dyno Test Cihazı
 • Arıza Tespit Cihazı
 • Araç Liftleri
 • Mafsal Boşluk Test Cihazları
 • Araç rampası ve yükseltmeye yarayan özel folkrift

“Otomobil Ekspertiz Dükkanı Açmanın İncelikleri ve Önemli Noktaları” üzerine 3 yorum

 1. Her sektörde olduğu gibi bu sektörün de zorlukları var. 1 ay çalıştım, dışarıdan parlak gözükür fakat içi beni dışı seni yakar çok kafa ağrısı yaşıyorsunuz

  Yanıtla
  • Size katılıyorum Kadir Bey; otomobil ekspertiz dükkanı açtıktan sonra yürütmeyi daha doğrusu işletmeyi insanlar bir şey sanıyor. Halbuki sanıldığı kadar kolay değil çünkü birçok hukuki incelik ve ayrıntı var…

   Yanıtla

Yorum yapın