OTOPARK İŞLETMEK İSTİYORUM-Karlılık ve Maliyeti Nedir?

Araç sahiplerinin en çok bıktığı konulardan birisi olan otopark sorunu ülkemizde günbegün artan bir problem haline gelmiştir. Özellikle büyük şehirlerde ve şehir merkezlerinde eğer özel şoförünüz yoksa hapı yuttunuz. İki şekilde aracınızı güvenli bir yere park edebilirsiniz. Birincisi ortalama 10-15 dakika boyunca civarda tur atarak, ara sokaklardan birinde tenha bir yeri denk getirerek; ikincisi paşa paşa 10-15 TL park parası vererek aracınızı park edebilirsiniz.

Bu arada şunu da yeni sekmede açın dursun: Oto yıkamacı açmak karlı mı?

car park photo

İşte bu aracınızı verdiğiniz otoparkların birçoğu bildiğiniz özel işletmedir. Gerçek veya tüzel kişiler tarafından gerekli izinler alınarak işletilmektedir. Ayrıca inanın epey para kazanmaktadırlar bu işten.

İnternetten Araba Alıp Satarak Gelir Elde Etmek başlıklı makalemiz en az otopark işletmeciliği kadar karlı olan bir sektörü, araba alıp satma sektörünü internet üzerinden değerlendirip bu konuda sevgili parlak fikirler okurlarına hiçbir yerde bulamayacakları bilgileri sunuyor.

Günümüzde büyük şehirlerde ve kent merkezlerinde her ne kadar belediyeler ve Devlet bu park sorununa çözüm bulmak adına yer altına devasa otoparklar inşa etselerde araç sayısının gitgide artması ve nüfusun artması dolayısıyla bu sorun önlenmek bir yana büyümektedir. İşte bu krizi fırsata çevirerek otopark olmaya müsait bir mülkü satın alabilirseniz sizin için çok karlı bir yatırım olabilir.

car park photo

1)Otopark işletmek için gerekli belgeler

•Başvuru/Beyan formu (Adres için iş yerinin basit krokisi eklenerek ).

•Vaziyet planı (Giriş – Çıkış ve yerleşim planı gösterilecek).

•İtfaiye raporu (Müdürlüğümüz isteyecektir).

•Tapu ( Kiracı ise ayrıca kira kontratı ).

•Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü (UTK) görüşü.

•Otoparktaki araçların her türlü hasara karşı sorumluluk sigortası.

•Vergi levhası, İmza Sirküleri (Şirket için ayrıca Ticaret Sicil Gazetesi).

•İlgili odadan, oda kayıt belgesi veya faaliyet belgesi.

Tüm bu belgeler ile belediyeden ruhsat alınmalı ve bu ruhsat ile maliyeye kayıt olunmalı.

2)Otopark açmak para kazandırır mı?

Otopark işletmeleri araç başına saatlik, 2 saatlik ve günlük gibi tarifeler uygularlar. Ayrıca bölgede daimi oturan ya da çalışan kişiler için aylık tarifeler oluşturabilirler. Günümüzde özellikle İstanbul’da yapılaşma sonradan ve çarpık bir şekilde geliştiği için her daim müşterileriniz olacaktır. Yani bu işin pazarlama ve reklam gideri de yok denecek kadar azdır. Ayrıca otopark işletmenin de diğer iş fikirlerine kıyasen pek komplike yanı olmadığından giderleri de azdır. En büyük giderleriniz kasiyeriniz ve güvenlikçiniz olacaktır. Onun dışında ekstra bir gider fazladan çıkmaz. Yani bu işte kar marjı da epey yüksektir. Ayrıca otopark açmak az emek işteyen bir iş fikri olduğu için yediden yetmişe sağlıklı herkes bu işin başında durabilir ve yönetebilir. Kısacası pek baş ağrıtıcı bir zorluğu yoktur.

Araba Alıp Satarken Karlılığı Artırmak İçin Tüyolar başlıklı makalemiz hazır konumuz arabalar ve otopark iken mutlaka göz gezdirmeniz gereken bir başka makale. Kim bilir otopark işlete işlete arabalarla öyle haşır neşir olursunuz ki bir gün onları park ettirmek ve korumak yerine satmayı tercih edebilir ve bu konuda uzmanlaşmaya karar verirsiniz.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Hiç Batmayacak ve Kalıcı Olan 7 Esnaflık Fikri

3)Otopark işletmek için izlenecek adımlar.

•Öncelikle daha önceden faal halde bu işin yapıldığı ya da bu iş için müsait bir mülkü satın alma ya da kiralama yoluyla elde etmeniz gerekmektedir.

• Ardından işletmenizin boyutuna göre en az 1 tane güvenlikçi eleman bulmanız gerekmekte.

• Güvenlikçi elemanın yanında bir de valelik yapacak bir eleman gerekmektedir. Gelen giden arabaları yönlendirebilecek, gerektiğinde onların araçlarının anahtarlarını alıp park edebilecek kabiliyete sahip olmalıdır.

• Otopark girişinde duracak ve de giriş çıkışları denetleyecek bir kasiyer olmazsa olmazlardandır. Her bir arabanın kaç saat durduğunu, ne zaman gelip ne zaman gittiğini, fişler aracılığıyla tek tek takip etmelidir.

• Eğer patron sizseniz bu yukarıdaki işleri yapan elemanların denetimi görevi de size düşmektedir. Onların işini ustaca yapıp yapmadığını sık sık kontrol etmek durumundasınız. Zira onların yapacağı en ufak hareketten dolaylı olarak sizde sorumlusunuz.

• Burada yazmadığım adımları da siz işin durumuna göre uygulamak durumundasınız.

Sizlere para kazandıran parlak iş fikirleri sunmaya ve bu yönde araştırmaya devam edeceğiz. Alttaki diğer iş fikirlerine göz atmayı ihmal etmeyin!(biliyorsunuz bu işler biraz kısmet)

Araba Kiralama ( rent a car ) Dükkanı Açmak otopark işletmeciliğine en yakın iş kollarından biri olarak gördüğümüz araba kiralama dükkanlarına dair en güncel, en pratik ve en çok kazandıran bilgiler yazımızın içerisinde yer almakta. Otopark açmak mı araba kiralama dükkanı açmak mı daha karlı, yazımızı okuduktan sonra daha sağlıklı bir şekilde karar verebilirsiniz.

Otopark İşletmeciliğinden Daha Fazla Kazanmak İçin 

  • Bir kere en başta gerekli şartları oluşturun ve 24 saat açık olmaya bakın. 24 saat açık olan bir işletme her halükarda daha fazla kazanma potansiyelini kendi içinde taşır ve ilerletir. Bunun için ekstradan birkaç eleman işe alabilirsiniz. Ancak onlara vereceğiniz paranın yanında kazanacaklarınız misliyle fazla olacaktır. Gerekli izinleri alıp belgeleri tamamladıktan sonra 24 saat açık bir otoparkı işletebilirsiniz.
  • Arabaların size emanet olduğunu bir an bile aklınızdan çıkarmayın. Otoparkçılık sadece arabalar için mekan tesis etmek demek değildir. Bununla birlikte müşterileriniz, arabalarını dıştaki tehlikelerine karşın size emanet ediyor. Dışarıdaki tehlikeler sizin mekanınız için de geçerli olabilir. Bir sokak hayvanının duran arabaya saldırısı, bir kedinin aracın motorunda sıkışması, bir kendini bilmezin bir arabayı çizmesi, dışarıda olacağı gibi otoparkınızda da olacaktır.
  • Gözetleme yapın. Bunu bazen kameralarla bazen de kendi gözlerinizle yapın. Arabaların size teslim edildiği haliyle sahiplerine teslim edildiğinden emin olun. Böylece giden müşteri işi düştüğünde bir daha sizi tekrar edecektir.

Otoparkınız Google Haritalarında Görünsün 

Çoğu zaman otopark ihtiyacı, bilinmeyen bir semte ya da adrese giden araç sahiplerinin acilen ihtiyaç duyduğu bir ihtiyaçtır. Bu nedenle bilinmeyen bir bölgede sokak sokak, cadde cadde otopark aramak yerine, internetin sağlam ve pratik kanallarını, yani haritalarını kullanarak otopark aramak araç sahipleri için daha tercih edilebilir.

X bir yerin bilmediği alanlarında dolaşan sürücü, en yakın otopark nerede sorusunu google haritalarına sorduğunda siz isim ve adres olarak görünürseniz, bu sizin için ultra avantajlı bir manzara oluşturacaktır. Sırf bu sayede ekstadan kaç aracı müşteri olarak kabul edeceğinizi siz bile tahmin edemez, hesaplayamazsınız.

Otoparkta Araç Temizliği Hizmeti de Verebilirsiniz 

Boşuna adımız parlak fikirler değil sevgili okurlarımız. Sektörünüz, iş kolunuz ne olursa olsun, kendi içinde ne denli farklılık gösterirse göstersin, en yararlı ve mümkün mertebe özgün fikirlerimizle yanınızda olmaya devam edeceğiz. Zira sizin kazanmanız, bizim de kazanmamız demektir.

Otoparkınızda bekletilen araçlar temizlenmek de isteyebilir pek ala. Müşteri hazır gelmişken bir de arabamı yıkatayım diyebilir pek ala. Her koşulda, küçücük bir mekanı bile türlü hizmetlere açmak, paranın geliş hızını arttırmak ve paranın yönünü çeşitlendirmek olacaktır. Bu fikri de rahatlıkla kendi işlettiğiniz otoparkta uygulayabilirsiniz.

Yorum yapın