ÖZEL FITNESS HOCALIĞI

Günümüzde birey sağlığına, gelişimine ve kültürüne yönelik birçok meslek mevcuttur. Daha önceki yazılarımızda da bunlardan genel hatlarıyla bahsetmiştik. Onlar hakkında da bilgi isteyenler için bkz: Diyetisyenlik ve terapistlik.

fitness photo

Yine aynı mantıkla yola çıkarsak insan sağlığı açısından epey önemli diğer bir iş kolu daha vardır: Özel fitness hocalığı. Rahatlıkla kazançlı meslekler arasında sayılabilecek olan bu meslek temel tanımıyla, daha sağlıklı ve daha çekici bir vücut isteyen kişilerle (evet erkektir bu bireylerin çoğu:D) toplu antrenman tarzı değil de, bire bir ilgilenmenizdir. Böylece kişinin kendine has bünye özellikleri, metabolizması ve kaslarının genetiği daha çok göz önünde bulundurulabilmekte ve son derece verimli sonuçlar alınabilmektedir.

Peki bu mesleği bu kadar kazançlı yapan şey ne? Neden özel fitness hocalığı? Öncelikle şunu söyleyelim; fazla kilo sorununuzun olmaması ve zayıf biri olmanız metropol hayatının lanetlerinden kurtulduğunuz anlamına gelmez. İnsan dediğimiz varlık doğadaki binlerce yılının tecrübesi olarak büyük ölçüde kemik ve kas barındırır bünyesinde. Madden ve manen sağlıklı insan olman isteyen bir kişi de kaslarını yeterince kullanarak bu yönünü tatmin etmeli, DNA sına ihanet etmemelidir.:D

Aslında bunun için haftada 2-3 gün 45 Dk-1 saat arası olmak üzere hafif tempo koşu ve ısınma şeklinde spor yapmak da yeterli olabilmektedir bazılarına… Fakat işi profesyonelliğe dökmek isteyen ve maddi durumu da müsait olanlar için bir özel fitness hocasının kapısını çalmak kaçınılmaz olmaktadır.

Sadece ağırlıklarla kasları şişirmenin ve tercihe bağlı olarak amino asitler, steroidler kullanmanın ne kadar doğal olduğu tartışılsa da, sağlıklı vücut amacıyla bu işten tonla para kazanacağınız kesindir..
Simdi iyi ve kötü yönleriyle bu az bilİnen ama bir o kadar da kazandıran mesleği inceleyelim:

ALT BAŞLIKLAR (istediğinize tıklayıp ışınlanabilirsiniz) :

1) Gerekenler

ÖYLE HA DEYİNCE ÖZEL SPOR HOCALIĞI YAPAMAZSINIZ. YILLARIN VE EMEĞİN GETİRDİĞİ BİR ALT YAPINIZIN OLMASI GEREKLİDİR.

-1-2 sene vücut geliştirme ile uğraştınız diye bu işe hiç yeltenmeyin.:P

2) Kötü yanı

DÜRÜST OLMAK GEREKİRSE, SİZE O KADAR PARA AYIRABİLECEK DURUMDA OLAN MÜŞTERİ KİTLESİ BİRAZ ŞIMARIK OLACAKTIR.

-Size işinizi öğretmeye kalkanla bile karşılaşabilirsiniz

3) Sıkıcı yanı

YAPACAĞINIZ İŞ BÜYÜK ANTRENMAN GRUPLARINA DERS VEREN HOCALARA KIYASLA ÇOK DAHA DETAYLI OLACAĞI İÇİN AYRINTILARDA SIKILABİLİRSİNİZ..

-Şöyle ki; tek bir kişinin antrenman gün ve saatlerinden tutun beslenme saatlerine kadar yakından ilgilenmeniz gerekecek. Çocuğunuz gibi..:D Üstelik aynı muameleyi ayrı ayrı tüm öğrencilerinize yapacaksınız.

4) Riskleri

HER ÖZEL EĞİTİM MESLEĞİ GİBİ BU DA BİR NEVİ USTALIK TARZI BİR MESLEK OLDUĞU İÇİN; SİZE AİT OLMAYAN SUÇLARIN FATURASI SİZE KESİLEBİLİR.

-Adam beslenmesine dikkat etmemiştir; idmanlarını gerektiği gibi yapmamıştır. Sonra çalışmasından karşılık alamamasının suçunu gelir sizi bilgisizliğinizde bulur. Etrafta “Ya falan hoca işi bilmiyor yaa.” gibi konuşursa da kötü prestijinizin yayılması işten bile değildir.

5) İyi yönleri

İYİ YÖNLERE GELİRSEK.. EN ÖNEMLİSİ; TAMAMEN HOBİNİZDEN İBARET OLAN; İSTEMEDİĞİNİZ ENGELLERLE PEK KARŞILAŞMAYACAĞINIZ BİR İŞ YAPIYOR OLACAKSINIZ.

-Var mı öyle bir şey aklına gelen?.. 6)SADECE HOBİNİZLE UĞRAŞMANIZA RAĞMEN KARŞILIĞINDA KAZANACAĞINIZ PARA GERÇEKTEN HERKESE NASİP OLMAYACAK CİNSTENDİR..-Evet biliyorum son derece adaletsiz bir durum. Ama özel fitness hocalığında kazanırsınız arkadaşlar..:D7)MÜŞTERİLERİNİZLE OLAN İLİŞKİLERİNİZ HİÇBİR ZAMAN TİPİK İLİŞKİLERDEKİ GİBİ YARI RESMİ OLMAYACAKTIR.-Abi-kardeş, amca-yeğen havasında olacaksınız..8)EN SONA DA EN ÖNEMLİSİNİ HATIRLATALIM. BİRÇOK MASA BAŞI BEYAZ YAKALI ÇALIŞANIN AKSİNE; İŞİNİZ GEREĞİ, MECBUREN SON DERECE SAĞLIKLI BİR BİREY OLACAKSINIZ.-Var mı buna benzer başka bir fırsat?..Evet arkadaşlar; özel fitness hocalığı hakkında elimden geldiğince avantajları ve dezavantajları yorumladım. Umarım spor-vücut geliştirme alanında kariyer yapmak isteyen arkadaşlara bir fikir, ilham kaynağı olmuştur. Yorumunuz, yanlış veya eksik bulduğunuz bir durum varsa şimdiden affola.. Ve lütfen bildiriniz..:)) Özel spor hocalığı başta olmak üzere tüm çalışanlara saygılar, esen kalın..:)Ayrıca; spor salonu açmakla ilgili yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın