Özel Halk Otobüsü Satın Alıp İşletmek

Sayın okuyucularım ben bir otobüsçü değilim. Hatta otobüsleri de halk otobüsü ve belediye otobüsü olarak ayrıldığını da yeni öğrendim. Bunun nedeni hala otobüse ihtiyaç duysam dahi yürümeyi çok sevmemden kaynaklanıyor. Eğer sizlerde benim gibi yürümek yerine otobüslere ulaşımı seçenlerden değilseniz özel halk otobüsü ile belediye otobüsünün arasındaki farkları kolaylıkla anlayabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda özel halk otobüsü satın alıp işletmeye başladığınızda yaşayacağınız ekonomik maceralardan bahsedeceğiz.

Özel halk otobüsleri belediye otobüslerinden farklı olan ve kişilerin satın alarak işletmeye başladıkları otobüs türlerini oluşturuyor. Belediye otobüsleri ise özel halk otobüsleri gibi alınmayan ve belediyeye ait olan otobüslerden oluşuyor. Genellikle özel halk otobüsü ve belediye otobüsü arasındaki farkları gören kullanıcıların yapmış olduğu açıklamalara göre bu araçlar çok konforlu ve hızlı gitmeyen araçlar. Ayrıca sabit bir ücretle çalıştıkları için yolcu yakalama derdi de yaşanmayan bu araçlar az insanın bindiği ancak yüksek fiyatlı olabilen araçlar olarak görülüyor.

özel halk otobüsü satın alıp işletmek

Özel Halk Otobüsü Almak İçin Gerekenler

Özel halk otobüsü almak için belli bir miktar paranızın olması gerekir. Ancak sadece halk otobüsü satın almakla para kazanamazsınız. Bu yüzden de özel halk otobüsü kullanabilmeniz için belli kriterlere ve şartlara sahip olmanız gerekir.

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • E sınıfı ehliyete sahip olmak,
  • Adli sicil kaydının bulunmaması,
  • Sürücü olabileceğine dair hastaneden alınmış belge,
  • Toplu taşıma sertifikası almış olmak,
  • Çeşitli suçlardan dolayı ehliyete el koyulmamış olmak,
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
  • 23 yaşından gün almış olmak,
  • En az ilkokul mezunu olmak,
  • Ticari taşıt kullanma belgesi,

Halk otobüsü kullanacak olan kişilerin yukarıdaki belgelerle birlikte çeşitli yeteneklere ve bilgilere de sahip olması gerekiyor. Bir otobüs şoförünün bedenen sağlıklı olması, ellerinin, ayaklarının tutuyor olması çok önemlidir. Bu meslekte başlarda sağlıklı olunsa da zaman içerisinde çeşitli sorunlar yaşanırsa ve bedensel bir aksaklık meydana gelirse kişilerin otobüs kullanmalarında sorunlar oluşabilir.

Halk otobüsü kullanacak olan kişinin temiz, düzenli ve saygılı olması da gerekiyor. Parası olan ancak insanların sorularına cevap veremeyecek olan kişilerin otobüs kullanmaları hem kendilerine hem de yolculara sıkıntı yaşatacaktır. Ayrıca otobüs kullanacak olan şoförlerin mutlaka renkleri ayırt edebilen ve refleksleri güçlü kişiler olması da gerekiyor.

Otobüs şoförleri farklı yollarda da aynı şekilde araçlarını kullanabilmelidirler. Çünkü araçların kullanıldığı güzergahlar değişebilir. Bazen çok kalabalık mekanlarda otobüs kullanılırken bazen de bozuk yollara denk gelebilir. Bu arkadaşlarımızın konuşmaya dalması ve fazla yolcu alması da sorunlara neden olacaktır. Zaten belediye otobüsleri ile özel halk otobüsleri arasındaki en belirgin farklardan olan yolcu sayısı özel halk otobüslerinde çok büyük sorunlar yaşanmasına neden olmamaktadır. Çünkü özel halk otobüsleri belediye otobüslerinden daha yavaş gittikleri gibi daha az yolcu alırlar.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Spor Mağazası Açmak İsteyenlere tavsiyeler - Röportaj

Bu söz konusu araçları kullanmak isteyen kişiler için günümüzde meslek yüksekokullarında ‘’Karayolu Taşımacılığı’’ eğitimi verilmektedir. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yetki verilen bazı sürücü kurslarında da otobüs şoförlüğü eğitimi verilmektedir. Kişiler buralara başvurarak hem eğitim alabilir hem de halk otobüsü kullanmaya başlayabilirler.

özel halk otobüsü

Özel Halk Otobüsü İşletmek Karlı Mıdır?

Özel halk otobüsleri belediye otobüslerinden farklı olarak oldukça rahat olan ve konforlu bir şekilde yolcu taşınmasına yardımcı olan araçlardandır. Bu otobüslerle yolcu taşınırken ücretlerin sabit olmasından dolayı yolcu kapma derdi ya da istenilen yere zamanında yetişmeye çalışma gibi bir sorun yoktur. Yani özel halk otobüsünüzle yolcu taşımak istediğinizde maaşınız belirlidir ve size verilen güzergahlarda yolcu alıp taşıyabilirsiniz. Bu otobüslerin sürücüleri ne kadar kazanır diye düşünüyorsanız hemen açıklayalım: Eğer gelişmiş bir şehirde yaşıyorsanız ücretiniz 2.500-3.000 TL kadar olacaktır. Ancak şehriniz küçükse asgari ücretin de üzerinde kazanç sağlayabilirsiniz.

Özel halk otobüsü satın alıp işletmek belediye otobüsü şoförlüğü yapmaktan daha karlı olduğu gibi ilerleyen zamanlarda halk otobüslüğü yapmaktan vazgeçildiğinde de otobüs satılabilir ya da otobüs halk otobüslüğü yerine uzun yol otobüslüğü gibi farklı amaçlarla da kullanılabilir. Kişiler için avantajları olan bu otobüsler kazanç sağlamak isteyenler için güzel bir alan.

 

 

Yorum yapın