ÖZEL OKUL AÇMAK İSTİYORUM DİYENLERE

Parlak Fikirler ekibi olarak her bütçeye göre iş fikirleri sunuyoruz. Özel okul açmak, oldukça yüksek bütçe gerektiren ancak oldukça da karlı bir iş fikridir. Büyük yatırımın yapılmasından sonra büyük kazanç elde etmek isteniyorsa bu iş tam size göre!

Devlet okullarının kalitesi tartışılmaya başlandığından beri özel okullara olan ilgi ve talep artış göstermiştir. Ayrıca dönemsel olarak artık anne ve babaların çocuklarının eğitimi ile ilgisinin artması da özel okullara olan ilginin artmasının bir diğer sebebidir.

Günümüzde artık insanlar ne yapıp edip çocuklarının iyi bir eğitim görmesini istedikleri için çocuklarını özel okullara göndermek için büyük çaba göstermektedir. Maddi imkanı yetersiz olan veliler kredi yoluna başvurarak dahi özel okul bedellerini ödemeyi taahhüt etmektedirler.

school photo

Tüm bu tespitlerden sonra yatırımcıların bu alana yönelmesine tabi ki de şaşırmamak gerekir. Özel okul açmak belli bir süreç ve titiz çalışma gerektirir. Özel okul açma başvurusunu açmayı hedeflediğiniz zamandan ortalama 2 yıl önce başlatmanız gerekmektedir. Özel okul açmak için kanunen bazı şartlara uymanız gerekmektedir. Bu hususlar ‘Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’ adı altında düzenlenmiştir. Mevzuata göre, gerekli tüm belge, izin ve ruhsatları açtıktan sonra özel okul açma hakkına sahip oluyorsunuz.

Tüm yasal şartları yerine getirmenin yanında dikkat etmeniz gereken başka hususlarda vardır. Özel okul açarken çok fazla kritere dikkat etmeniz gerekecektir. Bu kriterlerin başlıcalarını sizin için hazırladık..

ÖZEL OKUL AÇARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ ?

Özel okul açarken öncelikle bölgenizi ve standartınızı belirleyip rakiplerinizle olan rekabette farkınızı velilere ve öğrencilere bunu anlatabilmeniz çok önemlidir. Bölgenizde ki güzel ve güvenlikli bölgede okul açmanız da veliler açısından tercih edilmesinin bir diğer önemli sebebidir.

Bölgenizdeki okul ihtiyacına göre okul açın. Bölgenizde lise, ortaokul, ilkokul, kreş den hangisi eksikse o çeşide yönelmeniz mantıklı olacaktır. Bu sayede rekabeti azaltıp rakiplerinizle paslaşma olanağınız doağacaktır.

Eğitim kadronuzun seçkin insanlardan oluşmasına önem vermeniz gerekir. İnsanlar devlet okullarının yerine para verip, yüksek bedeller ödeyip sizi tercih etmesinin en büyük sebebi eğitim kadronuz olacaktır. Alanında uzman, kaliteli okullardan mezun olmuş eğitimcileri kadronuzda bulundurmanız sizin de özel okul bedellerini yüksek tutmanıza sebep-sonuç ilişkisi oluşturacaktır. Bu sebeple veliler gönül rahatlığı ile istediğiniz bedelleri verecektir.

Okul idarecilerinizin de toplumda saygı görmüş insanlardan seçmeniz okulunuzun kaliteli olduğunun göstergesi olacaktır. Eğitim kadrosu kadar yönetici kadronuzda okulunuzun markalaşması adına önemli bir unsurdur.

Okulunuzun konumu da oldukça önemlidir. Veliler özellikle yaşı küçük çocuklarını şehirden uzak yerlere yani evlerinden uzak mesafede yerlere göndermeye çekinebilirler. Bu sebepten okulunuzun çokta şehirden uzak yerde olmamasında yarar vardır. Öğrencilere ulaşım olanaklarını mutlaka sağlamanız gerekir. Ulaşım öğrenciler için çok önemlidir. Bu konuda yapmayacağınız çalışma kaybedeceğiniz öğrenci demektir.

Binanızın sağlamlığı, planı ve güvenliği de yine veliler için dikkat edilecek hususlardandır. Eğer sıfırdan inşa ettiğiniz bir binayı kullanacaksanız güvenliği üst düzeyde tutmanız gerekmelidir. Güvenlikte zafiyet olduğunu hisseden veli size evladını asla emanet etmez. Eğer hazır binaya özel okul açmayı planlıyorsanız da az önce bahsettiğimiz güvenlik ve diğer hususları dikkate alarak tadilat yapıp bundan sonra öğrenci alımına başlamanızı öneriyoruz. Binanızın alanının geniş ve ferah olmasına da özen gösterin.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Mavi Jeans Bayilik Almak İsteyenlere-(İnceleme Yazısı)

Okulunuzun yurt dışı bağlantıları mutlaka olsun. Yurt dışında ki eğitim kurumları ile mutlaka anlaşın. Veliler için yurt dışı imkanları da oldukça cazip gelmektedir.

Yabancı dil konusuna da diğer dersler kadar mutlaka önem verdiğinizin reklamını yapmanız gerekmektedir. Yabancı dil en az pozitif bilimler ve diğer sosyal bilimler dersleri kadar önemlidir. Bunun velilerde farkındadır. Bu farkındalık sebebiyle öğrencilere ekstra yabancı dil öğretimi olanakları sunmanız gerekecektir.

Özellikle meslek lisesi açacaksanız da, söz konusu meslek dalı için özel laboratuvarlar açmanız ve bu meslek dalı için özel çalışma alanlarını özel okul bünyesinde bulundurmanız tercih edilmeniz açısından çok çok önemlidir. İnsanlar okul tercihinde tüm isteklerinin aynı kurumdan karşılanmasını ve gerekirse bunun için talep edilen  yüksek bedeli de ödemeyi göze alırlar. Yeter ki siz tüm olanakları sunun!

school photo

Öğrencilere derslerin yanında hobi alanları, sosyalleşme alanları, kültür-sanat etkinlikleri olanakları sunmanızda mutlaka dikkat etmeniz ve tedarik etmeniz gereken noktalardandır. Öğrencileri de bu imkanlarla okulunuza çekmeyi başarabilirsiniz.

Özel okul sahibi olarak sadece velileri değil, öğrencileri de okulunuza çekmek için çalışmalar yürütmek ve okulunuzun programını buna göre düzenlenmeniz gerekmektedir.

Öğrencilerin tüm ihtiyaçlarının okulunuzun sınırları içerisinde halledebilmesi için tüm çalışmaları yapın.  Öğrenci öğle yemeğini  okulda rahat rahat, sağlıklı bir şekilde yemelidir. Veliler için bu konu da çok önemlidir.

Velileri ve öğrencileri okulunuza çekmek için reklam ve pazarlamaya da mutlaka özenli bir çalışma yürütmeniz gerekecektir. Okulunuzu az önce yukarıda saydığımız hususlara göre dizayn edip hazırlamanız son derece önemlidir. Bu hazırlığınızı insanlara duyurmanız da önemlidir. Okulunuzun reklamını bölgedeki billboardlara, yerel gazetelere, sosyal medyaya, internete vermeniz gerekir.

Ayrıca okulunuzun tanıtıldığı ve diğer tüm bilgilerinin yer aldığı bir web sitesinin mutlaka olması gerekir. İnsanlar okulunuzu tercih etmeden önce internetten sizi araştırmak isteyecektir. Doğru bilgilerle, doğru fotoğraflarla karşılaşması için güzel bir web sitesinin varlığı mutlaka gerekir. Bu web sitesinde eğitim kadrosu, okul fotoğrafları, ders planı ve müfredatı, hobi alanları ve bunların fotoğrafları, okulda okuyan öğrencilerin görüşlerinin yer aldığı yorum alanlarının bulunması reklam ve pazarlama faaliyetinin yürütülmesinde çok büyük önem arz etmektedir.

Sizler için hazırladığımız yazımızın sonuna geldik. Unutmayın veliler için çocukları çok önemlidir ve onlar için tüm imkanları seferber etmeye hazırdır. Yeter ki istedikleri şekilde hizmeti onlara sunabilin. Yukarıda bahsettiğimiz hususlara dikkat etmeniz ve bunları okulunuzda uyguladığınız zaman sizde bölgenizde kaliteli ve marka okul haline gelebilirsiniz. Eğitim veren olarak da eğitime gerekli özeni ve hassasiyeti göstermek gerekmektedir. Unutmayalım : Eğitilmiş her çocuk; kurtarılmış bir gelecektir..

Yorum yapın