Özel Şoförlük Yaparak Gelir Elde Etmek

Bu iş de nerden çıktı diye düşünüyorsanız filmlerde gördüğünüz ‘’Şoför gidelim lütfen.’’ sahnesini hatırlamanız yeterli olacak sayın okuyucularım… Araba sürmek çoğumuz için büyük bir tutku olabilir ancak bazı kişiler araç kullanmayı zevk için ve kaliteli bir hizmet vermek için yapıyor. İşte tamda bu tür insanlar için harika bir kazanç kapısı olan özel şoförlük yaparak gelir elde etmek insanları (özellikle de zengin insanları) bir yerden bir yere götürmekten ibaret. Özel şoförlük deyince aklınıza ilk gelen şey fakir ve gururlu şoför ve zengin patronlar olmasın. Artık özel şoförlük bunlarla da sınırlı değil. Büyük bir kazanç kapısı haline gelen özel şoförlük hakkında bilginiz yoksa sizlere yaptığım ufak bir araştırmadan bahsedeceğim…

Özel Şoförlük İlanları Veren Yerler

Özel şoförlük gibi ilginç bir meslekle karşılaştınız ancak zengin bir patronu bulup ona nasıl özel şoför olacağım diye kara kara düşünmeye başlamışsanız sizlere yeni iş imkânlarından bahsedeceğim. Kendinize gazetelerde ve internet üzerinde bulunan şoförlük ilanlarından birkaç tane seçerek özel şoförlük yapmaya başlayabilirsiniz. Bununla birlikte günümüzde havalimanı ile tatil köyleri arasında ya da otogar gibi yerlerde gideceği yeri bilemeden inen kişiler için shuttle servisi sunuluyor. Bu hizmette siz birkaç saatliğine ya da birkaç dakikalığına bulunduğu şehri bilmeyen insanlara özel şoförlük yaparak gidecekleri yere götürüyor ve muhabbet ediyorsunuz. Taksi gibi de olan bu işte aslında taksi gibi olmayan özel araçlarla sadece belirli bir yerden hizmet veriyorsunuz.

özel şoförlük yaparak para kazanmak

Havalimanı hizmetleri gibi çeşitli hizmetleri kapsayan rent a car firmaları da son zamanlarda araç kiralayan kişilerin araçları bıraktıkları yerden alıp kendilerine getirecek şoförler arıyorlar. Bu oldukça büyük şehirlerde daha sık tercih ediliyor. Shuttle hizmeti ise iş hayatının yoğun olduğu ya da tatil mekanlarının sık olduğu yerlerde daha sık kullanılıyor.

Kimler Özel Şoförlük Yapabilir?

Özel şoförlük için sadece ehliyet almış olmanız yeterli değil maalesef ki. Bunun için kendinizi geliştirmeniz ve elit takılmanız lazım. Nasıl yani Çin lokantasında mı yemek yiyelim nasıl elit olalım diyorsanız şöyle de özetleyebilirim:

  • Giyim kuşamınıza dikkat etmelisiniz. Çünkü şoförlük ile özel şoförlük arasında farklar vardır. Özel dediğiniz anda sizin de özel olmanız gerekir. Adınız özel olduğu için kendinize çeki düzen vermeniz, dış görüntünüzde temiz ve düzenli görünmeniz şart.
  • Özel şoförlük yapacaksanız kendinizi kibar bir dile de alıştırmanız gerekir. Yani konulurken kelimeleri özenle seçmeli ve özel şoförü olduğunuz insanın hayatına karışmadan işinizi yapmalısınız. Çoğu kişi güvenilir ve dürüst şoför ister unutmayın.
  • Özel şoförlük için ehliyet kursuna gitmenizin yanında makam şoförlüğü gibi birkaç kursa gitmenizde sizi diğer adaylardan bir adım öne geçirecektir.
  • Özel şoförlük yapacak olan kişilerin yolları da bilmesi gerekir. Mesela bir iş adamı için şoförlük yapıyorsunuz ve çok yoğun bir trafikle karşılaştınız. Bu durumda şehrin diğer sokaklarını bilmeli ve zaman kaybını en aza indirmelisiniz. Eğer uzak yolculuklara çıkmanız gerekirse de navigasyon cihazından yardım almakla birlikte harita okuma bilgisine de ihtiyacınız olacaktır.

Özel Şoför Olmak İçin Gerekenler

  • Özel şoförlük için olmazsa olmaz diyebileceğimiz en önemli belge sürücü belgesi olacaktır. Sürücü belgesi aldığınızda aradan birkaç sene geçmiş olması ve deneyimli olmanız sizin için bir artı olacak. Ancak sürücü belgenizi alırken sadece otomobil değil aynı zamanda mal dağıtımı ya da farklı işler için tutulan özel şoförlükler için farklı sürücü belgelerinin de gerektiğini unutmayın.

özel şoförl

  • Çok özel bir yerde özel şoförlük yapacaksanız ki bu makam şoförlüğü olabilir, yüksek bir firmanın yöneticisinin şoförlüğü olabilir. Bunlar gibi şoförlüklerde ileri sürüş teknikleri, güvenli sürüş teknikleri gibi bilgilere de sahip olmanız istenebilir. Bu nedenle sizden sürücü kurslarına ek olarak sürüş bilgilerinizi artırabileceğiniz kurslardan belge almış olmanız büyük bir artı olacaktır.
  • Özel şoförler için yol bilgisi önemlidir. Bu nedenle yol gösterici bir navigasyon cihazı, bir harita gibi araçlara da ihtiyaç olabilir.

Özel Şoförlük Yapmak Karlı Mı?

Eğer elinizde kazanç sağlayan bir mesleğiniz yoksa ki halk arasında bir baltaya sap olamama gibi bir durumunuz varsa ve araç kullanmayı biliyorsanız özel şoförlük sizin için kazançlı bir meslek olacaktır. Şoförlüğünüzün iyi olması ve gerçekten kaliteli bir yerde şoförlük yapmanız da kazancınızın miktarını belirleyecektir. Ancak makam şoförlüğü ya da yüksek bir firma yöneticisine şoförlük yapıyorsanız alacağınız maaşta diğer şoförlerin 2 katı kadar olabilir.

“Özel Şoförlük Yaparak Gelir Elde Etmek” üzerine bir yorum

Yorum yapın