ÖZGÜVEN EKSİKLİĞİNDEN KURTULMAK İÇİN YAPMANIZ GEREKENLER

Korkmayın… Yok her sabah uyanınca aynaya bakın kendinize şunları bunları söyleyin, yok gece yatmadan önce şunu düşünün, yok günde en az 100 kere tövbe istiğfar yapın gibi tavsiyelerde bulunmayacağım…:D Hepimizin hayatın belirli dönemlerinde ve iş hayatı, sosyal hayat, cinsel hayat, vs. farklı farklı konularda mutlaka özgüven eksikliği yaşadığı ve bu yüzden de taşıdığı cevheri bir türlü ortaya çıkaramadığı olmuştur. Haa; birbirimizden farklı olarak hayatın karşımıza çıkardıklarına ve bizim kişilik yapımıza göre bu dönemi atlatma süremiz farklılık göstermiş olabilir.

Bu kendine güven sorununu nasıl atlatacağımıza gelecek olursak; eminim ki herkesin birbirinden son derece farklı ve “sadece” kendisinde işe yarayan çözümü vardır. Farklı hikayeler, farklı yaşanmışlıklar, farklı hayat amaçları…

İşte bu yazının tam olarak amacı da budur arkadaşlar… Sizlere tornadan çıkmış ürüne kullanma kılavuzu yazar gibi standart kişisel gelişim taktikleri vermek yerine; belli başlı başlangıç noktalarına dikkatinizi çekerek kendi kurtarıcınızı bulmanızı sağlamak ve aklınızdaki o parlak fikirleri dünyayla bir an önce paylaşabilmenize yardımcı olmak…

Bunu bir kişisel gelişimci, bir terapist veya bir yaşam koçu sıfatıyla da yapmıyorum. Genç yaşlara girişin ilk birkaç yılında gerek maddi, gerek manevi açıdan karşılaştıklarım sebebiyle uzunca bir süreyi depresyon, yaşama nefreti, anti sosyallik gibi ruhsal sorunlarla geçirmiş biri olarak zamanla fark ettim ki benim kurtarıcım çalışmaktı. Çalışıp bir şeyler üretmek amacıyla işe koyulduğum anda kafamda beni rahatsız eden tüm o sorunlar bitiyor ve sadece işimle baş başa kalıyordum. Hal böyle olunca biraz işkolik bir karakter kazandığım da doğrudur…:) Ama çalışmanın bana verdiği huzur ve dinginlik sayesinde bahsettiğim ruhsal sorunların da yavaş yavaş kaybolduğunu ve adım adım normal bir insan oluşumu an be an bizzat gözlemledim. Tamamen mi geçti bu özgüven sorunu? Tabii ki hayır. Zaman zaman çok çok derinlerde bulunan kalıntıların yüzeye çıktığı ve seneler önceki halimi nüksettirdiği oluyor. Ama buna uygulanacak en iyi çare; aynı tempoda biraz daha zaman geçirmek..
Biraz Güzin Abla havasına girdiysem kusura bakmayın…:D Ama tek amacım; kafanıza taktığınız, sizi ileri atılmaktan alıkoyan şey her ne ise; kendi yaşantısına göre herkesin benzerlerine maruz kaldığını anlatmaya çalışmak…
Şimdi de içinizden birisi olarak sizlere bahsedebileceğim birkaç başlangıç noktasına geçelim..:)

1)İYİ, AMA GERÇEKTEN İYİ OLDUĞUNUZU DÜŞÜNDÜĞÜNÜZ UĞRAŞLAR, İLK DÖNEMDE ÖNEMLİ BİR ZAMANINIZI KAPLASIN.

-Sakın ha bir şeye moda olduğu için, çok sevildiği için ya da benzeri sebeplerden dolayı kapılıp da kendinizi daha da karanlıklara sürüklemeyin. İstediği kadar gereksiz bir iş olsun. İyi olduğunuz konuda olduğu sürece o iş üzerinde yalnız başınıza çalıştığınız sürece kendi kendinizle konuşmak ve iç dünyanızda kendinizin bile haberdar olmadığı köşelere ulaşmak için fırsat bulacaksınız.

Sonrasında ise; moda veya güncellik uğruna herkesin dilinde olan ne varsa ne kadar boş, anlamsız ve dar ufuklu insanları oyalamak için uydurulmuş şeyler olduğunu fark edeceksiniz. Dolayısıyla; gerektiği zaman herhangi bir güncel konuda bilgi edinmek sizin için çok daha kolay ve zahmetsiz olacak.

2)PARA KAZANMAK DA HAYATINIZDA ÖNEMLİ BİR GÜNDEM MADDESİ OLMALI Kİ, KABUĞUNUZA ÇEKİLDİĞİNİZ SÜRE BOYUNCA ÖZGÜR KALABİLESİNİZ..

-Parayı sokağa saçma özgürlüğü de diyebiliriz bir bakıma…:D Bunu mutlaka sağlamalısınız arkadaşlar. Çünkü; tam ruhsal onarıma girdiğiniz ve kendinizi geliştirmeye başladığınız noktada para kazanmak için hala başkasının eline bakıyor olmak bu özgüven yenileme sürecini yavaşlatacaktır. Ayda binlerce lira kazanmanıza gerek yok. Şu aşamada; hayatta kalmaya yetecek kadar kazansanız da yeter.

İlk maddede bahsettiğim iyi olduğunuz konu eğer para da kazanabileceğiniz bir konuysa ne mutlu size… Bu ikisini birleştirebilirsiniz… Ama aksi bir durum söz konusuysa verimli bir program yapıp ikisine de zaman ayırmanızı tavsiye ederim..

Son bir ekleme olarak; romantik görüşlü arkadaşlar lütfen kızmasın ama, geçim sağlamaktan öte; ufak ufak birikim yapabileceğiniz kadar kazanmaya başladığınız zaman, oyun yüklemelerindeki mavi çubuk gibi yavaş yavaş dolan o özgüven mekanizmasının, birden bire yüzde 30-40 belki de 50 arttığını göreceksiniz..:D Üzgünüm… Fakat “Hayattan zevk alamıyorum. Sevgilimden ayrıldım. İnsan içine çıkınca kendime güvenemiyorum.” gibi çeşitli kılıflara soktuğumuz bu özgüven sorununun belki de %90’ı parasızlıktan kaynaklanmaktadır arkadaşlar... Çünkü; hayallerinizi gerçekleştirmek, istediğiniz bir eşyayı satın almak, istediğiniz bir ülkeye seyahat etmek, hatta fakirlere yardım etmek bile ancak para kazanmakla elde edebileceğimiz şeylerdir. E bunlara ulaştıkça kendinizi de daha iyi hissedeceksiniz tabi…:)

3)KENDİNİZİ SEVDİĞİNİZ İŞİ YAPMAYA VE PARA KAZANMAYA ODAKLADIĞINIZ BU DÖNEMDE; ARKADAŞ ÇEVRENİZİ CİDDİ ORANDA AZALTIN. SADECE ÇOCUKLUĞUNUZDAN BERİ VEYA UZUN SÜREDİR SİZİ TANIYAN; SİZİ ÇOK İYİ BİLEN GERÇEK DOSTLARINIZI ETRAFINIZDA TUTUN.

-Arkadaş çevrenizi azaltın çünkü; farklı çevrelerden ve farklı karakterde insanlar bu hassas onarım sürecinde kafanızı karıştırabilir, özgüven onarımını engelleyebilir veya sizi manipüle edebilir.

Eski ve yakın dostlarınızı yakınınızda tutun. Çünkü onlar uzun süredir yaşadıklarınızı, arzuladıklarınızı ve kişilik yapınızı bildikleri için size ellerinden gelen hiçbir yardımı esirgemeyeceklerdir. Sizi anlamsız ve boş bir eleştiri yağmuruna tutmaktansa; yazının başında bahsettiğim kurtarıcınızı bulmak için her zaman yanınızda olacaklardır. Dostlarınıza vefalı, saygılı ve ilerleyen zamanda ödemek üzere minnet dolu olun…:))

4) KÜÇÜK VE SÜREKLİ OLARAK ELDE EDEBİLECEĞİNİZ KAZANÇLARIN PEŞİNDE OLUN. BU SİZİ ÖZGÜVENİNİZİ TOPARLAMA SÜRECİ BOYUNCA ZİNDE VE MOTİVASYONU TAM TUTACAKTIR.

-Hep verilen bir örnek vardır. “Ayda 600 lira biriktirmektense günde 20 lira biriktirmek daha kolaydır?” vs. vs… Ama bu bakış açısı insan psikolojisi için gerçekten doğrudur. Bugün planladığınız bir şeyde sürekli bir yıl sonrasına bakar şekilde çalışırsanız; ne bir sene boyunca isteğinizi ve motivasyonunuzu koruyabilirsiniz, ne de bir yıllık o mücadele boyunca yaşanan iyi-kötü şeylerin tadını çıkarabilirsiniz..;)

Para biriktiriyorsanız küçük birikimler, kilo veriyorsanız küçük kilo hesaplarıyla uğraşın. Müsabaka yapan biriyseniz düzenli olarak yenebileceğinizi önceden tahmin ettiğiniz birileriyle karşılaşın..:D Bütün bunlar size yenme, zafer kazanma, güç gibi duyguları tattıracak ve özgüven sorununuza gerçekten çok iyi katkıda bulunacaktır.

5)HER ŞEY TAMAMLANIP O ÇUKURDAN ÇIKTIĞINIZDA KISA SÜRELİĞİNE BİR BOŞLUĞA DÜŞECEKSİNİZ. PANİK YAPMAYIN; SADECE AMERİKA’YA AYAK BASMIŞ COLOMB MİSALİ; YENİ BİR DÜNYAYI TANIMAYA ÇALIŞIYORSUNUZ.:)

-Kısa sürecek bu adaptasyon sürecinden sonra fark edecekseniz ki artık eksileri yok etmek için uğraşmak zorunda değilsiniz. Yapacağınız her şey artı hanesine yazılacak ve yeni inşa etmekte olduğunuz şeylere katılacak. İş hayatı, aşk hayatı, sosyal hayat, vs. her kulvarda yıllardır hayal ettiğiniz şeylere somut olarak ilerlemenin zamanı geldi..

Boş durmak mı? Bu aşamalardan geçtikten sonra bir daha asla başaramayacağınız bir şey..:)) Artık sadece mücadelenin tam merkezindeyken mutlu ve huzurlu olabilen bir insan oldunuz. Bunu aklınızdan çıkarmayın.

Kurtarıcı mı?… Yukarıda saydığım unsurların uygulanışı boyunca çoktan o size kendini göstermiş olacak ve siz de çoktan onunla beraber iş hayatındaki ve özel hayatınızdaki yolculuğa başlamış olacaksınız…:)

“ÖZGÜVEN EKSİKLİĞİNDEN KURTULMAK İÇİN YAPMANIZ GEREKENLER” üzerine 2 yorum

Yorum yapın