Özsüt Bayiliği Kazançlı Mı?

Bir başka bayilik konusuyla daha karşınızdayız. Bu yazımızda Özsüt bayiliği almanın kazançlı olup olmadığı ve söz konusu markanın bayilik şartlarını sizinle paylaşacağız.

Bilindiği üzere bayilik satın almak, birçok yatırımın hayatını kurtaran bir girişim modeli olarak son zamanlarda iyice kendini belli eden ayrı bir oluşum. Markaların giderek tekelleşerek piyasaya hükmettiği bir kapital düzende sıfırdan doğup o doğuştan da bir marka yaratmak, eskinin hayali şimdinin imkansızıdır.

Özellikle yiyecek içecek firmaları arasında yeniden bir marka üretmek ve o markaya rağbeti arttırmak çok zor görünüyor. Tekelleşme sağlamak, tüketici ve alıcı kitlenin algılarına bir miktar hükmetmek ve söz konusu markaların çemberinden adımlarını dahi atmasına izin vermemek demek oluyor biraz da.

Bunu gören firmalar ve yeni yatırımlar adeta küllerinden doğan bir Anka kuşu gibi bu icadı kendileri yeşertmiş ve geliştirmiş durumdalar. Piyasanın dinamoları bu kadar azılı ve acımasız işlerken, hepimiz biliyoruz ki ticaret alanında da sanat alanında da parlak fikirler, her zaman zorlanan koşullar sonucunda ortaya çıkar.

Ortaya çıkan bu yeni buluş ile birlikte bugün binlerce markanın on binlerce bayiliği bulunmaktadır. Üstelik sadece Türkiye’de de değil. Örneğin ülkemizde öyle başarılı yerli markalar mevcut ki, onlar yurt dışındaki birçok yabancı firmaya kendi markalıklarını vermektedir. Örneğin Hayat Su, bir gurur kaynağımız ve ticari başarımız olarak uluslar arası arenada boy göstermeye devam ediyor.

Konumuz hazır bayilik almak o halde Mavi Jeans Bayilik Almak İsteyenlere adlı makalemizi de okuyarak giyim devlerinden biri olan markanın tüm inceliklerini ve ayrıntılarını öğrenebilirsiniz.

Şimdi sıra Özsüt Markasının önce tarihçesi sonra da bayilik şartları ile baş başa bırakalım ve konumuza en az mevcut markanın ürünleri kadar tatlı bir girizgah yapmış olalım.

Özsüt’ün Kısa Tarihçesi 

Çoğu zaman bir markanın tarihçesini verdiğimizde aynı zamanda neden o marka ile çalışmamız ve neden o markanın bayiliğini almamız gerektiğinin de donelerini almış oluruz. Özsüt markasının tarihçesi de son derece mühim başarılar ve katlanarak ilerleyen vizyonlarla kendini en ışıltılı halleriyle gösteriyor.

Özsüt, Ege’mizin incisi kabul edilen İzmir’de küçücük bir dükkanla üretim ve satış hayatına başlamış bir firma. 70 yılı aşkın süresi ile de güven ve tatlılık veriyor. Tam kuruluş tarihini merak edenler için ise Özsüt markasının 1938 yılında doğduğunu söyleyebiliriz.

Bayilik tarihçesi ile de gönüllerde taht kuran Özsüt, 1996 yılından beri bayilik veriyor. Bu noktada deneyimini sadece sütlü tatlılar ile değil bayilik sistemiyle de kanıtlamış oluyor.

Bugün ülkemizde 160’tan fazla bayiliği bulunuyor. Bu da yazımızı okuyan sevgili parlak fikirler okurlarına iki güzel seçenek olarak göz kırpıyor. Birincisi bu kadar çok fazla bayiliği olan bir firmanın ne kadar güven verici ve tercih edilebilir olduğunu görüyoruz. İkincisi, yepyeni bir yatırım aracı ve firma olarak bu markadan bayilik almanın ve bolca paralar kazanıp kar etmenin o kadar da zor ya da imkansız olmadığını görüyoruz. Her iki seçeneğin güzelliği, bir Özsüt markası olarak büyümeye başlamanın birkaç adım kadar yakınında olduğumuzu bize kanıtlar niteliğinde.

Bayilik Almak İsteyenlerin Muhakkak Yapması Gereken 5 Şey adlı makalemiz de size genel görünüm alarak sağlam taktikler ve doneler verecektir. Uğramadan alt başlığa geçmemenizi öneriyoruz.

 

Özsüt Bayilik Alma Şartları Çok Kısaca Anlatmatmak Gerekirse Nelerdir? 

  • Her şeyden evvel bayilik almak, bir mağazacılık işlemidir. Bu nedenle Özsüt sizden mağaza konusunda tam bir ölçülü uyum isteyecek. Öyle ki minimum düzeyde size belli başlı mekan ölçümleri verecek. Özsüt kapalı mekanda minimum 100 metre kare, açık alanda ise minimum 400 metre kareye sahip bir mağaza açmanızı isteyecek. Gelip ölçecekler mi dersiniz? Evet, ölçecekler. Çünkü profesyonellik tam olarak bunu gerektiriyor.

 

  • Özsüt markası ile imzalayacağınız bir sözleşme, 10 yılı kapsamaktadır. Bu sürenin kimi markalarda 3 ile 5 yıl oranında sınırlı olduğunu baz alırsak, bu da Özsüt bayilik konusunda son derece şeffaf olacaktır. Sözleşmeye ters bir durum olmadıkça, bir eylem gerçekleşmedikçe 10 sene boyunca bir Özsüt markası olarak sektörde boy göstereceksiniz demektir bu.

 

  • Toplam maliyeti bilmek ve ona göre bir bayilik planı çizmek de son derece önemli. Özsüt’ün sizden marka değeri olarak istediği bedel Amerikan Doları hesabınca 250 bin dolar ayarındadır. Bu para size ilk bakışta çok gelse de, daha sonra kazanacaklarınızın yanında devede kulak kalacaktır.

 

  • Bunun dışında Özsüt de tıpkı diğer markalar gibi bir işletmelerdir ve işletme öznelinde çeşitli kuralları ve şartları mevcuttur. Bu kurallar fiyat tarifesi, temizlik ve genel görünüm gibi genel geçer konular alanındadır. Örneğin Özsüt markasından bayilik aldıktan sonra bir tatlıyı kafanıza göre fiyatlandıramazsınız. Genel merkeze mutlak surette bağlı çalışmalısınız. Aksi takdirde sözleşmenin maddelerine de bağlı olarak bayiliğiniz geri dönmeyecek şekilde iptal edilecektir.

Franchising(Bayilik) adlı makalemizi de okuyarak bayilik konusunda aklınıza takılan soru işaretlerini, birer ünlem işaretine dönüştürerek piyasanın tam göbeğinde ilk hamlenizi yapabilirsiniz!

oz-2

İstanbul’da bir Özsüt mağazası

Tatlı Satışında Karlılığı Arttırmak İçin Taktikler? 

  • Malumunuz ülkecek sütlü tatlılara bayılıyoruz. Bir sütlaç olsun, bir kazandibi, bir güllaç, bir tavuk göğü olsun bayıla bayıla yediğimiz tatlıların başında geliyor. Hem geleneksel hem de bu yönde tam damak tadımıza göre.

 

  • Yine de her zaman daha fazla satmak mümkündür. Bir kere tazelik ve canlılık çok önemlidir. O tavuk göğsü adeta masaya geldiğinde parlayacak. O kazandibine bir kaşıkla girildi mi, yoğunluğu öyle bir kıvamda olacak ki, yiyen hem görsellikten hem lezzetten aynı oranda keyif alacak.

 

  • Bunun dışında her zaman mağazanız öyle bir konumlanmalı ki teşhir ürünü olarak göstereceğiz tatlılar her açıdan aynı canlılıkla ve netlikle görünebilsin. Tatlı yedirmenin ilk koşulu tatlıyı potansiyel müşterilere sunmaktır.

oz3

Bayilik aldıktan sonra Özsüt’te satacağınız bir tatlı

Daha Fazla Tatlı Satmak İçin… 

  • Çalışan personelleriniz de en az sattığınız ürünler kadar tatlı olmalı. İnsanlar genelde Özsüt gibi yerlere sevgilileriyle, eşleriyle ve aileleriyle gelmekte. Mağazanızın içinde aile ortamına uygun sıcak bir ortam, kibar ve güler yüzlü garsonlar, aynı şekilde işini severek yapan bir kasiyer (nedense böyle yerlerin kasiyerleri söz birliği etmişcesine asık suratlı olmaktadır.) ile çalışmalı ve kurmalısınız.

 

  • Çalan müzikten katların temizliğine, masaların dizaynından duvarlara asılan tabloların estetiğine kadar her şey daha fazla tatlı satmanın kritik ön koşullarıdır. Demek ki sadece insanların damak zevkine uygun olmak yetmiyor. Önce göz zevkine büyüler derecede hizmet etmeyi bileceksiniz ki, daha sonra masanıza oturan müşteriler, damak tadında da sizi beğenecekler.

Son olarak En karlı Franchising(Bayilik) sektörleri adlı makalemize göz gezdirerek bayilik sektöründeki en karlı bayilik sektörlerinden haberdar olabilirsiniz.

Özsüt Bayiliğinden Ne Kadar Kazanabilirim? 

  • Bu tamamen değişkenlik gösterebilen ve kimsenin garanti veremeyeceği bir konudur.

Hepinize bol kazançlı ve bol tatlılı günler dileriz.

Yorum yapın