Para biriktirebilen insanların 7 özelliği

Tasarruflu olmak, tutumlu davranışlar sergilemek, çok fazla harcamadan kaçınmak toplumda cimrilik ile karıştırılsa da geleceğe yatırılan en önemli yatırımdır birikim yapmak. Herkes para biriktirme yeteneğine sahiptir yeter ki buna ayırabilecek bir kazancınız olsun. Peki para biriktirebilen ile para biriktiremeyen kişiler arasında nasıl farklar var? İşte para biriktirebilen insanın 7 özelliği.

1. İlk olarak biriktirmek istediği kadarını ayırırlar.

Öncelikle para biriktiren insan maaşı veya kazancı eline geçtikten sonra biriktireceği kısmı ayırıp kalanı ile aylık planını yapması. Yani harcamalarından sonra kenara atması değil de harcamadan önce kumbarasına para atmasıdır.

2. Planlı olurlar.

Her ay nereye ne kadar harcama yapacağını bil. Bu ayda paranın nereye gittiğini anlamadım gibi belirsiz cümleleri hayatına sokma. Ne kadar harcama yapman gerekiyorsa onların farkında ol. Bunun için bütçe dediğimiz şeyi hayata geçirmelisin.

3. Söz uçar yazı kalır prensibine sıkı sıkıya bağlıdırlar

aylık gelir ve giderinizi mutlaka kaleme alın. Her ay nereye ne kadar harcadığınızı bilin. Ödediğiniz taksitlerinizi tarihini başlangıcını ve bitişini bilmenizde fayda var .

4. Mantıklı yatırımlar yaparlar

parayı elinizde tutamıyorsanız muhakkak geri paraya dönüşebilecek yatırımlar yapmanızda fayda var. Bir ev yatırımı, araba yatırımı, altın yatırımı… Uzun vadede size kazanç sağlayabilecek yatırımlardır bunlar. Gelecekte ne olacağını kestirip ona göre ranttan kendinize pay biçmeniz lazım.

5.Bireysel emeklilik garantileri vardır

çok güzel seçeneklerle birikim hesabı açtırabilir geleceğinizi şekillendirebilirsiniz. Hem profesyonel bir yatırım yardımı alırsınız hem de geleceğinizi garanti altına alırsınız. Ancak yine de eğer daha kaliteli bir gelecek yatırımı imkanınız varsa onu değerlendirin derim ben. Ne de olsa bankalar dünya’da insanlığa ekonomik olarak en çok katkıda bulunan kuruluşlar değil.

6. Gereksiz harcamalar düşmanlarıdır

Özellikle bayanlara bu madde. Alışveriş denilince kendilerinden geçen hanımlara, dolabı kıyafet dolu olup hiç giyecek bir şeyim yok diyen kadınlar harcamalarına biraz dikkat ederse para biriktirme konusunda rahat ederler. Gerçekten ihtiyaç harcamaları yaparak hem hayatımızı hem de paramızı rahatlatabiliriz.

7. kredi kartlarına dikkat ederler

sanki hiç ödemeyecekmiş gibi elimize kredi kartı geçince bedava alıyormuşçasına yapılan hunharca alışverişten uzak durun. Elbet o kredi kartları ödenecek ve bu ödenen kredi kartlarının acısı sonradan bize zorluk çıkaracağı aşikar.

Bu kontrolleri ve uygulamayı yaptıktan sonra para biriktirmemek için hiçbir engeliniz kalmaz.

 

Para biriktirmek gerçekten şabır işi olduğu kadar da şans işidir . İnsanlar zannediyor ki sırf çalışılarak para biriktirilebilir. Halbuki yoktur öyle bir şey. Nice zengin vardır ki sırf dedelerinin dedesi zamanıda doğru yerden tarla aldı diye şu an yarım milyar dolarlık avm arsası sahibidir. Yani arkadaşlar değişimlere ve dinamiklere ne kadar vakıf olursanız olun sizin kontrolünüzde olmaya ve sizin elinizde olmayan şeyler hep var olacaktır. Yapmanız gereken bu gerçeklerin, hakikatlerin farkına varıp elinizden geldiğince “bilgiye itibar ederekten” çalışmak. Bakın altını çizdiğim yere özellikle dikkat edin. Bilgiye itibat etmek şu çağda en değerli ve para biriktirmeye müsait ideolojidir. Bu devirde hamallık yaparak gelir elde etmeye çalışmayınız. Geçti artık o devirler. Makinlerle, yazılımlarla, endüstriyel teçhizatlarla seri üretim devrinde olduğumuz hep aklınızın bir köşesinde bulundurun.

Yorum yapın