Para biriktirirken yapılan en büyük 6 hata

Zamanla kazanç miktarınızı arttırmak, geleceğinizi güvence altına almak ve yaşam standartlarınızı yükseltmek için para biriktirmenin gerekliliğinden bahsetmeye gerek yoktur sanırım. Tabii bu paranızı kazançlı yatırım araçları ile değerlendirmeniz ve kendi kendisini katlamasını sağlamanız da önemlidir.

Eğer para biriktirmeye başlamak için kesin kararlıysanız ve “Artık başlıyorum beyler.” diyorsanız; hızlı para biriktirmenin kilit noktaları ve birikim yapmaya dair birkaç pratik yöntem hakkındaki yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Bu yazımıda ise yeni başlayanlar için değil de; birikim yapmaya başlayıp sonradan vazgeçenler için bir şeyler hazırladık. Tıpkı sigarayı bırakmak gibi; bir anlık gazla para biriktirmeye başlamak her ne kadar kolay olsa da, sonradan çeşitli mazeretler ve zihinsel kandırmacalar sonucu bu birikim yapma sevdasından vazgeçilmektedir.

İşte sizi büyük birikimlerden ve bunların getireceği dev yatırımlardan alıkoyan, zihninizin yaptığı bazı kandırmacalar:

1)”Şu an durumum sıkışık, daha sonra biriktirmeye başlarım.” diye düşünüp ertelemek

Bugün maaşınız hafta sonları dışarıda sadece 20-30 TL harcamanıza yetiyor olabilir ve hafta sonları 50 TL harcamayı hak ettiğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Ama yarın bir gün zam aldığınız zaman ve bütçenizi 50 TL’ye çıkardığınız zaman; bu sefer de 70-80 TL harcamayı hak ettiğinizi düşüneceksiniz ve yine kendinizi sıkışık hissedeceksiniz.

Bugün elinizde 20.000 TL’lik bir araba bulunabilir ve 40-50.000 TL’lik araba almak istiyor olabilirsiniz. Ama onu aldıktan bir süre sonra da 80-100.000 TL’lik arabalara göz dikeceksiniz.

Bu işin sonu yoktur arkadaşlar. Günde 1 TL biriktirmenin de ayıplanacak veya dalga geçilecek bir yanı yoktur. Sadece başlayın, gerisi gelir…

2)”Her gün düzenli kenara koyuyorum ama çok az birikiyor, bu kadarcık parayı biriktirmesem de olur.” diye karamsarlık yapmak

En zorlu irade sınavlarından biridir bu… Bir ay boyunca günde 2 lira kenara attığınızda biriken 60 TL’yi alıp sokakta çatır çatır yemekten sizi alıkoyacak hiçbir güç yoktur; iradeniz dışında…

Zaten ayda 3-5.000 TL kenara atacak durumda biri olsanız, hızlıca nasıl para biriktirebileceğinizi araştırmazdınız arkadaşlar…:) Her ay kenara attığınız o para; yatırım için de kullandığınız takdirde size güzel bir güvence olacaktır. Ama ayda 2 tane kahve ya da 2 şişe bira az içtiniz diye ölmezsiniz…

3)”Şimdi bu para lazım; kullanayım, sonra tekrar biriktiririm.” diye iradesizlik göstermek

Ölüm kalım meselelerine hiçbir söz söylemeye hakkım yok… Hayat söz konusuysa tabii ki kullanacaksınız. Yoksa iş iradeye ve azme değil, bencilliğe ve pintiliğe girer.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Neden yatırım yapmalısınız?

Ama biraz daha kişisel meselelere değinecek olursak; hazır 300-400 TL birikmişken aslında ihtiyacınız olmayan bir elektronik eşya, kıyafet, aksesuar, vs. almanız; nefsinizin düşeceği en büyük tuzaklardan biridir…:) Bu maddenin detaylı yorumu için sitemizde bulunan para biriktirmekle ilgili diğer yazıları okuyabilirsiniz.

4)”Bugün varız yarın yokuz. Azıcık parayı biriktirsem ne olur, biriktirmesem ne olur?” diye Müslüme bağlamak

Böyle arabesk, derbeder cümlelerle beyninizin sizi kandırmasına izin vermeyin arkadaşlar…:D Para biriktirirken bunu düşünüyorsunuz, ama yolda karşıdan karşıya geçerken her iki tarafa da bakma ihtiyacı hissediyorsunuz.

Allah korusun; binde bir gerçekleşen talihsizlikler sizi bulmadıkça gayet de uzun mu uzun ve yatırım yapmaya değecek bir gelecek sizi bekliyor. Biriktirmeye devam…

5)Yapılan birikimi durağan bir şekilde bekletmek ve kendi karını getirmesini sağlamamak

İlk önce 1000 TL’yi siz koyarsınız. Faize veya diğer yatırım araçlarından birine kullanırsınız. Sonraki ay onun getirisiyle beraber 1020 TL koyarsınız. Sonra bir bakmışsınız; yatırımınız kendi kendine aylık 1000 TL’ye yakın kazandırmaya başlamış…

Bu yüzden; çocukluğumuzdaki kumbarada para biriktirme alışkanlığı gibi paranızı sabit tutmayın. Doğrudan yatırım araçlarında yönlendirin.

6)Çok kısa bir zaman dilimi için çok büyük hayaller kurmak

Birikim yaparken hayal kırıklığına uğrama riskiniz; kısa vade içinde kurduğunuz hayallerin büyüklüğü ile doğru orantılıdır. İlk ay 100 TL kenara koyup; 2. 3. ve sonraki aylarda bu rakamı biraz arttırmış olabilirsiniz. Ama birikim gücünüz bu kadarken; gidip sene sonunda ev almayı hayal ederseniz ve kendi kendinizi yiyip bitirirseniz; hiç bir şey beceremediğiniz hissine kapılırsınız.

Elbette o hayallerinize bir gün kavuşacaksınız. Ama hayallerinizi zaman dilimlerine yayarken; daha gerçekçi ve daha sabırlı olmalısınız.

 

“Para biriktirirken yapılan en büyük 6 hata” üzerine bir yorum

 1. Bütçenizi kontrol altında tutmanız için bu 3 yolu takip edebilirsiniz:

  1- Yeniden kullanın, tamir edin, takas yapın.

  2- İndirimleri, kampanyaları takip edin.

  3- İkinci el kıyafet, çanta, ayakkabı ve aksesuar kullanımını yaygınlaştırın.

  Keyifli okumalar dilerim,
  sağlıcakla kalın.

  Cevapla

Yorum yapın