Para Kazanırken Vur-Kaç Mı Yoksa Düzenli Kazanç Taktiği Mi Cazip?

Hepinize mutlu günler parlak fikirler okurları!

Bugün yine bambaşka bir konu hakkında münazara edeceğiz. Konumuzun temel sorusunu oluşturan cümle şu şekilde: Para kazanırken vurkaç mı yoksa düzenli kazanç taktiği mi daha cazip? 

Her iki taktiğin de çeşitli iyi ve kötü yönleri var. Biz de hepsini dört ana başlıkta sunup karşılaştırmalı sistemde sizlere sunacağız. Siz de yazımızı okuduktan sonra hangi taktiğin sizin hayatınıza ve karakterinize daha uygun olduğuna karar vereceksiniz.

Vur kaç taktiği, dilimize Özal döneminden sonra girmiş tabirlerden biri. Köşeyi dönmek, yolunu yapmak gibi son derece liberal anlayışların bir başka dışa vurumu. İçeriğinde biraz serserilik, biraz hovardalık barındırsa da toplumuzun içinde olumlu lanse edilen bir tabir aynı zamanda. Zira vur-kaç yapmak serilik ve hüner isteyen liberal bir beceri kıvamında.

Vur Kaç Taktiğini Benimsemiş İş Adamlarının Genel Özellikleri 

 • Yerinde duramamak. Adeta iş piyasasının göçebe ruhlu kabile reisidir böyleleri. Elinde olsa şirketinin yazar kasasını bir seyyar araca atıp tüm dünyayı gezeceklerdir. Şirketlerin sabit ve tek çatı altında toplanmış merkezi konumundan son derece rahatsızdırlar. Bu nedenle sık sık gezerler ve iş sahasında boy gösterirler.

 

 • Maceraperest olurlar ve bu macera severliğini iş piyasasında da göstermeye bayılırlar. Sık sık riske girerler, kazansalar da kaybetseler de onların asıl amacı aslında aksiyon ve adrenalindir. Bu nedenle sık sık batarlar, çıkarlar, yeni şirket açarlar. Bu yönden baktığımızda vur kaç taktiğini benimsemiş iş adamlarının mücadeleci olduklarını da söyleyebiliriz. Ancak sabırlı ya da kontrollü olmadıkları, daha doğrusu olamadıkları için macera severliklerinin sonu genelde pek hayırlı çıkmaz. :))

 

 • Dinamik ve çalışkandırlar. Ancak enerjilerini doğru yönetmezler. Özel hayatlarında da çapkın olma potansiyelleri vardır. Zira tek bir işe kilitlenip kalmayı sevmedikleri gibi tek bir kişiye bağlı kalmayı da sevmezler. Hayatları dev bir yolculuk gibidir. Seçtikleri ve yatırım yaptıkları işler de o yolculuğun kısa mola yerleridir.

 

Düzenli Kazanç Taktiğini Benimseyen İş Adamlarının Genel Özellikleri 

 • Düzenli ve kontrollü çalışırlar. Azıcık aşım ağrısız başım sözü böylesi iş adamları için söylenmiş gibidir. Risk almayı sevmezler. Bu nedenle çok kazanmak yerine düzenli kazanmak mottosunu benimsemiş durumdadırlar.

 

 • Titiz ve dakiktirler. Kontrollü olduğu kadar kuralcıdırlar. Bir memur disiplini içerisinde çalışır ve çalıştırırlar. Bu nedenle bu iş adamları genelde çalışması sıkıcı ama kazancı sağlam iş adamları sınıfına girer. Dediğimiz gibi yatırımın türü ve içeriği ne olursa olsun böyle iş adamlarıyla çalışmak bir anlamda memur olmak demektir.

 

 • İş hayatlarında olduğu gibi özel hayatlarında da düzenlidirler. Genelle evlidirler ve iyi aile babasıdırlar. İş yemeklerinin bile ailece olmasına özen gösterirler. Onlar için hayatta önemli olan aksiyon değil huzurdur. Bu huzurun yolu da çok çalışmaktan ve risksiz hayattan geçer. Bu nedenle vur kaç taktiğini benimsemiş iş adamlarına oranlar piyasada daha eski ve daha güvenilir bir imaj çizmeyi başarırlar.

3-duzenli-kazanmak-icin-plan-sart

Düzenli kazanmak için plan şart!

Vur – Kaç Taktiğinin Eksi Yönleri Nelerdir? 

 • Bir anda tamamen kaybedip iflas edebilir ve piyasadan çekilebilirsiniz. Vur kaç taktiği, adından da anlaşılacağı üzere asla birikime önem vermeyen ve sürekli olarak anı yaşayan hippi kafasının iş yaşamına tezahür etmiş halidir. Bu nedenle bir anda kaybetmek, elde avuçta ne varsa hepsinden olmak riskini taşır. Zaten bu taktiğin çıkış noktası da batış noktası da risktir. Önemli olan riskleri mantıki bir seviyeye çekmek, rasyonalize etmek ve ona göre oynamaktır. Ancak bu taktikte bir riskin ölçeği ne kadar büyükse heyecanı da o kadar büyüktür. Sonuç olarak kaybetmenin heyecanı ise paha biçilemez!
Şu İş İlgini Çekebilir:  İlaç Mümessilliği Yaparak Gelir Elde Etmek

 

 • Müdür olarak başladığınız bir sektörden çaycı olarak devam edebilirsiniz. Piyasada yükselmenin olduğu gibi dibe vurmanın da bir sınırı yok. Televizyonlar, gazeteler, kitaplar bize hep başarı ve yükseliş hikayelerini sunarlar. Çünkü onlar nadirdir. İş piyasasında düşmenin, dibi görmenin ise bir esprisi yoktur. Zira her günler yüzlerce kişi mevkilerinden olur, parasını kaybeder, şirketini iflasa sürükler. Bu olumsuz durumların birçoğu ise vur kaç taktiğinin benimsenmiş olmasından ileri gelir.

2-duzenli-olsa-da-vurkac-da-olsa-para-tatlidir

Düzenli de olsa vur kaç da olsa para, tatlıdır.

Vur Kaç Taktiğinin Artı Yönleri Nelerdir? 

 • Bir anda köşeyi dönme ihtimalinizin olması hiç şüphe götürmez ki, bu taktiğin içinde mevcuttur. Yoksa zaten kimse bu taktiği benimsemezdi. Öyle değil mi?

 

 • Bir anda tüm parasını kaybetmenin ve sahip olduğu şirketten olmanın riskini taşıyan taktikçiler, bir anda servet değerinde kazanmanın da adayı olurlar. Piyasada her ödülün bir cezası olduğu gibi her cezanın da bir ödülü vardır. Bu nedenle bu taktiği benimseyenler bir anda vurgun yaparak, köşeyi dönerek, mahallesinin bir numaralı milyoneri olmak için çabalarlar.

 

 • Nispeten çok daha özgür çalışma saatleri ve ortamları yaratıyor olması. Vur kaç taktiğini kurumsallaşmayı reddeden girişimcilerin, yatırımcıların seçtiği bir yoldur. Bu nedenle genelde dışarılarda, fuarlarda, iş seyahatlerinde olurlar. Bu da onlara hareket alanı ve özgürce çalışma ihtimalleri sunar. Çok da eğlenceli ve renkli ortamları olurlar. Her toplantıları parti havasında geçer. Her görüşmeleri kısa bir süre sonra senli benli ortama geçen bir rahatlık ve şeffaflık taşır.

 

Düzenli Kazanç Taktiğinin Artı Yönleri Nelerdir? 

 • Düzenli kazanç taktiğinin bir numaralı sloganı şudur: Sürpriz yok! Büyük risklere girmek yok. Dolayısıyla büyük kayıplar da yok. Düzenli kazanç taktiğinin en önemli artı yönü, huzurlu ve istikrarlı olmasıdır. Hayatında güven ve sabit bir şekilde cereyan eden huzur isteyen herkes, bu tür bir taktiği benimser. Kurumların içinde tam bir görev adamı olarak kendisinden tam olarak beklenileni verir ve işine bakar. Gelecek kaygısı ya da bol acabalı korkuları mevcut değildir.

 

 • Ayın 1’inde ya da 15’inde parasının yatacağını bilir. Bunun güveni ve konforuyla yaşar. İş saatleri bazen mesaiye kalsa bile bellidir. Düzenli bir iş hayatı düzenli bir ev hayatını da beraberinde getirir. Bu taktikteki insanların yüzde doksandan fazlasının evli ve iyi baba olmasının sebepleri budur.
 • Aynı zamanda düzenli ve kontrollü bir hayatı geçtikleri için sağlık durumları da onlara kötü sürprizler ve şakalar yapmaz. Onların sağlıkları da nabızları da tıpkı aylık gelen şirket raporları gibidir. Düzenli ve tıkır tıkır.

1-duzenli-kazanmak

Düzenli kazanmak rakamlara bağlıdır

Düzenli Kazanç Taktiğinin Eksi Yönleri Nelerdir? 

 • Başta demiştik. Sürpriz yok. Sürpriz kayıp olmadığı gibi maalesef sürpriz kazanç da söz konusu olamaz. Böylece en eksi ve olumsuz özellik kendiliğinden ortaya çıkar. Kazancınız bellidir. Ne bir eksik ne bir fazla. Asla çok zengin olamazsınız. Sadece belirli bir ritmde ve seyirde gidersiniz.

 

 • Son derece kuralcı ve düzenli olduğu için sizi belli bir noktadan sonra rölantiye bağlayıp sıkmaya başlama ihtimali çok yüksek. Zira düzenli kazanç demek bir bakıma sıkıcı ve tek tek yönlülüğü seçmek demektir.

 

 • Son olarak yaratıcılığı öldürür diyebiliriz. Her şey zaten birtakım insanların ve kuralların yükümlülüğü altında olduğu için size söz söylemek düşmez. Bu da yaratıcılığın doğumu ve tüm standart bileşkelerin doğumu demek. Kimse size ne düşünüyorsunuz, bunu nasıl daha da zenginleştirebiliriz demez.

 

Sizin için iki taktiği de karşılaştırdık. Seçim sizin. Vur kaç taktiği mi? Düzenli kazanç taktiği mi?

Yorum yapın