Para toplamak için ne yapmalıyım?

Parlak bir projeniz var, kafanızda ampuller ışıl ışıl parıldıyor. Her türlü aşama ve ince ayrıntı, soyut bir iş planı olarak kağıda dökülü vaziyette. Ancak dananın kuyruğunun koptuğu en önemli ayrıntı eksik: Para!

crowd fund photo

UYARI: Ülkemizde valilik izni olmadan yardım amaçlı para toplamak yasak ve suç. Biz bu yazıda yasal yöntem olan kitlesel fonlamayı ele alacağız.

Gezegendeki herkesin para aradığı şu dönemde para toplayabilmek için genç bir birey olarak çevrenizi zorlayabilmenizin artık ne denli imkansız olduğunu böyle bir şeyin değişen kurallar, örfler, adetler sebebiyle babalarınızın döneminde olduğu gibi kolay olmadığını biliyorum. Zira artık örgütlenme ve iş için bir araya gelmek reel dünyada çok daha zor bir şey haline geldi.

Ancak gerçek dünyadan kopan genç insanların, bu kopuşun boşluğunu sanal dünyada doldurduğunu göz önüne aldığımız zaman reelde yapamayacaklarının belki de kat be kat fazlasını sanalda yapabileceğine inanmak gerek.

Modernleşmesini tamamlamış üstüne de postmodern ve hatta daha bile ileri evrelere geçmiş Norveç, İsveç, Finlandiya, Kanada, İzlanda gibi ülkelere baktığımız zaman “crowdfunding” yani “kitlesel-fonlama” adı verilen kalabalıkların bir projeyi fonlayabilmesine olanak sağlayan sistemlere imkan tanındığını görmek mümkündür. Bahsetmiş olduğum ‘imkan tanıma’ ise ancak ve ancak gereken “yasal düzenlemeler” ile mümkündür. Bugün 10 milyar dolara yakın bir sermaye bu kitlesel fonlama sistemlerinde işlem görmektedir. Bu rakamın 3-5 sene içerisinde katlanarak artacağı ve 10 seneye kadar 100 milyar dolar seviyelerini geçeceği de öngörüler dahilindedir…

Kitlesel fonlama denilen sistemin geleceğin yatırım sistemi olacağını öngörebilmek için müneccim olmaya ya da süper öngörü sahibi kahin bozuntusu olmaya gerek yok.

Sokaktan adım atmayan, evinde akıllı telefonlar ile pinekleyen, yüklü sermayeye sahip olmayan, ancak bilgili, araştırmacı, inovatif, yaratıcı bir nesilin yatırım için İMKB gibi eskimiş borsa sistemlerini ya da kahvehaneleri değil de daha esnek, daha riskli ancak daha kazançlı olabilecek daha yenilikçi, teknolojik mikro projeleri bünyesinde barındırabilen sistemleri yani az sermaye ile karlı yatırım yapılabilen sanal ortamdaki sistemleri seçeceği çok yüksek ihtimallidir.

Her negatiflik beraberinde başka bir yerden pozitiflik doğurur. Gelecek nesiller belki elini sıcak sudan soğuk suya sokmaya üşenen, tembel ve nispeten ukala insanlardan oluşabilir ancak bu hal ve vaziyet beraberinde insanlığa daha faydalı ekonomik sistemlerin gelişmesine ön ayak olacaktır. Zira akıllı telefondan kafasını kaldıramayan insan topluluğu yeni düzenlerini de bu sanal dünyada kuracaktır.

Eskilerde, bundan 20 sene evvel; yazlık siteler inşa etmek için babalarımız kooperatiflere ortak girerlermiş. Bu kooperatiflerden hüsranla ayrılanlar olsa da çok güzel sonuçlar alan ve harikulade eserler yaratıp cazibe merkezleri yaratanlar oldu. Bugün Bodrum’u Bodrum yapan şeylerden birisi de bu eski tip ortaklıklardır…


 

Nasıl para toplarım, toplayabilirim gibi sorulara cevap arayıp bulabilmek eskilerde daha kolaydı. Zira insanlar daha işbirlikçi, örgütlü, arkadaş canlısı, ortaklık sever, uzlaşmacı idi… Şimdi ise kimse kimseye güvenemediği gibi toplu halde parasını emanet etmeye korkar vaziyette ve yapayalnız…

Toplu halde hallice meblağlı parasını birilerine emanet etmeye korktukları için de eski tip ortaklıklara elveda demenin zamanı geldi bile. Hem ayrıca;  Türk Ticaret Kanunu’nun ortaklıklar ile ilgili hükümlerine göz attığımda çok eskilerden kalan ve çözümsüz kalmış bazı kalıntılar gördüm. Anonim şirket kurmak için insanları bir araya getiren kuruculara “kurucu intifa senedi”  veriliyormuş bir zamanlar. Öyle ki anonim şirket kurmak çok zor olduğu için insanları bir araya getiren kurucu ve birleştirici karakterdeki bir nevi tozlayıcı görevi gören kişilere onları güvence altına alan, yönetim kurulunda yer almasalar bile dışarıdan 3. bir kişi olarak ortada sermayeleri bile olmaksızın şirketten minicik bir kar payı almaya hak kazandıran, ödüllendiren bir yasal düzenleme mevcut imiş… Şimdi ise bu ‘kurucu intifa senedi’ gibi yasal müesseseler; şirketi halka arz etmek suretiyle kolaylıkla ekarte edilebiliyor. Yani artık kurucu insan tiplerini koruyacak hükümler yok denecek kadar az.  Şirketler hukukunu incelediğimizde sermaye şirketlerine sermaye koymaksızın ortak olabilmek, hisse sahibi olabilmek ya da sermaye arttırımlarına göğüs gererek pay sahibi kalabilmek mümkün değil. Yani kurucu, tozlayıcı insanları koruyucu ve destekleyici sağlam hükümler maalesef yok!

Peki soruyorum sermayesi olmadan insanları biraraya getirebilmek ve bunun mükafatını alabilmek mümkün değil ise bu en can alıcı ve önemli görevi kim yapacak?

Sermaye sahipleri mi? Sermaye sahipleri binbir türlü fırıldaklık yapıp onlarca kişi ile 40 yıllık afili bir diplomat gibi sağlıklı ortaklıklar kurabilmek adına bir araya gelecek, getirtecek ve bunu yaparken de tarafsız, objektif davranabilecek öyle mi? Yani sermayesi çok olan ona özel şirket ana sözleşmesi hazırlatmak istemeyecek ya da az olan da kendine uygun sözleşme hazırlatmak isteyemeyecek öyle mi? Doları çok olan döviz ağırlıklı ödemeleri tasvip etmeyecek mi?. Doları az olan TL ağırlıklı ödemelere yanaşmayacak mı?

Kaldı ki kardeşin kardeşe güvenemediği bir devirde halen kalkıp da onlarca küçük ve orta büyüklükte iş kurabilecek kişilerin bir araya gelebileceğini mi zannediyorsunuz? Bitti o dönem!

Şu İş İlgini Çekebilir:  Park Yeri Kiralayarak Para Kazanmak

—————————–

Sonuç olarak diyeceğim o ki yukarıda saydığım sorunların ezici bir çoğunluğu kitlesel fonlama sistemi ile beraber tarihe gömülecek ve çağa uygun daha sağlıklı ortaklıklar sistemleri döneminin kapısı aralanmış olacaktır…

Eğer bu sistemler için yeterli yasal altyapı sağlanamaz ise birçok şey için inanılmaz geç kalmış olacağız üstüne de eski tip ortaklıklara hitap eden kanunlar ile gelecekte ORTAKLIKLAR KURAMAYAN BASİRETİSİZ VE GİRİŞİMCİLİK KONUSUNDA İNANILMAZ GERİ KALMIŞ BİR NESİL İLE BAŞ BAŞA KALMIŞ OLACAĞIZ.

Zira artık kimse kimseye güvenip de 10-20 senede biriktirdiği yüklü miktarda sermayesini küçük ve orta büyüklükte iş kurmak için feda etmeyecektir. Bunun yerine toplu parasını gayrimenkule ve ranta harcamayı yeğleyecektir.Bu durum; zaten her geçen gün daha da artmakta olan gelir adaletsizliğini daha da derinleştirecek olup üstüne de işbirliği ve ekonomik ortaklık nedir bilmeyen katıksız köle ve amele bir nesile altın yaldızlı davetiyeler çıkaracaktır…

Bu sistemin uygulanmasına göz attığımızda ödül, hisse, borç karşılığı sermaye koymak şeklinde 3 başlıca yöntem vardır.  Bunların hiçbiri Türkiye’de adam akıllı düzenlenmemiştir. Bu işi bu topraklarda yapmaya çalışanlar mevzuat yetersizliğinden dolayı geri vites yaptığı gibi yasal boşluktan faydalanarak insanları dolandırmak isteyen ve bunu başaran kişiler de olmuştur; yani o meşhur deyim ile kurtların barınamadığı mekanda çakallar türemiştir. Bu dolandırıcıları da ayıklamak ise ancak ve ancak kontrollü, denetimli, kayıtlı, izinlere, birtakım eğitimlere dayalı, belirli azami sınırları olan bir kitlesel fonlama sistemleri ile mümkündür. Eğer daha fazla vakit geçer ise insanların bu tür sistemlere olan inancı da bu yasal boşluktan faydalanan çakal dolandırıcılar yüzünden kaybolacak ve güvensiz bir topluma doğru yelken açmış olacağız.


 

Sevgili okur, 100 milyon dolardan fazla paran ve bürokratik oligarşiler ile uğraşabilecek avukatlar ordun olmaksızın; bir iş yapmak kurmak için yasal yoldan para toplayabilmek için yapman gereken şey ne biliyor musun?

Sermaye Piyayası Kanunu’nda yer alan “SPK’dan izin almaksızın para toplamak suçtur” şeklindeki katı hükümlerin bir an evvel çeşitli istisnalar ve düzenlemeler ile katı bir vaziyetten kurtulabilmesi için mücadele etmektir.

Zira şu anda güncel mevzuata göre senin 100 milyon dolardan fazla paran ve avukatlardan oluşan ordun yok ise(elbette kanunda böyle bir yasal şart yok ama gerçek hayatın olağan akışı bu yönde) sıradan ama parlak fikirleri olan sermayesiz bir girişimci olarak SPK’dan izin koparıp para toplayabilme olasılığın orta sahadan gol atabilme ihtimalinle eşdeğerdir.

Ben ezelden beri; genç girişimci insanların katı ceza kanunlarına ve diğer emredici normlara takılıp yaratıcılıklarını sergileyebilmelerinin önünü tıkayan eski püskü gereksiz kalmış mevzuatlara karşı olmuşumdur. Halen de karşıyım. Kanunlar kamunun, toplumun ve bireyin uzun vadedeki gelişimi ve refahı için varlardır. Eğer bu şartı da sağlayamıyorlar ise o kanunlar canavarlaşmış, yoldan çıkmış, sisteme zararlı birer Matrix ajanları haline gelmiş demektir ve yetkililerce bir an evvel kaldırılmalıdır.

Girişimci parlak bir beyinin görevlerinden birisi de insanların vücut dokunulmazlığına doğrudan yönelen hareketlerden sakınmak ve iftiradan uzak durmaktır. Ayrıca genç insanların “ekonomik suçlar işledikleri” gerekçesi ile yok yere uzuun uzuuun süreler boyunca hapsedilmelerine de karşı duruş sergilemek ve kardeşlerine sahip çıkmaktır. Zira eften püften sebepler ile ve de sırf insan ekonomisine yönelen hareketler sebebiyle insanları çook ama çoook uzuuun süreler boyunca hapsetmek artık günümüzde ilkel ve çağ dışı kalmıştır. Buna ve bunun gibi hususlara karşı durarak bu tip eski tip kanunları yasal yollardan yok ederek daha özgür ve daha organik ve en önemlisi daha güvenli bir dünyaya doğru seçimler yapmış oluruz. Bu tip eskimiş ve köhnemiş kanunlara karşı olma halini de suç işleyerek değil de meşru yollardan ifade özgürlüğü sınırları çerçevesinde sergilemek önem arz etmektedir. Biliyorum konuyu epey dağıttım ancak cezaevlerinin dünya çapında bu kadar genç insanla dolu olması hali ve suçla mücadelenin uzun uzun yıllar boyu insanları salt hapsetmek ile çözüleceğine inanan aydın görünümlülerin mevcudiyetinin fazlalığı kanıma dokunuyor sevgili parlakfikirler okuru. Demem o ki hangi iş fikrini buraya yazmaya kalksam hepsi bir yerden bir şekilde eskimiş mevzuatlara takılıveriyor. Sistemin girişimci ekosistemi baltalamayacak şekilde reformlar dizisi ile iyileştirilmesi geleceğimiz için zaruri olduğunu düşünmekteyim.

Diyeceklerim bu kadar,  eğer var ise Allah’a, he eğer Allah diye bir şey yok ise Zeus’un tenasul uzvuna emanet olmanız dileklerim ile görüşmek üzere…

ÖNEMLİ NOT: KİTLESEL FONLAMA İLE YASAL YOLDAN PARA TOPLADIKTAN SONRA NİYETİ BOZUP DOLANDIRICILIK YAPARSANIZ ZANNETTİĞİNİZ GİBİ 3-5 YILLA YIRTAMAZSINIZ. 146 KİŞİYE TECAVÜZ ETMİŞCESİNE SINIRSIZ VE ÖMÜRBOYU OLACAK ŞEKİLDE ORANTISIZ HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILABİLME OLASILIĞINIZ MEVCUTTUR. ZİRA DOLANDIRICILIK SUÇU GÜNCEL MEVZUATA GÖRE BU GİBİ DURUMLARDA, ‘KİŞİ SAYISINCA OLUŞMUŞ’ SAYILIYOR VE ZİNCİRLEME SUÇ HÜKÜMLERİNİN DE DOĞAL HUKUKTAN EPEY UZAKTA OLMASI İLE ÇAĞ DIŞI KALMASI SEBEBİYLE ORANTILILIK İLKESİNE UYMAYAN CEZALARA ÇARPTIRILIRSINIZ. BU UFAK DETAYI SİZE YÜKSEK İHTİMALLE ÖĞRETMENİNİZ BİLE VEREMEZ. ANCAK SİZİN ÖĞRETMENİNİZ OLMASA DA BİR PARLAKFİKRİNİZ VAR, HADİ YİNE İYİSİNİZ :))

Yorum yapın