Park Bekçiliği Yapmak İsteyenlere

Herkese merhaba. Bu yazımızda park bekçiliği işinin detaylarını ele alacağız. Mesleğin artı ve eksi yönlerini karşılaştırıp maaş oranlarını değerlendireceğiz. İşin niteliklerini ve gereken özellikleri de ele alacağız.

Bu konuyla ilgilenenlerin Güvenlik Personeli Olmak Nasıl Bir İş? adlı makalemiz de ilgisini çekebilir.

Park Bekçisi Olmak İçin Gerekenler Nelerdir? 

 • Öncelikli olarak bilmemiz gereken temel bir disiplin söz konusu. Park bekçiliği, sivil değil devlet onaylı bir iştir. Bu nedenle memur kontenjanından işe başvurmanız gerekecektir. Yani park bekçisi demek, devlet memuru demektir. Tıpkı bir öğretmen ya da polis gibi memurluk süreçlerinden geçilmeli ve işin kendisine bir memuriyet hassaslığında yaklaşılmalıdır.

 

 • Park bekçisi olmak için evvela iki temel şart gereklidir. 18 yaşını doldurmuş olmak ve Türk vatandaşı olmak.

 

 • 657 sayılı Devlet Memurları Kanunundaki sağlık şartlarına uymanız gerekmektedir. Örneğin park bekçilerinde aranan özellikler biraz daha fiziki olabilmektedir. Şimdi bunları ele alıp tek tek inceleyelim ve park bekçisi olmak isteyen yurttaşlarımızı aydınlatalım.

pa 2

Park Bekçiliğinde Aranan Fiziki Özellikler: 

 • Göz sağlığı: Bir bekçinin görevi her şeyden önce görmek ve tespit etmektir. Bu nedenle miyop ya da astigmat gibi orta düzey göz bozuklukları bile, park bekçiliği yapmak için birer engel niteliği taşımaktadır. Park bekçisi olmak için aranan şartların hepsi sizde mevcut olsa bile, gözlerinizdeki herhangi bir sorun, bu işi kaliteli şekilde ifa etmenize engel olacağı için elenir ve işiniz başlamadan bitmiş olur. Bu nedenle söz konusu mesleğe başvurmadan önce gözlerinizi uzmanlar tarafından kontrol etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde boşa vakit kaybetmiş ve boşuna umutlanmış olursunuz.

 

 • Herhangi bir kronik ya da fiziki sıkıntının olmaması gerekir. Örneğin aksayan bir bacak ya da kalp sorunu. Yeri geldi mi, koşmanız, kovalamanız ve buna benzer fiziki güce dayalı eylemleri yerine getirmeniz gerekecek. Bu nedenle nispeten fit ve dinç olma özelliklerini taşımanız gerekecektir. Aksi takdirde bekçiliğini yaptığınız parkı iç ve dış tehlikelerden koruyamamış ve güvenlik ihlallerine izin vermiş olursunuz. Bu da en başta bekçilik mesleğinin çıkış noktasına, doğasına ters düşecektir.

 

 • Uyku problemi olmaması: Sadece park bekçiliği değil diğer bekçilik çeşitlerinin genelinde mesai akşam saatlerinde başlayıp sabah saatlerinin ilk ışıklarında biter. Bu genel kural olmasa da çoğu bekçiliğin mesai saatleri ister istemez böyledir. Bu nedenle gecenin tatlı uykusuna yenik düşmeyecek bünyeler, bu işi başarıyla ifa edebilirler. Narkolepsi ya da huzursuz bacak sendromu gibi rahatsızlıklardan payınızı almışsanız, park bekçiliği yapmanız mümkün değildir.

pa 1

Park Bahçesinin Görevleri Nelerdir? 

 • Sorumlu olduğu parkın bölge sınırları içerisinde bir suç işlendiği takdirde, suç izleri henüz mevcutken sanıkları yakalamak. İlk sorgularını yapmak ve kolluk kuvvetleri (polis ya da jandarma) gelene kadar söz konusu sanıkları ya da şüphelileri güvenli bir şekilde kelepçeleyerek tutmak.

 

 • Park içindeki yurttaşların can, mal ve ırzlarını koruma altında tutmak ve onların canlarını, mallarını ve ırzlarını dış tehditlere karşı korumak

 

 • Parkın içinde bir suç işlendi diyelim. Adli kolluk işleriyle ilgili bu suçlarda gerektiği takdirde halkın da yardımı alarak bu suçun delillerini toplamak ve muhafaza etmek. Örneğin bir hırsızlık davasında, görgü tanıkları ve mağdurun ilk sorgularını yaparak ipuçları toplamak ve onu sözel ya da yazılı olarak bir rapor halinde kendilerinden üstlerine taşımak

 

 • Kamu düzenini olumsuz etkileyecek şekilde illegal yapılanmaların düzenlediği protesto ve yürüyüşlerde genel kolluk kuvvetleri gelene kadar önlemler almak, sorumlu olduğu parkın içinde devletin ve milletin güvenliğini ihlal edecek örgütlenmelerin önüne geçmek ve herhangi bir taşkınlığa engel olmak
Şu İş İlgini Çekebilir:  Amatör Futbolcu Olmak İsteyenlere

 

 • Görev saatleri içinde sorumlu olduğu park alanlarında kendisine verilen fasıla sürelerini baz alarak dolaşmak, denetlemek, kontrol altında tutmak

 

 • Parkın sınırları içerisinde uyuşturucu ve alkol kullanımında bulunan insanları tespit etmek, gerektiği takdirde kolluk kuvvetlerine haber vermek

 

 • Mıntıkası içerisinde gizli fuhuş yapanları tespit etmek ve başlı başına bir suç teşkil ettiği için doğrudan karakola ya da polis kuvvetlerine haber vermek

 

 • Parkın içinde ve dışında trafiğe engel olan araçların gereken ikazlarını yapmak ve park içi trafiğin düzenli hale gelmesini sağlamak

 

 • Parkın içindeki elektrik ve su kaçaklarını tespit etmek, doğal gaz alanında tespit edilebilecek herhangi bir koku kaynağında gereken yerlere haber vermek

 

 • Park bekçilerinin bir diğer görevi ise hem yasal hem de toplumsal olarak geçerlidir ve sanıyoruz ki en çok da bu görevi yerine getirirler. Sorulan adreslerin tariflerini vermek. Araçlı insanlar için trafik polislerine; yayan insanlar içinse park bekçilerine adres sormak hayat kurtarıcı olabilmektedir. Bu nedenle park bekçisi olmak isteyenlerin yer yön bilgileri had safhada olmalıdır. Size sorulan adresleri doğru tarif etmeniz elzemdir. Aksi takdirde ”bu ne biçim park bekçisi’ denilip şaşkınlık ve öfke oklarını üstünüze çekebilirsiniz.

 

 • Parkın içindeki ağaçları ve çiçekleri korumak da park bekçilerinin görevleri arasındadır. İnsanlara olduğu gibi diğer canlı türlerine de aynı sorumluluk duygusu ve görev bilinciyle yaklaşmalıdır.

 

 • Parklarda yatan evsizleri tespit edip gereken mercilere haber vermek. Zira halka açık yerlerde uyumak kati surette yasaktır. Bu nedenle iyi bir park bekçisinin vicdanlı olmaktan ziyade kurallara bağlı olması gerekmektedir.

pa 3

Park Bekçiliğinin İş Olanakları Nasıldır?

 • Bekçi alımları genelde Emniyet tarafından yapılmaktadır. Ve iki yılda-  üç yılda bir en az on bin olmak üzere binlerce bekçi alımı yapılmaktadır. Bu bilgi ve istatistik göz önüne alındığında park bekçisi olmak isteyenlerin iş olanaklarının geniş olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

*  Kimi durumlarda bölge fark etmeksizin bekçi olabilmek için özel yetenek sınavları yapılmaktadır. Bu sınavlar yazılı ve fiziksel olmak üzere ikiye ayrılır. Yazılı sınavlarda genel kültür seviyesi ölçülür. Fiziksel sınavlarda ise suç ve suçluyla mücadele öğrenilmesi ve uygulanılması gereken çeşitli temel disiplinler tatbik ettirilir. Üst arama, şüpheliyi etkisiz hale getirme gibi etkenler gün yüzüne çıkarılır.

 

Park Bekçiliğinin Ortalama Maaşları Ne Kadardır? 

 • Bu nereye bağlı olduğunuza göre değişmektedir. Emniyete bağlı bekçiler minimum 1500 lira maaş almaktadır. Aynı şekilde özel kurum ve kuruluşlara çalışan bekçiler de en az asgari maaş almaktadır.

Türkiye’de park bekçiliğinin genel görünümü? 

 • Etrafımıza şöyle bir baktığımızda, mahallemizde, parklarımızda görev yapan bekçilerin çoğunun 45 yaş ve üstü olduğunu görürüz. Rahatlıkla söyleyebiliriz ki, bekçilik ülkemizde ikinci bir iş ya da emekli işi olarak görülmektedir. Bunun ise birçok dezavantajlı noktası bulunmaktadır. Normalde güç ve fitlik isteyen bekçilik, yaşlı ve paraya ihtiyaç duyan insanların ek gelir kaynağı olarak başvurduğu ve kabul edildiği bir meslek sahası haline getirilmiştir. Söz konusu olan güvenlik gibi hassas bir konu olmasına rağmen, ülkemizdeki yasal düzenlemek ve özel kurumların yasalardan bağımsız olarak ucuza bekçi çalıştırmak istemeleri, bu türden usulsüzlükleri beraberinde getirir.

 

Bekçilik ciddiye alınması gereken ve sorumlulukları / görevleri itibariyle hata kabul etmeyen bir meslektir. Bu nedenle, nöbet kulübelerinde uyuyarak bekçilik yapan insanları uyarmalı gerekirse üst mercilere şikayet etmeliyiz.

İşlerini iyi yapan bekçilerin koruduğu parklarda huzur ve güven dolu nice günler dileriz!

Yorum yapın