PARLAK İŞ FİKİRLERİNİN ÖZELLİKLERİ

Bu web-sitede sizlere şu ana kadar onlarca iş fikri anlattık. Kimisinin yıldızı sönmek üzereydi, kimisi ise henüz yeni parlamaktaydı. Şimdi sizlere iş dünyasının deyimiyle “patlamaya hazır” iş fikirlerine özgü olan özelliklerden bahsedeceğim. Bu tip işlerin girişimci ruhlu insanlar ilk gördükleri anda “parladıklarının farkına varırlar”. Zira patlamak üzere olan bu tip işler her girişimde ve işte olduğu gibi ilk rezerve eden yani ilk kapan sahibi için gelecekte çok güzel kazançlar getirebilecektir. Peki bunları nasıl ayırt ederiz? Nedir bu özellikler?

1) İŞİN KONUSU YENİ İCAT EDİLEN BİR TEKNOLOJİ İLE İLGİLİ OLANLAR.

Yeni keşfedilen icatların yüzde doksanı gelecek vaat etmektedir. Mesela bundan 15 sene önce Google bile yoktu, o zamanlarda birisi çıkıp dese “bak bu firma çok değil 10 yıl sonra dünyanın en büyük 5 firmasından birisi olacak diye” muhtemelen siz derdiniz “hadi lan oradan” diye. Daha bundan 10 sene evvel ilk akıllı telefonları (Nokia, ericcson) yeni gördük. Yani demem o ki yeni teknolojinin insan taleplerine uygunluğunu kestirip o işin parlak fikir olup olmadığını anlayabilmelisiniz.

2) ARKASINA MODAYI ALARAK İLERLEYENLER.

Moda demek aslında “büyük sermaye” demektir. Arkasında yüklü miktarda yatırım temin edecek kişilerin olduğu ürünlere yatırım yapıp fırsatları değerlendirmelisiniz. Ancak bu şekilde en parlak iş fikirlerini kestirebilirsiniz.

3) KAR MARJLARI VE ÜRETİMLERİ PERİYODİK OLARAK YILDAN YILA ARTAN İŞ FİKİRLERİ.

Bu yönelimleri en iyi işi yapan kişileri detaylı inceleyerek ve bu kişilerin resmi olarak açıkladıkları grafik verilerini analiz ederek öğrenebilirsiniz. Mesela bundan yıllar evvel facebook firmasının %0.5’lik hissesini basit bir iş karşılığı(bina tadilatı, boyası için) ucuza alan şahsiyetin bugün inanılmaz bir servete şans eseri sahip olduğunu daha önce duydunuz mu hiç bilmiyorum. Bu tarz şeyler için illaki şans gerekli değil. Geleceği kestirmek de size epey kazandırabilir. Azıcık öngörü yeteneğine sahip olsanız kafi…

4) DAHA ÖNCE EMSALİ OLMAYAN ÖZGÜN İŞ FİKİRLERİ…

Özgünlük en başta belirttiğim gibi adeta patlamanın yakıtı gibidir. Kimsenin sunmadığını sunarsanız tutulursunuz. Bunun için ihtiyacınız olan şey birazcık yaratıcılıktır. Yaratıcı insanların hayatta eninde sonunda başarıyı yakalamaları da bu sebeple kaçınılmazdır. Eğer aklınıza yeni fikirler gelmiyor ise size tavsiyem bırakın bunun için çabalamayı, gezin, tozun hatta eğlenin… Kesin emin olabilirsiniz ki eğer gerçekten istiyorsanız “ilham perisi” size bu yaratıcı fikri bir anda getirecektir. Evet biliyorum şaşırtıcı ve bir o kadar da mantıksız ama bu işin böyle yürümesinde en büyük etken “bilinçaltı mekanizması mantık ile yürümemesidir”

Şu İş İlgini Çekebilir:  Kurbanlık Kesme Standı Açarak Para Kazanmak

5) YENİ BİR ÇAĞ BAŞLATANLAR YANİ ALANINDA DEVRİM YARATANLAR.

İnsanlık ilk olarak avcı toplayıcılıktan tarımsal yaşama geçmiştir. Bu dönemde tarım yapmak ve yerleşik yaşam tarzında yaşamak bir devrimdi. Yine bu binlerce yıl süren tarım toplumu sanayi devrimi ile patlama yaşamıştır. Ardından bilgi çağı başlamıştır. Yani şu anda hizmetler sektörünün yıldızının parladığı bir devirdeyiz. Bu çağda ise artık yeniliklerin, değişimlerin ardı arkası kesilememektedir. Bu sebeple yepyeni bir fırsat yaklamanız daha kolaylaştı. Bunu değerlendirin derim. Mesela Bill Gates’in seri ürettiği bilgisayarlar bilgisayar çağını başlatmıştır, ardından akıllı telefonlar çağı gelmiştir. Artık her sene iki üç adet insanlık değişimi geçirmekteyiz. Bir sonraki köklü değişim neden bizlerden olmasın ki?

6) SANATA VE ESTETİĞE ÖNEM VEREN FİKİRLER.

Tarih ilerlese de, fırtınalar kopsa da tüm bu geçen zaman sanatın değerini azaltmamıştır aksine korumuştur. Yaptığınız her işin bir estetik tarafı olmasına dikkat edin. Unutmayın içerikten daha önemli olan bir şey var ise o da etikettir. Yani dış görünüştür. Unutmayın her başarılı parlak fikrin altında bir estetik vurgu vardır.

7) İNSANLIĞIN İHTİYACI OLMAMASINA RAĞMEN SIKI REKLAMLARLA İHTİYACI VARMIŞCASINA TANITILAN PARLAK FİKİRLER.

İnsanoğlunun ihtiyaçları belirli ve sınırlı değildir. Bundan on binlerce yıl önce insanlar giysiye dahi ihtiyaç duymazken bugün geldiğimiz noktayı görüyorsunuz. Kısacası bu doyumsuzluğu ve hırsı fırsata çevirmek, parlak fikire dönüştürmek sizin elinizde. Reklamcılık sektörü bunun için en ideal araç olacaktır. İnsanların gözünün önünde sık bulununan şey belirli bir süre sonra popüler olmaya ve ihtiyaç duyulmaya başlar. Sonraki aşama olarak ise vazgeçilemez hale gelir.

8) BU MADDE EN ÖNEMLİSİDİR: DİĞER İNSANLAR SİZİN BU PARLAK FİKRİNİZİ HOR GÖRÜYOR VE TUTACAĞINA İNANMIYORSA DOĞRU YOLDASINIZ DEMEKTİR…

Sevgili dostlarım bildiğimiz üzere insanoğlu öküz bir yaratıktır. Öküz olduğu kadar kıskanç ve de hasettir. Ayrıca da bencil ve bir o kadar da özden ziyade etikete önem verir(tüm bunlar genellemedir, kesinlikle bütüne yorumlamayınız). İş bu sebeplerden dolayıdır ki sizin fikirlerinizi destekleyecek insanlar o an tekerleği bile icat edecek olsanız sizi genelde pek desteklemezler. Bunu sebebi kendilerinin başarısızlığını, beceriksizliğini içten içe bilirler ve başka insanların daha başarılı ve becerikli olduklarına inanmak istemez. Kaldıramaz bunu:(( İşte tüm bunlar sizi aileniz ve bir avuç yakınınız dışında yapayanlız bırakmaya zorlamaktadır.

Diyeceğim o ki hazırlıklı olun, kazanan yalnızldır ve başarıya giden yollar ise pek tenhadır…

Sizlere parlak iş fikirleri sunmaya ve araştırmaya devam edeceğiz, eğer bize destek olmak istiyorsanız bizi facebook’tan takip etmeniz ve yorumlamanız kafidir.

“PARLAK İŞ FİKİRLERİNİN ÖZELLİKLERİ” üzerine 2 yorum

  1. merhaba admin arama motorlarında bulamadığım içeriği burada buldum teşekkür ederim size sitenizi takip listeme aldım zaman zaman ziyaret edeceğim iyi çalışmalar.

    Cevapla

Yorum yapın