Pastane açarken dikkat edilmesi gerekenler.

Unlu ve şekerli mamullerin kombinasyonundan oluşan bir ürün satarken kafanızdaki planların yerli yerinde olmasına rağmen hep bir şeylerin eksik olduğunu hissedebilirsiniz. İşte buna bir girişimi yaparken sahip olduğunuz büyüme ve gelişme dürtüsü sebep olmaktadır. Nitekim biz insanoğlunu uzaya kadar çıkaran dürtü budur. Yani sizin genellikle lehinize ve gelişiminize olacaktır.

ÖNEMLİ UYARI: Şu pastaneleri gençlerin takıldığı uğradığı yerlere açın artık. Abuk subuk yerlere açmaktan vazgeçin. Ayrıca şu an Türkiye genelinde hiçbir yerde diyabet hastalarına hitap eden pastane yok. Şekersiz kek, pasta, tatlı olmaz demeyin. Özel tatlandırıcılar ile gayet de lezzetli ürünler üretebilir ve de hem sporcu, diyetine dikkat eden kitleye hem de şeker hastası kitleye hitap etmiş olursunuz! FIRSATI DEĞERLENDİRİN

cake photo

Pastane işletmek için her iş fikrinde olduğu gibi belirli kriterlere dikkat etmeniz gerekmektedir. Yani standart kurallara burada da riayet etmelisiniz. Peki nedir bu kurallar?

Şunlara da yeni sekmede göz atabilirsiniz:

Pastane Açmak Neden Artık Kazandırmıyor?

Pastane açmak isteyenlere 8 tatlı tavsiye

A)Pastane açmak için gerekenler.

1) Dükkan binanınızın dış görünüş itibariyle Hollanda, Belçika, Lüksemburg standartlarında olması gerekli. Bir pastaneye insanlar genelde sevgililerini, uzun zamandır görüşmediği dostlarını ve de en önemlisi kadınlarını getirir. Dolayısyla görsellik ve dış görünüş sizin için epey önemli olmak zorunda. Aksi takdirde insanlar mezbahane gibi yerde tatlı keyfi yapıp instagramlarına, facebooklarına, swarmlarına fotolarını atmayacaktır. Yani popüler olmak istiyorsanız dekorasyon şart.

2) Civardaki başkaca pastaneleri analiz edip kimlere ne kadarlık satış yapabileceğinizi kabataslak öngörebilmeniz lazım. Yani iş planınızda bu rakamlara değinmeniz lazım. Önünüze bakmadan toslamamak adına buna muhakkak dikkat etmeniz gerekmekte.

3) Pasteninizde iş yapmak üzere çalışması muhtemel garsonlarınızı, aşçılarınızı, kasiyerlerinizi kalifiye olacak şekilde elemeniz lazım. Dükkanınıza gelecek Selinsuları korkutmayacak bir kasiyeriniz olması lazım. Selinsu “Pardon hesabı ödemek istiyoruz” dediğinde kasiyer abimiz Şakir “20 lira bacım, Allah Bereket Virsin” dememeli. “20 Lira hanımefendi, iyi günler dileriz” demeli.

cake photo

4) Ürün çeşitliliğinizi artırmak için kendini dükkanınızın arka kapılarında kendi imalatınız olarak sunduğunuz pastaların yanında başkaca pasta üreticilerinden şık pastalar ve tatlılar almanız gerekmekte. Gelen müşteri sizi sonsuz pasta sahibi bir ilah gibi görmeli. Bu sebeple dükkanınızın içinde iştah açıcı kırmızı, turuncu, sarı renklerin yanında laciverti kullanmayı ihmal etmeyin. Lacivert insan psikolojisinde “sonsuzluk”, “derinlik”, “sınırsızlık” anlamına gelmektedir. Sizin marka imajınıza en iyi katkıda bulunacak renk laciverttir bu sebeple.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Çanta dükkanı açmak istiyorum-Neler önerirsiniz?

5) Bol bol tanıtım ve reklam yapmayı ihmal etmeyin. Pastanın yanında markanızı ve dükkanınızın imajını ile karizmasını da satmak istiyorsanız bu şart! Mesela koca bir Machiatto normalde 3 TL’ye mal olmaltadır. Ancak bir starbucks bunun 12 liraya bahsettiğim yönergelere uyarak satabiliyor.

Reklam yapabilmek için interneti, el ilanlarını, dergileri, gazeteleri, televizyon kanallarını kullanabilirsiniz. Eğer büyük düşünüyorsanız bir reklamcılık firması ile anlaşmak en iyisi olacaktır.

Ancak pastanede en büyük tanıtım açılışını yapmış olduğunuz yer olacaktır. Bu yer yurt, okul, dershane gibi yerlere yakın ise yıllar boyunca kendi kendine reklamınız yapılacaktır.

6) Pastanenizin temizlik ve sağlık yönergelerine uygun olduğunu kanıtlayan hijyen ve kalite sertifikası veren yerli yabancı güvenilir firmalarla anlaşmanız gerekmektedir. Yani “hülooğ” diye naralar atan müşteri bunlardan pek anlamayacaktur. Ancak eğitimli, kültürlü, aklı selim kişiler bu kalite sertfikalarının ne demek olduğunu iyi bilecekler. Yani siz gıda sektöründeyseniz ve burada iş kurmak istiyorsanız bu tip ayrıntılara dikkat etmek durumundasınız.

7) Eğer satışlarınızı artırmak istiyorsanız motorize ekipler kurup kapıya servis etme modelini hayata geçirebilirsiniz. Soğuk kış günü canı pasta çeken kişilere bu şekilde ulaşabilmiş olursunuz. Yine satış artırmak için; web sayfası kurup ürünlerinizin özelliklerinin ve fiyatının yer aldığı bilgilendirici bir mecra yaratabilirsiniz. Hatta reeldeki pastane dükkanınıza yakın çevreye; doğrudan bu site aracılığıyla ulaşabilir ve müşterilerin sipariş vermeleri için gerekli modülleri kurabilirsiniz.

cake photo

Pastane dükkanı açmak ne kadara mal olur?

Masası, sandalyesi, fırını, rafı, buzdolapları, diğer gerekli araç gereci, dükkan kirası, marka tescili derken bu iş size en az 25 000 dolara mal olur (tabi 2015 yılının rakamı bu). Ancak bu işe girişmek için kredi almak da bence pek akıl karı değildir. Birinci olarak rekabetin bol olduğu ve eski girişimlerin patlama riski fazla olur, ikinci olarak ise bu tip işlerin genelde ilk birkaç ay kar getirmediği de doğrudur.

 

Yorum yapın