Pastane açmak isteyenlere 8 tatlı tavsiye

Yazımızın hemen başında pastane açtıktan sonra kesinlikle yapmamanız, uzak durmanız gereken birkaç küçükmüş gibi görünen büyük meselelerden dem vuracağız. Devir madem hız devri, biz de yazımıza hızlı bir giriş yaparak pastane işletmenin incelikleri ile ilgili bilgi almak isteyenlere küçük bir ”tenvir” hizmeti sunacağız. Daha sonra ise tatlı tavsiyelerimizi okuyabilir ve seçeneklerinizi kademe kademe arttırmaya başlayabilirsiniz.

Kesinlikle yapmamanız gerekenler: 

1- Kendi tatmadığınız / yemediğiniz / yemek istemediğiniz tatlıları dükkanda satmayın: 

Bazı işletmelerin kekleri, pastaları, poğaçaları o kadar bayat, o kadar lezzetsiz oluyor insanın aklına, böyle bir ”şey” satmaya utanmıyorlar mı acaba diye sorası geliyor. ”Müşteri velinimetimizdir” her slogan gibi gerçeklik ile ilintisini tamamen koparmasın diye, müşteriye gerçekten saygı göstermek istiyorsanız ona her zaman taze, tadını bildiğiniz, sizin de bir müşteri olsanız yiyebileceğiniz tatlılar, poğaçalar sunun. Aynı şey çay için de geçerli. Bazı işletmeler 3-4 saat boyunca kaynaya kaynaya artık bambaşka bir içeceğe dönüşmüş olan sözde çayı müşterilerine servis etmekte hiçbir beis görmüyor. Bu hataya düşerseniz – daha yeni açılan bir pastahane iseniz bir de – asla istediğiniz müşteri sayısına ulaşamazsınız. Bunu da ekonomik krize , dükkanın yerine bağlamanız abesle iştigal olur.

2- Müşterinin önünde ses yükseltmeyin / tartışmayın: 

Sadece pastane değil, market, kafe, kebapçı ne olursa olsun. Yazımızı okuyan arkadaşlar buna çok dikkat etsin. Bir patronun çalışanını müşterilerin önünde aşağılaması, ”insanlık suçu” bile olabilir. Aynı zamanda müşteriler bu hırgürü çekmek zorunda de değil. Adı üstünde pastane. Tatlı yenilen yer. Bu tür negatif aksiyonlar, pastanenizin bir daha ”gidilmeyecek yerlerden” biri olarak işaretlenmesine, kara listeye alınmasına neden olur.

Pastaneler artık köşe başı muhallebicilerinden çok farklı bir boyuta ulaşmış durumdadır. Pastane denildiğinde şık, elegant ve göz alıcı vitrinlere sahip dükkanlar akla gelmektedir. Klasik pastane görüntülerini terk ederek modernliğe doğru giden bu yolda eğer siz de pastane açmak istiyorsanız mutlaka tavsiyelerimize göz atmalısınız.

Farklı Lezzetler

Artık klişeleşmiş ürünlerin yanı sıra mutlaka Dünya mutfağından lezzetlere vitrininizde yer açmalısınız. Pastanenizin iştah açıcı bir vitrine sahip olabilmesi için müşterilerin daha önce denemedikleri tatlara yer vermeniz rakiplerinizden bir adım öne geçmenizi sağlayacaktır. Pastane açmak için ustalık belgesi olması müşterilere güven verecektir. Ayrıca geleneksel tatları da dükkânınızdan ayırmayın, yeniliklere de açık olun.

Göz Alıcı Vitrinler

Pastanenin önünden geçenler vitrinin ışıklandırılması ve iştah kabartan ürünleri görerek bu dükkâna girme eğilimi yaşamalıdır. Bunu sağlamak için her daim temiz bir vitrin ve taze ürünler ile dikkat çekebilirsiniz. Bu süreçte pastane açmak ne kadara mal olur bilinmez fakat her bütçeye göre göz alıcı vitrinler oluşturabilmek mümkündür.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Hiç Batmayacak ve Kalıcı Olan 7 Esnaflık Fikri

Dekorasyona Önem Verin

Artık mekânlar, yenilen içilen ürünlerden daha ön plana çıkmaktadır. Bir pastaneye gelip saatlerini geçirebilecek olan müşteriler dekorasyon ile büyülenmeli ve kendilerini özel hissetmelidir. Böylece bu pastanenin müdavini olabilecekler ve her daim yanlarında başka sevdikleri ile gelip buranın tadını çıkartabilecekler. Pastane açmak için gerekenlerden biri de dekoratif ve rahat olmasıdır. Bu nedenle pastanenin dekorasyonuna önem vermelisiniz.

Her Daim Hijyenik ve Temiz Bir Görünüm

Pastane denildiğinde mutlaka yenilecek, içilecek olan gıdaların temiz olduğuna müşteri ikna olmalıdır. Bu nedenle çalışanlarınızın kıyafetlerinin temiz olması, dükkanın her daim ışıl ışıl olması, vitrinlerin temiz ve ürünlerin taze olması müşteri için çok önemlidir. Hatta ürünlerin nerede piştiği konusunda da şeffaf davranabilir bir kamera sistemi sağlayabilirsiniz. Hijyen ve temizlik, pastane için istenen belgeler kadar şarttır ve çok mühimdir. Bu nedenle sadece prosedüre değil aynı zamanda dış görünüme de önem vermelisiniz.

Rahatsız Etmeyen Müzik

Pastanenize gelen müşterilerinizi rahatsız etmeyecek boyutta müzik açarak keyifli bir deneyim geçirmelerini sağlayabilirsiniz. Çok yüksek bir müzik sesi müşterileri rahatsız eder ve muhabbet edebilmelerini zorlaştırır. Baş ağrısı içerisinde pastanenizden çıkmalarını istemiyorsanız, hafif, dinlendirici ve keyifli müzikler seçerek konuklarınızı ağırlayabilirsiniz. Pastane açmak hem göze, hem damağa hem de kulağa hitap etmelidir.

Güler yüzlü Çalışanlar

Çalışanlarınızı seçerken mutlaka iyi diyalog kurabilen, müşteri ile doğru temaslarda bulunabilen, sıcak, samimi ve ilgili çalışanları seçmelisiniz. Garsondan kasiyere kadar her aşamada müşteriler kendilerini özel hissetmelidir. Ayrıca pastane açma için gerekenlerden biri de çalışanların hızlı ve pratik olmasıdır. Müşteriler her daim yavaş servisten sıkılmaktadır. Eğer müşterileri kaçırmamak ve daimi olmalarını sağlamak istiyorsanız mutlaka çalışanlarınızı doğru seçmeli ve iyi eğitmelisiniz.

Paket Servis Seçeneği

Müşteriler size her istediği an telefon ile ulaşabilmeli ve gerekirse motorlu kuryeleriniz ile ürün servislerinizi temin edebilmelisiniz. Böylece müşteriler size değil siz müşterilere giderek hizmetinizin kalitesini arttırmış olabileceksiniz. Pastane açmak için istenen belgeleri tamamlayarak kurye seçeneğinizi de aktif hale getirebilirsiniz.

İnternet Sayfası Oluşturun

Kendinize ait bir sayfa oluşturun ve bu sayfada pastanenize ait tüm bilgilere yer verin. Hatta online sipariş yaparak müşteriler sepete attığı ürünleri kısa süre içerisinde teslim alabilmeliler. Bunun yanı sıra el broşürleri dağıtarak reklamınızın tanıtımını yapabilirsiniz. Küçük magnetler bastırarak gelen müşterilerinize verebilir ve her daim size ulaşabilmelerini sağlayabilirsiniz. Pastane açma şartlarını tamamlayarak bu işlemlere geçebilir ve kar etmeye hemen başlayabilirsiniz.

Yorum yapın