Pazarlama Bölümü İş İmkânları Nasıldır?

Pazarlama sektörü günümüzün en fazla rağbet gören alanlarından biri. Bu özelliği nedeniyle de çoğu insan tarafından tercih ediliyor. Ancak pazarlama sektöründe yaşanan bu rağbetten olumsuz yönde etkilenmemek ve her zaman bu sektörde kalıcı olmak için kişilerin gerçekten kaliteli bir pazarlamacı olmaları gerekiyor. Kaliteli bir pazarlamacı olacağınızı düşünüyorsanız ve ben bu işi gerçekten yaparım diyorsanız bu işe girişmeniz gerekiyor. Çünkü pazarlama bölümü iş alanlarının geniş olmasından dolayı bu işe girişirseniz ve gerçekten sizi anlatan bir alan değilse büyük bir hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.

Pazarlama Bölümü Okumak İçin Neler Gerekir?

Pazarlama bölümüne ilginiz olduğunu düşünüyorsanız belirli şartları taşımanız ya da bazı becerileri geliştirebilecek düzeyde biri olmanız gerekir. Biliyorsunuz ki ülkemizde pazarlamacı olmak için sadece becerileriniz ve bu işe olan ilginiz yeterli olmuyor çeşitli sınavlardan da başarılı olmanız ve profesyonel anlamda bu işi yapabileceğinize dair bir diplomaya sahip olmanız gerekiyor. Ancak hepimizin bildiği bir gerçek var ki insan gerçekten mutlu olabileceği bir alanı seçmeli, ileride parlak bir meslek olduğu için para kazanmak uğruna ömrünü feda etmemeli.

pazarlama bölümü iş imkanları

Peki, Pazarlama Okumak İsteyen Kişilerin En Belirgin Özellikleri Neler?

Beyni İki Yönden De Çalıştırmak

Pazarlamacı denince aklınıza hemen kapı kapı gezen tipler geliyorsa bunları kafanızdan silin. Çünkü herkes pazarlama okuyamaz ve başarılı bir pazarlama uzmanı olamaz. Pazarlama yapmak isteyen kişilerin sadece hitabet ve ikna kabiliyetlerini değil aynı zamanda beyinlerinin sağ ve sol lobunu da etkin bir şekilde kullanması gerekir. Mantıklı bir düşünce sistemine sahip olurken bir yandan da yaratıcı düşünce sistemine de sahip olması gereken pazarlamacılarda iletişim becerisinin arkasında hızla çalışan bir hafıza yatar.

Yapılacak İşe Vakıf Olmak

Hangi alanda olursa olsun kişilerin mutlaka kendi alanlarında yeterli bilgiye sahip olmaları gerekir. Mesela operasyonel bir pazarlama yapılırken kişinin bu alanın bilgilerine ve pratiğine sahip değilse yeterince başarılı olmayacaktır. Burada pazarlamaya ilgi duyan kişilerin gerçekten bir ömür boyu bu bilgileri doğru bir şekilde kullanmanın yanında kendilerini sadece bu alanda geliştirip geliştiremeyeceklerini de düşünmeleri gerekir. Yani bir ömür boyunca pazarlama alanında yetinebilirler mi? Pazarlama bu kişileri mutlu eder mi? Bu soruların cevaplarını vermeleri gerekir.

Şu İş İlgini Çekebilir:  PARA KAZANDIRAN MESLEK ARAYANLARA 15 FARKLI SEÇENEK

Pazarlamacı Hem Tasarlar Hem Uygular

Pazarlama sektörü iki ayak üzerine inşa edilmiştir. Birisi mantıklı düşünme ve tasarlamak anlamına gelen ‘’strateji’’ diğeri ise pratikler yani uygulamalar anlamına gelen ‘’operasyonel’’ beceridir. Pazarlamacının sadece stratejik olarak düşünmesi değil operayonel bir şekilde de hareket etmesi gerekir. Bu nedenle pazarlamacı olmaya karara veren kişilerin hem düşünce hem de uygulama gücüne sahip olmaları gerekir.

PAZARLAMA MEZUNU NE KADAR KAZANIR? Tıklayın, Öğrenin!!!

Pazarlama Bölümü Nasıl Bir Bölümdür?

Pazarlama bölümü kişilerin sayısal ve sözel yeteneklerini kullanacakları bir bölümdür. Pazarlama okunurken kişilere yaratıcı düşünme, hızlı muhakeme yapma, teorik anlamda bilgi ve beceriler kazandırılmaya çalışılır. Ayrıntıların daha önemli bir hale geldiği bu meslek alanında ekonomiye de ilgi duyulması gerekir. Pazarlama bölümünün en büyük özelliği kişilere büyük bir sabır ve düzen kazandırmasıdır. Ayrıca çeşitli kuruluşlarda yapılacak olan stajlar ile kişilere pratik bilgiler de verilir.

Pazarlama Mezunları Ne Kadar Maaş Alır?

Pazarlama mezunu olduğunuzda en düşük maaşınız 1500-2500 TL arası olacaktır. Ancak ilerleyen zamanlarda geçekten çok başarılı çalışmalar yaparak bulunduğunuz konumdan birkaç üst basamağa sıçrarsanız kazancınız da artacaktır. Zaten her işin bir başlangıcı vardır ve ilerleyen zamanlarda kişiler daha büyük kazançlar elde ederler. Sizin de bilginiz ve deneyimleriniz arttıkça eğer kendinizi geliştirmekten de geri durmazsanız büyük kazançlar elde edebilir ve maaşınızı 10 katına kadar katlayabilirsiniz.

pazarlama bölümü maaşları ne kadar

Pazarlama Bölümünden Çıkınca İş Bulabilir Miyim?

Pazarlama bölümünden sonra karşınıza yeni bir iş imkânı çıkmasını istiyorsanız biraz sizin de çaba sarf etmeniz gerekir. Nasıl ki ağlamayan bebeğe süt vermezler iş aramayana da iş vermezler. Pazarlama bölümünden çıktıktan sonra karşınıza pek çok alanda iş fırsatı sunulacaktır. Ancak ilk senelerinizde iş ayrımı yapmadan tecrübe kazanmaya çalışmalısınız. Bir senelik çalışmanın ardından deneyiminizden dolayı çok yüksek yerlerden teklifler alabilirsiniz. Bölümünüzü bitirdikten sonra kendinizi bir ürünü satmaya çalışan kişiler gibi hayal etmemelisiniz. Çünkü kapı kapı gezmek yerine daha profesyonel anlamda bu işi yürütebilirsiniz. Pazarlama programcısı, satış elemanı, pazarlama araştırmacısı gibi pek çok unvanla pazarlama bilgilerinizi başka insanlarla paylaşabilirsiniz. Hemen hemen her alanda ihtiyaç duyulan ara mesleklerden olmasından dolayı pazarlama bölümü kolaylıkla iş bulabileceğiniz bir alan olmaktadır. Ancak özel sektörde çalışacaksanız her zaman sizden daha yüksek bir performans beklendiğini unutmayın…

 

Yorum yapın