PAZARLAMA MEZUNU NE KADAR KAZANIR?

pazarlama bölümü nasıl imkanlara sahiptir?
pazarlama bölümü nasıl imkanlara sahiptir?

Merhaba arkadaşlar… Kısa bir aradan sonra kazançlı ve gelecek vaad eden mesleklere dair yazılarımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Aslında bugün bahsedeceğimiz pazarlma mesleği; geleceğin olduğu gibi bugünün de en gözde meslekleri arasındadır. Şöyle bir dipnot vermem yeterli olur sanırım: Dünyanın en büyük firmalarının tamamına yakınının CEO’su satış veya pazarlama mezunudur. Çünkü bu adamlar mezun oldukları okuldan pazarlama stratejilerine yönelik her türlü eğitimi aldıktan sonra hayata atıldılar ve iş hayatları boyunca da azimle pratikte kendilerini geliştirdiler. Dünyada durmaksızınbir üretim-pazarlama-satış döngüsü olduğunu düşünürsek; eğer alana yatkınsanız çok sağlam yerlere yükselmeni işten bile değildir.

Kısaca pazarlama mesleğinin analizini yapacak olursak; ana maddeler kısaca şunlardır:

1)PAZARLAMACI OLMAK İÇİN İLK YAPMANIZ GEREKEN ŞEY; ÜNİVERSİTELERİN “PAZARLAMA BÖLÜMÜ” İSİMLİ PROGRAMLARINDAN BİRİNİ OKUMANIZ..

-Bunu için 2 yıllık (ön lisans) veya 4 yıllık (lisans) olmak üzere iki seçeneğiniz vardır. Her iki bölümün de kendine göre avantajları ve dezavantajları bulunsa da; uzun vadede lisans mezunu olmanız her açıdan daha yararlı olacaktır. Bu yüzden; 2 yıllık mezunu olsanız dahi sonradan bunu 4 yıllığa tamamlamanızı kesinlikle tavsiye ederim.

2)GİRDİĞİNİZ BÖLÜMDE SATIŞ, PAZARLAMA, PAZARLAMA STRATEJİLERİ GELİŞTİRMEK İÇİN ANALİZ AMAÇLI DERSLER GÖRÜRSÜNÜZ.

-Hukuk (satış ve pazarlamaya yönelik), matematik, istatistik, maliye, bilgisayar, kalite kontrol, pazarlama araştırması ve stratejileri, reklamcılık gibi dersler müfredat dahilindedir. Eğer amacınız teorik ve akademik anlamda ilerlemekse not ortalamanız tabii ki birinci unsur olacaktır. Ama iş hayatında iyi bir pazarlamacı olmak için; derslerdeki teorik bilgiyle hayat tecrübesini birleştirmelisiniz derim..

3)HER NE KADAR BÖLÜMÜ ÇOK İSTEYEN VE HALİYLE DERSLERDE BAŞARILI BİRİ OLSANIZ DA; KİŞİLİĞİNİZİN VE ÇALIŞMA TARZINIZIN PAZARLAMA BÖLÜMÜNE YATKIN OLDUĞUNA EMİN OLUN.

-Tahmin edeceğiniz üzere pazarlama bölümü; iş ve kariyer yönünden belirgin bir halkla ilişkiler, insan ilişkileri ve ekip çalışması yeteneği gerektirmektedir. Ayrıca; ticaret, hukuk, psikoloji, sosyoloji gibi insan ve ticaretle alakalı olan her alanda yeterli bir genel kültürünüzün de olması zaruridir.

4)MEZUN OLDUKTAN SONRA ÇALIŞMAYI SEÇERSENİZ “PAZARLAMA MESLEK ELEMANI” UNVANIYLA MEZUN OLUR VE PİYASAYA ATILIRSINIZ

-Pazarlama bölümü iş imkanlarına değinirsek; sahip olduğunuz diploma ve unvanla birlikte bütün kuruluşlarda ithalat/ihracat, pazarlama programı, pazar araştırmacısı gibi alanlarda çalışabilirsiniz.

5)GELDİK EN ÖNEMLİ KONUYA..:) PAZARLAMA BÖLÜMÜNÜN MAAŞ İMKANLARINA GÖZ ATACAK OLURSAK DURUM TAHMİNİ OLARAK ŞU ŞEKİLDEDİR:

-Devlette doğal olarak fazla iş imkanınız yoktur. Özelde girdiğiniz ilk işte; mezuniyet öncesi tecrübelerinize bağlı olarak 1500-2500 TL maaş+olası ek kazanç şansınız vardır. İlerleyen sürede siz hariçten pek bir şey yapmasanız da belli bir ölçüde yükselirsiniz ve maaşınız da artar. Ama hayır bu bana yetmez diyorsanız; elde ettiğiniz başarılar, yapatığınız zeki hamleler ile kendinizi kanıtladığınız ölçüde büyük sıçramalar yapabilir; hatta kim bilir, büyük ve kurumsal firmalarda CEO’luğa giden basamakları tırmanmaya başlayabilirsiniz..;)

Genel itibariyle maaş, iş imkanları, yaşanacak maceralar yönünde pazarlama bölümü bu şekildedir arkadaşlar… Umarım bir nebze olsun yardımcı olmuşumdur. Hepinize kazançlı meslekler nasip olmasını dilerim..:)

“PAZARLAMA MEZUNU NE KADAR KAZANIR?” üzerine 9 yorum

 1. 3 aydır iş arıyorum. pazarlama bölümü mezunuyum. herkes piyasa kötü diye bahane üretiyor. antalya gibi bi şehirde iş bulamıyorum. asgari ücrete bile razıyken bu rakamlar komik. pazarlama mezunu arkadaşlar kusura bakmasın çok zor iş bulurlar. mümkünse bu bölümü okumasalar bile olur. emegimize yazık. herkes torpille yegenını kuzenini işe alıyor. büyük şirketlerin iyi poziisyonlarında olan bir dayınız yoksa eğer heveslenmeyin gençler..

  Cevapla
  • selamlar,
   bende pazarlama mezunuyum hatice köroğluna kesinlikle katılmıyorum. şunu belirtmek isterim ki, pazarlama diplomamızı aldık, bütün iş kapıları bize açıldı nereye gitsek işe alınırız diye düşünüyorsanız, ya siz bu bölümü okumadınız, yada okuduğunuzdan birşey anlamadınız, pazarlamacı kendi iş imkanını kendi yaratır, iş aramaz herkes onu arar, ben mezun olduktan sonra ilk yaptığım şey, yaşadığım ilin pazarlamayla ilgili en büyük firmasına gidip, beni işe alın, para istemem, fotokopi çekerim, dışardaki işlerinizi hallederim yeterki bu mesleği öğreneyim demek oldu. ve işe alındım. burada sürekli koşturdum ve çevre edindim. bir gün yedi farklı yerden iş teklifi alınca, birini tercih ettim ve piyasanın 3 katı maaşla işe başladım. şuan türkiyede isim yapmış bir firmanın hissedarıyım. hepinize mesleğinizi en iyi şekilde icra etmeyi öneririm. çok şanlısınız böyle bir bölüm okuduğunuz için, ayrıca; mesela almanyada avukatlıkla doktorluktan sonra en yüksek puanlar pazarlamada, büyük şirketlerin ceo ları hep pazarlama mezunu yani sorun sizde okuduğunuz bölümde değil, kendinizi geliştirmeye bakın…

   Cevapla
 2. Ben pazarlama ögrencisiyim , lise son sınıf oğrencisiyim , çevremden bolumumle ilgili bazı olumsuz dusunceler alıyorum , sizce bu bolumden devam etmelimiyim , bu bölüm de iş imkanım olur mu ?

  Cevapla
  • Sevgili Kardeşim Sami;

   Gel buraya ve sana birtakım gerçeklerden ve öğütlerimden bahsedeyim…

   Şanslısın ki sitenin admini olarak senin için özel olarak kapsamlı ve detaylı bir cevap verebilme zamanı bulabildim.

   Sevgili Sami, şu anda sana anne ve babanın çocukluktan itibaren verdiği öğütleri ve bilinçaltı telkinlerini, çevre, toplum baskılarını bir kenara bırakmanı ve de zihnini realistik, esnek, tarafsız düşünceye açmanı istiyorum.

   Eğer ki okuduğun ya da okuyacağın pazarlama bölümünden çıktığında bir firmaya iş başvurusunda bulunmayı planlıyorsan; bilmeni isterim ki senin gibi ruhunda girişimcilik mayası bulunan bir kardeşimi, okuyucumuzu söz konusu iş modeli, çalışma hayatı tatmin etmeyecektir ve her daim içinde doldurulması güç derin boşluklar, tatminsizlikler olacaktır…

   Sana hasreten ricam o dur ki; pazarlama gibi kadim ve kaliteli bir bölümden öğrendiğin ya da öğreneceğin teorileri reel hayatta yenlikçi bir girişimde, inovasyonda kullanmandır…

   Yani başka birinin bir ateşinin altında ısınmayı değil de ateş olmanı ya da kendi ateşini yakmanı öneriyorum.

   Etrafını aydınlatmanı öğütlüyorum…

   Bunun için gerekli olan enerji ve malzeme damarlarındaki kanda gizlidir…

   Ne parasızlık ne de çevresizlik seni durdurmamalı. Zira bu türden bahaneler bilgi çağında artık sadece birer iş yapmaktan kaçınma mazaretleridir.

   Son olarak diyeceğim o dur ki “yaratıcılığını kullandığın sürece pazarlama bölümünden mezun olduğunda her daim yepyeni işler kurabilecek ve bolca para kazanıp bolca insana faydalı olabileceksin. Aksi hallerde maalesef ki sektör niteliksiz, vasıfsız, ukala insanlarla dolacak ve maaşlı bir nevi köle olacaksın. Karar ve son tercih senin.

   Cevapla
   • Merhabalar, ben pazarlama 1.sınıf öğrencisiyim. Bu bölümde işime yarayacak sertifikalar nelerdir. Kurslara katılmayı düşünüyorum yardımcı olursanız sevinirim.

    Cevapla
 3. Merhaba.. Benim ana bölümüm psikoloji ama çocukluğumdan beri ticaretin içinde olduğum için pazarlama girişimcilik ticaret gibi bölümlere de ilgim var. üniversite de yan dal olarak dijital pazarlama network marketing okumak istiyorum. Gözüm sayısal rakamlarda değil ancak yapacağım işte hissedeceğim tutku beni daha çok mutlu ediyor. hedeflerim sadece bunlarla da sınırlı değil Biliyorum hedeflerim işte pazarlamacı yada psikolog olmak değil bunlar sadece beni hedefime götürecek araçlar araştırma yapmayı seviyorum insanları dinlemeyi onlara yardımcı olmayı ve memnun etmeyi seviyorum. Tüm bunlar beni mutlu ediyor ve tutku veriyor. Bir şekilde sanki insanlara yardım etmek için doğmuş gibi hissediyorum. Bilgilendirmeniz için teşekkürler..

  Cevapla
 4. Hocam Almanya ve Amerika’da Tıp ve Hukuk’tan sonra en yüksek puanlı bölümün pazarlama bölümü olduğu doğru mudur? Bence bizde de öyle olması gerekiyor ama sanırım kıymeti yeterince bilinmiyor. Keşke insanımız pazarlamanın önemimi daha iyi kavrasa.

  Cevapla
 5. hocam size ihtiyacım var lütfen cevap verirseniz çok sevinirim.
  Pazarlama okuyorum üniversite 1 snıfım.ve çoğu kişiden bu bölüm hakkında olumsuz sözler işittim bütün motivasyonum mahvoldu hocam lütfen beni aydınlatın
  ihracat firmasında çalışmayı düşünüyorum geleceğim nasıl olur sizce?

  Cevapla

Yorum yapın