Perde Yıkama Dükkânı Açmak İsteyenlere…

Sayın okuyucularım sizleri son zamanlarda temizlik sektörünün en fazla ihtiyaç duyduğu alanla tanıştırmak istiyorum: Perde yıkama dükkanı açmak. Biliyorum sizde benim gibi bu mesleği yeni duyuyorsunuz. Ancak perde yıkama zaten çok önceden beri var olan çalışma alanlarından biriydi. Ancak halı yıkama ile birlikte ya da kuru temizleme ile birlikte görmeye alıştığımız perde yıkama işleri günümüzde başlı başına bir sektör olmaya başladı. Başlı başına bir perde yıkama adresinin olmayışı nedeniyle günümüzde ütücüler kadar değerli olan perde yıkamacıları da yavaş yavaş iş başına geçiyor.

curtain photo

Bildiğiniz gibi bir sektörde ilklerden olursanız tanınan bir adres olduğunuz için müşterilerinizde çok olacaktır. Emin olun her şehirde perde yıkama dükkanı bulamayabilirsiniz. Bu nedenle de bir ilk olarak perde yıkama dükkanı açabilirsiniz. Kuru temizlemelerden ve halı yıkama firmalarından sıkılan insanlar kesinlikle sizin kapınızı çalacak ve bir an önce perdelerini güvenli ellere teslim etmek isteyecekler. Nasıl böyle kesin konuştuğumu düşünüyorsanız sadece işinizi iyi yapan biri olmaya bakın gerisi çorap söküğü gibi gelecektir.

Perde Yıkama Dükkanı Nasıl Açılır?

Perde yıkama dükkanı açmak istediğinizde sizlerin karşısına çıkacak olan en önemli konu bu işe nasıl başlayacağınız ve perdeleri nasıl yıkayacağınız olacaktır. Perde yıkama dükkanı açmak istediğinizde ilk olarak ne tür perdeler yıkayabileceğinizi düşünmelisiniz. Mesela tül perde yıkamak için çok büyük bir dükkanınızın olmasına gerek yok ancak stor perde türünden perdeler yıkayacaksanız mutlaka geniş bir dükkana ihtiyacınız olacaktır.

Dükkanınıza karar verdikten sonra perdelerinizi yıkarken kullanacağınız teknikleri de belirledikten sonra bütün eksiklerinizi tamamlayarak sipariş almaya başlamalısınız. Perde yıkama dükkanı açmak aslında oldukça karlı bir iş olduğu gibi güzel bir çevre bulursanız yüksek kazanç getirecek sektörlerden biri olacaktır.

Perde Yıkama Dükkanı İçin Gerekenler

Perde dükkanı açmaya karar vermişseniz sizin için gerekli olacak ilk ihtiyaç perde yıkamaya uygun bir isim bulmak olacaktır. İsminizi mümkün olduğunca temizlikle ve perde ile alakalı bulmaya çalışın. Ayrıca insanların dikkatini çekmesine ve akılda kalıcı olmasına da dikkat edin. İsminizi seçtikten sonra bu isme özel bir logonuzun da olması gerekir. Dükkan tabelanızda ve poşetlerinizden, broşürlerinize kadar her yerde bulunacak olan bu ismi tasarlarken ilginç logolar bulmaya çalışın.

Dükkanınızı Seçin!

Perde yıkama dükkanı açmak için insanların yoğunlukta olduğu yerleri tercih edebilirsiniz. Özellikle de çalışan kesimlerin bulunduğu yerleri tercih ederseniz sipariş olarak gelen perde sayını artacaktır. Hele ki bayram zamanlarında ve mevsimsel temizliklerde fazlaca müşteri bulabileceğiniz ev hanımlarının da yoğunlukta olduğu bölgeler tercih edebilirsiniz.

Gerekli İşlemleri Başlatın!

Perde yıkama dükkanı açmak için işletme belgenizin olması gerekir. Ayrıca temizlik yapabileceğinize dair hijyen belgeniz ve kullandığınız ilaçlar için de belge almanız gerekebilir. Hukuki temellere dayandırarak oluşturacağınız dükkanınızda bu belgeleri bulundurduğunuz gibi çalışanlarınız olacaksa bu kişiler içinde belli bir ücret uygulamasına gittiğinize dair belge hazırlatabilirsiniz. Vergi levhası ve daha pek çok belge ile izinlerinizi tamamlayarak dükkân açışınızı resmileştirebilirsiniz.

İhtiyaçlarınızı Tamamlayın!

Dükkânınızda perdeleri yıkamak için makinelere ve temizlik malzemelerine ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu nedenle mümkün olduğunca doğal ve perdelere zarar vermeyen ürünler ve makinalar tercih etmelisiniz. Sadece yıkama için değil kurutma içinde makine bulundurmanız gerekir. Ayrıca kırışan perdelerin ütülenmesi için ayrı bir alana da ihtiyacınız olacaktır. Perdelerin kırışmadan durması için büyük demirlere ve ofis tarzı işlerinizi göreceğiniz alanlara da ihtiyacınız olacak.

Tanıtım İşlerinizi İhmal Etmeyin!

Yıkama dükkanınız şehrinizde ya da semtinizde bir ilk olacağı için mutlaka bunun tanıtımını yapmaya başlamalısınız. Bunun için ufak kartvizitler, broşürler hazırlayabileceğiniz gibi dikkat çekici bir tabela da hazırlatabilirsiniz. Açılışa özel indirimler yapabilir ve ufak hediyeler sunabilirsiniz.

curtain photo

Perde Yıkama Dükkanı Açmak Karlı Mı?

Bu sektörle ilgili olarak en başından beri aklınıza takılan soruyu sonda cevaplama ihtiyacı duyuyorum. Çünkü okuduğunuz gibi perde yıkama dükkanı açmanın çok büyük bir maliyeti yok. Ancak işinizde iyi olduğunuz müddetçe bir kuru temizlemeciden daha fazla kazanabilirsiniz. Halı yıkama firmaları her ne kadar çok kazanıyor gibi görünse de perde işi narin bir iştir. Bu nedenle halılardaki fiyatlardan daha yüksek fiyatlar sunmanız gerekecektir. Hal böyle olunca kazancınız da artacaktır. Eğer yatırım yapmayı düşünüyorsanız 50.000 TL gibi bir fiyatla giriş yapabilir ve 2 senede kazancınızı amorti edebilirsiniz.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Cinsel Ürünler Satan Bir Mağaza Açmak

Perde Yıkama Dükkanı Açmanın Püf Noktaları

  • Perde yıkama dükkanı açacaksanız mutlaka perdelerin kumaşına ve taşı, pullu olmak gibi özelliklerine dikkat etmelisiniz. Eğer yeterince dikkatli olmazsanız kısa sürede perdelerde sorunlar oluşur ve müşteriniz azalır.
  • Müşteri memnuniyetine çok fazla dikkat etmeniz gerekir. Müşterilerin çoğu bayan olacağı için buna iki kat fazla özen gösterin. Sadece ilgi ve tatlı dille bile müşteri kazanabilirsiniz.
  • Temizlik ürünü olarak tamamen natürel seçenekler tercih edin. Hatta hafif temizlik kokusu olan deterjanlar kullanın. Ancak bilmeniz gereken bir konu var ki bazı müşterileriniz kokuya karşı alerji olabilirler.
  • İnterneti etkin kullanın ve tanıtımlarınızı yaptığınız gibi sosyal medya üzerinden de hizmetlerinizi anlatın. Firma rehberlerine de kayıt olmayı unutmayın.

Perde Yıkama Dükkanı Açmanın Artı / Pozitif Yönleri Nelerdir? 

Öncelikli olarak belirtmeliyiz ki halihazırda perdeleri kesintisiz bir berraklıkla ve arzu edilen beyazlıkla yıkayan bir alet icat edilmelidir. Halı yıkama makinesi çıktı. Çeşitli parke temizleyicileri çıktı. Ütü yapan çamaşır makineleri bile çıktı ancak hali hazırda perdeleri yıkamak için alternatif ve modern bir aygıt yoktur. Bulunan aygıtlar da ancak evlere gelip perde yıkayan şirketlerin elinde bulunmaktadır. Bu açıdan baktığımızda bir halı yıkama makinesi ya da süpürge makinesi gibi serbest dolaşımın içerisinde bir perde yıkama aleti yaygınlık kazanacak kadar çok üretilmemekte; üretilenler ise şirketler ve dükkanlar tarafından kullanılmaktadır. Bu nedenle, evinde perdesi olan herkes (herhalde evinde prensip gereği perde kullanmayan insan yoktur :)) ) sizin potansiyel müşteriniz olma ihtimalini taşımaktadır. Bu potansiyeli, yüksek ölçekli ve bol ihtimalli potansiyeli değerlendirmek ise tamamen size kalmış durumdadır.

İşin içeriğinin son derece naif ve temiz olması. Bir halı yıkama ya da kuru temizlemeci dükkanına oranla çok daha az çalışıp çok daha fazla para kazanma ihtimaliniz mevcuttur. Perdeler, zaten yapıları gereği tüy gibi sallanan ve ince dokulardan oluşan bir üründür. Bu nedenle bu ürünün kontrolü, denetlenmesi, korunması ve taşınması gibi hususlar yüksek kas gücüne ya da büyük bir efora ihtiyaç duyulmadan giderilir. Böylece mesai saatlerinde fazla yorulmadan, sadece perde yıkama araçlarını ve aletlerini kontrol ederek başka alanlara yoğunlaşabilir. Örneğin kendi muhasebenizi tutabilir, ekstra masraflardan dükkan içi çalışmalarla kurtulabilirsiniz.

Halı Yıkamacılığı İşi Yapmak adlı makalemiz de ilginizi çekebilir.

Perde Yıkama Dükkanlarının Eksi ve Negatif Yönleri Nelerdir? 

Hiç şüphesiz en bariz negatif yönü, henüz çok yeni olmasıdır. İstanbul’da bile daha 10 yıl öncesine kadar, o da Nişantaşı, Etiler gibi lüks semtlerde var olan perde yıkama dükkanları, son birkaç yılda yavaş yavaş yaygınlık kazanmaya başlamıştır. Bugün ortalama bir kadına perde yıkama seçeneklerini sunsanız, size perde yıkama dükkanlarından bahsetmesi söz konusu olamaz. Henüz çok yeni bir pazar olduğu için de kendini duyurmaya ve bol tanıtıma ihtiyaç duyacaksınız. Bu ihtiyacı önce kendi mahalli ve yerel bölgenizden istifade ederek yavaş yavaş yerelden merkeze doğru yayarak giderebilirsiniz. Bütçeniz uygunsa daha büyük tanıtım ağlarıyla hem perde yıkama dükkanlarının varlığını hem de doğrudan kendi dükkanınızın tanıtımını duyurmak da, sizin seçenekleriniz arasında.

Bir diğer sakıncalı nokta ise, perde yıkama araçlarında ve makinelerinde herhangi bir arıza olduğunda bunların tamiratının üstünkörü ya da çalakalem yapıldığıdır. Zira dükkan yenidir, makineler yenidir. Sektör de yeni olunca, bu işin bir yetkili servisi henüz oluşmamıştır. Herhangi bir teknik sıkıntıda ya da araçların komple bozulmasında soluğu üretici firmanın şehrinde ya da ülkesinde almanız gerekebilir. Bu da ekstra külfettir. Aynı zamanda yetiştirilmek üzere personelleri de perde yıkama zanaatı ve makinelerin kullanımı açısından eğitmek de size düşecektir.

 

Stor perdeler yıkanırken

Perde Yıkama Dükkanı Açmanın Geleceği Nasıl? 

Henüz yeni, çok yeni bir sektör olduğu için canlandırılması gereken bir dükkan türünden bahsediyoruz. Bu sebepten dolayı, bu sektörün bir an önce özellikle ev hanımları arasında duyurulması ve itinayla tanıtılması gerekmektedir. Sektör, içerdiği kolaylık nedeniyle zaten yükseliş potansiyeli taşımaktır. Zira her şeyin kolaylığını gören ve yaşayan toplum, makinelerde yıkayarak zorlanmak ve riske girmek istemiyor; özellikle söz konusu olan şey evin hem mahremini hem de estetiğini oluşturan perdelerse.

Perde yıkama dükkanı, diğer her kolaylık gibi zamanında benimsenecek ve her türden tüketim payını oluşturacak bir sektördür. Bu nedenle bu alanda bir dükkan açmak, riskli olmaktan çok erken girişimcilik anlamında faydalı olacaktır.

Konumuzla ilgilenen sevgili parlak fikirler okurları son olarak Oto yıkamacı açmak karlı mı? adlı makalemizi de öneririz. Herkese iyi günler dileriz.

Yorum yapın