Petrol Endüstrileri Neden Çökmeye Mahkum?

Merhaba sevgili parlak fikirler okurları! Bu yazımızda bir günümüz gerçeğinin gelecekte nasıl bir anda batacağını, hiç olmamış gibi başka enerji kaynaklarına yöneleceğimizi konuşacağız. Ünlü bir düşünürün ortaya attığı karanlık gelecek fikrinden uzaklaşmak için bir an önce petrol kullanmayı bırakmalı ve doğal enerji kaynaklarına yönelmeliyiz.

O ünlü düşünürün ortaya attığı fikir şuydu: ”Bugün petrol için savaşan devletler ve ülkeler, gün gelecek su için savaşacaklar.” Bu yargıda bir karamsarlık payı olduğu kadar bir gerçeklik payı da mevcut. O da şudur ki, elimizde kalan tek tek değerli şey gün gelir su olabilir. Evet, bugün çeşmelerden oluk oluk akıttığımız, kıymetini hiç bilmediğimiz, tamamen zararına ve israflı bir şekilde kullandığımız su, gün gelip bir hazine kadar değerli olabilir.

Çünkü insanoğlu olarak elimizdekinin kıymetini bilmiyoruz. Cennetin yeryüzündeki yansımaları olan cennet güzelliklerini, sanki bizimmiş, sonsuza kadar bizimmiş gibi hunharca kullanıp tüketiyoruz. Önceden insanlar, o ilkel diye yaftaladığımız, vahşi diye kara çaldığımız insanlar üretmenin önemine inanırlardı. Ne zaman ki yükselişe geçtik, teknolojik gereçlerle donatıldık, bilimi de sanatı da kötüye kullanmaya ve doğa anayı bir daha hiçbir zaman eskisi gibi olmayacak şekilde sömürmeye başladık!

Gidişat kötü. Çünkü petrol endüstrisi sadece günü kurtardı. Arabaların, gemilerin hareket etmesini sağladı ve bize hız kattı lakin ne yaptı? Çevreyi berbat etti. Evet hani bizi içine alan, karbondioksidi öğütüp bize oksijenimizi hediye eden doğa anayı.

Sonuç olarak atmosferin bile dili damağı kurudu. Ozon tabakası deline deline bir hal oldu. Aldığımız nefesin içine karbondioksit, egzoz dumanlarıyla haşır neşir oldu. Dünya Sağlık Merkezi bile sağlığımızı eskisi gibi bulamayacağımız konusunda seri bir şekilde insanlığı uyarıyor.

Fakat kimse dinlemiyor. Neden dinlemiyor? Bunun iki nedeni var. Birinci petrol endüstrisi sahipleri aynı zamanda medyayı kullanıp insanları uyutmaya, onları afyon ile eğlence odaklı yaşamaya teşvik ediyor. Bunların hepsi yalan, fasa fiso, koca dünyaya ne olacak canım gibisinden bir umursamazlık içinde insanların önemsemesi gereken mevzuları hep sonraya erteletiyor.

Şimdi ilk olarak petrol endüstrisinin verdiği zararları sıra sıra maddeleyeceğiz. İyi okumalar değerli parlak fikirler okurları.

Petrol Mühendisliği İş Olanakları adlı makalemiz petrolün mühendisliğini yapan okurlarımıza bu alandaki temel bilgileri veriyor. Petrol mühendisleri iş olanaklarının yanı sıra, bu mesleğin karlı olup olmadığı, eksi ve artı yönleri de masaya yatırılıyor.

Dikkat! Dikkat! Petrol endüstrisinin işleyen çarkları yakında duracak!

Petrol Endüstrilerinin Riskli ve Dezavantajlı Yönleri Nelerdir? 

  • Öncelikli olarak çevre kirliliği faktörünü söyleyebiliriz. Bazılarına buna aman sen de, çevre bildiğimiz gibi işte, ne çok temiz, ne çok pis gibi söylemlerle karşı çıksa da bu sadece cahillikten ibarettir. Zira çevremiz demek dünyanın yaşam kalitesi, insanın geleceği demektir. Benzin, motorinin, mazotun çevreye, atmosfere, nehirlere ve bilumum güzelliklere nasıl zarar verdiği gün gibi ortadadır.

 

  • Bununla birlikte küresel ısınma da tam olarak petrol üretiminin ve tüketiminin yıkıcı etkisinden marazi bir şekilde doğmuştur. Nice hayvanın neslinin tükenmesinin altında da bu keskin gerçek yatar. Geçtiğimiz yüzyılda yaşayan her 5 hayvandan birinin nesli tükenmiştir. Böyle gidecek olursa yeryüzü sahnesinden ismi silinen son isim, insan yani biz olacağız.

 

  • Petrol gün geçtikçe fiyatları artan yakın dönemde ultra pahalı olacak bir enerji kaynağıdır. Hem kel hem fodul lafını hatırlar mısınız sevgili parlak fikirler okurları? Bu hem kel hem kibirli demektir. Yani bir enerji kaynağı düşünün ki hem az, hem pahalı hem de çevreye zararlı. Yine de buna rağmen kullanıyoruz? Neden. Başka enerji kaynaklarımız yok mu? Var da bizden mi saklanıyor? Yoksa birilerinin, şanslı bir azınlığın çıkar oyunları mı devrede?

 

Yazımızın bundan sonraki kısmında alternatif enerji kaynaklarına kısaca değineceğiz. Öncelikli olarak Güneş Enerjisi Santrali Kurmak Karlı Mıdır? adlı makalemiz sıkı ve sağlam bir giriş olacaktır. Petrol endüstrisi çökmeye adım adım yaklaşırken alternatif enerji kaynaklarının zirvesinde yer alan güneş enerjisinin santrallerine dair bilmek istediğiniz her şey yazımızda.

Petrol ve yaydığı çevre kirliliği!

Alternatif Enerji Kaynakları ve Kısaca Yararları 

Geldik alternatif enerji kaynaklarına. Neden yüzyıllar boyu kullanmayıp da petrol tuzağına düştüğümüzü anlamadığımız, sorguladığımız zaman ise hemen susturulduğumuz enerji kaynakları bunlar. Gün gibi gerçek ortada dururken kirli, masraflı, külfetli bir enerji kaynağı kullandık. Daha doğrusu kullandırılmak zorunda kaldık.

  • Güneş enerjisi: 

Güneş enerjisi en fazla tavan yapan enerji biçimlerinin başında gelir. Aydın, İzmir, Manisa gibi Ege bölgemize ait biricik şehirlerimizde güneş paneli kurulmuştur. On yıllardır da güzel güzel kullanılmaktadır. İnsanlarımız güneş paneli sayesinde mukayese edilmeyecek kadar uygun fiyatlarla hem ısınma, hem de sıcak su gibi ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir.

Güneş enerjisi, sonsuzdur sevgili parlak fikirler okurları. Ancak petrol şirketlerinin ezici üstünlüğü onları yeterince ve zamanında kullanmamıza izin vermedi. Bu nedenle gelecek yıllarda petrol bittiğinde artık güneş enerjisi sayesinde ısınacak ve sularını ısıtabilecek. Her sabah doğduğunu bildiğimiz güneş, asla işe geç kalmayan ve sonsuz bir enerjiyle çalışan bir personeldir. Bize tam randımanlı hizmet etmesi için umarım daha fazla beklemeyiz.

 

  • Rüzgar enerjisi: 

Rüzgar da doğa ananın bize sunduğu, doğal, temiz, masrafsız enerji kaynaklarından bir diğeridir. Rüzgar sayesinde elektrik elde edebiliriz örneğin. Rüzgar değirmenleri şimdiden birçok ülkede kurulmaya ve enerji üretmeye başladı.

 

  • Jeotermal Enerji: 

Yer altında fokurdayan kaynar suların belli bir hareket disipline sevk edilerek üretilen ve yeryüzünde kullanılan enerji biçimine jeotermal enerji denir. Eskiden buharlı çalışan trenleri unutmadınız değil mi? İşte jeotermal enerji, tam olarak bu buharlı sistemin yer altından yer üstüne akın ettirilmesine denir. Diğerlerine oranla çok fazla pratik değildir ancak yine de kütle – enerji ilişkisi içerisinde pek ala kullanılabilir.

Rüzgar Paneli Kurmak Karlı Mıdır? adlı makalemiz de size rüzgar enerjisine dair bilmeniz gereken her şeyi ve özellikle karlı olup olmadığına dair tamamen güvenli bilgiler sunuyor. Dünya alternatif enerji kaynaklarına geçmeye hazırlanırken siz geleceği şimdiden görün ve sizi zengin edecek geleceğe göre iş yapmaya bakın.

Çöküşte bir sektör: Petrol!

Petrol Endüstrileri Neden Çökmeye Mahkum?

Dünyanın ne kadar petrolü kaldı? Çeşitli kaynaklara göre 100 yıllık, başka kaynaklara göre 50 ya da 40 yıllık petrolü kaldı. Kesin olan bir şey var ki, petrol bitmek üzere. Çeşitli hayvan ve oluşum fosillerinin üzerinden bin yıllar geçtikten sonraki halinin işlenip enerji haline dönüştürülmesiyle petrol oluşturuyoruz.

Yani başka bir şekilde mümkünatı yok petrol üretmenin. Binlerce yıllık geçmişin kalıntılarını on yıllar sonunda bitip tüketirseniz ne olur? Çok geçmeden elinizdeki kaynakların tamamını kendi ellerinizle yok etmiş olursanız. Dünyaya da olan bu. Yapay yollardan petrol üretemeyeceğinize göre bilinçsiz tüketiciler olarak dükkanı kapamak zorundasınız.

İster 50 yıl, ister 100 yıl ömrü kalsın petrol rezervlerinin sonuç açıktır: Petrol endüstrisi çökmeye mahkumdur. Görünen köy kılavuz istemez. Bundan sonra petrol bitecek ve yerine yepyeni bir enerji kaynağı gelecektir. Şimdiden elektrikli arabaların kullanılmaya başlanması da bunun en büyük işaretlerinden biridir.

Bir başka yazıda daha görüşmek üzere hoşça kalın!

Yorum yapın