Peynir Üretip Satmak Karlı Mıdır?

Peynir sabah, öğlen, akşam demeden sofralarımızda bulundurduğumuz ve vücudumuzun ihtiyaç duyduğu pek çok şeyi bizlere kazandıran gıdalardan biri. Hatta benim gibi peynir krizine girenler için hayatın vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. En fazla çeşidi bulunan besinler arasında başköşede oturan peynir her şehirde hatta her ilçe de farklı bir şekilde üretiliyor. Fuarların gözdesi olan peynirlerin tadı ise söz söylenecek gibi değil. Damaklarda harika bir lezzet bırakan peynir sabah kahvaltılarında katık olarak yemekleri süslemede ek bir malzeme olarak hatta ve hatta tatlı olarak bile karşımıza çıkabiliyor. Yahu ne güzel bir besin değil mi?

ÖNEMLİ NOT: Sizlere naçizane tavsiyem üretmeye değil satmaya odaklanın artık. Her taraf üretici, her yer çiftçi kaynıyor. Ancak bu ütetilen peynirleri markalaştırıp satabilen babayiğit YOK! Siz o kişi olmaya bakın! Elin adamları ta İtalyalar’dan geliyor bizim ürünleri yok pahasına alıp 5 katına 10 katına hatta 50 katına satıyor. (Bknz: Nutella)

cheese photo

Peynirleri bu kadar övmüş ve vazgeçilmez bir lezzet olduklarını bu kadar açıklamışken bir de bu ürünün üretilip satılması ile ilgili olan boyutunu düşünelim. Her gün yüzlerce binlerce, milyonlarca insan peynir tüketiyor. İnsanlar bu peynirleri tüketirken bir yerlerde ise peynir üretimi ile uğraşan insanlar bulunuyor. Peynir üretimi M.Ö. yapılmaya başlanan ürünlerdendir ve günümüzde de tüm hızıyla üretilmeye devam etmektedir. Her gün tonlarca üretimi yapılan peynirlerden elde edilen kazanç ise büyük bir şehri geçindirecek kadar fazla.

Peki, Peynir Üretimi Nasıl Yapılır?

Peynir üretimi yaparak kazanç elde etmeye karar vermişseniz ilk olarak dünya üzerinde bulunan 193 peynir çeşidinden birini ya da birkaçını tercih etmeniz gerekiyor. Ancak seçimlerinizde daha isabetli kararlar vermek istiyorsanız şunları da dikkate alabilirsiniz:

 • Şehir odaklı ya da ülke odaklı peynir üretimi yapacaksanız hangi peynir türlerinin daha çok tüketildiğini incelemelisiniz. Her ülkenin hatta her şehrin tükettiği peynir çeşidi farklıdır. Bu nedenle doğru peynir çeşidi için araştırmalara başlamalısınız.
 • Peynir üretimlerinde sizin için gerekli olan ham maddeleri bulup bulmadığınızda oldukça önemli. Peynir çeşidinin ham maddeleri zaman zaman değişebildiği için bulamayacağınız ham maddelerin kullanıldığı peynirler seçmeyin.
 • Hitap edeceğiniz kesimi seçmeniz de peynir çeşidini seçmenizi sağlayacaktır. Mesela yüksek gelir seviyesine sahip bir kesime hitap edecekseniz peynirleriniz kaliteli ve kolay bulunmayan cinsten olmalı. Genele hitap edecekseniz çeşitler zaten az çok bellidir.

Peynirci Açmak İsteyenlere… Özel Tavsiyeler İçin Tıklayın…

Peynir çeşidini belirledikten sonra peynir yapımında kullanacağınız ham maddeleri seçerek işinize devam edebilirsiniz. Ham madde seçiminde peynir küfleri, peynir mayaları, kullanılacak süt gibi yüzlerce ürün karşınıza gelebilir. Her peynir çeşidinde farklı bir ham madde kullanıldığı için seçimlerinizi her zaman çeşitlerinize göre yapmalısınız. Peynir yapacak malzeme seçiminde şunlara dikkat etmelisiniz:

 • Alacağınız malzemeler gerçekten peynir çeşidiniz için uygun mu?
 • Peynir malzemeleriniz taze ve kaliteli mi?
 • Peynir malzemelerinizi saklarken nelere dikkat etmelisiniz ve saklama koşullarını yerine getirebilir misiniz?
 • Peynir malzemeleriniz farklı peynir çeşitleri içinde kullanılabiliyor mu?
Şu İş İlgini Çekebilir:  Rezillikten ve Sefillikten Kurtarıp Özgür Birey Haline Getirecek 3 Satış Fikri

Bütün bunlara dikkat ettikten sonra peyniri yapacak olan kişi sizseniz ya da başka biri ise üretimlerinizde şunlara dikkat etmeniz gerekir:

 • Peynirleri mutlaka satışa sunulacak şekilde imal edin.
 • Üretimler sırasında malzemeleriniz bozuksa kullanmayın.
 • Peynirlerinizin saklama koşullarını belirleyin.
 • Peynirde kullanacağınız malzemelerin oranlarına dikkat edin.
 • Peynir üretirken kendi temizliğinize ve makinelerinizin, mekanın temizliğine dikkat edin.

Peynirlerinizi ürettikten sonra peynir saklama koşullarına da dikkat etmeniz gerekir. Eğer doğru bir şekilde saklayamazsanız elinizde heba olan büyük bir peynir yığını ve boşa harcanmış sermaye ile karşılaşabilirsiniz.

Peynir Üretmek Karlı Mı?

Peynir üretimi malzemeleri doğru seçildiğinde ve doğru peynir çeşidine karar verildiğinde sürekli alıcı bulacak ve ilerleyecek bir sektördür. Süt ve süt ürünlerinin her zaman alıcı bulduğu günümüzde peynir üretimi için büyük fabrikalar açılmakta ve satışlar yapmaktadırlar. Peynirleriniz sevildiği takdirde sizler de oldukça büyük karlar elde edebilirsiniz. Ancak kar elde etmek için peynirlerinizin tadının güzel olmasına, temiz bir şekilde üretilmesine ve ihtiyaçları karşılamasına dikkat etmelisiniz. Düzenli bir şekilde peynir üretimi yaptığınızda en başta yatırdığınız sermayeyi 2-3 yıl gibi bir süre zarfında amorti edebilirsiniz. Ayrıca pek çok gıda markası hazır üretilen peynirleri alarak üzerine markalarının basılması için size ücret de ödeyebilir. Böylece büyük firmaların bünyelerinde çalışmaya başlayabilirsiniz.

Peynir Üretilip Nasıl Satılır?

Peynir üretim işine girmişseniz ve peynirleri nasıl satacağınızı bilmiyorsanız karşınıza çıkacak seçenekler şunlar olacaktır:

Peynir Dükkânlarına Satış

Ürettiğiniz peynirleri peynir, zeytin gibi satış yapan adreslere satabilirsiniz. Buradan elde edeceğiniz kar sizi geçindirecek kadar olacaktır. Ancak düzenli satış yapacak adresler bulduğunuzda üretim kapasitenize ve ürününüze bağlı olarak 2.000-5.000 TL arası kar elde edebilirsiniz.

Gıda Firmalarına Satış

Her gün markasını duyduğumuz ancak peynirlerini başka yerlerden alarak üzerine markanın logosunun olduğu ambalajlar hazırlayan büyük gıda firmaları ile anlaşırsanız peynirlerinizi satabilirsiniz. Buralarda oldukça yüksek alımlar yapıldığı için hem yurt içine hem de yurt içine satış yapabilecek kadar büyük üretimler yapmanız gerekir. Zaten bu konuma geldiğinizde paraya para demeyeceğiniz kesin.

İnternet Üzerinden Satış

Peynir üretimi yapmaya başladığınızda bir nevi peynir toptancısı gibi olacaksınız. hizmetlerinizi geniş kitlelere duyurmak amacıyla internet üzerinden sanal bir dükkan açarak çeşitli şehirlere peynirlerinizi satabilirsiniz. Ancak size gerçekçi olacağım. Peyniri internet üzerinden satmaya değil de tanıtmaya ve marka değeri yaratmaya odaklanın. Çünkü insanlar gıda ürünlerini, görmeden, dokunmadan ve tatmadan internet üzerinden almaya pek yanaşmazlar. O sebeple siz interneti doğrudan satış mecrası olarak değil de isim duyurma platformu olarak kullanınız.

Bayilik Açarak Satış

Günümüzde bazı peynir üreticilerinin bayilik açarak ürettikleri peynirleri sattıklarını görebilirsiniz. Sizlerde peynirlerinizi açacağınız dükkânlarda ve ya farklı şehirlere vereceğiniz bayilikler aracılığı ile satışa sunabilirsiniz.

Peynir üretip satma düşünceniz varsa çeşitli restoranlar, kafeler, kahvaltı evleri gibi yerlerde de sizden peynir almak isteyebilir. Kaliteli ve temiz iş yaptığınız müddetçe oldukça yüksek karlar elde edeceğiniz bu sektörde çok kazanabilirsiniz. Gıda sektöründe hangi alana girerseniz girin emin olun ki kazanırsınız. Peynir üreticilerine şimdiden kolay gelsin…

Yorum yapın