PEYZAJ MİMARLIĞI İŞ İMKANLARI VE OLANAKLARI

Peyzaj mimarlığı hakkında sizlere mesleğin iş olanakları, maaşları ve de niteliği hakkında bilgilendirmede bulunacağız. Kazançlı meslekler kategorisinde bulunan peyzaj mimarlığı iş olanakları bakımından gerçekten sınırısızdır. Daha doğrusu doğa var olduğu sürece ve insanların yeşile olan özlemi devam ettiği sürece “peyzaj mimarlığı” kazançlı meslekler kategorisinde yer almaya devam edecektir. Bu mesleğin en güzel yanı da kaynağını “yeşile duyulan özlemden” almasıdır. Daha fazla edebiyat yapmadan önce sizlere bu işin artısını eksisini, maaş ve iş olanaklarını ilaveten mesleğin niteliğini değerlendirelim

landscape architect photo

ALT BAŞLIKLAR (istediğinize tıklayıp ışınlanabilirsiniz) :

1) İş imkanları

PEYZAJ MİMARLIĞI 1800’LÜ YILLARDAN SONRA PARK VE BAHÇELERİN ONDAN DA ÖTE ELİT KİŞİLERİN MESKENLERİNİN GÖZE HİTABI ÜZERİNE GELİŞİM GÖSTEREN BİR MESLEKTİR. İŞ BULMA SIKINTISI YOKTUR.

Peyzaj mimarları ilk zamanlar elit meskenleri ve hükümetlerin koruma konusunda anlaştığı milli parkları( New York Central Park gibi) düzenleme görevlerini yapıyorlardı. İnşaat sektörünün canlanmasına paralel olarak hemen hemen her türlü insan yapılarının yanında gereksinim duyulan bir meslek grubu haline gelmiştir. (ÇED uzmanlığı, mimarlık ofisleri, inşaat firmaları, satış danışmanlığı, gayrimenkul sektörü, belediyeler, imalat ve madencilik sektörü gibi aklınıza gelebilecek her türlü insan faaliyetlerinde yardımcı veya bilgilendirici suje olarak gerekli pozisyonlarda çalışabilmektedir.)  Peyzaj mimarları genelde iş bulma konusunda olağanüstü bir kriz çıkmadıkça sıkıntı çekmezler.
landscape architect photo

2) Kimler Yapabilir

PEYZAJ MİMARLIĞI MESLEĞİ GERÇEKTEN ZAMANINDA SİMS OYNAMAKTAN HAZ ALMIŞ KİŞİLERİN MESLEĞİDİR. SEVEREK YAPILABİLECEK MESLEKLER ARASINDA İLK SIRALARDA YER ALMAKTADIR.

İşin içinde sanat olduktan sonra ruhen duyulan huzur ve haz da buna binaen katlanarak artmaktadır. Tabi herkes sanattan zevk almasa da, ince işlerin adamı olmasa da PEYZAJ MİMARI olabilmektedirler ancak; onların sanattan haspel kadar anlayabilen sizler kadar bu meslekte başarılı olma şansı yoktur. Kısacası her işte, her meslekte olduğu gibi bunda da başarının ön şartı “işe ya da mesleğe duyulan haz”‘da yatmaktadır.

3) Peyzaj Mühendisleri Maaşları

PEYZAJ MİMARLARI MAAŞLARI ÇALIŞILAN KURUMA, YERE GÖRE DEĞİŞKENLİK GÖSTERMEKLE BERABER 3000 ila 8000TL ARASINDA DEĞİŞMEKTEDİR.

Hadi yine iyisiniz mesleğe yeni başlayan bir avukattan ya da orta halli mühendisten daha makul bir maddi kazanç ile işinize adım atıyorsunuz. Ancak yine de unutulmaması gereken bir şey var ki peyzaj mimarlarının da mühendis kadrosunda çalışmakta olduğudur. Yani mimar veya mühendis terimleri sizin için çok fark yaratmamakta; şöyle ki bu kazançlı mesleği icra ederken çalışma sahalarınızdan tutun görev dağılımınıza kadar aynı camiada bulunacaksınız.

4)İş şartları

PEYZAJ MİMARLARININ ÇALIŞMA SAHALARI GENELDE İNSANA EN ÇOK HİTAP EDEN “LÜKS” SINIFINA GİREN YA DA İNSAN KONFORUNA ÖNEM VEREN YAPILAR OLDUĞU İÇİN SERT BİR ORTAMDA DEĞİL İNSANCIL BİR ORTAMDA BULUNACAKSINIZ.

Bir inşaat amelesi ya da gemi inşaat mühendisi yanında inanın peyzaj mimarlarının işi epey kıyak, çünkü göze hitap eden bir eserin meydana getirilmeye çalışıldığı yer haliyle diğer her şeye de hitap etmek zorundadır. Analayacağınız lüks bir tatil köyünde “peyzaj onarımı” gibi işler sizleri beklemektedir. Bal tutan da parmağını yalar sonuçta. Biz kazançlı meslek dediysek vardır bir sebebi:D
 
 

Yorum yapın