Pırlanta Tasarlayarak Para Kazanmak

Günümüzde evlilik teklifi edeceklerin ya da evlenen bayanların parmaklarından düşmeyen bir takı var ki bu takı olmadığında her şey eksik gibi görünüyor. Tabi ki hemen hatırladınız bu takıyı, pırlantalardan bahsediyorum. Bir de tektaş dediğimiz hatta şimdilerde beş taş halini alan modellerinin bulunduğu pırlantalarda o kadar fazla seçenek var ki insan seçim yaparken zorlanmak şurada dursun sadece baktığında bile gözleri kamaşıyor. Bu kadar geniş bir sektöre sahip olan pırlantalar tek taşla ya da farklı yüzüklerle de sınırlı değil. Küpeleri, kolyeleri, bileklikleri, altın üzerine yerleştirilen modelleri ve daha pek çok seçeneği ile karşımıza çıkan pırlantalar adeta sarrafların en gözde ürünlerinden.

Pırlanta gibi pahalı ve işlenmesi zor olan bir üründe sürekli olarak farklı modeller çıkarmak gerçekten kolay bir iş değil. Her sene farklı bir modelin ortaya çıkması ile birlikte büyüyen bir pazar haline gelen pırlanta sektöründe bayanların isteklerine ve zevklerine uygun pırlanta kesimleri çıkarmak zaman zaman üreticileri zorlayan durumların başında geliyor. İçinizde pırlantanın şekli mi olurmuş hepsi aynı modelde sadece boyutları farklı diyenleri duyar gibiyim. Ancak bu düşüncenizin yanlış olduğunu anlamak için karşınıza çıkarılan tek taşları ya da farklı pırlanta ürünleri incelemenizi öneririm.

pırlanta

Pırlanta Tasarlamak Karlı Mı?

Türkiye pırlantaya şekil verme konusunda çok az kişinin dâhil olduğu bir alanı oluşturuyor. Sadece pırlantanın işlenmesi kısmında daha etkin bir duruş sergilenen ülkemizde pırlanta tasarımı yapmak gereksiz bir meslek gibi görülebilir. Ancak son yıllarda sadece pırlanta alanında hizmet veren ve tasarımlara da önem veren adresler karşımıza çıkmaya başladı. Eskiden beri pırlanta işleyen kişilerin şimdilerde yurt dışına da Pazar açması ile birlikte pırlanta tasarlayacak kişilere ihtiyaç duydukları almış olduğum son duyumlardan. Bu nedenle sizlere bu yazımızda nasıl pırlanta tasarımcısı olacağınızdan bahsedeceğim…

Pırlanta Nasıl Tasarlanır?

Pırlantalar hakkında biraz araştırma yaparsanız aslında pırlanta dediğimiz o değerli mücevherin elmastan üretildiği ile karşılaşacaksınız. Elmaslar gerçekten çok zor bulunan ve dünyanın yaşı kadar yaşlı diyebileceğimiz bir madenden oluşur. Bu maden ise o kadar sert ki şekil vermek için yani elmasın pırlanta haline gelebilmesi için yüzlerce aşamadan geçmesi gerekebilir. İşte sizler böyle bir madenin tasarımı konusunda modeller oluşturacaksınız. Kolay kolay parçalanamayan ve keskin hatlarla şekil alabilen pırlanta için tasarım yaparken ovallik yerine daha net hatlar çizmeniz gerekecektir.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Takı Tasarlayarak Gelir Elde Etmek İsteyenlere

Pırlanta Tasarımınızı Kâğıda Dökün!

Pırlantanın sahip olduğu özellikleri öğrendiğinize göre dünya üzerine satışa sunulan farklı pırlanta modellerinden de esinlenerek kendi modellerinizi oluşturmaya başlayabilirsiniz. Pırlanta tasarımınızı yaparken dikkat etmeniz gereken ayrıntı gerçekten eşi benzeri olmayan bir model değil de harmanlanmış ve şık duran bir model ortaya çıkarmanız olacaktır. Hazırladığınız modelleri büyük bir şekilde çizin ve detaylandırmaya çalışın. Mesela bazı pırlantalar çok büyük boyutlarda olabileceği gibi bazıları ise ufak boyutlarda olabilir. Bu nedenle detayları büyük şekilde çizip daha sonra boyutun küçük ya da orta şekilde ölçeklendirilmesi gerektiği bilgisini verebilirsiniz.

pırlanta tasarlayarak para kazanmak

Pırlanta Tasarımlarınızı Sunun!

İşin en zor kısımlarından biri olan sunumlarda pırlanta satışı yapan üreticileri bulmanız gerekecektir. Bu konuda karşınıza çıkan insanlar bildiğiniz kuyumcularda ya da sarraflardaki esnaflardan olmayacaklardır. Çünkü pırlantaya şekil vermek için bu alanda üniversite bitirmiş hatta yurt dışında sadece bu alanda çalışmalar yapmış özel koleksiyoncular bile sizi bulabilir. Bu nedenle üreticilerin karşısına mümkün olduğunca sakin ve kendinizden emin bir şekilde çıkın ve elinizdeki çizimleri tanıtmaya başlayın. Çok büyük firmalar ile çalışmasanız bile tasarımlarınızı beğenen üreticiler karşınıza çıkacaktır. Ayrıca bu bir başlangıç olduğu için tasarımlarınız beğenildiğinde yurt dışında da hizmet veren çeşitli pırlanta üreticileri ile çalışma imkânı da bulabilirsiniz.

Pırlanta Tasarlayarak Ne Kadar Kazanç Elde Edilir?

Pırlanta tasarımlarınızın sunuşunu yapmak adına çeşitli adresler aradığınızda bu işten ne kadar kazanç elde edeceğinize tam karar verememiş olabilirsiniz. Ancak karşınıza çıkacak olan pırlanta üreticileri sizlere kendi imkanları ölçüsünde bir ücret vereceklerdir. Yani bir pırlanta tasarımınızı 500 TL gibi bir ücrete de satabilirsiniz 5000 TL gibi bir ücrete de satabilirsiniz. Dünyaca ünlü markaların iletişim adreslerinden bu tür çalışmalarınızı farklı adreslere de ulaştırabilirsiniz ya da bu tür tasarımların sunulduğu internet adreslerinden de satışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Yorum yapın