Playstation cafe açmak-Kar oranları nasıl?

Hiç şüphesiz yenilikçi iş fikirlerinden bir tanesi de playstation cafe açmaktır. Bu işi yapmak, bir playstation cafe işletmek isteyebilirsiniz. Bu noktada ne yapacağınızı, nasıl başlayacağınızı bilmiyorsanız okumakta olduğunuz yazının çok fazla katkısını göreceksiniz. Aslında nereden bakarsanız bakın playstation oynamayan bir kişinin, bu tarz bir mekan açıp işletmek istemesi, neredeyse imkansızdır. Dolayısıyla sizin playstation oynayan ve bu oyundan yüksek derecede keyif alan bir kişi olduğunuzu varsayarak yazımızı kaleme alacağız. Peki siz, playstation oynamaktan keyif alan bir insan olarak, nasıl bir ortamdan keyif alırsınız. Birkaç örnek vermek gerekirse, kaliteli konsollar ve dev ekranlar, oyun zevkinizi arttırmaz mı? Sıradan, vasat ve mahalle kenarı bir dükkan açmak istiyorsanız, kullandığınız konsolların beş liralık konsollar olması, sizin için önem taşımaz. Fakat ciddi anlamda para kazanmak istiyorsanız, konsoldan ekrana, dizayndan playstation sayısına kadar her şeyi çok iyi bir şekilde düşünmeli, müşterilerinizin oynadıkları oyundan kesin surette zevk almasını sağlamalısınız.

playstation photo

Playstation Cafe Açmak Karlı Mı?

Diyelim ki süper bir mekan tasarladınız, müşterilerinizin saatlerce oturdukları koltuklar bile başlı başına çekici bir unsur… Şimdi gelelim sizin açınızdan önem taşıyan bir diğer konuya… Playstation Cafe açmak karlı mı? Son derece yenilikçi bu iş fikrini hayata geçirirken, yenilikçi davranır ve playstation oynamak isteyenlerin kalitenizle, verdiğiniz konforla, oyun seçeneklerinizle tek adresi olmayı başarırsanız playstation cafe size hayal edemeyeceğiniz meblağlar kazandırır. Fakat yukarıda da ifade ettiğimiz gibi daha ufak, sıradan ve birkaç playstation cihazı koyarak, basit bir mekan kurmak ve işletmek istiyorsanız, bu işi yaparak iyi paralar kazanacağınızı söylemek, sizi yanlış bilgilendirmek olacaktır. Kar noktasında ifade etmeliyiz ki birçok şekilde cafenizi işletecek kadar kar elde edebilirsiniz.

Somut bir örnek vermek gerekirse şu anda Beşiktaş/İstanbul’da bir playstation cafe’nin ortalama aylık net karı 4-5 bin dolar bandında seyretmektedir. Ancak bu rakam yeni açılanlar ve semtin dışındakiler için değil de çarşının tam ortasındaki dükkanlar için geçerlidir diyebilir.

Playstation Cafe Açmak İçin gerekenler

Kararınızı verdiyseniz, en kısa zamanda playstation cafe açmak niyetindeyseniz, bu iş için uygun bir yere ihtiyacınız olacaktır. Bu amaçla kullanacağınız mekanı doğru tercih etmelisiniz. Bu mekan, profesyonel oyuncular için mi seçilecek, yoksa daha amatör gençlerin zaman geçirmesi için mi? Mekanınızın dizaynı nasıl olacak, duvarları ne renk olacak, içeride bulunan hava ne derece kişileri oyunlara bağlayacak, bunlar çok önemli… Eğer cafenizde çok farklı bir hava tesis ederseniz başarılı olmanız kaçınılmaz olur. Kişiler mekanınıza girer girmez, bambaşka bir oyun dünyasına girdiklerinin farkında olmalı… Daha karanlık fakat ilgi çekici, ışıklandırılması özel yapılmış mekanlar oluşturmalısınız.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Çanta dükkanı açmak istiyorum-Neler önerirsiniz?

Playstation Cafe Açmak İçin Gerekenler

En başta, playstation cafe açmak için gerekenler başlığı altında söylememiz gereken şeylerden bir tanesi de, oyundur. Evet, yanlış duymadınız, siz her ne kadar bu konuyu atlasanız ve her türlü oyunu bedavaya bulabileceğinizi düşünseniz de, gerçek bir playstation oyuncusuna hitap etmek istiyorsanız, paraya kıyıp, en günce oyunları, ilk defa cafenizde oynatabilmelisiniz. Ayrıca son derece yaygın olan bazı oyunlar bile ciddi ücretler karşılığında satın alınabilmektedir. Bu nedenle oynatacağınız oyunlara iyi bir bütçe ayırmanızı öneririz. Bunun haricinde mekan, mekanda yiyecek içecek satmak için gerekenler ve oyun konsolları, değişmez ihtiyaçlarınızdan yalnızca bazıları…

Playstation Cafe Açmak Kaça Mal Olur?

Yeni bir işe girmeyi düşünürken, düşünmeniz gereken ilk şeylerden bir tanesi de o işin size ne kadara mal olacağıdır ve bu maliyeti karşılayıp karşılayamayacağınızdır. Playstation cafe açmak kaça mal olur? Sabit bir fiyat aralığı vermek doğru olmaz. Bu fiyat, satın alacağınız koltukların kalitesine göre bile binlerce lira değişecektir. Ancak ortalama, kaliteli bir cafe açmak için ayırmanız gereken bütçenin elli altmış bin lira olduğunu söylemeliyiz. Daha sıradan, hatta çok sıradan ve basit bir yeri, on beş yirmi bin liraya da açabilirsiniz. Fakat bu işin size neler kazandıracağı, ne kadar kazandıracağı tam anlamıyla meçhul olur. Ben kendi mahallemde başarılı olurum diyorsanız, yirmi bin lira işinizi görür.

Yine bu noktada 20 masalı bir playstation cafe’nin en az 140 000 TL  maliyeti olabileceğini ve buna çalışan SGK, maaş giderleri ile dükkan oturana kadar yetecek kira giderlerini de eklemeniz gerekmektedir. Yani dükkanınız ne kadar erken oturur ise sizin için maliyet ve risk de o kadar düşük olacaktır. İnsanların dükkan açmak için şehrin tam ortasını tercih etmelerindeki yegane sebep de budur… Kar marjlarından feragat edip riski azaltıyor herkes. Ancak ben doğru olanın bu ikisinin ortası olduğunu düşünüyorum. Yani  ne tam şehrin göbeğinde ne de şehrin en alakasız tarafında olun.

Yorum yapın