Renk danışmanlığı yapmak-Karlı mı?-Nasıl Olunur?

Renk danışmanlığı işi ülkemizde oldukça yeni fakat gelişmekte olan bir iş koludur. Bu iş kolunun önümüzdeki 20 içerisinde olağanüstü gelişmesi beklenmektedir. Öyle ki pazarlama alanında  Bir çok faktör renk teorisine bağlıdır.  Dijital pazarlama yapılırken renkler  Çok büyük önem arz etmektedir. Özellikle de bazı renk tonları insanların satın alması üzerinde çok büyük etkiye sahiptir. Şüphesiz bu durum bilinçaltının bilincimiz üzerindeki etkisinden dolayıdır. Bilinçaltı biz farkında olmadan bir çok tercihimiz üzerinde rol oynamaktadır. Mesela örnek vermek gerekirse açık mavi renk tonları, turuncu kırmızı satın almayı daha çok teşvik eden renklerdir. Yine lacivert, siyah,  mor gibi renkler asaleti, güveni, istikrarı temsil etmektedir.  Bu konuda psikologlar on yıllardır çeşitli deneyler yapmış ve halen yapmaktadırlar.

Renk danışmanlığı özellikte firmalara, şirketleri hangi durumlarda hangi renkleri kullanacakları konusunda fikir veren profesyonellerdir.

Renk danışmanlarına vereceğiniz paralar kesinlikle boşa gitmeyecektir. Ancak maalesef Türk insanında şu anlık renk analizi konusunda yersiz bir önyargı vardır. İnsanlar halen renk analizinin bir tür sihirbazlık ve ucuz, işlevsiz  hokkabazlık olduğunu düşünmektedir. Ancak bu ön yargı zaman içerisinde kırılacak ve yıllar içerisinde renk analizinin gerçek değeri anlaşılacaktır

1) Nasıl renk danışmanı olunur?

Bunun için kurslara gitmelisiniz. Bu kurslar devletin bünyesindeki “Belediye Kursları” olabileceği gibi “özel kurslar” da olabilmektedir. Bizim tavsiyemiz “özel kurslar”’a müracat etmenizdir. Böylesi daha iyi olacaktır çünkü özel kurslar piyasada daha yüksek saygınlığa sahiptir.

Bu kurslar genelde 2-3 gün süren yoğunlaştırılmış kurslardır. Kısa sürmesi sizi yanıltmasın. Buralarda çok kadim ve önemli bilgiler öğretilmektedir. Bazı sihirli pazarlama teknikleri ve sırları buralarda verilmektedir.

Eğer özel renk danışmanlığı kursu almak istiyorsanız renk ve gardırop danışmanı Seda Serbest’ten eğitim alabilirsiniz. Google’a “idealgardrop” yazdıktan sonra kendisine ait kişisel web sitesinden onunla iletişime geçebilirsiniz.

2) Renk danışmanı olduktan sonra nasıl işe başlayabilirim?

Her şeyden önce evvela kumaşları satın almalısınız. Renk danışmanlığı yapabilmeniz için özel kumaşlarınız olmalı. Bu renk kumaşları sayesinde hangi rengin müşterinizin cilt tonuna uyumlu olduğunu analiz edeceksiniz. Bu analiz için daha farklı teknikler ve methodlar bulunmaktadır ancak şimdilik bu kumaşla analiz yöntemi revaçta ve kullanılmaktadır.

Renk analizi yapacağınız yerin kaliteli şekilde ışık alması lazım. Yoğun değil ama loş da değil tam kararında bir ışık olması lazım. Bunun için evlerin doğuya bakan cephelerini tercih edebilirsiniz.

Ayrıca müşterilerinize sofistike ve elit bir ortam sunmalısınız. Bu iş fikrinde bilginizden ziyade misafirperverliğinizi ve sohbetinizi satmış olacaksınız. Esasında bilgileriniz çok daha değerli; ancak müşterilerin çoğunluğu maalesef bunun farkında olmayacak. Bu tür gerçekleri bilerek bu işe girişin.

3) Müşteri nasıl bulurum?

Kuaförlerle, giyimine dikkat eden genç kızların olduğu yerlerle diyalog kurmalısınız. İnanın çok zor değil. Tek yapmanız gereken dışarı çıkıp adım atmak.

Müşterileriniz bir yerden sonra sizin reklamızı yapmaya başlayacaklardır. O sebeple pazarlama konusunda sadece en başlarda kaygılanacağınızı söyleyebilirim. Ayrıca kendinize sosyal medya hesapları oluşturmanız çok etkili olacaktır. Sosyal medya’da önerilenlerde ve keşfette çıkmanız size ister istemez yeni müşteriler getirecektir. Tek yapmanız gereken ilgi çekici ve farklı içerikler yaratmak. Bunun için üstün photoshop bilginiz olmasına da gerek yok. Basit bir çekim ışığı ve nispeten kaliteli bir kamera yeterli olacaktır.

4) Renk Danışmanlığı Karlı mı?

Bu iş sizi öyle zengin edebilecek, ciddi paralar kazandırabilecek bir iş değildir. Ancak emin olun faturalarınızın önemli bir kısmını eritebilirsiniz. Ayrıca evden yapılabilir olması ve sosyoekonomik seviyesi yüksek kitle ile diyalog halinde olacak olmanız sizin için büyük avantaj olacaktır.

Somur rakamlar vermek gerekirse renk danışmanlığı yaparak ayda 500-1000 dolara tekabül eden bir gelire sahibi olabilirsiniz. Ancak elbette bu rakamlar ortalama olup sizin yaratıcılığınıza, azminize ve pazarlama yeteneklerinize bağlı olarak değişecektir.

Yorum yapın