Restorana Daha Çok Yabancı Çekmek İçin Yapılabilecek 4 Şey

Tüm okurlarımıza merhaba. Bu yazımız en çok yeme – içme mekanlarının(restoran) sahiplerini ilgilendiriyor. Restorana yani yeme-içme mekanlarına nasıl daha çok yabancı müşteri çekebileceğiniz hakkında tüyolar ve de az bilinen taktikler içermektedir.

Dükkana Daha Çok Kadın Müşteri Çekebilmenin Yolları adla makalemiz de bu konuyla ilgilenen okurlarımız için bir kılavuz niteliği taşıyacaktır.

Son iki yılda ülkemizde gerek iç gerekse dış sebeplerden dolayı turist kaybı yaşandı. Bu da turizmi derinden yaralayan birincil neden oldu. Bununla birlikte sadece otel ve benzeri kurum sahipleri değil, aynı zamanda yabancıların sıklıkla bulunduğu yerlerde yeme – içme mekanı bulunan lokanta ve restoran sahipleri de bu durumdan son derece olumsuz şekilde etkilendi. Örneğin İstanbul’u ele alalım. Sultanahmet’te bir lokantası bulunan bir kişinin, turist sayısının azalması ile birlikte ekonomik açıdan yarı yarıya nasıl düştüğünü çok rahat gözlemleyebiliriz. Bunun sonucu olarak da turizm düşüşünden sadece dinlenme ve eğlence mekanları sahiplerini değil yeme – içme mekan sahiplerini (restoranları) de korumamız ve onlara çeşitli derecelerde önerilerimizi sunmamız gerekir.

Parlak fikirler olarak bu yazının amacı turistik bölgelerde daha fazla yabancı müşteriyi çekebilmek adına yol göstermek olacaktır. Böylece hem ülkecek ekonomimiz biraz daha canlanacak hem de mekan sahipleri biraz olsun rahat nefes almayı bileceklerdir. Yenilen her tabak yemek ve buna karşın verilen ücret, dar ölçüde mekan sahiplerine, geniş ölçüde ülke ekonomimize katkıda bulunacaktır. Ülkeye giren her dolar, her euro, bir kazançtır ve bu kazançtan mahrum kalmak, hem küçük, orta ve büyük vadeli mekan sahiplerine hem de ülkemizin kasasına zarardır.

Tüm bunların kapsamında stratejik davranmalı ve çeşitli planların, programların dahilinde hareket edilmelidir. Bir mekanın açılması ne kadar zor ise, kapanması da o kadar kolay bir hale gelmiştir. Serbest piyasa ekonomisinin giderek güçlüleri daha güçlü ve küçük / orta düzeydeki işletmeleri daha güçsüz kılan sert iklimi, ülkemizde de kendini göstermiştir. Bu nedenle bir yeme – içme mekanı açıp sadece müşteri beklemek kafi değildir. Bununla birlikte yemekleriniz istediğiniz kadar temiz ve lezzetli olsun yetmez. Çalışanlarınız işlerinde ne kadar yetkin, çabalayan ve güler yüzlü olsun yetmez. Yetmesi için başka aşamaların içine girmek ve başka alternatiflerin yollarını yürümek gerekir. Yoksa sayısız kere tanık olduğumuz gibi mali açıdan düşüşe geçer ve çok geçmeden kepenkleri indirmiş olursunuz.

y1

Bugün ne kadar az olursa olsun yabancı müşterilerin mekanlara bıraktığı dövizler, yükselme değeri ve potansiyeli açısından çok daha önemlidir. Bu nedenle yeme – içme mekanlarına yabancı müşteri çekmek, her şeyden ve her birimden daha önemli bir hale gelmiştir. Bu nedenle bu yazıyı kaleme almamız elzemdi. Siz de lokanta ya da restaurant sahibi biriyseniz ya da yabancı müşterilere yönelik bir alanda böylesi bir mekan açmanın arifesindeyseniz yazımızı dikkatle okuyup fikirlerimizi ve önerilerimizi kafanızın bir köşesine yazmanızda fayda var. Böylece rakiplerinize karşı oldukça avantajlı bir konuma yükselip devamında kazanan olmaya devam edebilirsiniz. Öyleyse yazımızın ana konusunu oluşturan başlığı atalım ve meraklıları için daha fazla yabancı müşteri çekmenin püf noktalarını siz sevgili parlak fikirler okurlarıyla paylaşalım.

Restoranlara Daha Fazla Yabancı Müşteri Çekmek İçin Yapılabilecek 4 Şey Nedir?

  • Yabancı turizm sitelerinde sahte kullanıcı yorumları yapmak: Sahte sözcüğünü duyduğunuzda irkilmeyin. Bu işin pembe yalan kısmıdır. Eğer ki ticaretle uğraşıyorsanız ve tamamen dürüst olma ilkesini benimserseniz iflas bayrağını göndere kendi ellerinizle çektiniz demektir. Bunu yapmayın. Elbette ki dürüst olacaksınız. Elbette ki hak yemeyeceksiniz. Ancak mekanınıza daha fazla yabancı müşteri çekmek için de yabancı turizm sitelerine sahte kullanıcı yorumları yazdıracaksınız. Bu yazılan yorumlar mekanınızın adı ve adresinin başlığı altında mekanınızı övüp duracak. X lokantasının yemekleri öyle güzel, böyle şaşalı, çalışanları şöyle kibar, böyle yardımsever şeklinde. Bu sayede ülkemize gelen yabancılar ya da ülkemizde hali hazırda yaşayan yabancı insanlar, yeni bir yerde yemek yemek için turizm sitelerinde isim ve adres araştırırken sizin mekanınıza dair yapılan İngilizce diğer dillerdeki yorumların etkisiyle mekanınıza adım atacak. Bundan sonrası tamamen sizde olacak. Müşteriler, mekanınızın enerjisinden, yemeklerin lezzetinden ve çalışanlarınızın temposundan hoşlanırsa artık müdaviminiz olacak demektir. Yani bunu yapmanız, turizm sitelerinde sahte kullanıcı yorumları yazdırmanız, kandırma değil, ilk adımı attırmanızın başlatıcı ahengi olacak. Kimseyi aldatmayacak, kimseye yalan dolan yapmayacaksınız. Sadece piyasanın içinde binlerce olan rakip yeme – içme mekanlarının önüne geçmek için aklınızı ve yabancı turizm sitelerinin viral halinde yayılan temposunu kullanmış olacaksınız.
Şu İş İlgini Çekebilir:  Facebook'tan Otomatik Paylaşım Yaparak Günde 10.000 Ziyaretçi Çekmek

y2

  • Yabancı bloglara tanıtım yazısı vermek: Bu da oldukça iş görür bir hareket planın parçasıdır. Özellikle yabancılar açısından blog okumak, ülkemize oranla kat be kat gelişmiş bir alışkanlıktır. Bu nedenle bir yabancı, sık sık blogları araştırır, o bloglarda yazılan ve tavsiye edilen mekanları not alır ve zamanı gelince o mekanlara gider. Yapacağınız tek şey yabancı dili olan bir yurttaşımızı ya da doğrudan yabancı bir blog sahibini bulup ona cüzi miktarda ödeme yaparak mekanınızı tanıtmanızı sağlamaktır. Ek olarak söz konusu yazarı önce mekanınıza davet ederek ona en güvendiğiniz yemekleri tattırmanız da yerinde olacaktır. Böylece o blog yazarı şahsiyet uydurma yazmak yerine bilerek görerek tadını bildiği yemekleri överek yazacak. Aynı zamanda mekanınızı tamamen gezdirin ve fotoğraflarını çekmesini de sağlayın. Blogunda hem mekanınızı öven yazı kaleme alıp hem de o fotoğrafları yazının çeşitli köşelerine yedirirse daha etkili bir sunum elde edilecektir.

 

  • Mekan yorumlayıcı uygulamalarda artı puan ve de olumlu İngilizce yorum verilmesini sağlamak: Böylesi mekan yorumlayıcı uygulamalar yoğunluk ve popülarite kazanmıştır. Genellikle 10 ya da 100 üzerinden bir değerlendirme şeması çizilir. O uygulamayı kullanan herkes, gittikleri mekanlardan sonra artı – eksi ya da düşük / yüksek puan verme özgürlüğüne sahiptir. Siz dıştan müdahale ile hem olumlu yorumlar verilmesini sağlamalı hem de yüksek puanlar katarak kırmızıdan yeşil noktaya erişmelisiniz. O uygulamayı milyonlarca yabancı müşteriniz kullanıyor olacak. Siz önce davranıp onların mekanınıza gelmelerini beklemeden harekete geçmeli ve puanınızı yüksek tutmayı bilmelisiniz. Böylece hem listenin en üst taraflarında yer alarak görünebilir olacak, hem de yüksek puanınızla ilgi ve merak odağı olacaksınız. Böylece mekanınız yabancı müşterilerle dolacak ve güler yüzlü hizmetinize kazanmanın da tebessümü eklenmiş olacak.

y3

    • Seyahat acentaları ile cüzi miktar karşılığı anlaşılabilir ve de kafilenin gezerken mekana gelmesini sağlayabilirsiniz: Diğer üç seçeneğe göre çok daha makul ve anında somut neticelere yol açabilecek bir yöntemdir. Tek yapmanız gereken kafa dengi ve çok fazla para talep etmeyen bir seyahat acentası bulmak. O acentanın bağlı çalıştığı rehberlik mesleğini icra eden kişilerle tanışmak. Sonrası kendiliğinden gelişecektir. Turist kafilesi gezilip görülecek yerleri tamamladığında yorulacak ve iştahları açılacaktır. Söz konusu acentanın rehberleri de turist kafilesini sizin mekanınıza yönlendirecek, hatta doğrudan kendi elleriyle getirecektir. Bir turist kafile ise en az 20 – 25 kişiden oluşmaktadır. Böyle bir çalışmayla günde en az yirmi – yirmi beş yabancı müşterinize hizmet sunacak ve çok daha fazla kazanmaya başlayacaksınız. Böylece söz konusu acentaya ödediğiniz miktarın mislini kasanıza atacaksınız. Bu sayede restoranınıza bolca yabancı turist çekecek ve de gelirlerinizi katlama imkanı elde etmiş olacaksınız.

Herkese hayırlı kazançlar ve bol müşteriler dileriz.

Yorum yapın