Rezidans Almak mı Müstakil Ev Almak Mı Daha Mantıklı?

Herkese merhaba. Bu yazımızda rezidans almanın avantajlı yönlerini, zararlı noktalarını inceleyeceğiz. Aynı şekilde müstakil ev almanın yararlı noktalarını ve dezavantajlarını inceleyeceğiz. Karşılaştırmalı bir analitik gözlem sonucu kararı en sonunda size ve özgür iradesine bırakacağız. Ancak yazımızı okuduktan sonra kendi hayatınıza, kendi çıkarlarınıza uygun şekilde karar vermenizde yardımcı olacağımızı umuyoruz.

rezi 3

Öyleyse başlayalım. Rezidans almanın çeşitli yönden avantajları ve eksik yönleri vardır. Önce avantajlarından başlayalım; tatlı konuşalım tatlı düşünelim:

 • Öncelikle rezidans denilince akla ilk gelen güzellik, son derece güvenlikli olmasıdır. Bu öyle bir güvenliktir ki, siz rezidansın sahibi olarak o yüksek çözünürlüklü güvenlikleri çoğu zaman fark etmezsiniz bile. Zaten rezidans güvenliğinin birincil özelliği görünmez olmasıdır. Böylece evinize giderken bir hapishaneye girme ya da hapisten çıkma psikozlarına bürünmezsiniz. Rahatlıkla giriş çıkış yaptığınız dairenizde, başkalarının, yabancıların o kadar da rahatlıkla giriş çıkış yapamadığını fark edeceksiniz. Dairenize bile isteğe ve rezidansın konumuna bağlı olarak parmak izinizle girebildiğiniz çok güvenlikli bir evrenin içinde bulacaksınız kendinizi. Güvenlik düşkünü biriyseniz, rezidansı tercih etmenizi öneririz. Geceleri apartman dairesinin kimin çaldığını düşünmeden uzaklaşarak, yüksek güvenliğin sağladığı konforlar ile rahatlıkla hayatınızı idame ettirebilirsiniz.

 

 • Otopark sorununun olmaması. Ev sahibi olmak isteyenlerin bir başka dikkat ettikleri nokta. Araba sahipleri eve her dönüşlerinde şu soruyu sorar bulurlar kendini. – Bugün park edecek bir yer bulabilecek miyim? Bu soru, gündelik yaşantımızın genel geçer bir parçası sayılırken, rezidans imkanlarına bu soruna çözümü de eklemiştir. O rezidansta kaç kişi yaşıyorsa o kadar park alanı mevcuttur. Hatta kimi rezidanslarda misafir girişleri için de yer bırakılmıştır. Bu da arabası olanlar ve ev sahibi olmak isteyenler için cazip bir noktadır.

 

 • Ses yalıtım özelliğinin bulunması. Bu da birlikte yaşamanın zorluklarını minimuma indirmektedir. Apartmanda yaşayanların ortak sorunlarından en büyüklerinden biri belki de budur. Alt komşudan gelen sesler. Üst komşunun günün bir vakti gelip – pardon müziğin sesini biraz kısabilir misiniz – diye sorması. Bunlar elbette ki çok can sıkıcı ayrıntılardır. Hemen hemen her rezidansta ise ses yalıtım özelliği mevcuttur. Gecenin kaçı olursa olsun, istediğiniz yükseklikte müzik dinleyebilir, istediğiniz gürültüyü çıkarabilirsiniz. Orası tamamen size aittir. Kalabalıklar içinde yalnızlığın avantajlı yönlerini, rezidansların ses yalıtım özelliğiyle beraber yaşayabilirsiniz.

 

 • Lokasyonun merkezi olması. Bu da örneğin İstanbul’daki rezidansların Fulya, Beşiktaş gibi merkezi konumlandırmayla inşa edilmesi demek. Hem şehrin içinde, hem de şehrin gürültüsünden, hay huyundan uzakta olmak demektir. İşe gidiş gelişlerde zorluk yaşamak istemeyen, trafiğe takılı kalmamak arzusunda olmak istemeyen herkes rezidansı tercih etmektedirler. Şehrin içinde ama şehirden uzakta bir hayat yaşamak isteyenlerin tercihi rezidans olmaktadır. Aynı zamanda, alışveriş merkezi, spor salonu gibi insani ihtiyaçlar rezidansının yer altı geçitlerine bağlıdır ve kişi, şehrin içine karışmadan bu fırsatlardan faydalanabilmektedir.

rezi 1

Peki rezidansta yaşamanın dezavantajları nelerdir?

 • Öncelikli oldukça pahalı bir yerleşim noktasıdır. Aynı zamanda aylık aidatları da bazen dudak uçuklatıcı şekilde fazla olabilmektedir. Bu nedenle yüksek bir geliriniz varsa ve birtakım avantajlardan yüksek meblağlarla da olsa faydalanmak istiyorsanız, rezidansın yüksek aidatlarını da umursamamanız gerekecektir.

 

 • Yüksek katlı olması da bir dezavantajdır. Eğer ki yükseklik korkunuz ya da vertigonuz varsa ya rezidanslardan komple uzak durmanızı ya da ilk katlardan bir daire bulmanızı öneririz. Ancak 42. katta bir rezidans sahibi olmak, eve gitmek için bir miktar mücadele etmeniz gerekecek demektir.

 

 • Genelde yalnız yaşayan ve sanat camiasından olan insanlar rezidansı tercih ederler. Örneğin film yönetmenleri, örneğin senaristler ve yazarlar. Çocuklu ailelerin tercihinde değildir rezidanslar. Ne kadar güvenlikli olsa da, hem maddi hem de manevi yönlerden ötürü rezidans, ailelerin pek tercih ettiği bir yaşam alanı değildir. Kısmen kapalı bir yaşam biçimi olan rezidanslar, ailelerden ziyade yalnız yaşayan kadınların ve erkeklerin yaşadığı ve yaşamaya devam ettiği konutların bütünüdür.
Şu İş İlgini Çekebilir:  Güneş Enerjisi Santrali Kurmak Karlı Mıdır?

 

 • Son dezavantaj ise metre kare olarak küçük olmasıdır. Yukarıda da belirttiğimiz üzere ailelerin rezidans yaşantısını tercih etmemesinin bir nedeni de budur. Genelde bir otel odası kıvamında olan rezidanslar, metre kare küçüklüğü nedeniyle ailelerin ya da ikili üçlü grupların yaşamaya pek yanaşmadığı alanlardır.

 

Rezidansları olumlu ve olumsuz yönleriyle inceledik. Gelelim müstakil evlerin avantajlarına ve dezavantajlarına.

 • Öncelikli müstakil evler, rezidans kiralarına göre çok daha ekonomiktir. Müstakil evler bir başka açıdan da, genelde kiralanmak yerine satın alınma yönünde elde edilir.

 

 • En önemli avantajı çocuklu ailelerin tercih ettiği yaşam alanları olmasıdır. Bunun en büyük nedeni, birinci olarak hiçbir ev ve yaşam alanıyla bağlantılı olmamasıdır. Zaten müstakil, kelime anlamı itibariyle bağımsız demektir. Ailelerin tercihi, özel yaşam alanlarının muhafaza edilmesidir. Rezidansta, birçok kişiyle karşılaşabilir, birçok yaşam alanı çarpışabilirken; müstakil evlerde bunun ihtimali bile yoktur. Aynı zamanda rezidanslara göre çok daha büyük metre karelere sahip olması da cabasıdır. Bu nedenle çocuklu – çocuksuz ailelerin çoğunluğu, müstakil evleri tercih etmektedir.

 

 • Müstakil evlerin genelde bir bahçesi ve doğayla örtüşen bir parçası mevcuttur.Bu da rezidansların beton yapısına ters olarak farklı bir bakış açısı kazandırır. Doğayla iç içe olmak isteyenler, müstakil evleri tercih etmektedirler.

* Bahçesi olabilir demiştik. Bu sadece bir manzara seçeneği değildir. Aynı zamanda çocukları hayvanları tanıyarak büyüsün isteyen ebeveynlerin de cazibe noktasıdır. Aynı şekilde birçok meyve – sebze yetiştirme olanağı da müstakil evlerin sınırları içerisindedir.

 • Sessizlik. Rezidanslarda ses yalıtım sistemi varken; müstakil evlerin kendisi başlı başına yalıtım merkezleridir. Zira etrafta kimse yoktur ki ses yalıtımı yapılsın. Bu nedenle aile ve ev hayatlarında sessizlik ve huzur isteyenlerin bir numaralı tercihidir, müstakil evler.

 

 • Evlerinde özgürce kedi – köpek gibi evcil hayvanlar beslemek isteyenler de müstakil evleri tercih etmektedir.

rezi 2

Peki müstakil evlerin dezavantajları nelerdir? Şimdi de bunları inceleyelim:

 • Müstakil evler, rezidansların aksine genelde şehir merkezinden uzakta olmalarıdır. Eğer ki bir de arabanız yoksa, işe gidip gelmek sizin için bir tür işkenceye dönüşebilir.

 

 • Müstakil evlerin temizliklerini ve onarımlarını başkaları değil siz yapmak durumundasınız. Ya da büyük meblalağlarda paralara kıyıp ekstra bir çalışan tutacaksınız ki, bu ekonominizi epey zorlayacaktır. En ufağından en büyüğüne kadar tüm bakım ve tamiratlar sizin sorumluluğunuzdadır. Bu sorumlulukları alabilirseniz müstakil eve taşınmanızı öneririz, aksi takdirde bütçenize göre rezidans ya da apartman dairesi arasında bir tercih yapmalısınız.

 

 • Müstakil evlerde güvenlik zafiyeti vardır. Eğer ki eviniz bir sitenin içinde değilse – ki çoğunlukla değildir – güvenliğinizi kendiniz sağlamak durumundasınız. Bu da bazı durumlarda oldukça risklidir. Aynı zamanda, marketler uzak, alışveriş merkezleri daha da uzaktır. Müstakil evler, bu nedenle genelde yazlık gibi kullanılmaktadır. Eğer güvenliğinizi ve diğer birçok küçük – büyük işleri kendinizin sağlayacağına inanıyorsanız, müstakil evler sizin için idealdir. Aksi takdirde, yaşam alanınızı seçerken başka alanlara yönelmelisiniz demektir.

 

Evet. Müstakil evler ve rezidansların avantajlarını ve dezavantajlarını size sıraladık. Bundan sonraki karar sizin. Nerede yaşayacağınıza, tüm bu parametreleri iyice düşünerek tartarak karar vermeniz tamamen sizin elinizde. Hepinize yaşadığınız yaşam alanlarında güzel günler ve mutlu geceler dileriz.

 

 

Yorum yapın