Ruhsal Sorunu Olanlara Motivasyon Arttırıcı İş Önerileri

Ruhsal sorunları olan arkadaşlar için yazılar derlemeye ve onlara yardımcı olacak iş fikirleri düzenlemeye devam ediyoruz. Çünkü biliyoruz ki ruhu olan her şey hastalanabilir. Bundan daha doğal, daha reel bir hakikat yoktur. Burada yazacağımız iş önerileri de genelde teknik ya da beyin ile yapılan değil işin içine ruh katılarak yapılan, böyle yapılması da en uygun olan iş önerileri olacak.

Genelde toplum algısında şöyle gereksiz ön yargıyla dolu ve düpedüz motivasyon düşürücü bir fikir var. Ruhsal sorunları olan insanlar ve kafalar çalışmamalı! Oturup evinde kimseye karışmadan, kimseden medet ummadan bir şekilde yaşamaya bakmalı. Şimdi elinize bir mikrofon alıp sokaklara çıksanız ve insanlara bunu sorsanız çoğunluğun fikri bu yönde olacaktır. Çünkü insanlar ruhsal sorunları olanları deli diye nitelendirmeye, çocukça bir içgüdüyle onlarla dalga geçmeye meyilliler.

Herhalde ruhsal sorunları olan insanlardan daha kötü durumda olmaktır böyle ön yargılarla insanları deli diye nitelendirmek. Biz ruhsal sorunları olan modern insanlar ise, en azından ruhsal sağlığın kötü olması, akıl sağlığının kötü olmasından daha iyidir diye geçiştirebiliriz çoğunluğun bu çirkin yüzünü. Parlak fikirler olarak paranoyak, manik depresif, paranoid şizofrenler ile ilgilenmeye ve onları toplum hayatına hazırlamaya devam edeceğiz.

Çünkü biliyoruz ki asıl sorun tembellikte yatıyor. Oturup bir mucizeyi bekler gibi ruh sağlığımızın düzelmesini. Ama bunun için profesyonel yardım gerek. İnsana yapılabilecek en büyük iyilik ise yine kendisinden gelendir. Bu nedenle çalışmanın kendisi, işleyen demir ışıldar anlayışıyla birlikte, her zaman için insan ruhuna da bedenine de iyi gelir.

Çünkü çalışmak, düşünmeyi, sonsuz düşünmeyi engellerle bir yere kadar taşıyıp kol gücü, beyin gücü ile birlikte çalıştırarak insanı tatlı tatlı yormayı hedefler. Bütün gün bir evin, bir odanın içinde dört duvar arasında kalan bir zihin de bir ruh da normal ve sağlıklıyken bile hastalanmaya, içine çöreklenen sıkıntılar karşısında eğilip bükülmeye başlayacaktır. Buna engel olmak için de en uygun işi kendimize bulmak ve bir dakika bile düşünmeden çalışmanın özgürleştirici ve iyileştirici gücüne kendimizi adamalıyız.

Bir Paranoid Şizofreni İle Başa Çıkma Teknikleri adlı makalemizi birkaç gün önce tüm sıcaklığı ve tazeliğiyle yayımlamıştık. Herhalde ruhsal ve psikolojik sorunlular kapsamında tek çalışamayacak akut seviyede hastalığa sahip olan insanlar paranoid şizofrenlerdir. Onlara burada iş önerecek olsak ne tıp bilimine ne de dünya gerçeklerine uygun hareket etmiş oluruz. O nedenle bir paranoid şizofreni ile ancak başa çıkabilir ve onlara destek olabiliriz. Bunu nasıl yapacağımızın tüm sırlarını ve ayrıntılarını ise yazımızda bulabilirsiniz. Aman siz de akıl sağlığınıza mukayyet olun söz konusu kişilerle başa çıkarken.

Boş durmak, ruhu derinden yaralayan bir kötülüktür.

Çalışmak Nasıl Motivasyon Arttırıcı Olabilir? 

Her ne kadar piyasada yeni marjinaller ”çalışmak sağlığa zararlıdır, yaşasın tembellik hakkı” gibi postmodern söylemlerle kafa bulandırmaya başlasa da hepimiz biliyoruz ki ancak üreten, bir ürün ya da hizmet sunan ve bunun enerjisiyle güne başlayan insanların çok daha mutlu, çok daha enerjik olduklarını biliyoruz.

Çünkü çalışmak en başta insanın önüne bir mesele, bir amaç koyar. İnsanın yataktan kalması için bir sebebe ihtiyacı vardır ve bu ihtiyaç öncüller halinde çalışmanın, çalışmak zorunda olmanın, bir yerlere yetişmek zorunda olmanın meyvesidir.

Özellikle ruhsal sorunları olan insanlar için çalışmak bir cefa değil bir sefadır. Onların ruhunu hasta eden marazi düşünceler, çalışmanın eforu ve akıl dağıtıcı unsurlarıyla birlikte engellenir, kafaya üşüşmeleri an be an azalır. Çalışan insan, işini de seviyorsa şayet her gün evine ”vaktin nasıl geçtiğini anlamadım” şeklinde gider.

Çalışmak, ama sevdiğin ve kendini işe yarar hissettiğin işlerde çalışmak her zaman için ruhu sağaltan, ona şifalar veren bir eylemler bütünüdür. Nasıl ki sevmediğimiz işlerde çalışmak bizim için bir fiyasko, bir motivasyon düşürücü engel ise, sevdiğimiz ve bizi motive edeceğine inandığımız işlerde çalışmak da ruhumuzun kilitlerini açacak bir anahtara sahip olmaktır.

Önemli olan doğru anahtarı doğru kilide sokmayı bilmektir. Ondan sonradır ki ruhsal sorunlar önce durur sonra azalarak biter. Şimdi size parlak fikirler olarak ruhunuza ve hayatınıza gelecek birkaç iş fikri önereceğiz. Umarım bunlardan birini seçer ve ruhunuza iyi gelecek ilk duayı böylece iş kolunda fısıldamış olursunuz.

Psikolojik Hastalığı Olanlara İş Önerileri daha önce de psikolojik hastalığı olanlara iş önerilerinde bulunmuştuk. Onlar ki ruhsal sorunları olanlara göre daha tanılı, daha teşhisi konmuş hastalardır. Bunun karşılığında ruhsal sorunları olanlar, kendilerini yalnız hissedenler için motivasyon arttırıcı iş önerileri sunmak bizim için de keyifli bir süreç oldu. Neden derseniz psikolojik hastalığı olanlar ek olarak terapilere gitmek ve belli başı ilaçları kullanmak zorunda. Ancak ruhsal sorunları olanlar için burada önerdiğimiz iş fikirlerinden birini seçme ve bu doğrultuda çalışmak şifanın kaynağına doğrudan erişmek olacaktır.

Şimdi bilgisayarınızı açın, parlak fikirlere girin ve sizin için motivasyon arttırıcı iş önerilerimize keyifle göz gezdirin.

Ruhsal Sorunu Olanlara Motivasyon Arttırıcı İş Önerileri

  • Hayvan Bakıcılığı: 

Hayvanların masumiyetleri, sevimlilikleri, karşılıksız sevgileri ve minnoşlukları onların ruhumuzda ne güzel şifalar dağıttığına örnektir. Hayvan bakıcılığı yaparak hem vaktinizi canlı dostlarımıza yardım ederek, hem onların şükranlarını ve sevgilerini kazanarak hem de para kazanarak kendinizi mutlu edebilirsiniz.

Evinde kedi besleyen biri olarak söylüyorum ki, sadece küçücük bir kedinin sorumluluğunu almak, onu beslemek, onunla oyun oynamak bile hiçbir eczanenin hiçbir reçetesinde olmayan ilaçlar kadar ruha iyi gelen bir unsur. O nedenle size önereceğimiz ilk iş fikri, hayvan bakıcılığı olacaktır. Kedi bakıcılığı yaparak para kazanmak adlı makalemiz de şurada dursun. Ayrıntılarını öğrendikçe delice bir heyecan duyup hemen böylesi bir işte çalışmak için kolları sıvayabilirsiniz.

 

  • Doğa sporları antrenörlüğü: 

Bir iş düşünün ki içinde hem doğa hem spor olsun. Doğa ile yakınlaşmak ve bunu spor yaparak, spor yapan insanlara antrenörlük yaparak sağlamak size ve ruhunuza çok ama çok iyi gelecektir.

Sporun bedene olan doğrudan sağlıklı etkisi, çok geçmeden ruhunuza nüfuz edecektir. Aynı zamanda doğa ile iç içe, beton binalardan uzakta bir dağ başında, bir nehir yatağında takılmak ve üstüne üstlük bundan para kazanıyor olmak, ruhsal sorunların bitip ruhsal keyfiyetlerin başladığı bir zamanı başlatacaktır. Bu işi seçenlerin şimdiden çok şanslı olduklarını da ilave etmeliyiz.

 

  • Sevilen bir alanda, sektörde düzenli blog yazmak: 

Üretmek diyoruz, üretmek insan ruhuna en iyi gelen eylem bütünüdür. Bu işte asıl önemli olan ise ”düzenli” olarak yazmaktır. Böylece her sabah yeni bir amaç ile, yeni bir konunun kalem oynatışlarıyla uyanır ve başınıza doğan güneşi selamlayarak kaleminizi klavyenizi düzenli olarak yazmaya adayabilirsiniz.

Yazdığınız her yeni konu ruhunuzdaki yaraların üstüne sürülmüş tılsımlı bir merhem olacaktır.

 

  • Faydalı dernek / vakıf kuruluşlarında etkin rol oynamak: 

Ruha en iyi gelen şeylerden biri de ”işe yaradığını” hissetmektir. Birilerine çeşitli derneklerde ya da vakıf kuruluşlarında yardımcı olmak, çocuk bakıcılığı, yaşlı bakıcılığı gibi işlerde çalışmak ruhsal sorunlarınızı fazla önemsememeniz gerektiğini ve sizden daha yardıma muhtaç insanların olduğunu size gösterecektir.

Böylece iyileşme, iyileştirerek sağlanacaktır.

Yorum yapın