Rüzgar Paneli Kurmak Karlı Mıdır?

Öncelikle hepinize merhaba sevgili parlak fikirler okurları. Bugünkü yazımızın konusu “rüzgar paneli kurmanın karlılığı”.

İŞE YARAYABİLECEK BİLGİ: Panelleri ille de Türkiye’de kurmak zorunda değilsiniz. Yurtdışında da bu işe girişebilirsiniz. Hem bu sayede vatandaşlık bile alma imkanınız olabilir. Ayrıca daha makul finansman imkanları ve devlet destekleri söz konusu olabilir. Bir yerde saplanıp kalmayın. Paranız cebinizde ise tüm dünya köpeğiniz olmaya hazır

Hemen yazımızın başında belirtelim ki rüzgar paneli demek aynı zamanda rüzgar türbini demektir. Bazı yerlerde, coğrafya ve dil koşullarına bağlı olarak panel, bazı yerlerde de türbin demektedir. İkisi de aynı şeydir.

wind turbine photo

Bu bilgiden sonra ana konumuzun ilk başlığına geçebiliriz. Hazırsanız başlayalım.

Alternatif Enerjinin Önemi ve Yükselişi 

 • Sanayi devriminin ardından insanlar ve dünya enerji oranında büyük bir yükselişe geçti. Kapitalizmin nimetlerinden ve sonuçlarından sayılan bir bolluk içinde, başta petrol ve benzin olmak üzere, çevreye son derece zararlı, kötü kokan ve aynı zamanda oldukça pahalı olan enerji kaynakları kullanılmaya başlandı. Bunda elbet pazar payında etkin rol oynayan büyük şirketlerin çıkarı söz konusudur. Zaten enerji sistemlerini ve fiyatlarını belirleyen de, dünyayı bu denli gürültülü ve kirli kılan da birtakım büyük şirketlerin öz çıkarlarıdır.
 • Ancak bu bolluk döneminin sonu gelmek üzere. Yapılan çeşitli araştırmalar ve açıklamalar sonunda biliyoruz dünya petrol rezervlerinin minimum 50 maksimum 120 yıl içinde tamamen tükeneceğini biliyoruz. Trevanian adlı yazarın ”Şibumi” adlı kitabında baş karakterin söylediği replik gibi: ”Siz Amerikalılar, çok ilginçsiniz. Petrol bulmak için birçok ülkenin topraklarına girersiniz; sonra o petrolleri de mısır patlatma makinelerinde harcarsınız.
 • Son elli yıl içinde önce fikir sonra uygulama olarak hayata geçen birçok alternatif akım enerjisi mevcut. Bu da günümüzde giderek yayınlık kazanan bir olumlu atmosfere doğru evriliyor.

wind turbine photo

Alternatif Enerji Kaynakları Nelerdir? 

 • Biotermal enerjiler başta olmak üzere toplam 4 sınıfta toplanan alternatif enerji akımlarıdır. Birinci sıraya bio termal enerjileri koyduk. Bunun dışında bunlara ek olarak güneş enerjisi, rüzgar enerjisi ve jeotermal yani sıcak su enerjilerini sıralayabiliriz.
 • Alternatif enerji kaynaklarının ortak noktası, doğaldan ve gezegenimizin coğrafi konumundan faydalanarak asla bitmeyecek olan yani kendini sürekli olarak yenileyen enerjilerden faydalanmaktır. Böylece dünyanın bize sunduğu nimetler, çok daha ucuza hatta bedava denilecek bir seviyeye çekmektir. Önceleri büyük kar oranlarına sahip piyasada sözü geçen çok uluslu şirketler tarafından engellenmeye çalışılsa da bugün söz, bu tür enerjilere geçmiştir.
 • Hatta o büyük şirketler bile adeta bir U dönüşü yaparak bu tür enerji biçimleri üreten doğal santraller kurma ve paneller kurma yoluna gittiler. Çünkü her geçen gün, hatta her geçen saat petrolümüz azalıyor. Bu enerjiye bağımlı kaldığımız sürece, dünyayı enerjisiz yani hayatsız bir bekliyor.
 • Enerjisiz bir dünya, üretemeyen, beslenemeyen, temizlenemeyen bir dünya demek olacaktır. Eğer acilen bu tür doğal ve alternatif enerjilere geçilmezse, sürekli tükenmekte olan ve kendini asla ve asla yenilemeyen (çünkü petrolün oluşması için aslolan zamanın geçmesidir, bu da yüzyıllar ve bin yıllar demek) petrolün insafına kalacağız demektir.

wind turbine photo

Rüzgar Panellerinin Maliyetleri Nedir Ve Karlılığı Nasıldır? 

 • Bu tamamen Watt hesabına dayalı olarak artacak ya da düşecek fiyat birimlerinin karşılığıdır. Şöyle ki bir rüzgar paneli Watt derecesi olarak kendini arttırdıkça boyutu da enerji olarak yararlanılacağı alan da ve son olarak fiyatı da artacaktır.
 • Örneğin 20 wattlık bir rüzgar paneli enerjisiyle bir televizyonu çalıştırabilirsiniz. Ancak 200 wattlık bir rüzgar türbini enerjisiyle koca bir bahçeyi aydınlatabilir ve ışıklandırabilirsiniz. Bu da etki ve fiyat konusunda periyodik olarak artış demektir. Biliyorsunuz ki bir şey ne kadar yararlıysa, o kadar üretimi ve kurulumu zahmetlidir. Piyasada da zahmet ve külfet demek ekstra ücret demektir.
 • Bu yazıyı hem rüzgar paneli kuracak ve kullanacaklar için hem de bu işin alım satımını yani ticaretini yapmak isteyenler için yazıyoruz. O yüzden tam olarak maliyetini çıkaracağız ve birkaç wattlık enerji üreten rüzgar panellerinin piyasa içi fiyatlarını söyleyeceğiz. Örneğin 300 wattlık bir rüzgar panelinin piyasa içi fiyatı 1.000 lira ile 1500 lira arasında değişmektedir.
 • Watt sayısı arttıkça kurulum masrafı ve maliyet de artacak bu da fiyata yansıyacaktır. Böylece diyebiliriz ki 300 wattlık bir rüzgar paneli bin lira ise, 3000 wattlık bir rüzgar paneli de 10.000 lira olabilmektedir.

Giderek kirlenen dünyamızın manzarası

Neden Rüzgar Paneli Kurmalıyız? 

 • Bir kere parasını verip de sonsuza kadar yiyebildiğiniz bir ekmek düşünün. Rüzgar paneli de tam olarak bu örneğe tekabül etmektedir. Rüzgar panelini evinizde, bahçenize, mahallenize kurduğunuzda, sadece bir kere kurulum için daha sonra da çeşitli yenilemeler için ayıracağınız ufak tefek meblağlar hariç asla para ödemezsiniz. Ve bu ödediğiniz miktarları evinize aylık periyotlarla gelen elektrik faturalarıyla karşılaştırdığınızda da devede kulak kalır. Neden rüzgar paneli kurmalıyız sorusunun ilk cevabı tamamen ekonomik ve karlı olmasıdır diyebiliriz.
 • Tamamen çevre dostudur. Elektrik santrallerinin, nice petrol rezervlerinin dünyamızı, havamızı, atmosferimizi ne hale getirdiği ortada. Her geçen gün kirlenen bir gündelik çevre koşullarıyla adeta toz ve zehir soluyoruz. Bu sadece nefes ya da akciğerlerle alakalı da değil. Çevre kirliliğinin dolaylı olarak negatif sonuçlara yol açtığı birçok alan var. Nesli tükenen hayvanların çoğalması, kıtlık ve kuraklığın baş göstermesi, coğrafyaların ağaçsızlanması gibi birçok felakete yol açmakta. Rüzgar paneli ise bunların tam tersi bir istikamette. Neden rüzgar paneli kurmalıyız sorusunun ikinci yanıtı temiz ve çevre dostu olmasıdır.*-Konumuza ek bir parantez açarak Birbirinden harika 4 çevreci fikir adlı makalemizi de okuyabilir ve bu konudan tam randımanlı bilgiler alabilirsiniz.
 • Üçüncü neden ise tamamen gürültüsüz olmasıdır. Hiç bir trafoya kulağınızı yaklaştırıp dinlediniz mi? Elektriğin nasıl da kaynayan dinamolarıyla harıl harıl çalıştığını. Ya da bir bilgisayarın kasası da öyle. Dünyamız, çevremiz gürültülerle donatılmış durumda. Ve gürültülü kirliliği de başat sıkıntılardan biri. Oysa rüzgar paneli kurmak, tıpkı ılık rüzgarlar gibi sessiz ve sakin çalışmakta, doğaya da insan kafasına da sessizce nüfus etmektedir.

Rüzgar Paneli Kurmak Karlı Mı? 

Son derece karlı bir projedir. Tıpkı güneş enerjisi gibi asla bitmeyecek bir enerji biriminden bahsediyoruz. Bununla birlikte güneş de her sabah doğar, rüzgar da her daim eser. Önemli olan rüzgar panellerinin kurulduğu noktalarının iyi seçilmesi ve en doğun ve enerjiye dönüşme potansiyeli taşıyan alanların tespit edilerek panellerin buraya kurulmasıdır.

Kaynağınız yapay değil doğal olacak. Bilimsel verilerin ışığı altında rüzgarı ölçebilir ve nu en uygun en randımanlı şekilde kullanmanın yollarını bulabilirsiniz. Bilim ve tabiat ile el ele vererek tamamen temiz ve tamamen dünya dostu bir şekilde gelir elde edebilirsiniz.

Alternatif enerjiler konusunda daha fazla bilgi almak isteyenler Güneş Enerjisi Santrali Kurmak İsteyenlere adlı makalemizi de bir solukta okuyabilirler.

Rüzgar Paneli Kurmak İçin Gerekenler? 

 • Bir rüzgar panelinin kendisi. Onu da hem böylesi alternatif enerjilerin merkezi olan yerlerden hem de internet ortamından bulmanız söz konusu.
 • Rüzgar panellerinin kurulacağı alan, o alanın satın alınması. O alanın coğrafi koşullar ve iklim açısından rüzgar paneli kurulmaya müsait olması da gerekmektedir. Çok ılık havalarda az rüzgar elde edebileceğiniz gibi, iklimi sert geçen yerlerde de rüzgar panellerinin yıkılma olasılığı da mevcut.
 • Bunun dışında tüm ortam değişkenlerini sisteme ve enerjilere uygun biçimde kuracak mühendislere, yani uzmanlara ihtiyacınız olacak.
 • Lisanlar için bir hukuk bürosuna müracat edebilirsiniz. Bu sayede süreci daha güvenli, hızlı atlatabilirsiniz. Birçok yatırımcı bu noktada tek başına hareket edip hatalar yapmaktadır. Unutmayın ki bu çağın hazinesi bilgidir. Bu hazine de ancak bilgi sahibi meslek erbabı insanlarda vardır.

Yorum yapın