SABIRLI VE İSTİKRARLI OLMAK MI, DURMADAN ÇALIŞMAK MI DAHA ÇOK KAZANDIRIR?

Muhtemelen hepiniz çoktan sabırlı ve istikrarlı olan bir insanın daha çok kazanacağına karar verdiniz bile..:) Ki haklısınız; gerek iş hayatında, gerek girişimcilikte, aklınıza gelebilecek her türlü iş fikirlerinde sabreden ve istikrarla çalışan bir adamın uzun vadede büyük kazançları olacaktır.

Ama bunun yanında; çok çalışan, arı gibi vızır vızır bir oraya bir buraya koşturan insanları da görmezden gelemeyiz. Hepimiz iş hayatında mutlaka böyle birini tanımışızdır. Herkes yorulup tükendiğinde; kimsenin takati kalmadığında dahi bu adamların her zaman son bir kez daha denemek için enerjileri vardır.

Dolayısıyla her iki tarafın da avantajlı ve dezavantajlı olduğu durumlar vardır. Biz birkaç madde halinde değerlendirmesini yaptık. Hangi tarafı seçeceğiniz sizin kararınız…:)

-Sabırlı ve sakin insanlar olaylara daha geniş çerçeveden, daha analizci yaklaşabilirler. Sürekli çalışanlarsa bazen kendi ufuklarını kendileri daraltabilirler.

-Sabırlı ve sakin insanlar sürekli hareket halinde ve tetikte olunması gereken konularda yavaş kalabilirler. Çalışkan insanlarsa bu iş için biçilmiş kaftandır…:)

-Sabırlı insanlar uzun vadeli ve kazançlı bir yatırım için gerekirse 20 yıl dahi bekleyebilirler. Çalışkan ve tezcanlı insanlarsa zamanla umutsuzluğa kapılabilirler.

-Sabırlı ve istikrarlı insanlar herhangi bir kazançlı girişim için uzun süre pusuda bekleyebilse de; ilk günlerdeki en zor ve yoğun kısmı çalışkan insanlar çok daha rahat atlatır.

-Sabırlı ve analiz yeteneği olan insanlar daha stratejik ve daha emin adımlarla çalışırken; çalışkan ve enerjik insanlar daha fazla güç ve efor sarf etmeye odaklı çalışırlar.

-Sakin düşünebilen insanlar olayları kimsenin aklına gelmeyecek açıdan düşünebilirken; anlık çözüm gerektiren çok basit olaylar karşısında çaresiz kalabilirler. Çalışkan ve kıvrak zekalı insanlarınsa saniyeler içinde bulamayacağı pratik çözüm yoktur.

-Sabırlı ve araştırmacı insanlar ar-ge, akademi gibi teorik işlerde daha iyiyken, saha çalışmaları veya kurumsal ofis hayatı gibi alanlar çalışkanların uzmanlık alanıdır.

Hangisi iş hayatı için daha iyi derseniz; ikisinin de avantajlı olduğu çok farklı durumlar olabilir. Ama bu iki yönü de kişiliğinde barındıran birini tanıyorsanız; tereddüt etmeyin, izleyin onu..:)

Yorum yapın