Saç Ekim Merkezi Kurmak

Her yeni dönemde yeni sektörler doğar. Saç ekim merkezleri de böyle. Bu bazen modernizmin ileriye götürüşünden ileri gelir, bazense tamamen halkın bilinçlenmesi ve öze dönüş arayışıyla cereyan eder. Şimdi öncelikle bu konuyu dilimiz döndüğünce aydınlatmaya çalışalım.

hair  photo

Örneğin ben 2 yıldır Üsküdar’da yaşıyorum. Önceleri Trakya’nın küçük ama büyümeye yüz tutmuş bir ilçesi olan Çorlu’da yaşıyordum. Her yerde gözlemlediğim odur ki aktarlar her yeri sarmış durumda. Bu modernizmin ileri götürüşünden değildir. İnsanların modern tıbba güvenlerinin azalması, ilaçların pahalı olmalı ve pek de işe yaramıyor oluşu gibi nedenlerden dolayı aktarları tercih etmeye başlamasından ileri geliyor. Aynı zamanda medyanın da büyük bir desteği oldu tabi.

Kimi zaman ise bilim bizim için çalışır ve yeni sektörlerin doğuşuna hizmet eder. Buna zemin hazırlayarak ve ortamlar doğurarak izin verir ve müsamaha gösterir. Bilim adamları bizim için çalıştı yan etkileri sıfıra indirilmiş, zararsız, tamamen kalıcı bir şekilde saç ekiminin gerçekleşebileceğini bize duyurdu. Sonra her zaman olduğu gibi bilim bunu belli başlı endüstri birimlerine ayrım gözetmeksizin servis etti. Nasıl olacağını, hangi cihazlarla gerçekleşebileceğini. Öyle ya günümüzün mucitleridir aynı zamanda bilim adamları ve teknoloji uzmanları.

Bugün artık saç ekimleri kusursuz ve müşteriyi memnun edecek şekilde gerçekleşebilmekte. Bu yazımızda yeni yeni kıpırdanan bir sektör olan saç ekim merkezlerine dair aydınlatıcı bilgiler vereceğiz. Hazır iseniz başlayalım meraklı parlak fikirler okurları.

Henüz bundan haberi olmayanlar ya da hiçbir görsel karşılarına çıkmamış olanlar için saç ekimi tam olarak bu işe yarıyor. Saçsızlık ya da eksik saç sorunu yaşayan müşteriler, tam olarak nasıl bir saç şekli istediklerine varana kadar yeni ve kalıcı saçlarına kavuşuyor. Herhangi bir sentetik detay ya da yan etkisi yok. Birkaç günlük yasaklardan sonra yine duş alabilir, yine saçlarınızı tarayabilir ve yeni saçlarınızla eklenen güvenle birlikte insanların arasına cemiyetlerin içine karışabilirsiniz. Bilim ve teknoloji sağ olsun, birçok yerde olduğu gibi yine yanımızda.

Sektörün Durumu Nasıl? 

Sektör hareketli günlerini ve hatta hareketli yıllarını yaşıyor. Birçok insan saç ektirme merkezlerine akın akın gidiyor. Sektörün teknik ayrıntılarına girecek olursak,erkek müşteriler sektörün yüzde yetmişini oluştururken, geri kalanın yüzdeyi kadınlar oluşturuyor. Bunun en büyük nedeni erkeklerin, saçsızlık sorunlarını psikolojik bazda hissetmeleri. Her ne kadar kel erkekler ne kadar seksi diye magazinde lanse edilse de erkekler kendilerini saçsızlık sorunuyla boğuşurken buluyor. Böyle bir hizmetin veriliyor olması ise, teknolojik bir ödül olarak sektörde altın değerinde karşılanmış durumda. Açan açana… Ve üstelik hepsi de iş yapıyor.

Bu açıdan baktığımızda sermayesi elinde bulunup da yeni bir iş denemek isteyen parlak fikirler okurlarına saç ekim merkezi açmalarını önerebiliriz. Yeter ki sektörün neler gerektirdiğini, ne gibi riskler barındırdığını ve nelere dikkat etmesi gerektiğini bilsin. Şimdi size  bunun için bu sektörde girişim kurmak ve bir saç ekimizi açmak için neler gerektiğini aktaracağız.

Şimdi kendimizi hiç kandırmadan açıkça itiraf edelim. Erkekler de tıpkı kadınlar gibi eşlerine, sevgililerine, aşık oldukları insanlara kendilerini güzel göstermek istiyor. Bunun için saç, erkeğin makyajı diyebiliriz. Buna ek olarak bir de sakalları söyleyebiliriz. Kadınlar güzel görünmek için envai çeşit kozmetik ürünü kullanırken, erkeklerin güzel görünmek için sadece iki seçenekleri var yüzlerinde. Bunlardan biri sakal ve bıyık bırakmak. Bu yüzden özene bezene sakal bırakıyorlar zaten. Bir diğer ise saçları. Saçları jölelemek, şekilli taramak ya da arka atmak seçenekleriyle böyle süsleniyor ve yakışıklı görünmek istiyor erkekler. Bu nedenle bu görsel bize bu sektörün neden hiç bitmeyeceğini güzelce özetleyerek aktarıyor.

Saç Merkezi Açmak İçin Gerekenler 

Saç merkezi açmak için gerekenleri bağlı bulunduğunuz ilçelerin belediyelerinden ya da doğrudan internetten bulabilirsiniz. Gerekenler herhangi bir dükkan açmakla örneğin bir güzellik merkezi açmakla eş değer değil! Yine alacağınız belgelerin çoğu Sağlık Bakanlığı ve Maliye Bakanlığından olacak. 

Bu iş için ruhsat ŞART

AKSİ HALDE 1219 SAYILI KANUNA MUHALEFETTEN SAVCILIK SORUŞTURMASI VE ATT YÖNETMELİĞİNE AYKIRILIKTAN DOLAYI KURUMUN GEÇEN AYKİ CİROSUNUN 1000/2’SİNDEN 1000’DE 3’E KADAR İDARİ PARA CEZASI KESİLEBİLİR (ATT YÖNETMELİĞİ 31. MADDE, H BENDİ, EK-6 MÜEYYİDE FORMUNUN 27. MADDESİ).

Tam olarak saç ekim işlemini gerçekleştirecek deneyimli ya da işinde uzman personellerle çalışmanız gerek. Çünkü siz bir kuaför değilsiniz. Bir sağlık hizmeti veriyorsunuz. O nedenle personeliniz de hizmet personeli değil sağlık personeli. Bunun için lisanslı çalışanları tercih etmenizi önemle tavsiye ediyoruz.

Saç Ekim Merkezinde Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Bir kere sağlıklı bir alan oluşturmak için temizliğe son derece özen göstermelisiniz. Kullanılacak alet ve makinelerin en ufak parçasına kadar temiz tutulması ve dezenfekte edilmesi gerekiyor. Sonuçta çalışacağınız yer insanların kafa derisi.

Bunun dışında az önce de belirttiğimiz gibi işinde uzman ve lisanslı insanlarla çalışın. Bu tamamen, profesyonellik gerektiren bir alan. Saçlarını ektiğiniz müşterilerin bir hafta sonra saçlarım dökülüyor diyerek kapınızı aşındırmalarını istemezsiniz eminim. Ki böyle vakalar var. Ekilen saçlar bir hafta sonra yaprak gibi dökülmeye ya da kafa derisinde kaşıntı vb. sorunlar çıkabiliyor. O nedenle mutlak özen şart.

Müşterilerin tam olarak ne istediklerinden emin olmalısınız. Hata payı yok. Biri gür ve kıvırcık saç ister, siz düz ve sönük saçlar yaparsanız bu şikayeti dindirmek için yeniden bir işlem yapmaya kadar vardırabilirsiniz işi. Müşteri arasında tatsızlık yaşanması ayrı bir sıkıntı, sizin işlemi yaparak zaman ve para kaybetmeni ayrı bir sıkıntı olarak baş gösterir. O nedenle erkek müşterilerinizi ve kadın müşterilerinizi iyi dinleyin ve tam olarak ne istediklerinden emin olduktan sonra söz konusu işlemi başlatın.

Tam olarak böyle çalışacaksınız arkadaşlar. Bir ameliyathane titizliğinde ve en az onun kadar riskli bir alanda. Gözden kaçırılan bir nokta ya da yapılan bir hata müşterinizi bir anda hasta konumuna geçirebilir. Ama siz doktor olmadığınız için başınıza maddi manevi anlamda işler açabilir. Başınıza bir iş açılsın istemiyorsanız insanların başlarında iyi iş çıkarmalısınız.

Şimdi diğer başlığımıza geçiyoruz. Bu başlığın altında sektörde daha hızlı yükselmek için hangi semtte dükkan açmanız gerektiğine kadar bir sürü bilgi bulacaksınız. Şimdiden bol verimli okumalar diliyoruz.

Sektörün İçinde Araplardan Gelen Talebin Çokluğu 

Öncelikle şunu soralım. Araplardan neden çok talep gelebilir? Bunun nedeni güneş. Evet, Araplar, özellikle bahar ve yaz aylarında memleketlerindeyken güneşin aşırı yanıcı etkilerinden dolayı saçlarından oluyor. Ya da saçları inanılmaz hasar görüyor. Ancak o ülkelerde henüz saç ekim merkezleri kurulacak kadar yaygın bir teknoloji olmadığından her zamanki gibi soluğu güzel ülkemizde alıyorlar.

Bu nedenle Taksim ve Eminönü gibi bölgeler saç ekim merkezleriyle dolup taşmaya başladı bile. Orada o kadar çok Arap sadece gezmeye değil, saçlarını ektirmeye de oraya geliyorlar. Siz de henüz çok geç değilken oraların güzide bir yerinde bir saç ekim merkezi açabilir ve paraya para değil başka bir isimle seslenmeye başlayabilirsiniz.

Saç Ekim Merkezi Açmak İçin Gereken Sermaye

Saç ekim merkezi açmak için alt limitiniz 20 bin lira olsun. Orada çalıştıracağınız personeller ve kullanacağınız cihazlar biraz yüksek ücret gerektireceğinden bu miktar ileride kazanacağınız paraların yanında az bile.

Yorum yapın