Sadece Bahçe Mobilyaları Satan Bir Dükkan Açmak

Bu yazımızda yine bambaşka bir iş fikrini derinlemesine ele alacağız: Sadece bahçe mobilyaları satan bir dükkan açmak… Kar oranı yüksek mi? Riski az mı? Ne tür mobilyalar satabilirim gibi sorular dilimiz döndüğünce cevap arayacağız.

Hepimizin yakın çevresinden ve duyduklarından yola çıkarak günümüzde bir dükkan açmak ne kadar zor ise o dükkanı daimi kılmak iki kat daha zor. Dükkanların açılma hızından daha süratli bir şey varsa o kadar kapanma hızları. Hal böyle olunca her birimizin tek atımlık şansı varmış gibi hareket etmeli ve isabetli kararlar vermeliyiz. Nasıl ki bu sektörde kişiye özel mobilyalar son derece popüler bir rağbet oranıyla tercih ve talep ediliyorsa, aynı zamanda mekanlara özel mobilyalar da ayrı bir kategoride değerlendirilebilir.

Artık insanlar alışverişlerini özelden genele değil genelden özele doğru yapılıyor. Evi dayayıp döşeme fikirleri oda oda harekete geçiriliyor. Balkon için ayrı, mutfak için ayrı, teras ve bahçe içinse ayrı zamanlar ayrılıyor. Bunun en büyük nedeni artık seçeneklerin çok daha bol olması. İnsanların evlerini dekore etmeye yönelik istekleri de çok fazla. Bu nedenle bugün böyle bir yazı ile size yepyeni bir iş fikri sunmaya karar verdik.

Daha Mı Mantıklı? 

Hemen akıllara ilk gelen soruyu sizin adınıza soralım ve aklımızdaki cevapları sizin için cevaplayalım. Biraz önce de kısaca değindiğimiz üzere dekorasyon dünyasında kişisel ölçeklerde büyük bir hareketlenme var. İnsanlar nasıl yiyecekleri yemekleri kendileri yapmak istiyorsa yaşam alanlarını oluşturan evlerini de kendi elleriyle dekore etmek istiyorlar. Kimsenin iç mimarlara ödeyecek binlerce lirası yok. Ayrıca bahçe gibi genellikle dinlenme alanı olarak kullanılan mobilyalarda kendi sözleri geçsin istiyorlar. Bu nedenle sadece bahçe mobilyaları satan bir dükkan açma fikri, bu tarz düşünen insanların ilgisini çekecektir.

Ek olarak sadece bir işe odaklanmak çok daha tutarlı hareket etmek anlamına gelecektir. Hani derler ya ayağını yorganına göre uzatmak… Tüm evin dekorasyon ihtiyaçlarını karşılayacak bir mobilya dükkanı açmak için çok daha büyük bir dükkana, dolayısıyla çok daha fazla sermayeye ihtiyacınız olacaktır. Ancak böylesi bir işte küçük bir dükkan bile – en azından ilk etapta- iş görür nitelikte olacaktır.

Dahası hepimizin bildiği üzere her iş alanı belli oranda uzmanlık gerektirir. Siz bu sektöre dair çok bir şey bilmemenize rağmen sadece bahçe mobilyası satacağınız için kısa sürede yetkinleşebilir ve satacağınız ürünlerin tamamına dair bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu ise mobilyaları gelen müşterilere tanıtma ve satışlar gerçekleştirmeye dolaylı da olsa olumlu katkılar sunacaktır.

Neden İflas Riski Az? 

2020 yılı itibariyle insanların tüketim ve alışveriş alışkanlıkları tamamen değişti. Hem iç hem de dış dekorasyona yönelik ürünlerin çeşitliliği de bunun en büyük ispatı. Artık insanlar kendi yaşam ve dinlenme alanlarını sık sık yeniliyor ve yeni aksesuarlar ve mobilyalar ile bu alanları dekore ediyor. İflas riskinin az olmasının bir nedeni bu.

Bir diğer nedeni ise artık çok daha fazla insanın bahçeli evlerde oturması. Mecidiyeköy’ün göbeğinde bile bahçeli evlerin sayısı çoğaldı, daha da çoğalacak. Kaldı ki İstanbul’dan ziyade çok daha bahçeli evi olan şehirlerde, ilçelerde ve hatta kasabalarda bile bu tarz bir dükkan açsanız batma riskiniz çok çok az olacaktır.

Bahçe mobilyalarının en büyük özelliği ihtiyaçlar doğrultusunda başka başka yerlerde kullanılabilir olmasıdır. Bunların başında teraslar ve balkonlar geliyor. Yani müşteriler dükkanınıza geldiğinde adı her ne kadar bahçe mobilyası olsa da sizden satın alacakları ürünleri balkon ve teraslarda kullanabilir. Bu ise satış yapma ihtimalinin en az yarı yarıya artması demek.

Bu İş İçin Gerekenler Nelerdir?

Her dükkanda olduğu gibi bu tür dükkanlar için de öncelikli olarak stratejik bir noktaya, tabela değeri yüksek bir konuma ihtiyacınız var. Ne kadar göz önünde olursanız o kadar o kadar çok müşteriye hitap etme şansınız yükselir. Bunun dışında dükkan açmak için gerekli izinleri birkaç gün içerisinde rahatlıkla halledebilirsiniz. Bir toptancı ile anlaşarak belli başlı markaların ürünlerini satabilirsiniz. Eğer ileride kişiye özel bahçe mobilyaları da satacaksanız işinin ehli bir ya da birkaç marangoz ile irtibatta olmanızı öneririz. Konuya başka bir açıdan bakıp sektör hakkında daha geniş bilgilere sahip olmak isteyenler mobilya başlıklı diğer yazımızı okuyabilirler.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Otogarda ve Hava Limanında Emanetçi Açmak

Mobilya Toptancılığı Yapmak

Bahçe Mobilyası Satmak Karlı Mıdır? 

Mobilya satma işi her zamanki karlı. Bu nedenle bahçe mobilya satma iş kar oranı yüksek bir iş kolu olarak değerlendirebiliriz. İnsanların hem doğal hem de zaruri ihtiyaçlarından olan mobilya, diğer tüm odaları kapsadığı gibi bahçeleri de kapsıyor.

Ancak bu işi çok daha karlı hale getirmek yalnızca sizin elinizde. Müşterilerin beklenti ve taleplerini doğru algılamak ve dükkana satılma imkanı çok daha yüksek olan mobilyalar getirmek için vizyonlu davranmalı, kafanıza göre değil piyasaya göre hareket etmelisiniz. En çok hangi renkler gidiyor, bu sıralar insanlar bahçelerinde neler kullanıyor, hangi aksesuarlar moda gibi soruların cevaplarını aramalı, bulduğunuz cevaplarla dükkanınızı belli zamanlarda ”güncellemelisiniz.”

Dükkanınızda en fazla masa ve sandalyelere ağırlık vermelisiniz. Plastik olan versiyonları dışında ceviz ve kayın gibi ağaçlardan imal edilen tamamen organik ve doğal masalarla sandalyeler de sunacağınız seçenekler arasında yer almalı. Bunun dışında şezlong ve hamak gibi aksesuarlar ile bahçe aydınlatmasında kullanılan en yeni ürünleri de satışa çıkarmalısınız.

Stok Tutmak Neden Çok Daha Zor? 

Dükkanda satışa çıkardığınız ürünler sadece pahada değil yükte de ağır olacak. Bu ise stok tutmanın kat be kat zor olacağı anlamına geliyor. Hacim olarak büyük olan eşyaların bir yerden başka bir yere taşınması her zaman masraflı ve külfet olmuştur. Aynı zamanda belli başlı eşya ve aksesuarlar kırılgan bir yapıda olacağı için stok tutmak bu ürünlerin zarar görmesine, kırılmasına ya da çeşitli izlerle zedelenmesine neden olabilir. Ayrıca güneşte ve nemde bozulabilen mobilyalar stok tutmayı neredeyse imkansız hale getiriyor. Bu bilgiler ışığında hareket ederseniz çok daha planlı davranmış olursunuz.

Bahçe Mobilyası mı Yoksa Ev Mobilyası Satmak Mı Daha Mantıklı? 

Ev mobilyası çok daha geniş bir sektöre tekabül ediyor. Bu nedenle çok daha yüksek sermayeye ve sektöre dair çok daha bilgiye ihtiyacınız olacaktır. Ancak bahçe mobilyası işi çok daha ”butik” bir iş olduğu için her açıdan çok daha mantıklı görünüyor. Hele ki dükkanların inanılmaz bir hızda kapandığı bu devirde, işi mümkün olduğunca küçük tutmak, büyük kazanımların önünü tıkamaz, bilakis iflas ihtimaline engel olarak yepyeni kazanç kapıları aralar.

Yorum yapın