SAĞLIK TURİZMİ YAPMAK İSTİYORUM DİYENLERE

Özellikle İstanbul’da taksim civarına yolunuz düştüyse saç ektiren Arap turistlere mutlaka denk gelmişsinizdir. Son dönemlerde bu işlemi yaptırmak amacıyla ülkemize gelen turistlerin sayısı oldukça hızlı artış göstermiştir. Diğer sağlık alanları içinde ülkemize yurtdışından oldukça fazla turist gelmektedir. Bu durumda ülkemizin sağlık sektöründeki gelişmişliği ve döviz kurunun yüksekliği etkili olmaktadır.

GÜNCELLEME: Arkadaşlar sağlık turizmi şu sıralar daha da cazip hale geldi. Çünkü aradan geçen yıllardan sonra rekabet kızışması sonucu piyasanın daralacağı tahmin edilirken tam tersi bir şey oldu ve Türkiye’deki sağlık merkezleri uluslarası alanda cazibe merkezi haline geldi. Bu gerçekten cesaret verici bir şey. Umarız bu yükseliş trendi devam eder. Bakın bu konudaki şu haberlere göz atın:

  1. https://www.milliyet.com.tr/yazarlar/songul-hatisaru/istanbul-promosyonlu-hollywood-gulusu-6672800
  2. https://www.dunya.com/sehirler/izmir-saglik-turizminde-yeniden-zirveyi-hedefliyor-haberi-644257
  3. https://www.dunya.com/kose-yazisi/afiyet-tibbi-saglik-turizmi-covid-19-pandemisi-sonrasi-firsatlar/644643

 

health photo

ÖNEMLİ İPUCU: Sağlık turizmi için Google Adwords uzmanları vasıtasıyla Arap Ülkelerini, Avrupayı hedefleyerek reklam vermeye çalışın. Bu sayede oradaki insanlara hızlıca ulaşabilirsiniz. Reklamı da kendiniz vermeye kalkamyın muhakka uzmanlar aracılığı ile verin. Hem çeviri zahmetinden kurtulmuş olursunuz hem de daha az maliyet ödemiş olursunuz. Konunun bizi ilgilendiren kısmı ise, bu saç ekimini yaptırmak için yurtdışından oldukça fazla talep olmasından dolayı bu işin bir sektör haline gelmesidir. Yaptığımız araştırmalara göre yurtdışından ülkemize saç ekimi yaptırmak için gelmek isteyen turistlere konaklama, ulaşım ve sağlık hizmeti sunan hastane ya da poliklinik ile buluşturan şirketler dikkatimizi çekmiştir.

Bu şirketlerin varlığı ile sağlık turizmi yapmak isteyen turistler için oldukça kolaylık sağladığı için tercih edilmektedir. Tercih edilmelerin sayısı arttıkça sektörde oldukça büyük paralar dönmekte ve bu konuda faaliyet gösteren büyük ölçüde yatırım almaktadır. Bu işe girmek isteyen ancak aklında birkaç soru olan kişilerden oldukça fazla mesaj aldık ve bunlara cevap olacak şekilde bu yazıyı sizler için hazırladık. Sorulardan gelenler arasından en çok cevabı merak edilenlerin cevabını uzun araştırmalar sonucu elde ettik ve anlaşılır, sade ve net bir şekilde ifade etmeye çalıştık. Şimdi soruları cevaplarına geçelim..

YURT DIŞINDAN SAÇ EKTİRECEK MÜŞTERİYİ NASIL BULABİLİRİM ?

Bu sektöre girme planı olan kişilerin aklındaki en önemli ve cevabı merak edilen soru budur. Kilometrelerce uzaklıktaki müşteriyi, Türkiye’de ki ofisten nasıl bulup iletişime geçme sorunudur. Burada karşımıza reklam ve pazarlama faaliyetleri devreye girmektedir. Bunun içinde tam yerindesiniz! Uzun yıllar boyunca çeşitli sektörlerde yurtdışındaki müşterileriyle iletişim kanalı oluşturmayı kendimize meslek edindik ve sizlere ufak tüyolar vereceğiz. Öncelikle interneti çok iyi kullanmanız gerekmektedir. Hedeflediğiniz ülke için, o ülkeye özel reklam ve pazarlama faaliyeti göstermeniz gerekecektir. Dünyanın her ülkesi için aynı reklam ve pazarlama faaliyetini sürdürmeniz yanlış olacaktır. Çünkü reklam ve pazarlama kişiye, bölgeye, dile, kültüre göre değişiklik göstermelidir. İnternet ile bildiğiniz gibi tek tıkla dünyanın öbür ucuna ulaşmanız mümkündür. Yurtdışından müşteri bulabilmenin bir diğer yolu da yurtdışına seyahat etmek ve gittiğiniz ülkede kendinize müşteri toplamak için insanlar görevlendirebilirsiniz. İnsanlar anlaşacağı kişiyi görmek ister. Bunun için de o ülkedeki müşterinin sizi elemanınızla karşılıklı oturup, aklındaki soruları sorduğunda anlaşma ihtimaliniz görüşmeden müşteriyle iletişim kurmaktan daha fazla etkili olacaktır. Araştırmalara göre ülkemiz estetik operasyonlarda dünyada adından söz ettirecek başarılara imza atmıştır. Bu başarıyı da kullanarak yurtdışındaki yabancı müşterilerinize bunu duyurmanız da yararınıza olacaktır. Turizm şirketinizi, bu konuda bir marka haline getirmeniz sizi dünya çapında müşteriler kazandıracaktır. Bunun içinde reklam ve pazarlamanıza sağlam bütçeler ayırmanız gerekecektir.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Kişiselleştirilmiş Doğal Kanser Tedavileri Sunan Bir Tıp Merkezi Kurmak

İnsanlar büyük markalar altında kendilerini güvenli hisseder ve tercih etme olasılığı bu durumda artacaktır. Markanızı büyütmenizin altında güvenilirlik konusunda insanların kafasında en ufak bir şüphenin olmaması yatacaktır. Başarıya ulaşmış operasyonları ve mutlu ayrılan müşterilerinizin ifadelerini diğer müşterilerine duyurduğunuzda yurtdışından saç ektirecek müşteriye ulaşmanız çok rahat olacaktır.

TÜRKİYE’DE HANGİ DOKTORLARLA ve NASIL ANLAŞABİLİRİM ?

Sağlık turizmini sadece acente faaliyetleri yürüteceğiniz düşünüldüğünde, saç ekimini yaptırmak için doktorla ya da hastane ile anlaşmanız gerekecektir. Ülkemizde bu işi ruhsatlı, kanuna uygun bir şekilde yürüten hastaneler mevcuttur. Saç ekimini yapmak için sadece hastane olmasına gerek yok, ruhsatları alınmış ve mevzuata uygun dizayn edilmiş şekilde poliklinikler de bu operasyonu gerçekleştirebilir. Doktorlarla veya hastanelerle getireceğiniz müşteri başına komisyon karşılığında anlaşmanız mümkündür. Önceden anlaşacağınız kurumla bir yazılı sözleşme imzalayarak çalışma planınızı ve şartlarınızı düzenleyebilirsiniz. Sizlere bir öneri olarak, operasyonu gerçekleştirecek kurumun işini iyi yapanlardan olmasını tercih etmenizi şiddetle belirtmek istiyoruz. Sağlık işinin şakayı kaldırmayan, ciddi bir iş olduğunu tekrar tekrar hatırlatmak istiyoruz.

GEREKEN RUHSAT VAR MI ?

Sağlık turizmi yapmak isteyenler için kanunen düzenlenen ayrıca bir ruhsata veya belgeye ihtiyaç yoktur. Acente açmak için gerekli olan belgeler, sağlık turizmi yapmak için yeterli olacaktır. Ancak saç ekim operasyonunu asla siz üstlenmemeniz gerekir. Bu işi sadece işinin ehli tıp doktorlarına yapması için anlaşmanız zorunludur.

SAĞLIK TURİZMİ İÇİN YURT DIŞINDA HANGİ MECRALARDA PAZARLAMA YAPILMALIDIR ?

Müşterilerinizle iletişim kurmak, onlara ulaşmak için çeşitli mecralarda pazarlama ve reklam faaliyetlerini yürütebilirsiniz. Son dönemlerde sosyal medya uygulamaları yurtdışı reklam faaliyetini yürütmek için kullanılabilir. Özellikle Arap ülkelerinde yaşayan insanların hedef alınması durumunda sosyal medya uygulamalarından Instagram ve Snapchat uygulamalarını kullanmanızı öneriyoruz. Arap ülkeleri insanları bu 2 uygulamayı oldukça fazla kullanmaktadır. İnsanlar sosyal medya da çok fazla vakit geçirip, günün oldukça fazla saatini buralarda geçirmektedir. Bu mecralarda yapacağınız reklamlar sizin şirketinizin oldukça fazla tanınmasını sağlayacaktır. Bir diğer mecra olarak Google’a reklam vermenizi de öneriyoruz. Google tüm dünyaya açılan kapı olarak nitelendirilebilir. Bu sebepten bu mecrada vereceğiniz reklamla oldukça fazla insana ulaşabilirsiniz. Ayrıca google’a reklam verirken yaş, cinsiyet, ülke filtreleri uygulayabilirsiniz. Bu sayede reklamlarınızın göstereceği etkiyi arttırabilirsiniz. Sağlık turizmi yapmayı hedeflediğiniz acenteniz adına bir web sitesi açın. Bu web sitesini müşteri potansiyelinize göre çeşitli dillerde düzenleyin. Bu aşamayı tamamladıktan sonra sitenize konu ile alakalı bilgilendirici yazılar yazmanız/ yazdırmanız web sitenizin, konu ile alakalı Google aramalarında üst sıralara çıkmanızı sağlayacaktır. Web sitesinin bilgilendirici olması fazlaca önemlidir. Yurt dışındaki insanların işleyiş aşamalarınızı daha net anlayabilmesi için siteyi buna olanak verecek şekilde dizayn edip insanlara servis etmeniz önemlidir. Bir diğer sosyal medya uygulaması olan Facebook’da bu konuda reklam vermek için oldukça etkili bir yerdir. Metin ve video’nun olduğu reklamları bu mecradan reklam yapmanız durumunda bu uygulamayı kullanan müşterilerinizle doğrudan iletişime geçebilme şansınız olacaktır. Sosyal medya uygulamalarının tamamında aynı anda reklam vermeniz tabi ki de çok fazla müşteriye ulaşmanızı sağlayacaktır.

İnsanların sizi çeşitli mecraların tamamında görmesi durumunda akılda kalıcılığınız ve sizin şirketiniz hakkında bilgi sahibi olması ve hatta sizi tercih etme olasılığı kat kat artacaktır. Uzun ve yoğun araştırmalarımız sonucunda en net, sade ve anlaşılır şekilde durumu özetlemeye çalıştık. Sağlık turizmi sektörüne girme düşüncesi olan insanların aklında olan soruların cevabını hazırlayıp sunduğumuz yazımızın sonuna geldik. Reklam ve pazarlama faaliyetleri konusunda sitemizde bulunan diğer yazılarımızı da incelemenizi tavsiye ediyoruz.  

Yorum yapın