Sahibinden Dükkan Devralmak Neden Daha Mantıklı?

Merhaba. Bu yazıda dükkan devralmanın neden dükkan açmaktan daha mantıklı ve makul olduğuna değineceğiz. Dükkan devralmak, aslında dilimize yerleşmiş olan en meşhur ata sözlerinden birinin karşılığıdır: Birlikten kuvvet doğar. Bir taraf, biriken borçlarını ödemek ya da yeni bir iş kolunda şansını denemek için dükkanını devretmeye karar verir. Bir tarafın ise sıfırdan dükkan açacak kadar sermayesi yoktur. Böylece bir dükkanın devredilmesiyle, iki kişinin işi görülmüş olur.Sahibinden dükkan kiralamak için de aynı menfaat birliği vardır. Kişiler ve formaliteler değişse de amaç ve sonuç aynı kalır.

Dükkanların devredilmesi dolaylı olarak piyasanın rahatlamasını sağlar. Her yeni dükkan için girişimcilerin sermaye biriktirmesi beklenseydi, piyasa bu kadar hareketli olmazdı. Durgun piyasa ise hem işlerin kötüye gittiğinin göstergesidir hem de işlerin hep biraz daha kötüye gitmesinin ilk nedenidir.

Sahibinden Dükkan Devralmak Riskli Mi? 

Sıfırdan dükkan açmakla mukayese edildiğinde, sahibinden dükkan devralmak çok daha az risklidir. Ancak yine de ince eleyip sık dokumalı ve gerekli incelemeler yapılmalı. Öncelikli olarak dükkanın devredilme nedeni öğrenilmeli. Genelde şu tarz cevaplar alınır: ”Artık başka bir sektöre geçiyorum.’ – ‘Benim bundan başka iki dükkanım daha var. Hepsine yetişemiyorum.‘ – ‘Ameliyat oldum, acilen paraya ihtiyacım var.

Dükkanın devredilmesi sağlık, farklı sektör ya da iş yoğunluğundan dolayı ise söz konusu dükkanı devralmak gayet mantıklı olacaktır. Ancak asıl neden dükkanın iş yapamıyor oluşu ise, o zaman işteki risk, dükkan açmanın riskinden kat be kat fazla olur. Bu nedenle fazla göze batmadan, civardaki esnafla da fikir alışverişinde bulunmakta fayda var. Eğer çok göze batmak istemiyorsanız başka insanları gönderip konuşabilir, dükkanın neden devredildiğine dair tamamen gerçek ve objektif cevaplar alabilirsiniz. Kaldı ki bir dükkanının iş yapmamasının nedeni her zaman piyasanın durgunluğu ya da dükkanın konumu olamaz.

Günlük konuşmalarımızda sıklıkla kullandığımız bir deyiş var. ”Adam Etmek’ Bu deyim sadece insanlar için değil mekanlar için de kullanılıyor. Mesela ”helal olsun adama, dükkanı bir ayda adam etti.’ İşte bu örnek cümledeki adam, siz olursanız, devraldığınız dükkanı adam ederseniz, daha önce içinde sinek avlanılan dükkanının vızır vızır işlemesini sağlarsınız. Piyasada ödül ve menfaat olarak görülen şeyler risk ve tuzak olabilir. Ancak bununla birlikte risk ve kayıp olarak değerlendirilen şeyler de umut ışığı ve kazanç kapısı olabilir.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Masaj Salonu Açmak İsteyenlere - Röportaj

Geçen yıl yaşadığım ilçede bir mobilyacı ile sohbet etme fırsatımız olmuştu. Bu arkadaş, yeni açtığı dükkanının uzun bir süre istediği gibi iş yapamadığından bahsetti. Dükkanı çarşının ortasında, işlek bir konumdaydı. Satışa sunduğu mobilyalar hem kaliteli hem estetik imiş. Birkaç ay daha geçtikten sonra eşinin önerisiyle mobilyacı dükkanının adını ve tabelasını değiştirmiş. ”Sanki sihirli bir değnek geldi, dükkana dokundu, çok şükür.” ifadelerini kullanmıştı. Sihirli değnekle kastettiği şey, aslında küçükmüş gibi görünen detayların, hem hayır hem de şer kapsamında çok büyük şeylere yol açabileceği gerçeğiydi. Dükkanın adı ve tabelasını değiştirmek sadece bir örnek. Dekorasyonunu değiştirmek, hizmet veriliyorsa hizmetin ağını genişletmek, ürün satılıyorsa ürün çeşitliliğini arttırmak…

Ola ki çok ucuza devredilen bir dükkan buldunuz. Sermayeniz az ve artık bir an önce işe atılmak istiyorsunuz. Öyleyse yapacağınız ilk şey o dükkanı devralmak olacak. İkinci adımda ise dükkanı adam etmeye yönelik düzenlemelere ve yenilemelere başlayabilirsiniz.

Sahibinden Dükkan Devralmanın Artı Yönleri 

Eğer devralacağınız dükkan uzun yıllardan beri orada, aynı kişi tarafından işletiliyorsa, oraya kısaca ”tutmuş dükkan” diyebiliriz. Bir Osmanlı düşünürünün dediği gibi: ”Beka, ibtidadan esheldir.” Yani bir şeyi devam ettirmek, bir şeyin devam etmesi, meydana gelmesinden, oluşmasından daha kolaydır. Bir dükkanın geleceği için en önemli olan adımlar, zaten dükkan sahibi tarafından zamanında atılmış. Dükkanı oluşturan, meydana getiren o, devam ettirecek, bekasını sağlayacak olan kişi sizsiniz.

Bu kolaylığın içinde hazır müşteri kitlesi de olacak. Yıllardan beri hep aynı dükkana gelen kişiler, dükkan devredilse de gelmeye devam edecektir. Esnafın bir temenni cümlesi ve taktik olarak kullandığı ”müşterinin ayağı alışsın” deyimi somut bir gerçeklik taşır. Bu gerçeklik, el değiştirmiş dükkanlarda kendini gösterir. Dükkan el değiştirse de müşteri dükkan değiştirmez.

Dükkan içindekilerle birlikte devralınacağı için maliyet de epey düşer. Pazarlama ve tanıtım için de ekstra para harcamaya gerek kalmaz. Ekonominin tam anlamıyla sıkıştığı böyle bir dönemde, dükkan devralmak birçok yönüyle en mantıklı girişimlerden biridir.

Bu Tarz Dükkanları Nereden Bulabilirim? 

Hem hazır müşteri kitlesi olan hem de sahibinden uygun fiyatla devredilen dükkanları en rahat internette bulabilirsiniz. Sadece kiralık dükkan ilanı veren siteler bile var. Sürekli güncellenen bu sitelerde dolaşarak aradığınız dükkanı bulabilirsiniz.

Yorum yapın