Sahil Kasabasında Yaşamak İçin Ne İş Kurulabilir?

Yeni bir yazımızla daha karşınızdayız. Bu sefer ki konumuz sahil kasabasında yaşayanları ya da artık şehir hayatından bunalıp bir sahil kasabasında yaşamayı ve iş kurmayı düşünenleri ilgilendiriyor.

Coast photo

Modernitenin ve kalabalıkların bunalttığı yeni çağ insanı, giderek metropollerden, kuru gürültülerden, hınca hınç dolu ulaşım araçlarından, stres dolu iş yaşamlarından sıkılmıştır. Bununla mücadelesine yenik düşen ve kaçacak bir sahil kasabası da bulamayan insanlar, ağır depresyonların, sinir krizlerinin, cinnetlerin altında ezilmektedir.

Sahil kasabasına gitsem de ne iş yapabilirim ki oralarda diyenler için alternatif bir rehber kaynağı oluşturan bu yazımız, daha çok kafa karışıklığından ve belirsizlikten muzdarip olanlar için.

Köyden kente göçün yol açtığı yeni hayat biçimi başta çok pırıltılı görünse de kazın ayağı öyle değildir. Sanayileşmenin ve kapitalizmin çetin şartlarından bunalan insanoğlu, yeniden yalnızlığa, daha az nüfuslu yerleşim yerlerine geri dönme kararı almıştır. Ancak bir taraf yine İstanbul, Ankara, İzmir, Tekirdağ gibi bölgelere göç ederken, bir taraf da tam tersi istikamette kentten köye, sahil kasabalarına, küçük beldelere doğru göç başlatmıştır.

Bu göçü ne kadar istese de yapamayanlar var bir de. Bu tamamen kendine güvensizlikten ve yapacağı işi bilememekten kaynaklı. Ancak Türkçe de bir tabir vardır. Başlamak, başarmanın yarısıdır diye. Çoğu zaman kurmaktan korktuğumuz işleri bir şekilde kurduktan sonra aslında o kadar da zor olmadığını ve deyim yerinde kasacak bir şey olmadığını da görürüz.

İşte biz parlak fikirler olarak size ek seçenekler ve yol haritaları sunmaya devam ediyoruz. Ve sizi sahil kasabasında kurulacak işler konusunda aydınlatmayı hedefliyoruz.

Sahil kasabaları hem çalışmak hem yaşamak için ideal yerlerdir.

Coast photo

Sahil Kasabasında Kurulacak İşler Nelerdir? 

1- Yüzme Dersi Vermek: 

Bir bakıma sahil kesiminin eğitmenliğidir bu iş. O yaz döneminde gelen yerli ve yabancı turistlerin çocuklarına yüzme öğreterek sağlam bir gelir elde etmen şansınız var. Hatta işleri ilerletip daha sonra bir merkezi ve şubesi olan bir yüzme okulu açma olasılığınız da mevcut.

2- Deniz Giysileri Standı Açmak: 

Ne demek deniz giysileri? Örneğin mayo ve havlu satan bir stand açsanız parayı kırma ihtimaliniz sizce de çok yüksek değil mi? Bununla birlikte hedeflerinize ve kendi isteğinize göre dalgıç elbiseleri, gözlükler ve çeşitli deniz kıyafetleri de satabilirsiniz.

Bu tür bir yerde stand açmak için belediyeden gerekli izinleri almak da son derece kolaydır. Zaten sahil kasabalarında herkes birbirini tanıdığı için belediyenin de sizin tarafınızda olacağı aşikardır.

3- Yelken Hocalığı Yapmak: 

Yelken hocalığı da yapmak ek seçenekleriniz arasında. Bir sahil kasabasında ham maddesini işleyeceğiniz en büyük şey, deniz olacak. Bu nedenle denizden babam çıksa yemek yerine, denizin size sunduğu işleri yapmaya gayret gösterin. Hatta gayret göstermenize gerek yok. Deniz, tüm sonsuz seçenekleriyle onu yönetmenizi, onu iyi bir iş kapısı olarak kullanmanızı bekliyor.

Yelken hocalığı yapmak, belli başlı eğitimlerden ve sertifikalardan sonra üç ay içinde uzmanı olacağını ve faaliyete geçireceğiniz bir iştir. Bu nedenle kafanıza koyduktan sonra bu işi yapmamanız için hiçbir sebep yok.

Biz parlak fikirler olarak bu konu hakkında daha öncesinde bir makale yazmıştık. Yelken hocalığı konusunda yetkin ve bilgili olmak istiyorsanız Yelken Hocalığı Yapmak adlı makalemizden dilediğinizde faydalanabilirsiniz.

4- Balıkçılık Yapmak: 

Denizde balıktan bol bir şey yok. Siz de neredeyse denize sıfır bir yerde yaşadığınıza göre balıkçılık konusunda ihtisas yapabilir ve sayede bir balık işi kurabilirsiniz.

Türkiye bir yarım ada ülkesidir ve her yarım ada ülkesi gibi balık yemeyi çok sevmektedir. Örneğin bu sene denizlerde çinekop bolluğu mevcut. Önceden kilosu 30 lirayı geçen çinekop bu sene 10 liraya kadar düşmüştür. İşte Türkiye’de hatta sahil kasabasında yaşamanın en büyük avantajlarından biri. Bu avantajı bir geçim kaynağına dönüştürmek için dalgıçlarla ya da balıkçılarla anlaşıp bir balıkçı dükkanı ya da tezgahı açabilir, balıkları çiğ ya da ekmek arası satarak yolunuzu bulabilirsiniz.

Amatör Balıkçılık Yaparak Para Kazanmak adlı makalemizde de balıkçılığa dair tüm teknik ve donanımlı bilgilere erişebilirsiniz.

5- Sahil Bölgesinde Mısır Ya Da Dondurma Satmak: 

Ben sahil kasabasına esnaflık mı yapmaya geldim diye düşünmeyin. Ve size tavsiyemiz, hiçbir işi de kafadan küçümsemeyin. Başlangıçta küçük tutulan işler büyümeye teşnedir. Bu nedenle sahil bölgesinde insanların güneşlenmekte ve yüzmekte yoğun olduğu bölgelerde mısır ya da dondurma standı açmak, iyi bir girişim ve yatırım alanı olacaktır sizin için.

6- Yazları Özel İngilizce Öğretmenliği Yapmak: 

Sahil kasabaları turistlerle kaynar. Sırf bu nedenle o bölgedeki insanlar ve ebeveynler çocuklarının İngilizce öğrenmelerini, hem de bir an önce öğrenmelerini talep ederler. Yazın özel İngilizce öğretmenliği yaparak, hem eğitmenlik yapmanın sonsuz hazzına, hem de eğitmenlikten gelen güzel paraya kavuşabilirsiniz.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Kıyılarda ve Sahillerde Amansızca Kar Ettirecek 4 İş Fikri

İngilizce Özel Ders Vermek adlı makalemiz özel ders vermek konusunda tüm merak ettiklerinize yeni ve taze bir soluk getirecektir.

7- Yazarlık Yapmak 

Hep filmlerde gördüğümüz insanlar sahil kasabalarına gidip yeni romanlarını, yeni kitaplarını yazacak değil ya. Siz de gözlüklerinizi, kalın hırkalarınızı, daktilonuzu ya da bilgisayarınızı ve yalnızlığınızı alarak nice romanları sahil kasabalarının özgürleştirici ve herkesten izole sakin ortamında yazabilirsiniz.

8- Bar – Kafe – Pub Açmak 

Sahil kasabaları alkolün yoğun tüketildiği yerlerdir. İnsanlar eğlenmeye, tatil yapmaya ve dinlenmeye bu bölgelere geldikleri için, bu bölgelerde açılacak olan bar ya da içkili kafe tarzı yerler, son derece ekonomik ve kazançlı olacaktır.

Sahil kasabanızı keşfe çıkın ve her bölgesini iyice tarayın. Daha sonra iyi ve stratejik bir yer seçerek tam da o bölgede söz konusu işletmenizi açın. Bu tür yerleri ister tek ister çok ortaklı açabilirsiniz.

9- Turistik Hediye Satan Dükkan Açmak 

Turistlerin bahar ve yaz aylarında doldurduğu bir sahil kasabasında iseniz bu türden hediyeler satan, incik boncuk ve bölgenizin yerel / tarihi anlarını anlatan küçük oyuncaklar bulunduran bir dükkan açmak, tam manasıyla akıl karı bir yatırım olacaktır. Örneğin Çanakkale’de bir sahil kasabasındaysanız sadece Truva atı konseptli hediyelik eşyalar satan bir dükkan ile köşeyi çok güzel bir şekilde dönebilirsiniz.

10- Mizahi İçerik Yayımlayan Site Kurmak

Bir yandan sahil kasabasının sunduğu konfordan faydalanırken bir yandan da tamamen size bir ait sitenin editörlüğünü üstlenerek mizahi içerikler yayımlayabilirsiniz. Metropollerin insanın enerjisiyle emen soğuk ve gri manzarasından kurtulduğunuz için, tamamen arınık bir şekilde mizahi içeriklere yüklenebilirsiniz. Her zaman için gündelik yaşamın stresinden sıkıntısından kurtulmak isteyip gerçekten komik şeyler okumak isteyenler olacaktır.

Sitenizde unutulmuş fıkralar, gülmece yazı dizileri ve başınıza gelen absürt olayların hikayesini yayımlayabilirsiniz. Bol bol fotoğraf ve video desteği ile birlikte web- sitenizin çok daha renkli ve kaliteli olmasını da sağlayabilirsiniz. Karikatür ve caps paylaşımları için de sitenizde ayrı bir başlık açarak özellikle genç nüfusun dikkatini çekebilirisiniz. Diğer gülmece ağırlıklı sitelerden farklı olarak karikatüristler, stand- upçılar ve komedi oyuncuları ile röportaj yaparak bir ilke de imza atabilirsiniz. Bunun için de sayfanıza ”Röportajlar” adı altında ayrı bir başlık açmanız yeterli olacaktır.

Bunun için tek yapmanız gereken profesyonel bir web tasarımcısı ile anlaşmak. Artık günümüzde teknoloji destekli web- siteleri sadece birkaç gün içerisinde sahiplerine teslim ediliyor. Bekleme yok, yüksek sermaye yok, risk hiç yok. Sadece siz, sahil kasabası ve emrinize amade bir web sitesi var. Eh daha ne olsun?

11- Youtube’dan İngilizce – Türkçe Ders İçeriği Yayımlayıp Reklam Geliri Elde Etmek 

Hem Youtube hem de İngilizce dersler… 2020 yılı itibariyle hem sosyal medya hem de eğitim alanında en çok tercih edilen iki unsuru tek bir potada eriyip reklam geliri elde etmeniz mümkün. Eğer başka dilleri konuşabiliyorsanız dersleri Almanca, İspanyolca, Rusça gibi farklı derslerde de verebilirsiniz. Youtube’da yayımlayacağınız bu derslerin ilk birkaç tanesini ücretsiz yayımlayabilirsiniz. Ya da tamamını ücretsiz paylaşıp izlenme oranlarını arttırarak direkt olarak reklam gelirlerine odaklanabilirsiniz.

Burada sadece dil dersi değil, fen ve bilim derslerini de yabancı dilde verebilirsiniz. Matematik ya da Biyoloji derslerindeki belli başlı konuları İngilizce anlatarak sadece yurt içinde değil yurt dışında da kendinize öğrenci ve takipçi bulma şansınız yüksek.

12- Film Web – Sitesi Açmak:

Günümüzde en çok tıklanan sitelerinin başında film web – siteleri geliyor. Vcd’di Dvd’di derken, artık herkes evde sinema keyfini yaşamak için tamamen ücretsiz olarak hizmet sunan bu web sitelerini tercih ediyor. Siz de alt yapısı sağlam, yazılımı güçlü bir site ile bu sektöre giriş yapabilirsiniz. Yayımlayacağınız filmlerin Türkçe alt yazılı olmasına dikkat edin zira işler artık on yıl öncesi gibi değil. Önceleri Türkçe dublaj izlemeyi kolay bulanlar artık genellikle alt yazılı izliyor.

Sitenizde yayımlayacağınız filmlerin belli bir puanın üstünde olmasına dikkat edin. Sayfalarınıza daha fazla kişi girsin istiyorsanız günlük olarak yeni filmler eklemeyi de ihmal etmeyin. Bunun dışında bizce üyelik şartı koşmadan herkesin yorum yapma ve film talep etme hakkının bulunduğu bir site kurun. Bu sayede diğerlerinin düştüğü hataya düşmez, etkileşim ve sirkülasyonu yüksek olan bir sitenin sahibi olmanın haklı gururunu yaşayabilirsiniz.

Son olarak sahil kasabasında iş kurmanın artı yönlerini ele alalım ve bu yazımızı noktalayalım:

Sahil Kasabasında İş Kurmanın Artı Yönleri Nelerdir? 

  • Tamamen stresten uzak, doğa ve denizle iç içe olması. Böylece kazanırken eğlenmenin, eğlenirken kazanmanın yolunun açılmış olması. İnsan dünyaya sevmediği işlerde çalışıp kendisini tatmin etmeyen paraları kazanmak için gelmemiştir. Siz de sahil kasabasında bu gerçeği yenilemek için iş kurmalısınız zaten.
  • Kazancınızın bir kısmının yol masrafı, gereksiz harcamalar, benzin gibi masraflara gitmeyecek olduğu gerçeği var bir de. Böylece ne kadar kazanırsanız kazanın kazandığınızın bir miktarını özel hobilerinize ya da daha sonra harcamak üzere banka cüzdanınıza atabilirsiniz.
  • Sahil kasabasında yaşayan insanların yüzlerindeki mutluluğu görmüşsünüzdür. Siz de sahil kasabasında hem yaşayıp hem çalışarak bu mutluluğu ikiye katlayabilirsiniz.

Şehrin gürültüsünden, kalabalığından, stresinden, yoğunluğundan kilometrelerce uzakta hepinize hayırlı iş kapıları ve bol kazançlar dileriz.

“Sahil Kasabasında Yaşamak İçin Ne İş Kurulabilir?” üzerine 3 yorum

  1. harika fikirler sundunuz. geniş perspektiften bakmışsınız. Çok yaratıcısınız. Sanki dizi filmi izlemiş de ondan fikir vermiş gibisiniz..:)))

    Cevapla

Yorum yapın