Sahillerde Yapılabilecek En Yeni ve Efsane 4 İş Fikri

Sahiller sadece eğlence ve turizm merkezleri değil. Sahiller, plajlar ve yakın yerleşim yerleri aynı zamanda vızır vızır işleyen, potansiyeli çok yüksek olan ticaret merkezleri. Belki bunu daha önce hiç duymadınız ya da okumadınız lakin, bu tür yerlerde ticaret ihtimalinin ve potansiyelinin ortalamanın çok çok üstünde olmasının nedeni, sahilde güneşlenen, gezen, dolaşan, denize giren herkesin aşırı zengin olması değil. Türkiye’de binlerce sahil var, halk plajları.

coast photo

Yaz ve sahil ticaretinin gelişmesindeki en önemli faktörlerden biri arka planda güneş, kum, denizin olması ve insanların bütün yılını stresini, monotonluğunu da az da olsa üstlerinden atmalarının mutluluğu var. Herkesin son derece pozitif, enerjik, rahat, mutlu ve güleç olduğu bir ortamda satış yapmak çocuk oyuncağı olmasa bile herhangi bir dükkandan ya da mağazadan daha fazla satış yapma ihtimaliniz, hatta imkanınız var.

Tabi iş sadece güneş, kum ile bitmiyor. Sahilde -büyük ihtimalle seyyar- olarak satışa sunacağınız ürünlerin çeşitliliği, kalitesi ve albenili olması gerekiyor.

Sahilde İş Tutturmak Neden Çok Cazip?

Sahilde iş tutturmanın cazip noktalarından bir diğeri, sürekli yenilenen bir nüfusa – ziyaretçi yani potansiyel müşteri kitlesine sahip olması. Her gün değişen yüzleri ile birlikte sahiller, zorlanmadan satış yapılabilecek mekanların başında geliyor. Üstelik stresten uzak, tamamen ”fresh” bir ortamda çalışacağınızı unutmayın. Bir dükkana kapanıp müşteri gelmesini beklemekten çok daha ferah ve müreffeh bir iş olacağı kesin.

Birazdan sıralalacağımız iş fikirlerinden biri size cazip gelirse, çok fazla düşünmeyin ve harekete geçin. Şunun şurasında yaz en fazla 2 ay daha sürecek.

Sahillerde İş Kurmak İçin Kimlerden İzin Almalı? 

Sakın ola ki başkalarının yaptığı hatayı tekrarlayıp siz de ”nasılsa sahil, bir şey olmaz” kafasında hareket etmeyin. Sahile orman muamelesi yapmanın saçmalığı bir yana, sahiller doğal değil beşeri yerleşim yerleridir. Yani ha izinsiz çarşının bir yerinde satıcılık yapmışsınız ha herhangi bir şehrin, ilçenin ya da beldenin sahilinde. Bu sebepten ötürü, önce yasal olmaya bakın. Her nerede ikamet ediyorsanız oranın büyük şehir belediyesinden izin almanız gerekiyor. Artık işler eskisi kadar bürokratik de değil. Taş çatlasın iki – üç gün içinde gerekli izinleri almış olursunuz.

Sahilde Yapılabilecek 4 Efsane İş Fikri 

1- Havlu – Peştamal Üretip Seyyar Satmak:

Sahil ve kumsal gibi yerlerde en çok ihtiyaç duyulan şeylerin başında havlu ve peştamal geliyor. Havlusunu getirmeyi unutanlar, yedek bir peştamala ihtiyaç duyanlar vs. vs. Evde tamamen kendi imkanlarınızla üreteceğiniz bu ürünleri ortalamanın üstünde bir fiyata satabilirsiniz. Çocukları ve kadınları düşünerek mümkün olduğunca alternatif renklere yer verin. Çapa, yunus, güneş gibi motiflerden oluşan havlu ve peştamal çeşitleri çok satıyor.

Not: Size tavsiyemiz beyaz ve süt mavisi gibi direkt yazı hatırlatan, rahatlatıcı renklere öncelik verin.

2- Evde Organik Güneş Kremi Üretip Sahilde Satmak:

Akl-ı selim bir aktara gidip ”ben güneş kremi yapmak istiyorum, bana yardımcı olur musunuz” derseniz onlar size yardımcı olacaktır. Ya da madem buradasınız, bizi okuyorsunuz, biz söyleyelim. Organik güneş kremi üretmek için ister Aloe Vera bitkisinin özü ile bal mumu ikilisinden faydalanabilirsiniz ister organik bal ve Hindistan cevizi yağı. Kreminizin organik olması kadar dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli husus, güzel kokması. Yani ”UV ışınlarına karşı ekstra koruma’‘ ya da ”bronzlaştırıcı etkiye sahip ve yüzde yüz doğal” gibi reklam ağızları bir yere kadar. En nihayetinde sattığınız ürünle ilgilenen potansiyel müşteri şişenin kapağını açıp kremi koklayacak. Kokusunu beğenirse alacak, beğenmezse (isterse dünyanın en doğal kremi olsun) hayırlı işler deyip güneşlenmeye devam edecek.

Şu İş İlgini Çekebilir:  İş Kurarken Ego Neden Çok Zararlıdır?

3- Sahil Yakınındaki Dağlarda / Tepelerde Atv Ya da Dağ Scooterı Kiralamak:

Bizi takip eden okurlarımız scooter kiralama işinden ara ara, sıkmadan ama ısrarla bahsettiğimizi biliyordur. Dünyayı takip eden okurlarımız ise scooter kiralama işinin nasıl cazip ve karlı bir iş olduğunu az çok görüyor demektir. İnsanların tatillerinde, ”sahil keyfi’‘ klişelerine gerçek bir keyif katacak olan scooter kiralama hizmeti, aralarındaki en olgun insanı bile çocuklar gibi şen kılacaktır. Dağ ve Atv türü scooterlar ise ”maşallah” diyebileceğimiz bir kalibrede. İçerisinde hem çocukça bir taşkınlığı hem de ekstrem sporlara özgü bir dinamizmi barındırıyor. Görenin ben bunu kiralamalıyım diyeceği türdeki scooterları önce satın alın, sonra kiralayın. Gündüzleri müşteriler biner, akşamları da siz!

4- Sahilde Lokma – Sigara Böreği – Doğal (Organik) Portakal Suyu Satmak:

Denize girmek, en tıfıl, en 0 beden insanları bile acıktırır. Sadece denize girmek de değil, deniz havası almak bile midede zillerine çalmasına neden olur. Deniz çarptı deriz ya, çarptığı yer sadece kafamız, bünyemiz, iç dünyamız değil, midemiz de olur. Burada size önerdiğimiz her iş fikrinin mesnetli ve düşünülmüş olduğunu unutmayın. Sahilde direkt insanların temel ihtiyaçlarına hitap etmekte fayda var. Ya da artık birçok global şirketin yaptığı gibi sadece ürünü değil ihtiyacı ve tüketiciyi de sizin üretmeniz gerekebilir.

Kim mis gibi güneşin, buram buram tabiat kokusunu benliğinin derinliklerine kadar çekerken dumanı üstünde tüten bir sigara böreği istemez. Buz gibi bir limonata ya da tazecik, çıtır çıtır lokmalar. Sahile böyle bir giriş yaparsanız, bu ”reklam girişi” olur. Hani ortalık fazla durgun, ortam fazla sıcak, herkes fazla monotondur. Derken kadraja yeni biri girer ve hareket başlar. Sahilde hareketi başlatan ve devam ettiren siz olmak istiyorsanız lokmaların taze, sigar böreğinin az yağlı (yağ, sıcakta hiç çekilmez) olmasına özen gösterin. Bir de portakal suyu ve limonata satacaksanız gerçekten doğal ve organik olmasına dikkat edin. Bazı kişiler bir içeceğin ya da yiyeceğin organik olması için evde yapılmış olmasının yeterli olacağını sanıyor.

Sahilde satılabilecek ürünlerle ilgili olan iş bu yazımızı bitirmeden şu aşağıdaki 3 makalemizi de size önermek isteriz:

Kıyılarda ve Sahillerde Amansızca Kar Ettirecek 4 İş Fikri

Sahillerde Açabileceğiniz En İyi 5 Stand

Sokakta Satıp En Çok Kar Edebileceğiniz 4 Vurkaç Ürünü

Sonuç olarak müşteri her zaman haklı mıdır ya da erkeğin kalbine giden yol midesinden mi geçer bilemeyiz. Ancak şu iki basmakalıp sözü değiştirip, müşteriye giden yol onların midesinden geçer diyebiliriz. Şimdiden bol satışlar, iyi kazançlar dileriz.

Yorum yapın