Sahte Ayakkabı Satan Bir Dükkan Açmak

Sahte deriz, imitasyon deriz, modern tabirle çakma deriz. Gün geçtikçe “çakma ayakkabı giymek” maalesef giderek yaygınlaşan bir alışkanlık artık.

Marka çılgınlığının yaşadığı hiper milenyum çağında, her şey bir markayı, mümkünse bilinen bir markayı üstümüzde taşımakta bitiyor gibi. Medyanın giderek baskın bir hale bürünmesi, eğlence sektörünün günün yirmi dört saatini kaplaması, marka isteğinin artık bir lüks değil temel bir ihtiyaç gibi benimsenmesine yol açtı. Her ne kadar imitasyon ve çakma ürünlerin satışını desteklemesek de ve sizlere hiç de tavsiye etmesek de bilgi sahibi olmanız açısından sizlere herkesçe bilinebilecek bazı yasal ve sosyolojik hususları sergilemek isteriz…

shoe photo

Örneğin ben küçükken hatırladığım birkaç spor ayakkabı ve malzemeleri markası vardı. Adidas, Reebok gibi. Adidas bunlardan biriydi. Ve biz daha ilkokula giderken aramızda marka muhabbetleri dönerdi. Bilincimize bu denli yoğun bir baskı yapan marka isteği, aslında ”marka takıntısından” ibaretti.

shoe photo

Kimse birbirine ayakkabın rahat mı? Sıkıyor mu? diye sormuyordu. İlk soru: Hangi marka oluyordu? Ve peşin hükümlülükle, adını duymadığımız ya da az tanıdık bir marka ise – onun iyi, değerli, güzel olmadığını ilan ediyorduk. Televizyonlarda, izlediğimiz çizgi filmlerin arasında bile uzun uzun tanıtım filmleri, reklamlar oluyordu. Böylece marka bilinci daha çocuk yaşta içimize işledi. Her çocuğun gelişim evresinde de (artık televizyon izlemeyen bir çocuk da kalmadığına göre) bu bir kısır döngü olarak karşımıza çıkıyor.

Şu yazıyı da yeni sekede açıp bu makaleden sonra okuyabilirsiniz: Ayakkabıcı dükkanı açmak

İyi bir psikolojik destek ya da medyanın yeniden yapılandırmasıyla bu marka ısrarından çok rahat vazgeçebilirdik. Ancak işler öyle olmadı. Marka markayı doğurdu. Kimi markalar iyice yükselerek tekelleşti. Rakip firmalarını yenerek tek başına yükseldi. Kimi sektörlerde ise birinciliği iki, üç marka eşit oranlarda paylaştı.

Son on beş yılda, özellikle giyim sektöründe, replika türü ürünler çıkmaya başladı. Bilmeyenler için söyleyelim: Replika ya da replikas – birebir kopya demektir. Ama bu birebir kopya genelde tasarım ve boyutlarda aynıdır. Örneğin Adidas’ın replika ürünü, size Adidas giyiyor izlenimi verebilir; ancak size aynı  konforu ve kaliteyi sunamaz.

Ama yine de insanlar imitasyon ürünleri gün geçtikçe artmaktadır. Apayrı bir pazar haline gelen replika tarzı ürünler, her geçen yıl müşteri sayısını katlayarak ne yazık ki yeni ve illegal bir pazar oluşturmuştur.

Öyleyse ilk sorumuzu soralım:

İmitasyon ayakkabı satan bir dükkan açmak neden sıkıntılı: 

1- Diyelim ki sahte ayakkabı satan bir dükkan açmak istiyorsunuz. Öncelikle malı nereden temin edeceğiniz çok önemlidir. Genelde yurt dışından getirilen (Çin, Japonya, Tayland, Malezya ve Amerika) bu ürünlerin ithal edilmesi en başta oldukça riskli ve tehlikeli bir süreçtir. Gümrükten ya da hava alanından geçmek, kurallara uyduğunuz sürece sıkıntısızdır. Ancak kurallara uygun bir ithalat da ciddi bir ön araştırmaya, mali planlamaya ve yasal şartlara uymaya göre şekillenir. Kaçakçı durumuna düşmemek için bu işe hiç bulaşmayın. Atacağınız bir yanlış ya da riskli adım sizin tutuklanmanıza, iflas etmenize, dükkanınızı kapamamanıza yol açabilir.

2- Giyim ve ayakkabı piyasası oldukça hareketli ve kalabalık bir pazardır. Orada kendinize sağlam bir yer edinmek için çok çalışmalı, çok araştırma yapmalı; piyasanın nabzını gün ve gün takip etmelisiniz. Halkın ne istediğini, taleplerin hangi alana doğru yoğunlaştığını görmeli; piyasanın taleplerine anında cevap vermelisiniz. Müşteri, yok, elimize kalmadı cevaplarından hoşlanmaz. Ve sizi anında siler. Zira bir cadde üzerinde sizin gibi dükkanlar vardır ve olacaktır. Alternatifi bol olan bir dükkanın yenilikçi, dinamik ve orijinal olması gerekmektedir. Hem sizin kar etmenizi sağlayacak hem de müşteri memnuniyeti sağlayacak kampanyalara imza atmalısınız. Bu ise inanın imitsayon ayakkabı ile olmaz.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Market Gözlemciliği Yapmak Karlı Bir Fikir Mi?

– AYRICA YASAL SORUNLAR BU İŞİ YAPARSANIZ YAKANIZI HİÇ BIRAKMAYACAKTIR İŞTE BU SEBEPLE BU İŞİ SİZLERE ASLA TAVSİYE ETMİYORUZ VE DESTEKLEMİYORUZ.

Sahte ayakkabı satan bir dükkan neden sanıldığından daha maliyetli olur

Genelde Çin ve Japonya’da Türk parasına göre komik denecek kadar ucuz rakamlara üretilen ayakkabıları buraya getirmek, oldukça masrafsızdır. Ancak püf noktası şudur ki; emin olduğunuz ayakkabıyı almak zorundasınızdır. Sırf ucuz diye araştırmadan, planlama yapmadan alacağınız ayakkabıları buraya getirtip yüzde üç yüz kar oranıyla satarsınız. Ama sonra o ayakkabıların hiç dayanıklı olmadığına dair şikayetler almaya başlarsınız. Daha sonra elinizde bolca bulunan o ayakkabıları satamamaya başlarsınız. Elinizde kalır. Bu duruma düşmemek için ürünün kalite kontrolünü uzman gözüyle ya da yardımıyla yapmak zorundasınızdır. Ayrıca imitasyondan da uzak durun.

Kaliteli bir ayakkabıyı bulduktan sonra gerekli izinleri almalı, yasal yaptırımları yapmalı ve ülkeye getirmelisiniz. Bundan sonra iyi bir muhasebe planıyla kara geçmeniz işten bile değildir. Maliyetine oranla oldukça yüksek karlar elde edebilirsiniz.

GENEL BİLGİ

İnsanlar markayı isteyecek kadar arzulu ama gerçek markayı elde edecek kadar zengin değil. Markanın adıyla, görünümüyle ilgilenen insanlar, az biraz kaliteye tavdır. Artık kimse bir ayakkabıyı yıllarca giymek istemiyor. Ayakkabı, temel bir ihtiyaçtan ziyade bir vitrin süsü gibi lüks bir tüketim ürününe dönüşmüştür. Ne kadar dayanıklıyım değil. Ne kadar iyi görünüyorum? Şık mıyım? Ayakkabılarımı kaç insan beğendi? Sorular budur. Ve soruların cevabı açacağınız ayakkabı dükkanının raflarında olabilir.

Geçmişte ”bir numara büyük al, seneye de giyersin” söylemi dağılmıştır. ”En marka olanı al, böylece çok daha zengin hissedersin” dönemi başlamıştır. 

Yeni çıkan bir ürünü ellerinde telefon, ayaklarında ayakkabı olarak göstermek isteyen bir toplum var artık karşımızda. Açacağımız her dükkan, en nihayetinde bir hizmet sektörüdür de aynı zamanda. Birileri ister, arar ve bulur. Bulduğu noktanın sizin dükkanınız olmasını istiyorsanız her zaman yeniliklere açık olmalı, sistemi iyi takip etmeli ve tabiri caizse uyanık olmalısınızdır.

Özellikle her ortalama bir kadının bir ayakkabı koleksiyonu olduğu da unutulmamalıdır. Ayakkabı artık hem ihtiyaca hem de lükse cevap veren bir sektördür. Bu sektöre yeni girecek olan arkadaşlarımıza bol şans diliyorum.

Son olarak belirtmek isterim ki imitasyon veya çakma ürünlerin satışını desteklemediğimiz gibi bunu yapmak da telif hakkı ve diğer yasalar yönünden sizin yasal zorluğa girmenize sebebiyet verecektir. O sebeple bu işin yasal sıkıntılar taşıdığını ve garantili olmadığını bilin. Yine bir diğer husus da telif hakkı dolayısıyla markaların haklarının ihlalinin etik olmaması dolayısıyla desteklemediğimizi ve tavsiye etmediğimizi bilmenizi isteriz.

ÇOK ÖNEMLİ NOT: TBMM’DE KABUL EDİLEN YASA GEREĞİ ARTIK SAHTE VEYA İMİTASYON ÜRÜN SATIŞI YAPMANIN CEZASI 1 YILDAN 3 YILA HAPİS VE 5000 GÜNE KADAR ADLİ PARA CEZASIDIR. DOLAYISIYLA SİZLERE ÖNERİMİZ BU İŞE BULAŞMAMANIZ YÖNÜNDE OLACAKTIR!!

Yorum yapın