Salgın Sonrası Piyasada En Çok Giden 5 Ürün

Türkiye’de ilk vaka 11 Mart’ta tespit edildi. Çin’de ise Aralık 2019’un Aralık ayında virüs belirtileri taşıyan onlarca kişi, apar topar hastaneye kaldırıldı. ”Corona”nın adı 13 Ocak’ta kondu ve 8 hayattır aramızda. Bu derece tehlikeli ve sinsi bir virüsün aramızda olması sadece sosyal mesafeyi değil bazı kemer sıkma politikalarını da beraberinde getirdi. Market alışverişi demek  güvelik + hijyen malzemeleri almak anlamına geldi. Çok şükür ki O bahar ve yaz ayının yoğunluğu yok artık. Bir şeyler düzelmeye, azalmaya ve normale dönmeye başladı. Tabi tam olarak normale dönmenin vakti var.

Sosyal yaşam asosyal ya da anti-sosyal bir yapıya bürünürken, piyasalar da tepetaklak oldu. Lüks ürünler rafta kalırken elzem ihtiyaçlar, alışveriş tercihlerini belirler hale geldi. ”İyi akşamlar Gül Teyze. Beni annem gönderdi. Bizde maske kalmamış da, sizde fazla varsa iki tane verebilir misiniz” tarzı muhabbetlerin döndüğü bir sosyal yaşamın içinde elbette ki ekonomik dengeler alt üst olacaktı.

Her değişimde gereksinimler ve öncelikler de değişir. Salgın gibi doğrudan cana kast eden ”doğal değişimler”de ise güvenlik, sağlık, hijyen gibi hayati şeyler öncelik haline gelir. Size salgın sonrası piyasada en çok giden 5 ürünü sıralamadan önce, 2021 yılında yüksek oranda risk teşkil eden iş fikirlerini okumanız için bir önceki yazımızı buraya bırakıyoruz.  Korona Nedeniyle 2021’de En Riskli Olabilecek 4 İş Fikri

Yeri gelmişken şu satış fikirlerine de göz atın: Korona Sonrası Satış Fikirlerinden En Karlı 4 Tanesi

Salgın Sonrası Piyasada En Çok Giden 5 Ürün 

1- Kamp Sandalyesi: 

Artık birçok ülkede ”gözlerden uzak” tatil fikri neden-sonuç ilişkisi bağlamında pekişti diyebiliriz. Hem anlamı hem de mahiyeti. Zira artık gözlerden uzak olmak demek aynı zamanda salgının etkilerinden uzak anlamına geliyor. Kafa tatili eşittir can tatili. Mübalağa yapacak olursak: Az insan çok huzur sözünü az insan daha çok hayatta kalma ihtimaline çevirebiliriz.  Sonuç olarak ormanlar, dağlar ve bilumum insandan uzakta tatil yapma imkanı sunan mekanlar kıymetlenirken, bu mekanlarda kullanılan eşyaların satışı da neredeyse iki katına çıktı.

Bu ürünlerin başında kamp sandalyesi geliyor. Pek tabi pratik bir kullanımı olan katlanabilir sandalyeler. Modern insanın iki vazgeçilmezi olan ”güvenlik” ve ”konfor” taleplerini fazlasıyla karşılayan, koltuktan daha hafif fakat koltuk kadar rahat olan sandalyeler fazlasıyla satılıyor. Bu işe girecekseniz estetik ve dayanıklılıktan ziyade konfor ihtiyacını gözetin. Çünkü bu sandalyeler, sadece kampta değil, plajlarda ve pikniklerde de sıklıkla kullanılıyor. İnsanlar, malzemesinden eser miktarda çalınmış, daracık sandalyelerin tepesinde saatlerce oturmak istemiyor haliyle. Bunu derken görsel estetiği göz ardı edin demiyoruz asla. Zira özellikle kadınlar, bulaşık süngeri alırken bile renge, biçime ve uyuma bakıyor. Bu nedenle kırmızı, turkuaz ve turuncu gibi iç açıcı renklerde üretilmiş kamp sandalyelerini de kataloğa ekleyebilirsiniz.

Kaliteli biyeler ile ile dikilmiş sandalyeler çok daha dayanıklı oluyor. Müşteriler de ilk önce dikişlere bakıyor. Bardak aparatı olan ve polyester kumaşından imal edilmiş kamp sandalyeleri, en çok satan modellerin arasında yer alıyor. Yeni neslin ”fresh” olarak tanımladığı bu ürünler, hem kullanışlı hem de ekonomik olduğu için tercih sebebi.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Salgın Sonrası Ekonomik Düzende Tutacak İş Fikirleri

Fark ettiyseniz artık, piyasadaki birçok ürün ikili ve dörtlü paketlerde satılıyor. Salgın sonrası alışverişlerde ‘‘toplu alım” çılgınlığı başladı ya, bu da onun bir uzantısı. Bir şeyden iki ya da dört tane almak, hem stok yapmak hem de tek pakette herkese yetecek kadar satın almak anlamına geliyor. Siz de ikili ve dörtlü kamp sandalyelerini çeşitli kampanyalar eşliğinde alıcıların beğenisine sunabilirsiniz.

2- Isı yalıtımlı Kahve Kupası: 

Isı yalıtımlı kahve kupaları, artık çok daha kullanışlı ve şık! Önceden, tamamen amaca yönelik hizmet babında üretildikleri için kunt ve kaba bir görünümü olan kupalar, ışıl ışıl parlıyor artık. Son yılların en çok satan çeşitleri ise hem sıcak hem soğuk tutan termoslar. (tek pakette iki hizmet birden) ”Çok amaçlılık” – ”Az yer kaplama” gibi beklentiler de konfor ihtiyacının kümesinde yer alıyor. İhtiyaçlar sınırsız çanta ise sınırlı olunca, potansiyel müşterilerin ilgisi cezbedecek fonksiyonel tasarımlar öne çıkıyor.

Eğer ben dükkanımda kaliteli ve şık kahve kupaları satmak istiyorum diyorsanız, paslanmaz çelikten üretilen ve 100 – 200 TL. aralığında satışa sunabileceğiniz kupa çeşitlerine yönelebilirsiniz. Zira müşteriler de ne çok ucuz ve dandik, ne çok pahalı ve otantik ürünleri tercih ediyor. Paslanmaz çelik termoslar, uzun ömürlü olmasının yanında kolay temizlenebilir ve hijyenik. Hijyen kuralları, salgın ile birlikte kişisel bakımdan çok daha derin boyutlara vardığı için önce sağlık diyerek daha pahalı ve daha sağlıklı ürünleri tercih etmekte.

Son olarak diğer fincanlarda olduğu gibi termos kupalarda da baskı seçenekleri var. Frida Kahlo, Van Gogh, Walt Whitman gibi popüler kültür ikonlarının süslediği kupalar da her yaştan alıcıya hitap ediyor.

Hediyelik eşya dükkanı açmak iyi bir fikir mi?

3- Şekilli ve anti alerjik özel maskeler

Bu tarz maskeler son zamanlarda birçok kişinin marketlerde arayıp bulamadığı ürünler arasında. Maalesef üreticiler de yeterince vizyon sahibi olup bu konseptte rahat ve hijyenik, anti alerjik maske üretim konusunda çekimser davranıyorlar. Oysa ki talep sandıklarından bile çok daha fazla. Birçok kişi o düz maske kumaşına değdiği anda hapşırmaya başlıyor. Ayrıca bazı ciltlerde pamuk ciddi kaşıntı yapmaktadır…

4- Düz değil De Elektrikli Yeni Nesil Bisiklet 

Elektrikli bisiklet ülkemizde, e-scooter kadar yaygın değil. En azından henüz. Ama bu gidişle 2021 ve 2022 yılında elektrikli bisiklet satışlarının patlaması bekleniyor. İnsanlar işe arabayla ya da toplu taşıma araçlarıyla gitmek yerine elektrikli bisikletleri tercih ediyor artık. Sağlıksız yaşadıklarından şikayet eden insanların en azından işe gidip gelirken spor yapmasını sağlayan, bununla birlikte elektrikli olduğu için yarı otomatik olarak sürülebilen bu bisikletler, salgın tamamen sona erse bile satılmaya devam edecek.

Elektrikli Bisiklet Kiralama Dükkanı Açmak

5- Müstakil Bungalov Evler 

Salgının en büyük etkilerinden biri göçün yörüngesini kentten köye doğru çevirmek oldu. Bununla birlikte tarımsal üretim de aynı oranda arttı. Başta mevsimlik işçiler olmak üzere birçok kişinin konaklama ihtiyacını karşılayan müstakil bungalov evlere olan talep gün be gün artıyor. İnşaat sektörünün sekteye uğradığı şu günlerde bungalov evlere yönelmek en mantıklı seçeneklerden biri.

 

Yorum yapın