Salgın Sonrasında Kırsal Bölgelerde Kurulabilecek 6 Teknolojik İş Fikri

Salgının etkilerini bazı ülkelerde sıfıra inip bazı ülkelerde tavan yaptığı günleri yaşıyoruz. Özellikle ABD, İtalya ve İspanya gibi ülkeler bu salgından en büyük hasarları almaya devam ediyor. Ne olursa olsun ‘hiçbir şey eskisi gibi olmayacak‘ gibi köklü bir değişimden bahsedemeyecek olsak da irili ufaklı reformlar tüm dünya ülkelerinde kendini gösterecek.

Bu değişimlerden biri ise kırsal bölgelerde nüfus yoğunluğunun arması olacak. Hükümet planlamalarının yapamadığı şeyi salgın tek bir hamlede yaptı. Metropollerde artan nüfus yoğunluğu peyderpey azalmaya başladı. Bunun hem sosyolojik hem de psikolojik nedenleri mevcut. Son yapılan açıklamalara göre İstanbul, İzmir gibi yüksek kent yapıları salgının can kaybına en çok yol açtığı şehirlerin başında geliyor. Buna hava kirliliği gibi nedenler de eklenince ölüm oranındaki bu artışın nedenlerini çıplak gözle algılamak kolay oluyor. Aynı zamanda can telaşına düşen insanlar son yıllarını memleketlerinde, aile topraklarında geçirmeye karar vermiş durumda. Bu yer değiştiriş, bu yatay göç büyük oranda geçici değil kalıcı olacak.

Salgından sonra kurulacak yeni işler de bu kıral bölgelerde olacak haliyle. Bu yatay geçişle nüfus yoğunluğunun yarı yarıya dengelenmesi ise en büyük artılardan biri olarak hanemize yazılacak. Bu yazımızda kırsal bölgelerde kurulabilecek ve teknoloji desteğini arkasına alacak iş fikirlerden bahsedeceğiz. Bu yazımızı okuyan arkadaşlar geri döndükleri aile topraklarında kuracakları yeni işlerle hem topluma fayda sağlayacak hem de yeni bir kazanç kapısının tüm olanaklarını aralayacak.

Salgın sonrası üretim ve tüketim ilişkilerinin nasıl değişeceğine dair öngörülerde bulunduğumuz yazımızı da okuyabilirsiniz:

Kovid-19 Salgını Sonrası Üretim ve Tüketim Alışkanlıkları Nasıl Değişecek?

1- Bilgi İşlem Şirketi Kurmak

Size sunacağımız ilk iş fikri bilgi işlem şirketi kurmak ve o şirketi tüm yönleri / koordinatlarıyla yönetmek. Bu iş için nerede olduğunuzun bir önemi yok. Siz, bilgisayarınız ve internet neredeyse bu işin merkezi orası olacaktır. Sizinle telefon ve internet üzerinden iletişime geçen firmaların kişisel verilerini işleyerek aylık kazancınızı periyodik aralıklarla arttırabilirsiniz. Bilgi işlem işinde ticari verimlilik adına kategoriler hazırlayarak şirketlerin ana hedeflerine daha kısa yoldan ve daha hızlı bir şekilde ulaşmalarını da sağlayabilirsiniz.

Bilgi işlem işi bugünün olduğu gibi geleceğin de en temel işlerinden biri olacaktır. Özellikle orta ve büyük ölçekli şirketlerin kişisel veriler ve ticari verimlilik adına hazırlanacak şablonlara gelecekte de şimdi olduğu gibi ihtiyacı olacağı bilinen bir gerçek. Siz de bu gerçeğin farkına varan biri olarak bu alanda hizmet veren bir şirket kurabilir, birkaç uzman ile birlikte yeni geçim kapınızı bu iş ile birlikte olabildiğince profesyonel bir düzlemde ifa edebilirsiniz.

Bilgi işlem ile ilgili şu yazımıza da göz atabilirsiniz: BİLGİ VE BELGE YÖNETİMİ

2- Yerel İnternet Haber Sitesi Açmak

Evrensel olanın anlamı ve kapsamı üzerine uzun uzun düşüneceğimiz şu günlerde ‘yerel’ olana duyulan ilgi sadece gıda ile sınırlı kalmayacak. Toplumlar büyük kapanmalar ile birlikte kendi içlerine doğru çekilebilir. Bu çekilme ise yerel haberlerin en az evrensel haberler kadar işlevsel bir noktaya taşınacağı anlamına geliyor. Yerel internet haber sitesi açıp bulunduğunuz kırsal bölgenin ve ilçenin haberlerini gün be gün paylaşmak, en makul iş fikirlerinden bir diğeri olarak seçenekler arasında duruyor.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Korona Virüsüne Yönelik En Karlı Hijyenik Ürün Fikirleri

Bir köye bile taşınsanız köyden kasabaya, kasabadan ilçeye doğru genişlik kazanan bir perspektifle bulunduğunuz coğrafyanın haberciliğini yapabilirsiniz. İnternet sitesi açmak için bu alanda hizmet veren kurumlarla irtibata geçerek sadece 2 -3 gün içerisinde profesyonel bir web sitesinin sahibi olabilirsiniz. Google news kaydı yaptırmanız da sizin için işlerin yolunda gitmesini sağlayacak sağlam adımlardan bir diğeridir.

Bu haber sitesini tıpkı bir ulusal haber sitesi titizliğinde yürütmeniz çok önemli. En sıcak gelişmeleri anında sisteme yüklemek, hızlı ve güvenilir haberciliğin tüm varyantlarını sitenizde uygulamanız gerekiyor. Röportajlar, kısa başlıklar, köşe yazıları gibi haberciliğin çeşitli kolları ile sitenizin çok daha zengin içeriklere sahip olmasını da sağlamalısınız. Kuru habercilikten kaçınıp çok yönlü bir bilgi servisi sunmaya bakın. Belki ileride yerel siteniz ulusal bir noktaya taşınabilir.

Yerel haber sitesi demişken şu yazımız da ilginizi çekebilir:Dergi ve Gazete Çıkarmak Karlı Mı?

3- Kedi Maması Üretmek

Bu ülkede kedilere sadece Kadıköy ve Beşiktaş sokaklarında bakılmıyor. Anadolu’nun hayvan sevgisi de kedi köpek bakımlarında kendini gösteriyor. Siz de kedi maması üreterek sizin için yeni olan iş kolunda boy gösterebilir ve yeni bir kazanç imkanı ile tanışabilirsiniz. Üstelik kırsal bölgelerdeki kedi maması üreticiliğinin şehirdekilerden büyük bir farkı ve avantajı da olacak. Yöredeki çiftçilerin mahsullerinden tamamen size özel bir karışım yaparak piyasaya yepyeni ve kediler için lezzetli sahipleri için sağlıklı mamalar üretebilirsiniz. Tahılsız ve bol etli mamalar da piyasada çokça tercih edilen mamaların başına geliyor.

İlerleyen dönemlerde işleri büyütürseniz ek olarak köpek maması da üretip satarak çok yönlü bir kazanç sistemi kurabilirsiniz.

Bu sektörle ilgili daha fazla bilgi almak isteyenler şu yazımıza da göz gezdirebilir: İnternetten Kedi ve Köpek Maması Satmak

4- Telefon Uygulaması Tasarlama Şirketi Kurmak

10 bin liranın altında bir sermaye ile kırsal bölgede yeni bir iş kurmak isteyenler, telefon uygulaması tasarlayarak bu tasarımları ilgililere satabilir. Bu şirket için çok az sermaye gerektiği gibi iki ya da üç kişiden oluşan çekirdek bir ekip kurmak da yeterli olacaktır. Tamamen tüketicilere rehberlik edecek ve onların güncel isteklerine cevap bulacak uygulamalar ile birlikte büyük oranlarda kazanç sağlayabilirsiniz. Bunlar için yaratıcı bir ekibe ihtiyacınız olacak. İlerleyen safhalarda sadece telefonlara özel oyunlar geliştirip satmanız da ihtimaller ve seçenekler arasında yer alıyor.

 

5- Online Mücevher E – Ticaret Sitesi Açmak

Salgın sonrasında coğrafyanın sınırları ve anlamı bir kere daha değişecek ve her yere her yerden bir şeyler satmak tekrar mümkün olacak. Elimizde internet ve e-ticaret sitesi gibi olanaklar olduğu sürece bu yönde köklü bir değişim beklenmiyor. Size sunacağımız beşinci iş fikri online mücevher satan bir e-ticaret sitesi açmak ve başta bulunduğunuz yöre olmak üzere ülke geneline bu site üzerinden satışlar gerçekleştirmek. Size tavsiyemiz en azından ilk etapta belli bir ürüne ve türe odaklanıp bu yönde satış gerçekleştirmenizdir. Daha sonrasında işler büyümeye başladığında kataloglara yepyeni mücevher çeşitleri de ekleyebilirsiniz.

6- Özel ve Yerel Bir E- Ticaret Sitesi Açmak

Sadece bulunduğunuz yörede bulunan sertifikalı çiftçilerin doğal ürünlerini satışa çıkaran bir e-ticaret sitesi açabilirsiniz. Tamamen organik olan bu ürünler internet kullanma oranı giderek yükselen kırsal bölge halkı tarafından sizin belirlediğiniz fiyatlarla satın alınabilir. E-ticaret sitesi açıp işletmenin püf noktalarını öğrenmek isteyenler için yazımız ektedir:

Deli para kazandıran çok karlı bir e-ticaret girişimi kurmak için

 

 

Yorum yapın