Salgın Zamanında Hangi Hisseler Düşer?

Covid-19 sebebiyle alınan tedbirler kapsamında dünya ekonomik dengesinde oldukça köklü değişiklikler olacağı tüm ekonomi yazarlarınca da konuşulmaya başlanan bu günlerde Bizde Parlak Fikirler olarak siz değerli takipçilerimiz için Hangi hisselerin düşeceği üzerine bir çalışma yapma gereği duyduk.

Koronavirüs salgını sebebiyle dünya ülkelerinin tamamı çeşitli tedbirler alarak salgını kontrol etmek amacıyla tedbirler almak zorunda kalmıştır. Bu önlemler arasında “sokağa çıkma kısıtlaması” “lokanta ve kafelerin sadece paket servis olarak hizmet vermesi” gibi ekonomik olarak piyasaları etkileyecek önlemler almak zorunda kalmıştır. Alınan bu önlemler salgının yayılmasını azaltıcı olarak olumlu bir çalışma gibi gözükse de ekonomik olarak bu sektörde hizmet veren işletmeleri çeşitli ekonomik zorluklara sürüklemiştir.

Alınan tedbirler Borsa Hisselerinde de kimi hisselerin artmasına kimi hisselerinde azalmasına sebep olmuştur. Bu yazımızda hangi hisselerin düşüş yaşama ihtimali olduğundan bahsedeceğiz.

Yeni yılda hangi hisselerin düşeceği ve yükselmesi Covid-19’un seyrine göre değişiklik göstereceği aşikardır. Pandemi sürecinin dünyadaki etkisi çeşitli sektörlerde talep oluşturabileceği gibi bazı sektörlerde de sert düşüşlere neden olması muhtemeldir. Borsa hisselerine yatırım yapmadan önce hangi sektörlerin ne yönde hareket edeceğinin okunabilmesi borsadan para kazanma konusunda size oldukça yarar sağlayacaktır.

Covid-19 virüsünün dünyada baş gösterdiği 2019’un Mart ayında birkaç sağlık şirketlerinin hisseleri dışında sert düşüşler görülmüştür. Özellikle parekende hisselerinin sert düşüşüyle karşı karşıya kalan yatırımcılar pandemi döneminde çok dikkatli olmak zorunda olduklarının acı da olsa anlamışlardır. Analistlerlerin açıklamaları doğrultusunda anlaşılan bir şey vardır. O da pandemi döneminde borsada yatırımcı olanlar adımlarını dikkatli atmazsa ve iyi bir saha araştırması yapmadan yatırım yaparlarsa sert çakılmalarla karşı karşıya kalıp büyük oranda para kaybedecekleridir.

Pandeminin başlamasıyla borsadaki hareketlerden olsa gerek borsaya yatırım yapanların sayısı garip şekilde karşılanacak oranda artış göstermiştir. Bunun sebebi araştırıldığında insanların pandemi nedeniyle mevcut işlerinde gelir kaybı yaşamaları ve bununda etkisiyle alternatif gelir kaynakları oluşturma çabasıdır. Ancak insanların göz ardı ettiği büyük bir nokta vardır; O da şu ki hisse senedi piyasasında risk unsuru hep vardır. Hisse senetlerinden asla kesin gelir sağlanır şeklinde bir kanıya varılmamalıdır.

Hangi Tür Şirketler Daha Çok Düşer?

Hangi hisse senetlerinin/şirketlerin düşebileceği yorumuna gelindiğinde pandemi ile birlikte petrol şirketlerinin hisseleri sert düşüşe neden oldu. Bunun sebebi dünyadaki trafiğin zorunlu olarak azaltılması, insanların dünya seyahatlerinin kısıtlanması, ülkelerin kendi içinde aldığı sokağa çıkma yasakları ve benzeri tedbirler petrol şirketlerinin hisselerinde düşüş yaşanmasına neden oldu. Pandeminin hangi sektörlerde düşüşe sebep olacağının bilinmesi daha doğrusu bilinme ihtimali öngörüsünü iyi bir gözlem yeteneği ve mukayese ile mümkündür. Mukayese yeteneği, analitik düşünme ve gözlem yeteneği olmayan kişilerin hangi hisselerin düşüş sağlayacağını önceden tahmin etmesi daha zordur.

Hisse yatırımcısı olanların bir diğer bilmesi gereken en önemli nokta da kar ile zararın, kazanç ile kaybın çok ince çizgilerle birbirinden ayrıldığıdır. Bu ince çizgilerle birbirinden ayrılan 2 kavram sebebiyle hisse yatırımlarında zarar ihtimalini de sürekli akılda tutmak gerekir.

Şu İş İlgini Çekebilir:  BORSADAN GÜNLÜK KAZANÇ İÇİN ADIMLAR

Covid-19 sebebiyle hisselerin düşmesi pek çok yatırımcıyı borsa yatırımlarından uzak tutmuştur. Bu hisselerin düşmesi elbette ki süreklilik arz etmeyecektir. Şuan dünyanın pandemi ile uğraştığı göz önünde bulundurulduğunda bu durumun geçici olduğu gerçeği de unutulmamalıdır.

İnsanların, alınan tedbirler dolayısıyla yaşam tarzları değişiklik gösterdi. Bu durum da alışveriş alışkanlıklarına kadar pek çok yaşam faaliyetlerini etkiledi. Örnek olarak pandemi dolayısıyla insanlar giyim alışverişlerini normal dönemlere göre oldukça azalttı. Bu da hisse değerlerinde önemli ölçüde azalmaya sebep oldu desek yalan söylemiş olmayız. Giyim bu azalan yaşamsal faaliyetlerden sadece biri. Bir diğer örnek olarak da insanlar haliyle sosyal mesafe kuralları kapsamında eğlence hayatına da bir süre ara vermek zorunda kaldı. Bu da bu sektörde işlem yapan hisselerin düşmesine sebep oldu. Yazımızın başında iyi gözlem yeteneğinin hisse azalma durumunu önceden tahmin etmeye yarar sağlayacağını söylemişti. Biz de bu durumların tespitlerini gözlem yaparak ve bu sektörlerde faaliyet gösteren kuruluşlarla yaptığımız görüşmelerden elde ettik. Ancak her şeye rağmen bu sadece bir tahmin…

Bir diğer tespit ettiğimiz nokta da yine alınan tedbirler sebebiyle insanların seyahatlerinin durma noktasına gelmesidir. Dünya vatandaşları zorunlu olmadıkça seyahatlerini erteledi. Zorunlu olmadıkça insanlar yaşadıkları şehirden ve ülkeden asal ayrılmadı. Bu durum da bu sektörde borsa da bulunan şirketleri etkiledi pek tabi.

Pandemi ile ortaya çıkan ekonomik sorunlarda dolaylı olarak bazı hisselerin düşüşüne sebep oldu. Bunlardan örnek vermek gerekirse insanlar lüks sayılabilecek harcamalarını kıstı ve tüm ekonomik güçlerini en temel yaşamsal faaliyetlerini idame ettirmek için harcamaya başladı. Hangi hisselerin düşeceği tahmini hususunda halka lüks ürün arz eden şirketlerin hisselerinde de aşağı yönlü bir gidişat gözlemlenebilir.

Seyahatlerin azalması sebebi ile tabii araç kullanımı ve bunlara bağlı harcamalarda azaldı. Bu nedenlerle de bu sektörde faaliyet gösteren şirketlerin hisseleri aşağı yönlü grafik sergilemesi gözlemlendi.

Alt alta sıralamak gerekirse en çok şu sektörler etkilendi:

  • Havacılık
  • Otelcilik
  • Restorancılık
  • Kahve dükkanları
  • Giyim
  • Fotoğrafçılık
  • Düğün

Pandemi kimi hisseleri doğrudan etkileyebileceği gibi dolaylı olarak da olumsuz yönde etki edebileceği hisselerin olabileceğini göz ardı etmeyin!

SONUÇ

Siz değerli Parlakfikirler okuyucularına Covid-19’un hala hayatımızı olumsuz etkilediği şu dönemlerde borsa da hangi hisselerin düşüş sergileyebileceğini sizler için bir çalışmayla sunmaya çalıştık. Son olarak ve altını çizerek belirtmek isteriz ki biz sizlere asla yatırım tavsiyesi olarak bu çalışmayı sunmadık.

Sizlere sunduğumuz bu çalışmadaki hiçbir husus yatırım tavsiyesi değildir. Sadece genel araştırmalarınızda aklınızda bir ışık yanmasını sağlamaya çalıştık. Son olarak siz değerli okuycularımıza ve bizi sürekli takip eden kıymetli Parlak Fikirler takipçilerine sağlıklı ve bol kazançlı bir yaşam diliyoruz. Sizler için araştırmaya ve gözlem yapmaya devam edeceğimizi asla unutmayın.

 

Yorum yapın