Sanal Asistan Olmak İsteyenlere Tavsiyeler

‘’İnternet üzerinde geçirdiğiniz zaman 12 saatten daha fazla olmaya mı başladı? Angarya işlerle uğraşmaktan artık kendinize zaman ayıramaz mı oldunuz? Bence sizin de dinlenmeniz lazım. Şöyle ayaklarınızı uzatıp bir kahve içmelisiniz. Sizin için çalışacak sanal asistan hem uygun fiyatlı hem de istediğiniz saatlerde sizinle çalışacak.’’ Tırnak içerisindeki yazıyı sanal asistanlık yapmak istediğinizde pek çok yerde görebilirsiniz. Aslında sanal asistanlık birilerinin işi kolaylaşsın da bazıları da yatsın diye düşünülmüş bir meslek değil. Tamamen internet ortamındaki e-ticaret ve kurumsal yapılardaki iletişim ağı için hazırlanan ara sistemlerden biri. Ancak gelgelelim günümüzün en popüler mesleklerinden biri olmaya başladı.

Bu sanal asistanlık nedir? Ne iş yapar da para kazanır? Bütün gün internet başında mı oturur? Para nasıl asistana gelir? Türünden aklınıza çeşit çeşit soru gelebilir. Bende sizin gibi düşünürken bu soruların cevaplarını toplamaya başladım. İlk olarak sanal asistan nedir ne iş yapar bu konuya değinelim…

Sanal Asistan Nedir ve Ne İş Yapar?

Sanal asistan adından da anlaşıldığı gibi sanaldadır yani internet ortamında bulunur. Bu asistan işlerin sanal ortamdan yürütülmesinde yardımcı olduğu gibi iletişim ağlarını yöneten insanlardan da biridir. Yani gelip ofisinizde çalışmaz ama günün belli saatleri yoğun olursunuz ve bu sanal asistandan yardım alırsınız o sizin yerinize işleri yürütmeye başlar. Biraz garip geldi biliyorum ancak evden ve ya işten sanal asistanlık yapabilen bu kişilerin yapabileceği işleri öğrenince zaten ofiste olsa da olmasa da dışarıdan da yürütülebilir işlerle ilgilendiklerini anlayacaksınız.

Sanal asistan olmayı düşünüyorsanız ya da sanal asistan alacaksanız bir sanal asistanın sunabileceği işleri şöyle sıralayabiliriz:,

 • Sanal asistan maillere bakabilir ve istenilen cevapları yazarak postalayabilir. Aynı zamanda mail atmanız gereken kişilerin listesini verdiğiniz bu sanal asistan gerekli mesajları kişilere atar.
 • Belli bir süre iş yerinizin telefonlarına bakılması gerekebilir ya da sipariş alan bir e-ticaret siteniz varsa sanal asistana vereceğiniz numara ile bu kişilere gerekli yönlendirmeler yaptırabilirsiniz.
 • Acil bir araştırma yapmanız gerekebilir. Mesela evinize yeni bir koltuk takımı alacaksınız. Sizin alacağınız bu modeli üreten ve uygun fiyatlara mal eden yerleri araştırmalarını isteyebilirsiniz.
 • Eğer randevu ile çalışan biri iseniz günlük olarak randevu almak isteyenleri sanal asistana yönlendirerek randevu listesi oluşturabilirsiniz.
 • Hali hazırda olan belgeleriniz ya da ses kayıtlarınız varsa sanal asistan bunları bilgisayar ortamına aktarabilir.
 • Raporlarınız ve ya sunumlarınız olacaksa bunları sanal asistanınız hazırlayıp gerekli düzenlemeleri yaparak size sunabilir.
 • Eğer temizlik şirketi gibi bir şirketiniz varsa sanal asistanınız sizin için gerekli elemanları günlük olarak bulabilir ve gerekli yönlendirmeler yapabilir.
 • Size gün içerisinde gelen telefonları sanal asistanınız açarak cevap verir ve gerekli yönlendirmeleri yaparak sizinle görüşmek isteyenlerin notlarını alabilir.
 • Toplantı yapmanız gerekiyor ve bunun için bir asistana mı ihtiyacınız var sanal asistan sizin için kolaylıkla toplantıları organize edeceği için bu işi de ona bırakabilirsiniz.
 • Adresleriniz güncellenecekse ve ya kullanım kılavuzu gibi ürünleriniz hazırlanacaksa sanal asistan bu işleri de sizin için yapabilecektir.
 • Ayrıca sanal asistanlar kartvizit çıkarma, broşür bastırma gibi işlerle de ilgilenir. Reklam ve tanıtım faaliyetleriniz içinde internet üzerinden çeşitli işlemler yapabilir.
Şu İş İlgini Çekebilir:  Sosyal Medya Takipçisi Satan Bir Site Açmak

Nasıl Sanal Asistan Olabilirim?

Sanal asistan olmak için sadece teknoloji ile çevrili olmanız ve birazda asistanlık hakkında bilgi sahibi olmanız lazım. Günümüzde asistanlık yapmak isteyenler için sanal asistanlık olmasa da yönetici asistanlığı gibi çeşitli alanlarda kurslar açılıyor. Sizde bu kurslara katılarak bilgilerinizi artırabilirsiniz. Birkaç ay süren bu eğitimlerin hemen ardından sanal asistanlığa başlayabilirsiniz. Ayrıca ülkemizde yeni yeni gelişen bir sektör olduğu için sanal asistanlık hizmeti veren birkaç kuruluş bulunuyor. Bu kuruluşlara giderek eğitim almak ve ekiplerine dâhil olmak istediğinizi söyleyebilirsiniz. Emin olun sanal asistanlık anlatıldığında ve anlaşıldığında aslında sandığınız kadar zor olmayan bir alan haline gelecek.

Sanal asistan olmak için bilgileriniz kadar boş vakte de ihtiyacınız var. Nasıl boş vakit bulayım diyorsanız bu işe girişmeyin. Çünkü evde ve ya rahat olabildiğiniz bir yerde yemek yapmak, ev toplamak gibi işlerden sıyrılmış bir halde çalışmanız lazım. Sanal asistanlık için gününüzün bir saatini ayırabileceğiniz gibi yarım gününüzü de ayırabilirsiniz. Ancak ayırdığınız bu süre zarfında sanal asistanlık dışında başka işlerle meşgul olmamaya çalışmalısınız.

Sanal asistanın internet, telefon, fax, mail, Skype, Facebook gibi pek çok yardımcısı vardır. Bu yardımcıların hepsinin bir şekilde karşı tarafa bağlı olması gerekir. Aksi halde iletişim sağlanamaması gibi durumlarda sorun oluşabilir.

Kimlere Sanal Asistan Olabilirim?

Asistanlık deyince aklınıza ilk etapta büyük şirketler, ofisler, çalışma alanları, randevu ile çalışan muayenehaneler gibi yerler gelmesin. Çünkü sanal asistanlık ev hanımlarından tutunda öğrencilere kadar pek çok kişinin tercih edebileceği bir hizmet. Günün belli saatlerinde asistanlık hizmeti alınarak gerekli hizmetlerin alınabildiği bu alanda çok üst düzey insanlardan tutunda normal sizin benim gibi insanlara kadar pek çok kişi bu hizmetten yararlanabilir. Bu nedenle kime sanal asistan olabilirim diye düşündüğünüzde oldukça geniş bir halk kitlesi karşınıza çıkabilir. Ancak internet üzerinden ilan vererek size gelecek olan işleri değerlendirebilir ya da asistan olmak istediğiniz kişileri ve alanları seçebilirsiniz.

Evden Sanal Asistanlık Yaparak Para Kazanabilir Miyim?

Şimdi de geldik işin en önemli kısmına. Hepimizin bildiği bir gerçek var ki artık iş hayatı eve taşınıyor. Sanal asistanlıkta rahatlıkla evden yapılabilecek meslekler arasında yer alıyor. Hatta evde yapılabilecek en güzel işlerden biri. Özellikle dışarı çıkamayan anneler ve ya evde olmayı sevenler için harika bir meslek. Asistanlığın kazancı ise bu işin kaymağı. Çünkü kazançları oldukça yüksek olan bu meslek ile ailenize büyük kazanç sağlayabilirsiniz. Profesyonel olarak yürütebileceğiniz bu meslekte yol parası, yemek parası, sigorta gibi harcamalarınızın dahil olmadığı bir tablo çıkarılacaktır. Bu tablo hem işverenler için çok ucuz hem de evden iş yapmak isteyenler için çok yüksek bir fiyat. Asgari ücretin altında kazanmayacağınız bu işte sadece doğru yeri bulmak ve düzenli çalışmak kısa sürede size aylık 5000 TL’ye kadar kazandırabilir. 

“Sanal Asistan Olmak İsteyenlere Tavsiyeler” üzerine 11 yorum

 1. büro yönetimi ve yönetici accım vsıstanligı bölümü nu okuyorum ögrenciyim suan para ya ihtiyacım var is arıyorum

  Cevapla
 2. Büro yönetimi ve sekreterlik alanı mezunuyum, staj yaptım, iş arıyorum sanal asistanlık yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim.

  Cevapla

Yorum yapın